Havası çok kuru olan bir evde yaşamak, arabada seyahat etmek ya da ofiste çalışmak hem kişiyi rahatsız eder hem de zaman içerisinde farklı türlerde sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına sebep olabilir. Cilt kuruluğu, dudak çatlaması ve sinüzit bunlar arasında en çok bilinenleridir.

Çok kuru olan hava, konu uyumaya geldiğinde de rahatsız edicidir. Alerjisi olan kişilerin de daha nemli bir ortama ihtiyacı vardır. İşte tüm bu detaylarda kişinin yardımına günümüzde hava nemlendiricileri koşuyor. Ev tipi nemlendirici cihazlar, havaya ihtiyaç duyulan nemi ekleyerek rahatsız edici kuruluğu ortamdan atıyor ve daha keyifli bir zaman geçirmenizi sağlıyor.

En İyi Hava Nemlendirici Tavsiyeleri

Ebat, güç, kapasite ya da etki alanı gibi farklı özellikleri bulunan hava nemlendirici cihazlar arasında seçim yapmakta zorlanan için en iyi 10 hava nemlendiriciyi listeledik:

Sinbo SAH-6107 Ultrasonik Hava Nemlendirici

Güç: 30 W
Su Haznesi: 5 Litre
Gösterge: Var
Otomatik Kapanma: Var
Gürültü Seviyesi: 35 dB
Güç Kaynağı: Elektrik

Ev ya da işyeri gibi farklı yaşam alanlarında kullanıma uygun olan Sinbo SAH-6107 Ultrasonik Hava Nemlendirici, bulunduğu yerin havasını temizler ve nemlendirir. Özellikle çocuklu ailelerin de tercihi olan model, aynı zamanda gece lambası olarak da kullanılabiliyor.


Baseus Dijital Led Ekran Araç Ev Hava Nemlendirme Cihazı

Su Haznesi: 260 ML
Gösterge: Var
Gürültü Seviyesi: 10 dB
Sürekli çalışma süresi: 10 saat
Güç Kaynağı: USB

Seyahat ederken araçta, uyurken ya da çalışırken odanızda rahatça kullanabileceğiniz, küçük ebadı sayesinde çok yer kaplamayan bir model Baseus Hava Nemlendirme cihazı… Dijital Led ekranı sayesinde ortamdaki nem ve sıcaklık seviyesini kolayca takip edebilirsiniz.


Goldmaster GM-7912B Nemo Hava Nemlendirici

Su Haznesi: 3700 ML
Gösterge: Güç ışığı var
Güç: 30 Watt
Etki Alanı: 35 metrekare
Güç Kaynağı: Elektrik
Otomatik Kapanma: Var

Ultra sessiz çalışmasıyla öne çıkan Goldmaster GM-7912B Nemo Hava Nemlendirici, bu özelliğiyle cihazı gece kullanmayı sevenlerin tercihi oluyor. Bu soğuk buhar hava nemlendirici, odadaki havanın nem seviyesini yükseltip daha rahat uyumanızı sağlıyor.


Medisana 40014 Hava Nemlendirici

Su Haznesi: 3600 ML
Gösterge: Var
Güç: 23 Watt
Güç Kaynağı: Elektrik
Otomatik Kapanma: Var

Küçük ebatları sayesinde dilediğiniz her yere sığabilen Medisana 40014 Hava Nemlendirici, dokunmatik paneliyle kullanım kolaylığı sağlıyor. 360 derece buhar çıkışı başlığını yüksek ve düşük buhar ayarı ile kullanmak mümkün. 3,6 litrelik geniş su tankı sayesinde uzun süre kullanabilirsiniz.


Beurer LB 37 Aroma Difüzörlü Hava Nemlendirici

Su Haznesi: 2000 ML
Güç Kaynağı: Elektrik
Otomatik Kapanma: Var
Etki Alanı: 20 metrekare

Sahip olduğu gece modu sayesinde aşırı sessiz çalışma özelliğine sahip olan Beurer LB 37 Aroma Difüzörlü Hava Nemlendirici, 20 metrekareye kadar olan alanlar için tam performansla çalışıyor. Sevenler için aromatik yağ kullanımı için aroma pedleri mevcut.


Xiaomi Beautitec SZK-A420 Evaporatif Hava Nemlendirici

Gösterge: Var
Su Haznesi: 4000 ML
Güç: 18 Watt
Gürültü seviyesi: 45 dB
Etki Alanı: 40 metrekare
Otomatik Kapanma: Var

Alerjisi olanların da tercih ettiği Xiaomi Beautitec SZK-A420 Evaporatif Hava Nemlendirici, suyun nemlendirilmesi için tescilli özel bir kartuş sistemine sahip. Sahip olduğu 4 litrelik su haznesi ile uzun süreli kullanım sağlıyor. Havadaki tozları filtrelerken nemi doğru seviyede tutuyor.


Vicks VUL575 E4 Hava Nemlendirici

Gösterge: Var
Güç Kaynağı: Elektrik
Etki Alanı: 35 metrekare
Otomatik Kapanma: Var

Özellikle çocuklar için tercih edilen Vicks VUL575 E4 Hava Nemlendirici, sahip olduğu projektör özelliği ile onlara farklı bir uyku deneyimi sunuyor. 9 rüya temalı görselden birini seçerek istedikleri yere yansıtmaları mümkün. Ultra sessiz çalışma özelliğine sahip modelde ilave olarak Vicks buğusu kullanılabiliyor.


Kiwi KAH-6605 Aroma Difüzörlü Ultrasonik Hava Nemlendirici

Gösterge: Var
Güç Kaynağı: USB
Güç: 4 Watt
Su Haznesi: 120 ML

Hem dekoratif hem de işlevsel Kiwi KAH-6605 Aroma Difüzörlü Ultrasonik Hava Nemlendirici’yi her odanızda kullanabilirsiniz. Renkli led aydınlatmasıyla hoş bir görüntü sunarken, içerisindeki su bitince ışıklı uyarı da yapıyor. Uçucu yağ kullanımına uygun olan model, USB kablo ile çalışıyor.


Delonghi Tasciugo AriaDry Compact DDS20P Ultra Nem Alıcı

Gösterge: Var
Su Haznesi: 4500 ML
Güç Kaynağı: Elektrik
Gürültü seviyesi: 45 dB
Etki Alanı: 90 metrekare
Otomatik Kapanma: Var

34.6 x 27.8 x 48.8 santimlik ebatlarıyla 90 metrekareye kadar geniş alanlar için tercih edilen bir model Delonghi Tasciugo AriaDry Compact DDS20P Ultra Nem Alıcı… Sahip olduğu zamanlayıcı sayesinde istediğiniz saatte çalıştırabilirsiniz. 4 farklı güç seviyesinde çalışan cihazda kolayca yıkanabilen bir hava filtresi bulunuyor.


Silver Crest SC-HN03 Hava Nemlendirici 200 ML

Ağırlık: 160 gr
Su Haznesi: 200 ML
Güç Kaynağı: USB
Güç: 2 Watt

Küçük ölçüleri sayesinde çalışma masanızda, aracınızda ya da diğer küçük alanlarda rahatça kullanabileceğiniz Silver Crest SC-HN03 Hava Nemlendirici, 200 mililitrelik su haznesi kapasitesine sahip. USB girişi ile çalışan cihaz, bulunduğu ortamın havasını daha temiz ve ferah yapacak.


Dyson Pure Humidify+Cool


Su Haznesi: 5 Litre
Gösterge: Var
Otomatik Kapanma: Var
Güç Kaynağı: Elektrik
Hız Ayarı: 10 kademe
Sessiz Gece Modu: Var

Farklı işlemlerden tek cihazda faydalanmanızı sağlayan Dyson Pure Humidify + Cool, havayı hem nemlendiriyor, hem temizliyor hem de serinletebiliyor. Sahip olduğu aktif karbon ve HEPA filtre sayesinde havadaki partikül ve gazları yakalıyor. Cihaz, temizleyip nemlendirdiği havayı bulunduğu alana veriyor. 5 litrelik kapasitesi sayesinde sizi yormadan 36 saate kadar nemlendirme yapabiliyor. Pervanesiz oluşu çocuklu evlerin güvenliğini arttırıyor.

Hava Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Piyasada hava nemlendiricilerin kullanılacağı ortama ve kişiye göre farklı seçeneklerini bulmak mümkün. Peki en iyi hava nemlendiricinin hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bunun için sıraladığımız kriterlere dikkat etmenizde fayda var:

Su Haznesi Kapasitesine dikkat edin:

Hava nemlendirici seçerken tank boyutunu göz önünde bulundurun. Daha büyük bir tank, nemlendiricinin daha fazla alanda faydalı olacağını ve aynı zamanda çalışma süresinin daha uzun olacağını gösterir.

Buhar seçeneklerini inceleyin:

Hava nemlendiriciler ikiye ayrılır. Soğuk buhar ve sıcak buhar olmak üzere iki farklı çalışma disiplinleri mevcut. Her ikisinin de amacı buhar üreterek havadaki nemi dengelemek ve rahat nefes alınmasını sağlamaktır.

  • Soğuk buhar makinesi insan kulağının algılayamayacağı hızdaki yüksek frekans titreşimleriyle suyu buharlaştırır. Sıcak buhar makinesi ise içerisindeki elektrotlar aracılığıyla suyu kaynatır ve buharlaştırır. Dolayısıyla, sıcak buhar makinelerinde yanma riskine dikkat edilmelidir.
  • Soğuk buhar makinesi sıcak buhar makinesine oranla 4 kat daha az elektrik harcar.
  • Soğuk buhar makinesinde damıtılmış su kullanılır. Çünkü musluk suyundaki bazı mineraller soğuk suda birikerek mikropların bu yüzeylere yerleşmesini ve üremesini kolaylaştırır.
  • Soğuk buhar makineleri sıcak buhar makinelerine oranla daha sessiz çalışır. Bu da özellikle bebek odalarında kullanımı kolaylaştırır.

Alanınızı ölçün:

Nemlendiriciniz için en iyi boyut, kullanmayı planladığınız odanın boyutuna bağlıdır. Kişisel veya seyahat boyutlu nemlendiriciler tipik olarak küçük alanlarda kullanışlı olur. Alanınız için çok büyük bir nemlendirici satın alırsanız, çok fazla nem oluşturabilir ve küf veya bakterilerin daha kolay gelişebileceği bir ortam yaratabilirsiniz. Çok küçüklerde ise ihtiyacınız olan nem seviyesini yakalayamayabilirsiniz.

Temizlemesi kolay bir seçenek seçin:

Filtreyi düzenli olarak değiştirmek veya nemlendiricinizi, tercihen her gün, ancak en az iki ila üç günde bir temizlemek en iyisidir. Bu nedenle ucuz filtreli ya da filtresiz olanları ve yıkanması kolay parçaları olan modelleri tercih edin.

Ekstra özelliklere göz atın:

Bazı hava nemlendirici cihazlarında sizin ya da ailenizin ilgisini çekebilecek farklı özellikler bulunuyor. Örneğin, duvara görsel yansıtan projeksiyona sahip olanlar ya da farklı renklerin yanıp söndüğü led ışıkları olan modeller özellikle gece kullanımı için tercih ediliyor. Bunun dışında cihazlarda sessiz çalışmayı sağlayan gece modu, zamanlayıcı, buğu seviyesi ayarı gibi özellikler yer alabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here