Malzemeler üzerine vida gibi montaj parçalarının girebilmesi için delikler açılır. Bu delikleri açmak için kılavuz makineleri kullanılır. Bir matkap ucuyla malzemelere basınç yapan bu makineler saat yönünde dönerek dişli vida delikleri açar. Taşınabilir ve elle kullanılan kılavuz makinelerinin yanında masaüstü kullanılan daha profesyonel kılavuz makineleri de bulunur. Hareketli iş yapan ustalar elle kullanılan havalı kılavuz matkaplarını tercih ederken, imalathane ve fabrikalarda masaüstü kılavuz makineleri kullanılır.

Sıra Model TipİyiÖneri Puanı
1Teknik Testere Opt-P HM32-KStantlı10/10
2Max ExtraMasa Üstü10/9.7
3Craft M25TP Masa Üstü10/9.8
4Osaka Opt-p 3-12k Masa Üstü10/9.8
5Emax M3-M12El Tipi10/9.7
6Craft 380v M20tp Masa Üstü10/9.8
7Teknik Testere Opc 21808El Tipi10/9.7
Kılavuz Çekme Makinesi Öneri Listesi

En İyi Kılavuz Makinesi Önerileri

İmalat ve montajda işinizi kolaylaştıracak en iyi kılavuz çekme makinelerini inceledik ve özellikleriyle birlikte öneri listemizde topladık. İhtiyacınız ve malzeme kalınlığınıza göre aradığınız makineyi yazımızda bulabilirsiniz.

Teknik Testere Opt-P HM32-K Kılavuz Çekme Makinesi

Teknik Testere Opt-P HM32-K Kılavuz Çekme Makinesi
 • Motor Gücü: 5 Hp
 • Basınç: 140 bar

Teknik Testere Opt-P HM32-K Kılavuz Çekme Makinesi, profesyonel kullanım için en uygun makinelerden biri. Masaüstü kılavuz çekme makinesinin 5 beygirlik motor gücü bulunuyor. Malzemelere 140 barlık hidrolik basınç uygulayan makine, tüm malzemelerde zorlanmadan kılavuz deliği açabiliyor. Ürünün bir diğer artısı da 12 ay garantisinin bulunması.


Max Extra Kılavuz Çekmeli Manyetik Matkap

Max Extra Kılavuz Çekmeli Manyetik Matkap
 • Motor Gücü: 1500 watt

Malzeme üzerine kılavuz çekmenin bir diğer yolu da manyetik matkap kullanmaktan geçiyor. Bu matkaplar hareketli iş sahaları bulunan, delik açma işlemini imalathanede değil yerinde yapan ustaların tercihi. Metal üzerine delik açmak için kullanılan bu matkaplardan biri Max Extra Kılavuz Çekmeli Manyetik Matkap. 38 mm’ye kadar frezeli uç kullanılabilen model, 1500 watt motor gücüyle çalışıyor. Aynı zamanda çantası sayesinde istenilen yere rahatça taşınabiliyor.


Craft M25TP Kılavuz Çekme Matkabı

Craft M25TP Kılavuz Çekme Matkabı
 • Motor Gücü: 1.1 Kw
 • Delme Kapasitesi: 25 mm

Craft M25TP Kılavuz Çekme Matkabı, ağır döküm malzemesiyle uzun ömürlü kullanım imkanı sunuyor. Ayak pedalıyla çalışan makine, kılavuz çekme işini fazlasıyla kolaylaştırıyor. Matkabın kullanışlı özelliklerinden biri de aydınlatma sisteminin bulunması. 1.1 kilowatt motor gücüyle çalışan matkap, 25 mm’lik delme kapasitesine sahip.


Osaka Opt-p 3-12k Havalı Kılavuz Çekme 3-12mm

Osaka Opt-p 3-12k Havalı Kılavuz Çekme 3-12mm
 • Devir: 400 rpm
 • Basınç: 90 Psi

Osaka Opt-p 3-12k Havalı Kılavuz Çekme Makinesinde 3 ile 12 mm arasında değişen pens çapı bulunuyor. 400 rpm devir gücüne sahip makine, 90 psi basınç uyguluyor. Havalı kılavuz çekebilen makine profesyonel kullanım için ideal.


Emax M3-M12 Kabzalı Havalı Kılavuz Çekme

Emax M3-M12 Kabzalı Havalı Kılavuz Çekme
 • Devir: 8600 rpm
 • Basınç: 95 Psi

Emax M3-M12 Havalı Kılavuz Çekme Makinesi, kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. Kabzalı makine, 95 psi basınç uyguluyor ve 8600 rpm devirle çalışıyor. Makinenin yanında 7 adet kılavuz kafası da gönderiliyor. Böylece birçok boyutta kılavuz çekebilmenize olanak tanıyor.


Craft 380v M20tp Kılavuz Çekme Makinesi

Craft  380v M20tp Kılavuz Çekme Makinesi
 • Motor Gücü: 0.75 kw
 • Delme Kapasitesi: 20 mm

Craft Kılavuz Çekme Matkabı 0.75 kw’lık motor gücüyle çalışıyor. Özel ayak pedalıyla rahat kullanım olanağı sağlıyor. 20 mm’e kadar delme kapasitesi bulunan makinede 28×30 cm ölçülerinde tabla bulunuyor. Gövdesi dökümden üretilen makine, darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı.


Teknik Testere Opc 21808 Kılavuz Çekme Makinesi

Teknik Testere Opc 21808 Kılavuz Çekme Makinesi
 • Devir: 500 rpm
 • Basınç: 90 Psi

Opc 21808, sahip olduğu devir gücü ve basıncıyla yüksek performans sergiliyor. 500 rpm devirle çalışan makine, birçok malzeme üzerinde sorunsuzca kılavuz deliği açabiliyor. 1.80 kiloluk ağırlığı sayesinde rahatça kullanılabiliyor. Kolunuza fazla ağırlık bindirmeyen makineyle işinizi hızlandırabilir, daha doğru ve profesyonel çalışabilirsiniz.


Kılavuz deliği nedir?

Kılavuz deliği vidaların girdiği boşluğa verilen ısımdır. Bu dişli boşluklar vidaların girişine ve sabitlenmesine olanak tanır. Makine ve ürün imalatında, parçaları montajlamak için kullanılır.

Kılavuz nedir nasıl yapılır?

Kılavuz çekme bir malzeme üzerinde vida deliği açma işlemine denir. Bu delikleri açan aletlere kılavuz çekme makinesi adı verilir. Matkap şeklinde ve masaüstü makine şeklinde kılavuz çekme aletleri bulunur.

Makinede kılavuz çekme nasıl gerçekleşir?

Bir malzeme üzerinde kılavuz delikleri açmak için önce malzeme kılavuz çekme makinesine yerleştirilir. Makinenin dönme kuvveti vida büyüklüğü ve malzemeye göre ayarlanır. Kılavuz açılacak noktada makine çalıştırılır. Makine ayarlanan derinliğe ulaştığında otomatik olarak geri dönüşe geçer. Böylece vidalar için dişli delikler açılmış olur.

2023’de Önerilen En İyi Kılavuz Çekme Makinesi Hangisi?

En iyi kılavuz çekme makinelerini sıralayacak olursak: Teknik Testere, Max Extra, Craft, Osaka, Emax ve Teknik Testere stantlı, masa üstü ve el tipi seçenekleri bulunan; güçlü basınç, yüksek motor gücü ve uzun delme derinlikleri bulunan kılavuz çekme makineleri arasında öne çıkıyor.