Kitap okumanın yaşamı zenginleştiren yönü o kadar başarılı ki dünya üzerindeki pek çok insan günün bir bölümünü mutlaka kitap okumak için ayırıyor.

Seyahat sırasında, tatilde, öğle arasında, akşam yemeği ardından, yatmadan önce, arkadaşları beklerken, çay demlenirken, kahve içerken; kısacası her fırsatta okumak müdavimlerin en sevdiği şey oluyor. Başka yaşamlara konuk olmak, zamanda yolculuk yaparak hiç yaşamadığımız yılları izlemek, farklı gezegenleri hayal etmek, yepyeni bir konu öğrenmek, gitmediğimiz ülkelere gitmiş gibi fikir edinebilmek ve daha nice fırsatı satırlar arasında yakalayabilmek için en güzel yollardan biri kitap okumak.

Sıra Kitap TürİyiÖneri Puanı
1İnce MemedEdebiyat/Roman10/10
2SemerkantEdebiyat/Roman/Tarih10/9.9
3SimyacıRoman10/10
41984Roman10/9.9
5Kürk Mantolu MadonnaRoman10/9.9
6Yüzyıllık YalnızlıkRoman10/9.6
7VebaRoman10/9.9
8Kardeşimin HikayesiRoman10/9.7
9KorkuÖykü10/9.4
10Hayvanlardan Tanrılara SapiensRoman10/9.2
11Genç Werther’in AcılarıRoman10/9.5
En İyi Kitap Öneri Listesi

En İyi Kitaplar Listesi

Okuyucular tarafından değerlendirilerek çok beğenilen ve en çok okunan kitaplar arasından seçilen en iyi kitaplar listelerinde farklı tarzda kitaplar bir arada sunuluyor. Biz de listemizi hazırlarken değişik zevklere hitap edecek bir liste yapmaya özen gösterdik. Maceradan psikolojik roman önerilerine, sürükleyici romanlardan, usta yazarların öykülerine, merak edilen kişilerin biyografilerinden ödüllü eserlere kadar geniş yelpazede kitap bulunan listemizi beğeneceğinizi umuyoruz.

İnce Memed

 • Yazar: Yaşar Kemal
 • Kitabın türü: Edebiyat, Roman

Kitabın konusu: Türk Edebiyatının en önemli romanlarından biri olan İnce Memed, usta yazarın ilk romanı ve en beğenilen kitapları arasında yer alıyor. Abdi Ağa yüzünden köyünü terk eden Memed, Hatçe’nin Ağa’nın yeğeniyle evlendirilmesine de izin vermez ve onu kaçırır. Bu sırada katil olan genç Memed, eşkıya grubuna katılmak zorunda kalır. Ancak vicdanı nedeniyle burada da barınması mümkün olmayacaktır.


Semerkant

 • Yazar: Amin Maalouf
 • Kitabın türü: Edebiyat, Roman, Tarih

Kitabın konusu: Kitap Ömer Hayyam’ın yaşamı ve onun rubailerinin bulunduğu Semerkant Yazması’nı bulmak için doğuya seyahat eden bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Tarihi bir dokusu bulunan kitap, zamanda yolculuk yaparak İran’ın geçmişine de göz atmanıza ortam sunuyor.


Simyacı

 • Yazar: Paulo Coelho
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Yazarın en çok okunan popüler eseri Simyacı’da, Coelho’nun Mevlana’nın Mesnevi’sinden ilham alarak ortaya çıkardığını söylemek mümkün. Simyacı, ana karakteri olan bir çobanın içinde ve dışında yaptığı yolculuğu masalsı bir öykü ile okuyucuya taşıyor. İspanya’dan Mısıra uzanan öykü bir kendini buluş öyküsü olarak da oldukça başarılı.


1984

 • Yazar: George Orwell
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Çağdaş klasikler arasında anılan ve Distopya konulu eserler için en çok okunan 1984, Stalin rejimine karşı bir eleştiri olarak ele alınabilir. Ancak esas eleştiri baskıyı temel alan tüm rejim ve güçlere yönelmektedir. Kitabın içindeki Büyük Birader, otoriteyi simgelemekte, Winston ise bu otoriteden sıkılıp kurtulmak çabasında olan bir karakter olarak büyük bir kitleyi temsil etmektedir.


Kürk Mantolu Madonna

 • Yazar: Sabahattin Ali
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Çağdaş Türk edebiyatının en bilinen eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna ünlü Türk yazar Sabahattin Ali tarafından kaleme alınmıştır. Karakterimiz Raif Efendi kendi halinde, sessiz ve sakin bir adamdır. Hayatının en önemli tutkusu ise gençlik yıllarında Almanya’da yaşadığı bir aşktır. Maria Puder ile Raif Efendi’nin filmleri aratmayan aşkına uzanan satırlarıyla Kürk Mantolu Madonna mutlaka okumanız gereken bir eser.


Yüzyıllık Yalnızlık

 • Yazar: Gabriel García Márquez
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Nobel ödüllü bir yazar olan Gabriel García Márquez, büyükannesinin anlattığı öykülerden kurgulayarak yazdığı eserinde soyu sadece yüzyıl devam edecek olan lanetli bir aileyi anlatıyor. Masalsı bir kasabada yaşayan lanetli ve büyük bir ailenin hikayesini okuyucuyla paylaşan yazar kendi çağının da en kıymetli kalemlerinden biri olarak tanınıyor.


Veba

 • Yazar: Albert Camus
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Çalkantılı bir dönemin yazarlarından olan Albert Camus, yoksulluk ve haksızlığa atıf yaptığı romanında konuyu Veba adındaki hastalık çerçevesinde ele alıyor. Oran bölgesi neredeyse tamamen Veba’ya teslim olmak üzeredir. Salgın karşı konulamaz boyutlara ulaşmış ve fakir halk resmen kırılmaktadır. Bu umutsuz tablo içinde hastalığa teslim olmaktan başka çare bulunabilecek midir?


Kardeşimin Hikayesi

 • Yazar: Zülfü Livaneli
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Küçük bir balıkçı kasabasında bulunan genç bir kadın cesedi; kendi halinde bir adamla hareketli bir genç kızın da tanışmasına ortam yaratır. Binbir gece masallarının modern versiyonu kıvamında bir kurguyla akan eser, kuşku ve gerçeklik arasında adeta dans ederek devam ediyor.


Korku

 • Yazar: Stefan Zweig
 • Kitabın türü: Öykü

Kitabın konusu: Korkunun sıradan bir insan üzerindeki etkilerini vurucu bir öyküyle anlatan yazar, hiçbir sorunu olmadığı halde kocasını aldatan bir kadının hikayesini aktarıyor. Kısa öyküde korkuyla yaşamanın genç kadın üzerinde nasıl bir dram yarattığını satır satır izlerken zaman zaman artan gerilim okuyucuyu da heyecanlandırıyor.


Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

 • Yazar: Yuval Noah Harari
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Tarih Profesörü ve yazar Yuval Noah Harari’nin Hayvanlardan Tanrılara Sapiens isimli eseri son yıllarda en çok okunanlar listelerinde sık rastlayabileceğiniz bir kitap. En başından günümüze, insanoğlunun tarihsel gelişimini ele alan yazar, günümüzü meydana getiren ayrıntıları bilim eşliğinde değerlendiriyor.


Genç Werther’in Acıları

 • Yazar: Johann Wolfgang Von Goethe
 • Kitabın türü: Roman

Kitabın konusu: Kuşkusuz dünya edebiyatının en büyük yazarlarından olan Goethe’nin erken dönem eserlerinden biri olan Genç Werther’in Acıları psikolojik roman türünün en iyi örneklerinden biri olarak ele alınmaktadır. Büyük aşka düşen resim sanatçısı Werther, aşık olduğu Charlotte’nin nişanlı olması nedeniyle karşılıksız sevmektedir. Yaşadığı tüm hezeyanları ve tüm tutkusunu hayali arkadaşı Wilhelm’e yazdığı mektuplarda anlatan genç adam yarattığı duygusallıkla okuyucu üzerinde muazzam bir etki bırakmayı başarıyor.


Hangi Kitaplar Kesinlikle Okunmalı?

Kitap okumak, kişisel gelişim açısından çok önemlidir. İnsanın hayata olan bakış açışını değiştirebilmesine imkan sağlar. Herkesin mutlaka okuması gereken bazı kitaplar vardır. Amin Maalouf’un Semerkant adlı kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabını okumadan es geçmemenizi öneririz. Piyasanın en çok satan kitaplarından biri olan bu yapımlar, saygıyı büyük ölçüde hak ediyor.

Ne Tür Kitaplar İnsanı Geliştirir?

Öncelikle hiç kitap okumuyorsanız, ilgi alanınızla alakalı kitaplar tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hobileriniz ile ilgili kitaplar, sizi motive edecek güce sahiptir. Kişinin kendisine ilgi göstermesi dünyadaki en büyük yatırımdır. Olaylara ve hayata bakış açınızı değiştirebilecek, kişisel gelişiminizi sağlayacak kitaplar okumanız durumunda insanlardan ne kadar farklı olduğunuzu farkına varacaksınız.

Kitap Çeşitleri Nelerdir?

 • Anı kitapları
 • Romanlar
 • Hikaye kitapları
 • Gezi kitapları
 • Şiir kitapları
 • Biyografi kitapları
 • Din kitapları
 • Bilgi kitapları

Kitaplar, kendi içerisinde konularına göre pek çok çeşide ayrılmaktadır. İnsanlar, ilgi alanlarına göre kitap okumaktadırlar. Sahip olduğunu hobilere göre kitap tercihi yapmanız gayet doğaldır. Roman, hikaye, bilim kurgu veya şiir gibi birden fazla çeşide sahip olan kitaplar, insanların vazgeçilmez bir hayat arkadaşıdır.