Boya kalınlık ölçüm cihazları otomobil satıcı ve tamircileri, dekorasyon ve gemi imalatı gibi boyanın kullanıldığı her alanda fazlasıyla işe yarıyor. Özellikle otomobil kaportası için büyük önem taşıyan bu makineler yüzeyde kaç kat boya olduğunu tespit edebiliyor. Elektromanyetik akımla çalışan bu cihazlar boya kalınlığını ölçmenin en zararsız yolu.

Sıra ModelÖlçüm Aralığı (mikron)İyiÖneri Puanı
1Frt Ottoman0-18010/9.5
2Ayt Ticaret0-18010/9.6
3Linshang Ls2200-200010/9.9
4Würth0-300010/9.9
5Atom Jet0-150010/9.8
6Gahome0-130010/9.8
7Trotec BB200-125010/9.7
8Würth Araç Cihazı0-125010/9.7
9Benetech Gm200A0-18010/9.6
10Guoou0-150010/9.8
Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı Öneri Listesi

En İyi 10 Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı Önerisi

Öneri listemizi hazırlarken hata payı düşük, ölçüm aralığı yüksek boya kalınlık ölçüm cihazlarını seçtik, özellikleriyle birlikte sıraladık. Kullanacağınız alana göre kendinize en uygun cihazı listemizde bulabilirsiniz.

Frt Ottoman Boya Ölçüm Cihazı

Frt Ottoman Boya Ölçüm Cihazı
 • Test Aralığı: 0-1.80 µ

Frt Ottoman Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı, uygun fiyatı ve kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilen ürünlerden biri. Kullanıldıktan sonra otomatik olarak kapanan makine, en doğru ölçümleri yapar. 0 ile 1.80 mm arasında boya kalınlığını ölçebilen model, LCD ekranıyla size sonucu gösterir. Genellikle araba boyaları için tercih edilen Frt Ottoman Boya Ölçüm Cihazı, metalik olmayan kaplamaların kalınlığını ölçmektedir.


Ayt Ticaret Kalınlık Ölçer Cihazı

Ayt Ticaret Kalınlık Ölçer Cihazı
 • Test Aralığı: 0-1.80 µ
 • Ağırlık: 63.98 g

Öneri listemizdeki en popüler ürünlerden bir diğeri de Ayt Ticaret Boya Kalınlığı Ölçme Cihazı. 0 ile 1.80 mm arasında ölçüm yapabilen cihaz, pille çalışıyor. Bazı durumlarda 0.03 mm gibi çok düşük oranda ölçüm hatası verebiliyor. 63 gramlık makine, hafifliği sayesinde kolayca taşınabiliyor. Bu makine, en çok otomobil boyalarının ölçümü için tercih ediliyor.


Linshang Ls220 Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı

Linshang Ls220 Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı
 • Test Aralığı: 0-2000 µ
 • Ölçüm Süresi: 0.5 saniye
 • Prob Ucu: Yakut
 • Ölçüm Hatası: +/-0.03 mm

Linshang Ls220 Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı, profesyonel çalışanların bir numaralı tercihi. Otomobil tamircileri ve boya firmaları gibi yerlerde kullanılan bu cihaz, üstün özelliklere sahip. 0.5 saniyede ölçüm yapabilen makinede aşınmaya dayanıklı prob ucu bulunuyor. Ölçüm modunu kendi ayarlayan makine 0 ile 2000 mikron arasında ölçüm yapabiliyor.


Würth Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı

Würth Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı
 • Test Aralığı: 0-3000 µ
 • Ölçüm Hatası: -/+ 2

Würth Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı, işinde profesyonel olanların bir numaralı tercihi. 0 ile 3000 mikronluk geniş ölçüm aralığı bulunan makine, kalın boyaları da rahatlıkla ölçebiliyor. Çelik, demir, alüminyum, çinko ve pirinç gibi tüm yüzeylerde bu cihaz ile ölçüm yapabiliyor.


Atom Jet Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı

Atom Jet Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı
 • Test Aralığı: 0-1500 µ
 • Ölçüm Modu: 3 kademe
 • Ölçüm Süresi: 0.5 sn

Atom Jet Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı, en çok tercih edilen ürünlerden biri. Makinede bulunan yakut prob ucu uzun süreli ve yoğun kullanımlarda aşınmaya karşı dayanıklı. Üç ölçüm modu bulunan makine, tek düğme ile kolayca ölçüm yapabiliyor. Tüm araçların her parçası üzerinde kullanılabiliyor. Güvenilir ve doğru sonuçlar veren makineyle 0 ile 1500 mikron arasındaki kalınlığa sahip boyayı tespit edebilirsiniz.


Gahome Kaplama Kalınlığı Ölçer

Gahome Kaplama Kalınlığı Ölçer
 • Test Aralığı: 0-1300 µ
 • Ölçüm Hatası: 1.50 mm +/-

Gahome Kaplama Kalınlığı Ölçer, manyetik olmayan metal yüzeylerde boya ölçümü yapabilir. Tek ölçüm ve sürekli ölçüm yapabilen makine, düşük hata payı ile çalışır. 0 ile 1300 mikron arasındaki boya kalınlığını en doğru şekilde ölçer. 1500 ölçüm verisini hafızasında depolayabilir. Kaydedilen bu ölçümleri daha sonra görebilirsiniz.


Trotec BB20 Boya Kalınlık Ölçer

Trotec BB20 Boya Kalınlık Ölçer
 • Test Aralığı: 0-1250 µ
 • Ölçüm Hatası: 0.1 mm

Trotec BB20 Boya Kalınlık Ölçer, pratik ve profesyonel makinelerden biri. Bu model, manyetik olmayan tabakaların ve alüminyum, magnezyum ve titan gibi malzemelerin boya yoğunluğunu ölçebiliyor. Esnek ölçüm kafası sayesinde eğimli ve yuvarlak cisimlerdeki boyaları tespit edebiliyor. 0 ile 1250 mikron arasında ölçüm yapabilen ürün, otomobil, gemi ve boya sektöründe kullanılabiliyor.


Würth Araç Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı

Würth Araç Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı
 • Test Aralığı: 0-1250 µ

Würth Araç Boya Kalınlık Ölçüm Cihazı, yüzeye göre ölçüm tekniğini otomatik olarak belirler. Sürekli ve tek şeklinde ölçüm yapabilir. 400 ölçüm hafızası bulunan makine, USB arayüz kullanmaktadır. 1250 mikrona kadar ölçüm yapabilen makine, profesyonel işlerde rahatlıkla kullanılabilir.


Benetech Gm200A Boya Kaplama Kalınlık Ölçer

Benetech Gm200A Boya Kaplama Kalınlık Ölçer
 • Test Aralığı: 0-1.8 µ
 • Ölçüm Hatası: 0.1 mm +/-

Benetech Gm200A, uygun fiyatlı boya ölçme makinelerin başında geliyor. Araç kaporta ölçümü için özel modu bulunan makine, 1.8 mikrona kadar ölçüm yapabiliyor ve her tür metal üzerindeki boya kalınlığını tespit edebiliyor. Fiyatıyla cezbeden ürünün 2 yıl garantisi bulunuyor.


Guoou Oto Boya Kalınlık Ölçer

Guoou Oto Boya Kalınlık Ölçer
 • Test Aralığı: 0-1500 µ

Guoou Oto Boya Kalınlık Ölçer, 2 adet pil ile çalışıyor. 99 gram ağırlığı ve küçük boyutuyla kolayca taşınabilen makine, gösterdiği doğru sonuçlar sayesinde kullanıcılardan beğeni toplamayı başarıyor. Üstelik ürünün yanında taşıma çantası da bulunuyor. 1500 mikrona kadar boya kalınlığı ölçebilen makine, otomobil kaportalarında kullanılabiliyor.


Boya kalınlık ölçümü nasıl yapılır?

Bir yüzeyde kaç kat boya olduğu boya kalınlık ölçüm makinesiyle öğrenilebilir. Manyetik akımla çalışan bu makineler girdap akımı yöntemini kullanarak yüzeydeki boyanın kalınlığını tespit eder. Bunu ölçmek için boya kalınlığı ölçüm makinesinin ucunu yüzeye yaklaştırmak yeterlidir.

Orijinal boya kaç mikron?

Bir yüzeydeki orijinal boya kalınlığı üreticinin tercihlerine göre değişebilir. Örneğin otomobillerde fabrikada yapılan boya kalınlığı 90 ile 120 mikron arasındadır. Bazı otomobil firmaları boya kalınlığını artırabilir ve 220 mikron kalınlığa kadar çıkarabilir. Bu sebeple yüzeyin sonradan boyanıp boyanmadığını anlamak için otomobilin fabrika çıkışlı boya kalınlığını bilmek gerekir.

Macunlu boya kaç mikron çıkar?

Bir otomobilin mancunlandığını tespit etmek boya kalınlığı ölçme cihazlarıyla son derece kolaydır. Orjinal boya kalınlığı 90 ile 120 mikron arasındayken mancunlanan bir malzemedeki boya kalınlığı 500 ile 800 mikron arasında görünür. Bu değer metalin büyük bir hasar aldığını ve çokça işlem gördüğünü gösterir.

Önerilen En İyi Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı Hangisi?

En iyi boya kalınlığı ölçüm cihazları arasında Frt Ottoman, Ayt Ticaret, Linshang, Würth, Atom Jet, Gahome, Trotec, Benetech ve Guoou markaları geniş test aralığı, düşük hata payları, hızlı ölçüm süreleri ve kaliteli yakut prob ucu özellikleri sayesinde öne çıkıyor ve en çok otomobil boyası ölçümlerinde kullanılıyor.