Çıkrık makinesi en önemli balıkçılık malzemelerinden biri. Sabırla beklenen balık, uygun bir çıkrık makineniz yoksa elinizden kaçabilir, harcadığınız uzun saatlerin sonunda eve eliniz boş dönebilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve balıkçılığı daha keyifli hale getirmek için doğru bir çıkrık makinesi şart. Kullanım alanınıza uygun, kaliteli bir çıkrık makinesi olta balıkçılığında en iyi arkadaşınız olabilir. Standart olta çıkrıklarına göre daha fazla misina sarabilen bu makinelerin çekim gücü ve sarım hızları yüksektir. Avlandığınız alan ve tutacağınız balık türlerine göre çıkrık makinesini seçmeli, özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Sıra ModelDrag Gücü (kg)İyiÖneri Puanı
1Valkyrie Ae2000810/9.7
2Miya Epoch At-3 Elite5010/10
3Tailwalk Wide Basal Vt1210/9.8
4Remixon Pro Jig 20 Slow2310/9.7
5Daiwa Tanacom 500 A Jog1510/9.9
6Daiwa Millionaire 7ht6.810/9.7
7Okuma Convector CV-3541010/9.8
8Penn International 80 Vısw29.210/9.8
9Omoto Taokas 250 Hg810/9.7
10Pioneer Lever Drag Troll1010/9.7
Çıkrık Makinesi Öneri Listesi

En İyi 10 Çıkrık Makinesi Önerisi

Sarım hızı, devir ve çekim güçlerine göre farklılık gösteren tekne ve kıyı balıkçılığına uygun çıkrık makinelerini inceledik, en iyilerini öneri listemizde topladık. Balığa çıkmadan önce listemizden kendinize uygun çıkrığı seçebilir, eve kilolarca balıkla dönebilirsiniz.

Valkyrie Ae2000 Baitcasting Çıkrık Makinesi

Valkyrie Ae2000 Baitcasting Çıkrık Makinesi
 • Devir: 7.2:1
 • Çekim Gücü: 8 kilo

Valkyrie Ae2000 Baitcasting Çıkrık Makinesi hem tekne hem de kıyı balıkçılığı için uygun. Paslanmaz malzemeden oluşan çıkrık, ister tatlı ister tuzlu suda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 7.2:1 oranında sarım hızı bulunan makine, balık tutmayı kolaylaştırır. 8 kiloya kadar çekme gücü sayesinde birçok balık türü için kullanılabilir. 9 seviye frenleme sistemi bulunan makine, amatör ve profesyonel kullanım için uygun.


Miya Epoch At-3 Elite Elektirikli Çıkrık Makinesi

Miya Epoch At-3 Elite Elektirikli Çıkrık Makinesi
 • Sarım Hızı: 150 m/dk
 • Çekim Gücü: 50 kilo

Öneri listemizdeki en üst düzey çıkrık makinelerinden biri Miya Epoch At-3 Elite. Elektrikli makine özellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Dijital ekranından balık yakalandığında size haber veriyor, balığın çekiş gücünü dahi gösteriyor. Balıkla girilen mücadelede kendi güç ve sarma hızını ayarlayan makine başarı oranınızı artırıyor. Dakikada 150 metre sarma hızı bulunan çıkrık, 50 kilo sarım gücüne sahip.


Tailwalk Wide Basal Vt Çıkrık Makinesi

Tailwalk Wide Basal Vt Çıkrık Makinesi
 • Devir: 8.1:1
 • Drag Gücü: 12 kilo

Tailwalk Wide Basal Vt Çıkrık Makinesi 12 kiloluk çekim kuvvetine sahip. 330 gram ağırlığındaki çıkrık, oltaya fazla yük bindirmez ve sizi rahat ettirir. Her turda 99 cm misina saran makine balık tutmayı kolaylaştırır. Paslanmaz rulmanları sayesinde uzun yıllar kullanılabilir.


Remixon Pro Jig 20 Slow Jig Çıkrık Makinesi

Remixon Pro Jig 20 Slow Jig Çıkrık Makinesi
 • Devir: 5.3:1
 • Sarım Hızı: 85 cm
 • Drag Gücü: 23 kilo

Remixon Pro Jig 20 Slow Jig Çıkrık Makinesi kaliteli gövdeye sahip bir ürün. 23 kilo çekiş gücü bulunan çıkrık birçok balık türünü yakalanmak için uygun. 390 gram ağırlığıyla kullanım kolaylığı sağlayan çıkrığın her turda 5.3 devir dönerek 85 cm misina sarabiliyor.


Daiwa Tanacom 500 A Jog Elektrikli Çıkrık Makinesi

Daiwa Tanacom 500 A Jog Elektrikli Çıkrık Makinesi
 • Devir: 3.7:1
 • Sarım Hızı: 56 cm
 • Drag Gücü: 15 kilo

Daiwa Tanacom 500 A Jog Çıkrık Makinesi, dijital ekranlı üst düzey makinelerden biri. Balığın hızına göre senkronize olabilen çıkrık sizi profesyonelleştirir, başarı oranınızı artırır. 15 kilo çekim kapasitesi ve 56 cm sarma hızı bulunan çıkrık makinesi 3.7:1 devirle çalışır.


Daiwa Millionaire 7ht Çıkrık Olta Makinesi

Daiwa Millionaire 7ht Çıkrık Olta Makinesi
 • Devir: 5.3:1
 • Drag Gücü: 6.8 kilo

Daiwa Millionaire küçük balıklar için ideal bir çıkrık makinesi. 6.8 kilo çekme gücü bulunan makine kıyı balıkçılığı için uygun. 340 gram ağırlığıyla kolunuza fazla yük bindirmeyen makine, oltayı rahat kullanmanızı sağlar, size hareket kolaylığı verir. Kullanışlı makinenin 2 ay garantisi de var.


Okuma Convector CV-354 2+1 Bb Çıkrık Makinesi

Okuma Convector CV-354 2+1 Bb Çıkrık Makinesi
 • Devir: 5.4:1
 • Sarım Hızı: 66 cm
 • Drag Gücü: 10 kilo

Okuma Convector CV-354 Çıkrık Makinesi 5.4:1 devir oranıyla dikkat çekiyor. 10 kiloluk drag kuvveti bulunan makine 66 cm sarım hızına sahip. Tekne balıkçılığı için uygun olan makinede misina sayacı bulunuyor. Ters dönüş kilit sistemiyle güvenliğinizi sağlıyor.


Penn International 80 Vısw Çıkrık Olta Makinesi

Penn International 80 Vısw Çıkrık Olta Makinesi
 • Devir: 3.1:1
 • Drag Gücü: 29.2 kilo

Altın rengiyle dikkat çeken Penn International 80 Vısw Çıkrık Olta Makinesi performansıyla da birçok makinenin önüne geçiyor. Bu makine push to turn özelliği sayesinde avın ilk hamlesinde misina ve iğnenizin kopmasını önlüyor. 29.2 kiloluk çekim gücüyle zor, agresif ve büyük balıkların yakalanmasını sağlıyor. 3.1:1 devirle çalışan makine geniş gövdeye ve paslanmaz çelik bilyelere sahip.


Omoto Taokas 250 Hg Rh Çıkrık Makinesi

Omoto Taokas 250 Hg Rh Çıkrık Makinesi
 • Devir: 6.2:1
 • Sarım Hızı: 90 cm
 • Drag Gücü: 8 kilo

Omoto Taokas 250 Hg Rh Çıkrık Makinesi jigging yapmak için uygun. Bu özelliği çıkrığı bot ve tekne balıkçılığı için ideal hale getiriyor. 6.2:1 devirle çalışan makine her turda 90 cm sarım yapabiliyor. 8 kiloya kadar drag kuvveti uyguluyor. 320 gramlık ağırlığıyla oltaya fazla yük bindirmeyen ürün, paslanmaz rulmanlarıyla tatlı ve tuzlu su tahribatına dayanabiliyor.


Pioneer Lever Drag Troll Ld Iı-25 Çıkrık Makinesi

Pioneer Lever Drag Troll Ld Iı-25 Çıkrık Makinesi
 • Devir: 4.1:1
 • Drag Gücü: 10 kilo

Suya dayanıklı çıkrık makinelerinden biri de Pioneer Lever Drag Troll Ld Iı-25 Çıkrık Makinesi. Paslanmaz çelik bilyeleri sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz makine sağlam grafit çerçevelerle kaplı. Lever drag sistemli çıkrık, profesyonel kullanım için uygun. Fiyatı ortalamanın altında olan makinenin 10 kiloluk çekme gücü bulunuyor.


Çıkrık Makinesi Ne İşe Yarar?

Çıkrık makinesi oltalarda misinayı sarmak için kullanılan makinelerdir. Standart olta sarım mekanizmasından daha üstün olan çıkrık makineleri daha fazla misina sarmanıza ve balığa daha fazla hakim olmanıza imkan tanır.

Olta Makinesi Drag Gücü Nedir?

Eğer balıkçılığa yeni başlayanlardansanız muhtemelen drag gücünün çıkrığın kuvvetini belirlediğini düşünebilirsiniz. Çıkrık makinelerinde drag gücü kalama kapalıyken oltanın çekebileceği ve dayanabileceği ağırlığı ifade eder. Drag gücünün yüksekliği tek başına makinenin kuvvetini belirlemez. Dişli kalitesi ve devir gibi diğer detaylar çıkrık makinelerini öne geçiren özelliklerdir. Sabırlı ve profesyonel bir balıkçı düşük drag gücüyle de büyük balıkları avlayabilir.

Jigging Nedir?

Jigging dünyada uzun yıllardır kullanılan ama ülkemizde yeni popülerleşen bir balık tutma tekniğidir. Genelde bot ve tekneden balık tutarken uygulanır. Tekniğin adı jig denilen metal bir suni balıktan gelir. Balıkları kandırmak için kullanılan bu metal balık dibe indirilir ve misina belli bir ritim ile sarılır. Böylece dipte ve orta sularda yaşayan balıklar avlanabilir. Jigginge özel olarak üretilen çıkrıklar bu tekniği daha rahat uygulamanızı sağlar.

Önerilen en iyi çıkrık makinesi hangisi?

Balık tutmanızı kolaylaştıracak en iyi çıkrık makineleri arasında öne çıkan Valkyrie, Miya, Tailwalk, Remixon, Daiwa, Okuma Convector, Penn İnternational, Omoto ve Pioneer yüksek drag gücü, devir hızı, sağlam gövde, mekanik ve manuel seçim, yüksek sarım hızı, jigging ve jig yapabilme özellikleriyle öne çıkıyor.