Bambaşka dünyaların farklı karakterleriyle tanıştığımız fantastik kitaplar bizi çok uzağa götürüyor. Dinlenmenin ve günlük sorunlardan uzaklaşmanın da en güzel yollarından biri oluyor. Pek çok efsanevi ve fantastik ögenin karşımıza çıktığı bu türün romanları hayal gücümüzü beslerken sürükleyici konularıyla da elimizden düşmüyor.

Sıra Kitap Adı YazarİyiÖneri Puanı
1HobbitJ.R.R. Tolkien10/9.9
2Yüzük KardeşliğiJ.R.R. Tolkien10/9.7
3Taht OyunlarıGeorge R. R. Martin10/9.9
4Ateşi YakalamakSuzanne Collins10/9.5
5Harry Potter ve Felsefe TaşıJ. K. Rowling10/9.9
6Otostopçunun Galaksi RehberiDouglas Adams10/9.3
7Dikenlikler PrensiMark Lawrence10/9.5
8Silahşor–Yolculuk BaşlıyorStephen King10/9.6
9Narnia GünlükleriClive Staples Lewis10/9.5
10Shannara’nın KılıcıTerry Brooks10/9.1
11Bitmeyecek ÖyküMichael Ende10/9.6
12Yerdeniz BüyücüsüUrsula K. Le Guin10/9.4
En İyi Fantastik Kitap Öneri Listesi

Fantastik Kitap Tavsiyeleri

Eğer siz de fantastik türdeki kitaplardan keyif alıyor ve en iyi fantastik kitapları okumak istiyorsanız okuyucuları tarafından çok beğenilmiş eserlere yer verdiğimiz en iyi fantastik kitaplar listemizi mutlaka incelemelisiniz.

Hobbit

 • Yazar: J.R.R. Tolkien
 • Kitabın Orijinal Adı: Hobbit
 • Sayfa Sayısı: 336

Kitabın konusu: Gimli’nin dedesinin sürgünden kurtulma hikayesini anlatan roman 1937’de kaleme alınmış önemli bir fantastik eser. Girişinde “Oradaydık ve şimdi buradayız” cümlesinin yer aldığı romanda Bilbo Baggins ve arkadaşlarının bir anda değişen hayatı anlatılıyor. Orta Dünya’nın bundan sonraki kaderini elinde tutan Tek Yüzük bulunur ve Smaug öldürülerek Erebor sürgünden kurtarılır.


Yüzük Kardeşliği

 • Yazar: J.R.R. Tolkien
 • Kitabın Orijinal Adı: The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring
 • Sayfa Sayısı: 496

Yüzük Kardeşliği konusu: Oxford Üniversitesinin tanınmış profesörlerinden biri olan J. R. R. Tolkien tarafından yazılmış fantastik roman dizisi Hobbit serisinin devamıdır. Dünyada en çok satan roman serilerinden biri olan The Lord Of The Ring, Orta Dünya’nın hakimi olmak için kötülükle işbirliği yapanlara karşı iyilerin yüksek tempolu mücadelesini anlatıyor. İlk kitap olan Yüzük Kardeşliği, Lord Sauron’un yarattığı ve güç yüzüklerine hükmedebilen yüzük, Frodo ismindeki Hobbit’e emanet edilir. Ancak bu yüzüğü taşımanın tek güçlüğü başkalarına karşı verilen savaş değildir. Güce karşı kendini de kontrol etme savaşına giren genç Hobbit’e bu savaşta farklı ırkların iyileri destek verirler.


Taht Oyunları

 • Yazar: George R. R. Martin
 • Kitabın Orijinal Adı: Game of Thrones
 • Sayfa Sayısı: 850

Taht Oyunları konusu: Kışın hüküm sürmek üzere olduğu topraklarda büyük bir taht savaşının fitili ateşlenmiştir. Taht mücadelesinde kendini hak sahibi ilan eden aileler hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle savaşırken üstlerine çöken kışı görmezden geleceklerdir… Hem romanı hem de dizisiyle gönüllerde taht kuran romanı okumadıysanız hiç zaman kaybetmeyin!


Ateşi Yakalamak

 • Yazar: Suzanne Collins
 • Kitabın Orijinal Adı: The Hunger Games: Catching Fire
 • Sayfa Sayısı: 408

Ateşi Yakalamak konusu: Bambaşka bir gelecekte Amerika’da popüler olan bir Reality Show, büyük ilgi görmektedir. 10 bölgeyi temsilen seçilen 12-18 yaş grubundaki kız ve erkek yarışmacılar bu şova katılmak için heyecan duymaktadırlar. Bölgesine ödül kazandırabilmek için tek kural hayatta kalmaktır ve tüm gençler bu yarışmanın kazananı olmak için büyük bir savaşa hazırlıklıdır… Açlık Oyunları serisinin ilk kitabı olan romanı ve devamındaki eserleri çok beğeneceksiniz.


Harry Potter ve Felsefe Taşı

 • Yazar: J. K. Rowling
 • Kitabın Orijinal Adı: Harry Potter and The Philosopher’s Stone
 • Sayfa Sayısı: 276

Harry Potter ve Felsefe Taşı konusu: Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı okuyucuyu büyücüler dünyasında bir yolculuğa davet ediyor. Genç bir büyücü olan Harry Potter ile okuyucunun ilk tanışması olan kitap o kadar beğeniliyor ki seri 7 kitaba uzanan bir maceraya ulaşıyor. J. K. Rowling tarafından yazılıp 1997’de basılan kitap genç Harry Potter’ın kim olduğunu keşfedişinin ve yepyeni bir yaşama yol alışının hikayesini anlatıyor.


Otostopçunun Galaksi Rehberi

 • Yazar: Douglas Adams
 • Kitabın Orijinal Adı: The Hitchhiker’s Guide to The Galaxy
 • Sayfa Sayısı: 868

Otostopçunun Galaksi Rehberi konusu: Bilimkurgu yazarı olarak büyük ilgi gören yazar Douglas Adams’ın çok sevilen romanı Otostopçunun Galaksi Rehberi neredeyse dünyanın her diline çevrilerek geniş bir kitleye ulaştı. İlk olarak radyo tiyatrosu versiyonuyla dinleyiciye ulaşan eser, ardından okuyucunun elinden düşmeyen bir roman haline gelmiş konumda. Galaksinin en bilinmeyen noktasında var olan küçük gezegenin maymundan evrimleşen halkı kurdukları yaşam biçiminden mutsuzdur. Yapılan tercihlerle gelinen noktanın sık sık eleştirildiği ancak bunun da cezasız kalmadığı bu gezegenin sakinleri, hayatlarının bir deneyin parçası olduğunun farkında değillerdir…


Dikenlikler Prensi

 • Yazar: Mark Lawrence
 • Kitabın Orijinal Adı: Prince of Thorns
 • Sayfa Sayısı: 400

Dikenlikler Prensi konusu: Mark Lawrence tarafından kaleme alınan kitap 2011 senesinde yayınlandı. Ardından devam kitapları yazılarak 3 kitaplık bir seri haline gelen eser, Parçalanmış İmparatorluk Serisi’nin ilk kitabı olarak fantastik kitaplar arasında sevilen romanlardan biri. Bu seri, kıyametin ardından bambaşka bir alem haline gelen dünyayı anlatıyor. Avrupalı bir prens olan Jorg Ancrath, dışlanan bir prens olarak karşımıza çıkıyor. Seri süresince bu genç prensin imparatorluğa giden yolculuğuna ve bu uğurda kazanıp kaybettiklerine şahit oluyoruz.


Silahşor – Yolculuk Başlıyor

 • Yazar: Stephen King
 • Kitabın Orijinal Adı: The Dark Tower – The Gunslinger
 • Sayfa Sayısı: 136

Silahşör – Yolculuk Başlıyor konusu: Okuyucuyu Marvel serisinde de önemli bir karakter olan Roland Deschain’in gençlik dönemine götüren kitap John Farson’un ele geçirdiği dukalıktaki tüm silahşorları katletmesiyle başlıyor. Bu olay sonrası hayatta kalan tek gerçek silahşor Deschain’in Kara Kule’yi bulmak için çıktığı yolculukta türlü savaş yaşanacaktır. Toplam 8 kitaptan oluşan başarılı serinin ilk kitabı olan bu roman usta yazarın en sevilen eserlerinden biri olarak öne çıkıyor.


Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

 • Yazar: Clive Staples Lewis
 • Kitabın Orijinal Adı: The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
 • Sayfa Sayısı: 111

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap konusu: Narnia Günlükleri serisinin ilk yazılan kitabıdır. Ancak ardından yazılan ikinci eserin daha önce okunmak için yazılması kitabı serinin 2. romanı haline getiriyor. Aslan, Cadı ve Dolap savaştan kaçarak hayatta kalma mücadelesi veren Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie adlı küçük kardeşlerin hikayesine odaklanıyor. Bu küçük kardeşler, misafir oldukları ünlü profesörün evinde bir dolapla ulaştıkları Narnia evrenini kurtarmak için önemli bir rol üsleneceklerinden henüz habersizlerdir…


Shannara’nın Kılıcı

 • Yazar: Terry Brooks
 • Kitabın Orijinal Adı: Terry Brooks
 • Sayfa Sayısı: 240

Shannara’nın Kılıcı Konusu: 3 kitaplık orijinal seri olan Shannara Üçlemesinin ilk kitabı olan Shannara’nın Kılıcı, Jerle Shannara’nın varisi yarı insan yarı elf Shea Ohmsford’un yepyeni savaşına şahitlik etmenin yolunu açıyor. Huzurlu bir köyde güzel bir hayat yaşayan Shea, Allanon’un gelişiyle Kara Büyücü Lordun hala yaşıyor olduğunu ve onu ortadan kaldırabilmenin tek yolunun Shannara’nın Kılıcı’nı bulmak olduğunu öğrenir. Genç kız kılıcı bulup kötülükleri dünyasından uzak tutmak için elinden geleni yapmak üzere büyük bir mücadeleye atılır.


Bitmeyecek Öykü

 • Yazar: Michael Ende
 • Kitabın Orijinal Adı: Die unendliche Geschichte

Bitmeyecek Öykü konusu: Kapalı havanın yarattığı kasvetli havayla bir kitapçıda zaman geçiren Bastian adı Bitmeyecek Öykü olan bir kitap görür. Kitap aracılığıyla Fantazya isimli büyülü bir dünyanın içinde bulur kendini. Bu dünyayı kurtarmak için bir insanın çocuk İmparatoriçeye isim vermesi gerekmektedir. Bastian, zorlu bir yolculuk ardından imparatoriçeye ulaşır ve ona bir isim vererek Fantazya’yı kurtarır.


Yerdeniz Büyücüsü

 • Yazar: Ursula K. Le Guin
 • Kitabın Orijinal Adı: A Wizard of Earthsea

Yerdeniz Büyücüsü konusu: 1968’de Ursula K. Le Guin tarafından yazılmış olan Yerdeniz Büyücüsü, Yerdeniz isminde fantastik bir adada geçiyor. Büyü alemindeki maceralar okuyucu tarafından çok sevilen kitap ardından devam kitapları da yazılarak 6 kitaplık bir seri haline gelmiştir. Ged, doğuşuyla birlikte sahip olduğu büyücülük yeteneklerini geliştirmek için teyzesinin de yardımını alarak son derece etkili bir büyücü haline gelmektedir. Adalarına yapılan bir saldırıyı yaptığı büyüler sayesinde yok eden genç büyücü, bu başarısıyla önemli bir okula davet hakkı elde eder. Büyücülük okuluna devam ederken yaşanan bir iddialaşma sonucu dünyaya bir ruh getirir. Bu hatasını telafi edebilmek için kitabın kalan kısmında kötü ruhu tekrar yakalamak için var gücüyle çalışacaktır.Epik Fantastik Kitaplar Nedir?

Epik fantezi, gerçek dünyadan uzak, hayali bir ikinci dünyanın alt türüdür. Mevcut yaşanmışlıkların bir kenara bırakılarak tamamen hayal gücüyle yazıya dökülmesi şeklinde tabir edilir. Örnek olarak Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Ateşin Şarkısı adlı kitapları verebiliriz. Tamamen hayal gücünden meydana gelmiş doğa üstü olayların gerçekleştiği yapım ve romanlardır.

Fantastik Roman Nedir?

Gerçeğe dayalı olmayan yazılı anlatım tarzına fantastik roman denir. Gerçek dünyanın tam olarak zıttı şeklinde tasarlanmaktadır. Hayal gücünün sınırları çerçevesinde yer alan konuları ele almaktadır. Daha çok 19. yüzyılda ilimlerin gelişmesiyle yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde sıkça tercih edilen bir roman türüdür.