Bilgisayar ile yakından ilgilenen herkes kaliteli termal macunun önemini biliyor. Özellikle bilgisayarlara takılan soğutma çözümlerinin montajı sırasında kullanılan ve yüzeyi tam temasa uygun hale getiren bu ürün, yapılan eklentiyle birlikte cihaz performansınızı direkt etkileyen unsurların başında geliyor.

Bu nedenle en iyi termal macun markaları ve özellikleri hakkında bir fikir edinmeden tercih yapmamak gerekiyor. Bu yazımızın sonunda cevapladığımız termal macun nedir, nasıl kullanılır gibi konular hakkında etraflıca bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca laptop için en iyi termal macun markalarından ekran kartı için en iyi termal macun markalarına kadar pek çok ürünle tanışarak sizin için ideal çözüme kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Sıra ModelIsı İletkenliğiİyiÖneri Puanı
1CoolerMaster MasterGel Pro8 (W/m-k)10/9.9
2Halnziye HY-P1313 (W/m-k)10/10
3Zalman ZM-STC77,2 (W/m-k)10/9.8
4Arctic MX-4 20208,5 (W/m-k)10/9.9
5Zalman Zm-Stc99,1 (W/m-k)10/9.8
6Maxtor CTG8C12,8 (W/m-k)10/9.8
7Noctua Nt-H22,8 (W/m-k)10/9.7
8Xigmatek PTI-G36065 (W/m-k)10/9.8
9Rampage TM-1301,63 (W/m-k)10/9.5
10Corsair CT-9010001-WW3,6 (W/m-k)10/9.6
11Cooler Master HTK-0020.8 (W/mc)10/9.5
12Arctic Mx-58,5 (W/m-k)10/9.8
13Dark Freezer Ultimate5 (W/m-k)10/9.8
14Hadron Hd2541,9 (W/m-k)10/9.5
15Thermal Grizzly Kryonaut12.5 (W/m-k)10/10
En İyi Termal Macun Öneri Listesi

En İyi Termal Macun Tavsiyeleri

En iyi termal macun markaları arasında yer alan ve işlemci ile ekran kartı için en iyi termal macun seçeneklerinizi derlediğimiz listemize hoş geldiniz. Özellikle ısınma sorunu nedeniyle düşük performans gösteren laptop için en iyi termal macun arayışlarına son verebilecek başarılı ve kaliteli ürünleri bu listede görebilirsiniz. Bütçenize ve beklentinize uygun birçok ürün bulabileceğinize emin olduğumuz termal macun önerileri listemizi dikkatle incelemenizi öneriyoruz…

CoolerMaster MasterGel Pro Termal Macun R2 (MGY-ZOSG-N15M-R2)

CoolerMaster MasterGel Pro

Hacim: 1,5 ml
Isı İletkenliği:
 8 (W/m-k) Yoğunluk 2,6 (g/cm3)

Alanında başarılı markaların başında gelen CoolerMaster’ın Pro termal macunu R2 ısı transferi için yüksek iletkenlik sağlıyor. 3,8 gramlık ambalajda olan ürünü uygulamadan önce eski artıkları temizlemek için kullanabileceğiniz temizleme bezini de içeren paket sayesinde başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca kolay uygulanabilme avantajı sunan özel tasarım şırıngasıyla da oldukça pratik.


Halnziye HY-P13 Termal Macun

Halnziye HY-P13 Termal Macun

Hacim: 2 gr
Isı İletkenliği:
 13 (W/m-k)

13.4 W/mk ısı iletkenliği sağlayan Halnziye HY-P13 Termal Macun 2 gramlık şırıngayla satışa sunuluyor. Laptop için en iyi termal macun alternatifleri arasında öne çıkan ürün ulaşılabilir fiyatıyla da popüler.


Zalman ZM-STC7 4Gr 7.2W Yüksek Performans Termal Macun

Zalman ZM-STC7

Hacim: 4 gr
Isı İletkenliği:
 7,2 (W/m-k)

Zalman Termal macun ailesinin ilgi gören macun çeşitlerinden biri olan ZM-STC7 4 gramlık ambalajda 7.2W/mk gibi yüksek bir iletkenlik sunuyor. Kolay uygulanan ve sağlıklı uygulama için gereken akışkanlık seviyesinde bulunan macun popüler markanın yoğun olarak tercih edilen seçeneklerinden biri.


Arctic MX-4 2020 Termal Macun

Arctic MX-4 2020 Termal Macun

Hacim: 4 gr
Isı İletkenliği:
 8,5 (W/m-k)

Fiyat performans konusunda iddialı olan Arctic markasının üretmiş olduğu bu termal macun işlemcinin soğutulması konusunda gösterdiği üstün performansla listemizde yerini aldı. Elektronik aletlerin ısı yayan tüm parçaları için kullanılabilir olan bu termal macun yüksek iletkenlik oranı ile ısıyı emerek parçaların zarar görmesini engeller. Son derece kolay kullanıma sahip olan ürün bir şırınga tasarımı ile satılmakta olup ince ucu sayesinde kolayca uygulanabilir.


Zalman Zm-Stc9 4gr 9.1W Yüksek Performans Termal Macun

Zalman Zm-Stc9

Hacim: 4 gr
Isı İletkenliği:
 9,1 (W/m-k)

Silikon Yağı, Alümina, Alüminyum, Çinko Oksit gibi bileşenlerden oluşan ve 9,1W/mk ısı iletkenliği sunan Zalman ZM-STC9 kullanıcının tercih ettiği başarılı ürünler arasında yer alıyor. Az miktarda ürünle yüksek performans alabileceğiniz termal macunu temiz yüzeye orantılı şekilde kolaylıkla yayabilirsiniz.


Maxtor CTG8C Yüksek Performanslı Termal Macun 12.8W/M.K

Maxtor CTG8C

Hacim: 4 gr
Isı İletkenliği:
 12,8 (W/m-k)

Maxtor CTG8C tarafından piyasaya çıkarılan ve yüksek performanslı bir termal macun olan CTG8C 12.8W/mk seviyesinde bir ısı iletkenliğine sahip. Ürün kalıntılar varsa kolaylıkla temizlemenizi sağlayacak bir temizlik mendili ve kolay uygulama için spatula ile birlikte satılıyor. F-p ürünü olarak sunduğu performans ile göz dolduran macunu denemenizi öneriyoruz.


Noctua Nt-H2 10G Termal Macun

Noctua Nt-H2 10G Termal Macun

Hacim: 10 gr
Isı İletkenliği:
 2,8 (W/m-k)

Noctua termal macun çeşitlerinden biri olan Nt-H2 kolay uygulanabilen bir akışkanlığa sahip. Hem ekran kartı hem de işlemci için kullanabileceğiniz termal macun başarılı bir performans sunuyor. Kullanıcısı tarafından önerilen markalar arasında yer alan macunu tek damla şeklinde uygulamak yeterli oluyor.


Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun

Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun

Hacim: 3 gr
Isı İletkenliği:
 5 (W/m-k)

Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun diğer ürünlerden ayrılmasına sebep olan silikon yapısıyla yüksek ısı iletkenliği sunuyor. Kullanım ve uygulama sırasında ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürmek için dikkatli olmanızı önerdiğimiz ürün doğru uygulama ile doğru orantılı performans sağlıyor.


Rampage TM-130 1Gr Termal Macun

Rampage TM-130 1Gr Termal Macun

Hacim: 1 gr
Isı İletkenliği:
 1,63 (W/m-k)

En kaliteli termal macunlardan biri olan Rampage marka bu ürün özellikle bilgisayar parçalarında ve akıllı telefon parçalarında kullanıma uygundur. Isı iletkenliği sayesinde aşırı ısınan parçaların soğutulmasına yardımcı olan bu ürün aynı zamanda diğer parçalarında ısıdan etkilenmesinin önüne geçiyor.


Corsair CT-9010001-WW TM30 Performance Termal Macun

Corsair CT-9010001-WW TM30

Hacim: 2,5 gr
Isı İletkenliği:
 3,6 (W/m-k)

Kaliteli termal macun alternatiflerinden biri olan Corsair TM30 2,5 gramlık ambalajda satılıyor. Maksimum ısı transferi için mükemmel ısı iletkenliği sağlayan termal macun kolay uygulanabilir olmasıyla da öne çıkıyor. Birinci sınıf çinko oksit bazlı bileşimiyle cihazınızın performansını arttıran Corsair TM30 hasar oluşturabilecek bir elektriksel iletkenlik de yaratmıyor.


Cooler Master HTK-002 Yüksek Performanslı Termal Macun

Cooler Master HTK-002

Hacim: 1,5 gr
Isı İletkenliği:
 0.8 (W/mc)

Çok satan termal macunlardan biri olan Cooler Master HTK-002 177 dereceye kadar dayanıklılık gösteriyor. İçeriğinde metal ya da elektrik iletkenliği sağlayacak herhangi bir materyal içermediği için her zeminde sorunsuz kullanılabilen bu ürün 0.8 W/mc ısı iletkenliğine sahip.


Arctic Mx-5 Yüksek Performanslı Termal Macun

Arctic Mx-5

Hacim: 8 gr

8 gram olarak satılan Arctic Mx-5 kısa devre veya deşarj riski barındırmadığından kullanıcılar tarafından gönül rahatlığıyla alınıyor. Soğutucu özelliği yüksek olduğundan kullanılan cihazın performansını üst düzeye çıkaran bu macun 2021 yılında satışa çıkartıldı.


Dark Freezer Ultimate Termal Macun

Dark Freezer Ultimate Termal Macun

Hacim: 4 gr
Isı İletkenliği:
 5 (W/m-k)

Anakart çipinden aldığı ısıyı hızlı şekilde soğutucuya ileterek performansın düşmesine izin vermeyen Dark Freezer Ultimate Termal Macun, %15 daha etkili soğuma sağlıyor. 4 gramlık hacme sahip olan ürün 5 W/m-k ısı iletimine sahip. Ayrıca kolayca uygulanabilir yapıya sahip olan macun gri renktedir.


Hadron Hd254 Termal Macun

Hadron Hd254 Termal Macun

Hacim: 30 gr

Uygun fiyatıyla dikkat çeken Hadron Hd254 Termal Macun 30 gram olarak satılıyor. Gramaj olarak oldukça fazla olduğundan uzun yıllar kullanılabilen bu macun hızlı ısı iletkenliğiyle kullanıcıları tatmin ediyor.


Thermal Grizzly Kryonaut Termal Macun

Thermal Grizzly Kryonaut Termal Macun

Hacim: 1 gr
Isı İletkenliği:
 12.5 (W/m-k)

Uzun süre dayanan yapısı ile kullanıcıları memnun eden Thermal Grizzly Kryonaut kurumalara karşı dayanıklılık gösteriyor. 12.5 W/ m-k ısı iletkenliği ile dikkat çeken macun -250 derece ve 350 derece sıcaklıklarda bile hem kendi hem de kullanılan ürünün performansından ödün vermiyor.


Termal Macun Nedir?

Bilgisayarların performansını etkileyen işlemciler ve onları soğutan elemanların doğru şekilde çalışabilmelerini sağlayan bir çeşit macundur. Bu iki önemli parça arasında pürüzlerin yarattığı boşluklarda hava kabarcığı oluşarak izolasyonu zayıflatır. Bu boşlukları doldurarak hava kabarcığına yer bırakmamak ise izolasyonu güçlendirerek performansı yükseltir. Termal macun pürüzsüz yüzey sağlayarak iki parçanın tam temasını sağlamak amacıyla kullanılır. Kısacası işlemcinin ısınma sorunlarını çözmek için kullanılan soğutucu gibi parçalardaki hava boşluğunu önler ve ısınmayı engeller. Soğutucunun ısı iletimini güçlendirerek işlemcinin performansını arttırarak ömrünü uzatır.

Termal Macun Nasıl Uygulanır?

İşlemcilerin ısınma sorununu çözmek için kullanılan soğutucular ile işlemci yüzeyi arasında boşluk kalmaması önemlidir. Bu sebeple yapılan uygulama yeterince iyi olmazsa dünyanın en iyi termal macunu bile beklenen sonucu vermeyecektir. Doğru verim için macunu en iyi şekilde uygulayarak tüm hava boşluklarını kapatmak gerekir ki işlemcinin ısınma sorunu dert olmaktan çıkabilsin.
Peki termal macun nasıl uygulanır? Gelin adım adım giderek başarılı bir uygulama için yapılması gerekenlere bakalım:

  • İşlemcinin üzerinde önceden kalma bir macun veya başka bir kalıntı olmadığından emin olun
  • Eğer macun kalıntısı bulunuyorsa izopropil alkol ve uygun bir bez ile temizleyip kurutun.
  • Soğutucunun montaj için hazır olduğundan emin olun.
  • Küçük bir nohut parçası kadar macunu işlemcinin metal kapağına ve tam merkeze sıkın
  • Soğutucuyu üzerine yerleştirerek bastırın, eşit miktarda baskı uygulayarak montajını vidaları çapraz şekilde sıkarak yapın.
  • Alandan taşan macun varsa temizleyin ve tüm vidaları tamamen sıkın.

Termal Macun Ömrü Ne Kadar?

Sürüldükten sonra 8 yıl dayanabilen termal macunlar soğutucuların daha yüksek performansta çalışmasını sağlıyor. Sürülürken taşırılmamasına dikkat edilmesi gereken bu ürünler, uzun yıllar performansından ödün vermiyor.