Hem ekonomik sebepler hem de kaynakların minimum tüketilmesi gibi eylemler sayesinde 2. el eşya kullananların sayısı hızla artıyor. 2. el eşyaların yeni sahiplerine kavuşmasına aracılık eden internet siteleri de büyük ilgi görüyor. İhtiyaç fazlasını nakit paraya çevirmek, evinde yer kazanmak isteyenler bu tip siteler üzerinden eşyalarını satışa çıkarıyorlar. Ülkemizde en çok ilgi gören ve kullanıcı sayısı hayli fazla olan en iyi ikinci el siteleri ve özelliklerini derlediğimiz bu yazıda 10 farklı platforma yer vererek sizlere tanıtmayı amaçladık.

En İyi İkinci El Alışveriş Siteleri

İnternetten kullanılmış eşya alışverişi yapabilmenin mümkün olduğu ikinci el alışveriş siteleri arabadan giyime, yedek parçadan kitaba kadar pek çok şeyin uygun fiyatlara alım satımına ortam sağlıyor. Bazı siteler belli ürün kategorileriyle sınır koyarken bazı platformlarda hemen her şeyi bulmak mümkün oluyor. Alıcı ve satıcı arasında bir iletişim ve güven ortamı kuran en iyi ikinci el siteleri arasından sizler için seçtiğimiz adresleri hemen aşağıda görebilirsiniz…

Sahibinden.com

sahibinden

Ülkemizin ilk yeşil ofisli e-ticaret sitesi olan sahibinden 2000 senesinden beri faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin en popüler sitelerinden biri olan Sahibinden.com üzerinden ikinci el pek çok ürün alıp satabilirsiniz. Özellikle otomobil ve emlak konusunda aktif olan sitede ikinci el eşya satışları da oldukça hareketli. Bebek eşyalarından otomobil aksesuarlarına, elektronik ürünlerden giyim eşyalarına kadar geniş bir yelpazede ürün satışı yapılan platform kalabalık takipçi kitlesi sayesinde alış-satışların kısa sürede gerçekleşmesi mümkün olabiliyor. 2. El eşya arayanların ilk duraklarından biri olan Sahibinden.com aynı zamanda hizmet satışı ve iş ilanı gibi kategorileriyle de büyük ilgi görüyor.

Nadir Kitap

nadir kitap

Sanal sahaflık platformu olarak faaliyet gösteren Nadir Kitap 2006’dan beri aktif. İkinci el kitap satışı yapılan sitede artık basımı yapılmayan, koleksiyon kitaplarından tutun da herhangi bir eserin ilk baskısına kadar pek çok alternatife rastlamak mümkün. Herhangi bir kitap sitesinden farklı olarak kendisi bir yayınevi olmayan ve Türkiye’nin her yerindeki kitapseverleri ve sahafları bir araya getirerek alışveriş yapabilmelerini sağlayan nadirkitap.com internet üzerinden güvenle 2. El kitap alışverişi yapmak isteyenler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Yapılan ticarete aracı olarak eşlik eden site, bu açıdan güvenliğin de temsilcisi konumunda. Pek çok satıcı, koleksiyoncu ve alıcının ziyaret ettiği sitede çok nadir bulunan bir esere veya uzun süredir aradığınız bir baskıya rastlamanız mümkün olabilir.

Dekopasaj

dekopasaj

Dekopasaj adıyla bilinen ve ikinci el siteleri arasında kendine yer bulan sitede hem yeni hem de kullanılmış mobilya bulabilir veya satışını yapabilirsiniz. Kendi elinizden çıkarmak istediğiniz mobilya ve aksesuarlarınızı siteye yükleyebilir, aradığınız mobilyaların da az kullanılmış ikinci ellerini bulabilirsiniz. İlan oluşturduktan sonra nakliyeyi dert etmenize de gerek yok çünkü teslimatı dekopasaj direkt kendi ekibiyle yapıyor. Sattığınız ürün teslim edildikten 48 saat sonra parası hesabınıza yatıyor. Eğer satın almak istediğiniz bir ürüne rastlarsanız onu da 12 taksitle satın alabilme imkanı bulunuyor. Mobilya değiştirmenin ekonomik yollarından birini sunan dekopasaj.com üzerinden aydınlatma ürünleri de alıp satabilirsiniz.

GittiGidiyor

gittigidiyor

eBay tarafından satın alınan başarılı satış sitelerinden biri olan gittigidiyor üzerinden hem sıfır hem de ikinci el satışı yapılabiliyor. Güvenilirliği bilinen platform her iki amaç için de yoğun olarak kullanılan Türkiye’nin en yoğun sitelerinden biri olarak öne çıkıyor. Geniş bir satıcı kitlesi olan gittigidiyor alış satış işlemlerinde her iki tarafın çıkarlarını da güvence altına alarak dürüst ve faydalı bir iş birliği yapılmasını mümkün kılıyor. Evdeki eşya kalabalığını azaltmak isterseniz site üzerinden bu eşyalarınızı satarak yerlerine yenilerini hemen alabilirsiniz.

Letgo

letgo

İkinci el siteleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan letgo hem internet sitesi hem de mobil uygulamaları aracılığıyla çok fazla kişi tarafından kullanılıyor. Kullanıcıların elektronikten otomobile, kıyafetten antikaya değin pek çok şey bulabileceği letgo kolay ve fonksiyonel ara yüzüyle de oldukça pratik. Ayrıca uygulamalarda bulunan yapay zeka ve görsel tanıma gibi destekler sayesinde kullanımı oldukça basit. Hem ürüne göre hem şehrinize göre hem de adresinize en yakın yerlere göre arama yapabileceğiniz platform sayesinde çevrenizdeki 2.el ürünleri kolaylıkla keşfedebilir çok uzakta aramadan istediklerinize uygun fiyatlarla kavuşabilirsiniz.

Gardrops

gardrops

Çok sayıda kullanıcı tarafından takip edilen, kadın ve çocuk giyim eşyalarının el değiştirmesini sağlayan Gardrops da son derece başarılı ve hareketli bir platform. Kıyafet, kozmetik ve aksesuar gibi ürünleri alıp satabileceğiniz gardrops.com’da birkaç defa giyilmiş abiyelerden ünlü markaların orijinal ürünlerine kadar pek çok şey bulabilirsiniz.

Modacruz

modacruz

Dolap

dolap.com

Trendyol tarafından faaliyete geçirilmiş olan Dolap site ve uygulaması ile özellikle kıyafet ve kişisel aksesuarların satışı yapılıyor. Neredeyse hiç giyilmemiş popüler markalı eşyalardan bedeni uymadığı için elden çıkarılmaya çalışılan hediyelere kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Hem giyim eşyaları hem de ayakkabı, çanta, şapka gibi çeşitli aksesuarları kısacası dolabınızdan kaldırmak istediğiniz her şeyi satabileceğiniz dolap.com ile az kullanılmış yeni eşyaları oldukça ekonomik fiyatlara alabilirsiniz. Birilerinin dolabında unutulmuş ve satışa çıkmış özel parçaları veya marka ürünleri kendi dolabınıza katabilir, çocuğunuzun küçülen giyim eşyalarını paraya çevirerek başka ihtiyaçları için değerlendirebilirsiniz. Kullanımı oldukça keyifli ve kolay olan platform alıcı ve satıcılar için sağladığı güvenlik önlemleri, taksit seçenekleri ve aktif müşteri hizmetleriyle de çok beğeniliyor.

Arabam

arabam.com

Otomobil, motosiklet, traktör, iş makinesi gibi motorlu araç satışı yapılan ve ikinci el siteleri arasında yer alan arabam.com Türkiye’de en çok ziyaret edilen platformlardan biri oluyor. 2000 senesinde kurulmuş olan site, 2016 itibariyle sigortam.net, kariyer.net ve emlakjet.com gibi siteleri de bünyesine almış olan iLab Holding tarafından satın alınmıştır. Engelli aracından pikaplara klasik araçlardan traktörlere kadar geniş bir ürün seçeneği sunan sitede kiralık araç temin edebilmek de mümkün. Site vasıtasıyla aracınızı hemen satabilir veya arabanız için geçerli olan piyasa değerini soruşturabilirsiniz. Trink Sat gibi bir avantaj sunan site sayesinde 1 saat içinde iyi durumdaki aracınızı paraya çevirebilirsiniz.

İkinci el lüks modayı almanın ve satmanın en eğlenceli yolu olduğunu iddia eden platform, bu konuda oldukça yetenekli. Büyük markaların özel koleksiyon parçalarını ikinci el olarak ekonomik fiyatlara satın alabileceğiniz sitede aynı zamanda satıcı olarak da yer alabilirsiniz. Dolabınızdaki kullanmayacağınız pahalı parçaları Modacruz sayesinde değerlendirerek satışa çıkarabilir ve onlar yerine severek kullanacağınız pek çok ürün bulabilirsiniz. Orijinal garantisi ve iade kolaylığı gibi çeşitli hizmetler de sunan platformun kullanıcılarına deste olmak üzere 7/24 hizmet veren bir müşteri hizmetleri bulunuyor.

Facebook Marketplace

facebook marketplace

İşte her şeyi bulabileceğiniz ve satabileceğiniz bir başka ikinci el sitesi. Facebook sosyal medya platformu ile bağlantılı olarak kullanılan ve tüm dünyada çok kalabalık bir kitleye ulaşan Facebook Marketplace sayesinde yakınınızdaki 2. el satılık eşyaları bulabilir, satıcılara teklif verebilir veya satış yapabilirsiniz. Ücretsiz paylaşacağınız ilanlar sayesinde elden çıkartmak istediğiniz eşyalarını hızla satabilirsiniz. Elektronik ürünlerden elde tek kalmış bardaklara kadar pek çok şeyin satışa sunulduğu platformda belki de uzun zamandır aradığınız şeyleri kısa süre içinde bulabilirsiniz.