Lekeler, temizliğe önem veren herkesin korkulu rüyasıdır. Özellikle çamaşır makinesinde yıkamakla çıkmayan inatçı lekeler, kıyafetlerimizi, halılarımızı ve koltuklarımızı mahvedebilir. Bu yüzden leke çıkarıcı ürünler kullanmak gerekir. Leke çıkarıcılar, lekelerin üzerine sürülerek veya lekeli kumaşların içine atılarak lekeleri söker ve temizler. Leke çıkarıcılar, sıvı, toz, jel veya sprey formunda olabilir. Bazı leke çıkarıcılar, sadece giysiler için değil, halı, döşeme, koltuk ve ayakkabı gibi farklı yüzeylerde de kullanılabilir.

En iyi leke çıkarıcı seçerken, leke çıkarıcının leke türüne, kumaş türüne ve renk haslığına uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca leke çıkarıcının doğal ve zararsız içeriklere sahip olması, kumaşlara zarar vermemesi ve hoş bir koku bırakması da önemlidir. En iyi leke çıkarıcı markaları arasında Vanish, Domol, Turkishcare, Thepinkstuff, Farmasi, Green Clean, Minoris, Domestos ve Homm Clean gibi isimler bulunmaktadır. Bu markaların leke çıkarıcı ürünleri, inatçı lekeleri kolayca çıkartmakta, kumaşlara zarar vermemekte ve uygun fiyatlı olmaktadır.

BİLGİ NOTU: Sunulan liste, Talha Kandiş’in bireysel seçimlerini yansıtmakta olup, herhangi bir değer hükmü taşımamaktadır.

#ModelHacimForm
1Domol750 mlSıvı Sprey
2Turkishcare500 mlSıvı Sprey
3Highgenic200 mlSıvı
4Vanish1000 mlSıvı
5Thepinkstuff500 mlSıvı Sprey
6Farmasi500 mlSıvı
7Green Clean1000 mlSıvı
8Minoris500 mlSıvı
9Domestos500 mlToz
10Homm Clean2 LSıvı
En İyi Leke Çıkarıcı Önerileri

Leke Çıkarıcı Tavsiyeleri

Bu yazıda, size en iyi leke çıkarıcı tavsiyesi vermek için, leke çıkarıcıların ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve en iyi leke çıkarıcı markalarını anlattım. Umarım yazım size yardımcı olmuştur. En iyi leke çıkarıcı tavsiyesi için yazımı okumaya devam edin.

Domol Leke Çıkarıcı Sprey

 • Form: Sıvı Sprey
 • Hacim: 750 ml
 • Kullanım Yeri: Kumaş, halı, döşeme

Leke çıkarmak, çamaşır yıkamanın en zorlu aşamalarından biridir. Özellikle renkli ve beyaz kıyafetlerde, çay, kahve, meyve, sebze, yağ, çimen, dondurma gibi inatçı lekelerle baş etmek için etkili bir leke çıkarıcıya ihtiyacınız vardır. İşte size bu konuda yardımcı olacak bir ürün: Domol Leke Çıkarıcı Sprey.

Domol Leke Çıkarıcı Sprey, renk vermeyen tüm tekstil ürünlerinde güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. İçeriğindeki aktif oksijen içeren Oxi güç sayesinde, lekeleri çıkarmada son derece başarılıdır. Üstelik sadece kıyafetlerde değil, halı ve döşemelerde de lekeleri kolayca temizlemenize yardımcı olur. Sprey formundaki kutusu, kullanım kolaylığı sağlar. Yıkama ve temizleme öncesi, lekeli bölgeye sıkmanız yeterlidir.

Turkishcare Leke Çıkarıcı Sprey

 • Form: Sıvı Sprey
 • Hacim: 500 ml
 • Kullanım Yeri: Kumaş, ayakkabı

Leke çıkarmak için birçok yöntem denediniz ama hiçbiri işe yaramadı mı? O zaman size harika bir haberimiz var! Turkishcare Leke Çıkarıcı Sprey, ayakkabıları temizleyebilmesiyle ün salan bir ürün. Beyaz ayakkabı tabanlarının nasıl kirlendiğini bilirsiniz, işte bu sprey o kirleri bile söküp atıyor. Sadece ayakkabıda değil tüm kumaşlarda da kullanılabiliyor. Sprey formundaki leke çıkarıcı, suyla karıştırılmadan direkt uygulanıyor. Portakal aromasıyla kıyafetlerde hoş bir koku bırakıyor. Peki, bu mucizevi ürün nasıl çalışıyor ve nasıl kullanılıyor? İşte detaylar…

Turkishcare Leke Çıkarıcı Sprey, özel formülü sayesinde lekeleri çözüp yok ediyor. İçeriğindeki doğal bileşenler, kumaşa zarar vermeden lekeyi temizliyor. Ürünü kullanmak için yapmanız gereken tek şey, lekeli bölgeye spreyi sıkmak ve birkaç dakika beklemek. Sonra bir bez veya fırça ile nazikçe ovalayarak lekeyi çıkartabilirsiniz. Ürünü durulamaya veya yıkamaya gerek yok. Üstelik sprey, renk koruyucu özelliğiyle kumaşın rengini de koruyor. Turkishcare Leke Çıkarıcı Sprey, en iyi leke çıkarıcı olarak internette çok aratılan ve beğenilen bir ürün. Siz de bu ürünü deneyerek leke sorununa son verebilirsiniz.

Highgenic Fırçalı Leke Çıkarıcı

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 200 ml
 • Kullanım Yeri: Kumaş, halı, koltuk

Lekelerden kurtulmak için en etkili çözüm nedir? Elbette Highgenic Fırçalı Leke Çıkarıcı! Bu ürün, özel formülü ve fırça başlığı sayesinde, her türlü zor lekeyi kolayca çıkarmanızı sağlıyor. Giysilerinizde, halınızda, koltuğunuzda ya da arabanızın kumaş döşemesinde oluşan yağ, yemek, çikolata, sos, dondurma, ketçap, çay, kahve, meyve suyu, makyaj gibi lekeleri, sadece birkaç dakika içinde temizleyebilirsiniz.

Highgenic Fırçalı Leke Çıkarıcı’nın kullanımı da çok pratik. Lekenin üzerine uyguladıktan sonra, şişe kapağındaki fırçalı başlıkla lekeyi ovuyorsunuz. Bir süre etki etmesini bekledikten sonra, giysilerinizi yıkayabilir ya da halı, koltuk ve döşemeleri ıslak ve temiz bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Ürün, kumaş türü birçok yüzeyde uygulanabiliyor. Ayrıca uygun fiyatıyla da bütçenizi zorlamıyor.

Vanish Kosla Oxi Action Gold Sıvı Leke Çıkarıcı

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 1000 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi

Vanish Kosla Oxi Action Gold Sıvı Leke Çıkarıcı’yı hem makinede hem de ön işlemde kullanabilirsiniz. Makinenizin deterjan gözüne eklenebilen leke çıkarıcı, yıkanan giysilerdeki lekelerin kolayca sökülmesini sağlar. Zorlu lekelerin olduğu giysileri elde yıkamak için lekenin üzerine sıvıyı dökebilir ve şişe kapağının arkasında yer alan tırtıklı yüzeyle lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Vanish Kosla Oxi Action Gold Sıvı Leke Çıkarıcı, günlük renkli kumaşlarınızda, örneğin pamuk ve polyester üzerinde kullanabileceğiniz gibi, beyaz kumaşlarınızda da kullanabilirsiniz. Hem yeni hem de kurumuş zorlu lekelerde etkili olan bu ürün, yiyecek, içecek, mürekkep, kan, çimen, toprak gibi birçok lekeyi çıkarmanıza yardımcı olur.

ThePinkStuff Mucizevi Oxi Leke Çıkarıcı Sprey

 • Form: Sıvı Sprey
 • Hacim: 500 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi, halı, ayakkabı, koltuk

ThePinkStuff Mucizevi Oxi Leke Çıkarıcı Sprey, çamaşırlarınızın üzerindeki lekelerin temizlenmesinde yardımcı olan bir üründür. Sprey formundaki ürün, kolayca lekeli yüzeylere uygulanabiliyor, kurumuş kir ve yağ gibi zorlu lekeleri çıkarabiliyor. Özel formüllü leke çıkarıcı, tamamen vegan bir üründür. Bu da onu diğer rakiplerinden ayırt edici bir özelliğe sahip kılıyor.

ThePinkStuff Mucizevi Oxi Leke Çıkarıcı Sprey, sadece çamaşırlarınızda değil, halı, ayakkabı ve koltuk gibi farklı yüzeylerde de kullanılabilen çok amaçlı bir üründür. Günlük yaşamınızda oluşabilecek kazalarda elbisenizi değiştirmek zorunda kalmazsınız. Ürünü lekeli bölgeye sıkıp, bir süre beklettikten sonra silmeniz yeterli olacaktır. Ürün, renkli ve beyaz çamaşırlarda da güvenle kullanılabilir.

Farmasi Mr.Wipes Konsantre Leke Çıkarıcı

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 500 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi

Çamaşırlarınızda oluşan lekelerden kurtulmak için size harika bir ürün öneriyoruz: Farmasi Mr.Wipes Konsantre Leke Çıkarıcı. Bu ürün, renkli ve beyaz çamaşırlarda, en inatçı lekelerin üstesinden gelmek için özel olarak geliştirilmiştir. Ekstra güçlü formülüyle kumaş üzerindeki çamur, çimen, kozmetik, yağ, meyve suyu, şalgam suyu, çay, kahve gibi her türlü lekeyi kolayca yok etmenizi sağlar. Yaka ve manşet kirlerinde de etkilidir. Geliştirilmiş enzimli özel formülü ile çamaşırlarınızın renklerine zarar vermez, dokularını yıpratmaz.

Farmasi Mr.Wipes Konsantre Leke Çıkarıcı’nın kullanımı da çok basit. Lekeli bölgeyi su ile ıslattıktan sonra yeterli miktarda leke çıkarıcıyı sorunlu bölgeye uygulayıp, 2 ile 3 dakika arası bir süre bekletin. Makinenizde ya da elde uygun şekilde yıkayın. Renk dayanıklılığından şüphe duyduğunuz kumaşlarda görünmeyen bir bölgeye renk testi yapılmalıdır. Çok eski lekelerde birden fazla uygulama gerektirebilir. Renklilerde bekletme süresi 2-3 dakikayı aşmamalıdır.

Green Clean Baby Bitkisel Leke Çıkarıcı

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 1000 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi

Green Clean Baby Bitkisel Leke Çıkarıcı, tamamen bitkisel içerikli bir üründür. Paraben, SLS, SLES, GDO, fosfat, klor gibi zararlı kimyasallar içermez. Bu sayede hem çevreye hem de cildinize dosttur. Dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca vegan bir üründür ve hayvansal kaynaklı hiçbir madde içermez. Ürünün şişesi de geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiştir.

Green Clean Baby Bitkisel Leke Çıkarıcı, leke ve kirlerin temizliği için özel olarak formüle edilmiştir. İçerdiği etkin temizleme maddeleri sayesinde gıda, bebek maması, vs. gibi zor lekelerin kolayca temizlenmesini sağlar. Kalıntı bırakmaz ve kolayca durulanır. Klor ve optik parlatıcı içermediğinden çamaşırlarınıza zarar vermez. Çamaşırlarınızı soldurmadan temizler, renklerin birbirine karışmasını önler. Elde ve makinede kullanıma uygundur.

Minoris Organik Leke Çıkarıcı Sprey

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 500 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi

Minoris Organik Leke Çıkarıcı Sprey, Türkiye’nin ilk ve tek organik leke çıkarıcısı olarak dikkat çekiyor. Mineraller ve organik bileşenlerin bir arada kullanıldığı yeni nesil ileri teknoloji ile üretilen bu sprey, bebek ve çocuk kıyafetleri üzerinde kalmış olan tüm lekelerle savaşmak için özel olarak geliştirilmiş. Ürün içeriğinin %97’si tamamen organik olduğu için bebeklerin narin cildine zarar vermiyor. Ayrıca parfüm, paraben, SLS, SLES ve sülfat gibi tehlikeli kimyasallar içermiyor.

Minoris Organik Leke Çıkarıcı Sprey’in kullanımı da oldukça kolay. Her kullanımdan önce şişeyi birkaç kez ters çevirmeniz yeterli. Sonra lekeli bölgeye sprey başlıkla birlikte uygulayın ve ön yıkama yaparak yıkayın. Daha üst düzey performans için Minoris Baby organik bebek deterjanı ile birlikte kullanmanızı öneririz. Ürünün nötr pH değerine sahip olduğunu ve organik ürün olduğu için üretildiği mevsime göre ürün renginin farklılık gösterebileceğini de unutmayın.

Homm Clean Oxı Power Leke Çıkarıcı

 • Form: Toz
 • Hacim: 500 ml
 • Kullanım Yeri: Giysi

Homm Clean Oxı Power Leke Çıkarıcı, toz formunda bir üründür. Kullanımı oldukça kolaydır. Sadece sıcak suya döküp, çamaşırlarınızı içine atmanız yeterlidir. Ürün, lekeleri çıkarmak için oksijen gücünü kullanır. Bu sayede, çamaşır suyu gibi zararlı kimyasallara ihtiyaç duymaz. Ürün, aynı zamanda bitkisel içeriklidir. Bu da, hem çevreye hem de cildinize dosttur.

Homm Clean Oxı Power Leke Çıkarıcı, 500 gram ve 1000 gram olmak üzere iki farklı boyutta satılmaktadır. 500 gram olan ürün, 15-30 yıkama yapabilirken, 1000 gram olan ürün, 33 yıkama yapabilmektedir.

Domestos Sıvı Leke Çıkarıcı

 • Form: Sıvı
 • Hacim: 2 L
 • Kullanım Yeri: Giysi

Domestos Sıvı Leke Çıkarıcı, temizlik ürünlerinde başarılı olan Domestos markasının çamaşır leke çıkarıcıları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Bu ürün, kumaşların derinliklerine nüfuz ederek, yemek artığı, kahve, boya, kan, mürekkep gibi zorlu kirleri çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca, çamaşırlarınıza hijyen ve doku koruma sağlar. Domestos Sıvı Leke Çıkarıcı, beyaz ve renkli fark etmeksizin tüm çamaşırlarda kullanılabilir. Ürünü çamaşır makinesinde, elde yıkamada veya ev tekstili ürünlerinizde sulandırarak kullanabilirsiniz.

Domestos Sıvı Leke Çıkarıcı’nın öne çıkan özelliklerinden biri de, çamaşırlarınızı deterjanla birlikte yıkadığınızda, deterjanın gücünü arttırmasıdır. Böylece, çamaşırlarınız daha temiz ve parlak olur. Domestos Sıvı Leke Çıkarıcı, 1 litre ve 2 litrelik şişelerde satılmaktadır.

Leke Çıkarıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Leke çıkarıcının cilt tipine ve lekenin türüne uygun olması: Leke çıkarıcı ürün seçerken, cilt tipinizi ve lekelerin türünü dikkate almalısınız. Örneğin, hassas ciltler için daha nazik, yağlı ciltler için daha güçlü, kuru ciltler için daha nemlendirici bir leke çıkarıcı tercih etmelisiniz. Aynı şekilde, lekenin cinsi de önemlidir. Örneğin, sivilce, akne, güneş, yaşlılık, hamilelik gibi farklı nedenlerle oluşan lekeler için farklı leke çıkarıcılar kullanılmalıdır.
 • Leke çıkarıcının içeriği: Bir leke çıkarıcı ürün seçerken, ürünün içerik listesini dikkatlice incelemek önemlidir. Ürünün doğal, bitkisel, organik, hipoalerjenik, paraben içermeyen, alkol içermeyen, renklendirici içermeyen, parfüm içermeyen gibi özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, leke çıkarıcı ürünün cildi tahriş etmeyen, alerji yapmayan, yan etki göstermeyen, cilt bariyerini koruyan, cilt pH’ını dengede tutan, cildi nemlendiren, besleyen, koruyan, onaran gibi etkilere sahip olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Leke çıkarıcının markası ve kalitesi: Leke çıkarıcı ürün seçerken, güvenilir markaları tercih etmek önemlidir. Markanın ürünleri dermatolojik olarak test edilmiş, klinik olarak kanıtlanmış, sertifikalı, ödüllü, tavsiye edilen, uzmanlarca onaylanmış gibi özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, markanın müşteri hizmetleri, garanti, iade, değişim, kargo, ödeme gibi konularda da kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek kıyafetlerindeki zor lekeler nasıl çıkar?

Bebek kıyafetlerindeki lekeler için kimyasal içerikli deterjanlar kullanmamalısınız. Bunun yerine bitkisel ve organik içerikli leke çıkarıcıları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Doğal ürünler içeren bu leke çıkarıcılar bebeğinizin cildine zarar vermez ve lekeleri kolayca sökebilir.

Leke çıkarıcı nasıl kullanılır?

Leke çıkarıcıların kirleri sökmesi için biraz zaman tanımalısınız. Leke çıkarıcıyı kumaşa döktükten sonra 5 dakika bekleyin ardından giysiyi yıkayın. En iyi sonuç için leke çıkarıcı döktüğünüz giysiyi makinede yıkayabilirsiniz.

Önerilen en iyi leke çıkarıcı hangisi?

En iyi leke çıkarıcı markalarından bahsedelim: Domol, Turkishcare, Highgenic, Vanish, Thepinkstuff, Farmasi, Green Clean, Minoris, Domestos ve Homm Clean zorlu lekeleri çıkaran, halı, koltuk ve ayakkabılarda da kullanılabilen en iyi leke çıkarıcı markaları arasında öne çıkıyor.