Bilgisayar ve yatırım alanlarını bir araya getiren Mining işlemi popüler kazanç yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Mining yapmak isteyen okuyucularımıza rehber olması için hazırladığımız yazımızda Mining hakkında en çok merak edilen konuları ele aldık. Mining nedir, ekran kartı ile madencilik, ekran kartı maning hesaplama gibi belli başlı soruların yanıtlarını almak için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Mining Nedir?

Kripto para madenciliği diye de bilinen Mining kısaca özel bir çeşit yazılım programları kullanarak kripto para işlemlerinin kontrol edilmesine ve onaylanmasına verilen addır. Maning yapan kişiler, cüzdanlar arasında yapılan kripto para transfer işlemlerini onaylayarak blok zincirine dahil olmasını sağlarlar. Ayrıca bu blok zincirinin bir kopyasını da kendilerinde tutarlar.

Kripto para yatırımıyla ilgileniyorsanız kripto para siteleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

NVIDIA RTX 3090

nvidia rtx 3090 ekran kartı

Nvidia’nın çok tercih edilen başarılı ekran kartlarından biri RTX 3090. Hem oyun performansı hem de Mining başarısıyla öne çıkan kart markanın bu serideki en güçlü seçeneği. Fiyatıyla başlangıç seviyesindeki madenciler için çok ulaşılabilir görülmese de ikinci el satışı konusunda da avantaj sağlayacağını düşünebilirsiniz.


Msı Geforce Rtx 3070 256 Bit Gddr6

Msi GeForce Rtx 3070
Msi GeForce RTX

Nvidia GeForce serisinin en verimli ekran kartı modellerinden biri olan bu ürün gaming için özel tasarlanmış olup yüksek hızlarda etkin performans göstermektedir. Bu sebeple mining için de kullanılan bu cihaz 1845 MHz çekirdek hızına sahip olup 256 bit değerinde işlem görmektedir.


Nvidia Geforce 1660 Super-Ti 6GB Ekran Kartı

nvidia geforce 1660 ekran kartı

Ekran Kartı Mining denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan NVIDIA’nın bir başka kart seçeneği de GeForce GTX 1660. 1660 S ve/veya Ti serisi Mining ekran kartları özellikle düşük güç tüketimlerine rağmen saatte 30 MH’ya ulaşan kazım güçleriyle madencilerin ilgisini çekiyor.


Sapphire Radeon VGA NITRO+ RX6900XT

Sapphire Radeon VGA
Sapphire Radeon

VGA tasarımı ve 3 adet soğutma fanı ile dikkat çeken Sapphire Radeon ekran kartı 16 GB grafik belleğine sahip olup 256 bit değerinde işlem yapmaktadır. 2285 MHz çekirdek hızıyla çalışan cihaz yüksek grafik özellikleri ve güçlü fanları sayesinde mining sırasında ısınmayı en aza indirerek uzun vadeli kullanım imkanı sunar.


Gigabyte AMD Radeon Rx 6600 Eagle

Gigabyte AMD Radeon RX 6600
Gigabyte Amd Radeon

AMD Radeon Rx 6600 model bu ekran kartı biraz eski bir model olsa da yüksek hızlarda işlem yapabilmesi ve uygun fiyatı sebebiyle mining işlemlerinde dahi tercih ediliyor. 8 GB grafik belleğine sahip olan bu cihaz 1400 MHz çekirdek hızına sahiptir. 100 W değerinde güç tüketimi sunan Gigabyte ekran kartı üzerindeki 3 fan ile etkin soğutma yapmaktadır.


NVIDIA RTX 3060 Ti

msi geforce rtx 3060 ti ekran kartı

Sınırlandırılmış kazım hızıyla 60 Mh/s performans sunan ekran kartı Mining için tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Nispeten ulaşılabilir fiyatıyla listemizin f/p ürünlerinden biri olan RTX 3060 Ti ile kazançlı bir Mining deneyimi yaşayabilirsiniz.


Asus Nvidia Geforce GTX 1050 Ti Cerberus

Asus Nvidia GeForce GTX 1050 Ti
Asus Nvidia GeForce

Asus’un oyunseverler için özel olarak tasarladığı 1050 Ti’lik bu cihaz 1480 MHz hızda çalışmakta olup mining için de kullanılıyor. 4 GB grafik belleği olan bu cihaz Direct X 12 desteğine sahiptir. Dahili fanları sayesinde etkin bir soğutma sağlayan bu cihaz 7008 MHz bellek hızına sahiptir.


Xfx AMD Radeon RX6600

Xfx AMD Radeon RX 6600
Xfx AMD Radeon

En iyi akran kartı modelleri arasında yer alan AMD Radeon RX6600 8 GB grafik belleği ve 128 bit değerine sahip uygun fiyatlı bir üründür. AMD chip set ile gelen ürün 2491 MHz çekirdek hızı ile üstün veri aktarımı sağlamaktadır. Üstün teknolojilerle donatılan bu ekran kartı Radeon görüntü keskinleştirme, Direct X 12 ve Windows 10 desteklerine sahiptir.


AMD RX 5700 XT 8 GB Ekran Kartı

asus 5700 tx ekran kartı

AMD ailesinin güçlü ve iddialı modellerinden biri olan RX 5700 XT, 8 GB hafızasıyla başlangıç seviyesi kartlar arasında yer alıyor.


Nvidia RTX 3080 Ekran Kartı

geforce rtx ekran kartı

Yüksek kazım gücünden kaynaklı iddialı fiyatıyla öne çıkan Nvidia RTX 3080 ekran kartının enerji tüketimi de oldukça yüksek. 100 Mh/s civarına ulaşan kazım gücü sayesinde tek kartla göze çarpan bir gelir elde etmeyi mümkün hale getiren kart serinin öne çıkan modellerinden.


Mining Çeşitleri Nelerdir?

‌Minig çeşitlerini genel olarak 4 başlıkta ele alabiliriz:

  • ASIC Madenciliği: Yüksek kapasiteye ulaşması için çok sayıda işlemciden oluşan özel cihazlarla kripto para madenciliği yapılabilir. Cihazların Uygulamaya Özel Entegre Devreler ile donatılmış olması gerekmektedir. Bu tip cihazlarda hesaplama kapasitesi yüksek ancak elektrik sarfiyatları oldukça fazladır. Eğer Bitcoin, Litecoin gibi Proof of Work tabanlı kripto paralar için Mining yapmak niyetindeyseniz bu cihazları kullanmanız gerekiyor. Ancak yapacağınız yere güçlü bir elektrik alt yapısı sağlamadan bu işe soyunmamanızı öneriyoruz.
  • GPU Madenciliği: Bilgisayarların ekran kartları yani Grafik İşlemci Birimi (GPU) bilgisayarın ekran kartı gücüyle yapılan madencilik türüdür. Grafik kartının sahip olduğu güçlü işlemci aracılığıyla hesaplama yapılarak Ethereum, Zcash gibi bazı Proof of Work tabanlı paralar için madencilik yapılabilmektedir. Güçlü bir sistem kurabilmek için genellikle çok sayıda ekran kartını birleştirmek önerilmektedir.
  • CPU Madenciliği‌‌: Bilgisayarın sahip olduğu işlemci yani CPU aracılığıyla da madencilik yapmak söz konusu olabilir. Performans beklentiniz yoksa belki başlangıç için CPU madenciliği deneyebilirsiniz. Proof of Stake-PoS madenciliği için bilgisayarınız, gerekli yazılım ve yeterli seviyede kripto para dışında başka bir donanıma ihtiyacınız da yok.
  • Bulut Madenciliği: Kiralama mantığına dayalı bu sistemde herhangi bir işlemci gücünüz olmasa da Mining yapabilirsiniz. Herhangi bir bilgiye de gerek kalmayacak şekilde organize edilmiş olan Bulut madenciliği sisteminde aracı bir servisten işlemci gücü kiralayarak dilediğiniz madencilik havuzuna yönlendirebilirsiniz. Satın almanız gereken donanım ve yazılımları kiralayarak hemen başlayabileceğiniz bu madencilik türünde faal olmak için hizmet sağlayıcıların farklı seçenekler sunan paketlerine göz atabilirsiniz.

Ekran Kartı ile Madencilik

Başarılı bir şekilde Mining yapmak için bilgisayarın karmaşık birtakım işlemleri hızla çözmesi gerekmektedir. Bunun için de bilgisayarın sahip olması gereken en önemli donanım ekran kartıdır. Yüksek kapasiteli ekran kartları arasında özellikle madencilik ve oyun için üretilen ekran kartı ile madencilik tercih edilmektedir.

Kendi GPU gücünüz yani bilgisayarınızın sahip olduğu ekran kartıyla madencilik yapabilmek için güçlü bir Mining ekran kartı ihtiyacınız olabilir. Madencilik konusunun giderek daha popüler olması nedeniyle başarılı Mining ekran kartı temin etmek zorlaşırken ekran kartı seçimi yaparken alternatifleri değerlendirmek de zorlayıcı hale geldi. Bu nedenle madencilik yapan kişiler, Bitcoin gibi yüksek güç gerektiren kripto paralara yönelmek yerine altcoin grubu için madencilik yapmayı tercih edebiliyorlar.

Kullanıcıların ilgi gösterdiği en iyi Mining ekran kartı 2020 ve 2021 yıllarında büyük talep gördüğü için fiyatları da oldukça yüksek artışlar gösteriyor. Ancak karşılığında gelir elde edebilmeyi mümkün hale getirmesi nedeniyle de bu artış kullanıcı ilgisini azaltmıyor. Bu yazımızda madencilik seçenekleri ve Mining kartı ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra en iyi Mining ekran kartı seçimi yapabilmenizi kolaylaştıracak tavsiyeler vermek istiyoruz.

En İyi Mining için Ekran Kartı Tavsiyesi

Proof of work sistemiyle GPU madenciliği yaparak Ethereum gibi kripto para cinsleri kazanmak için kazım hızının yüksek olmasına ihtiyaç duyuluyor. Birim olarak MH/s şeklinde ifade edilen kazım hızı ekran kartının kapasitesiyle ve elde edilecek olan kazanç ile direkt orantılıdır. Bu formata uygun şekilde çalışan, en İyi Mining Ekran Kartı 2021 öneri listelerinde ilk sıralarda yer alan markaların öne çıkan ekran kartı modellerini bir araya getirdik. Ve kullanıcıya sundukları güçle başarılı sonuçlar vadeden ve farklı bütçelerle ulaşılabilir olan Mining ekran kartı seçeneklerini sizler için derledik.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here