Eğitim çağının en önemli periyodlarından biri olan lise döneminde iyi bir liseyi kazanmak her gencin hayali. Ailelerin de tüm imkanlarıyla çocuklarını destekledikleri bu süreçte sınavların ardından alınan puanlar liselere yerleşmede önemli bir rol oynuyor. Özellikle en iyi liseler sıralamasında başa oynayan okulların kontenjanlarına girebilmek için pek çok öğrenci birbiriyle yarışıyor. Türkiye’nin öne çıkan ve en başarılı liseleri yüksek puanlı öğrencileri bir arada toplayarak üniversiteye kadar geçirecekleri süre için onlara en iyi eğitimi vadediyor.

Türkiye’nin En İyi 10 Lisesi

Hangi liseler en yüksek puanlarla öğrenci alıyor ve Türkiye’nin en iyi liseleri listesinde üst sıralarda yer alıyor bilmek isterseniz işte tek tek en iyi liseler ve imkanları…

Galatasaray Lisesi

galatasaray lisesi

Türkiye’nin en iyi liseleri arasında ilk sırayı alan Galatasaray Lisesi, en yüksek taban puana sahip olan lise oluyor. Uzun yıllardır bu konudaki istikrarını sürdürmeyi başaran bu köklü kurum Fransızca dilinde eğitim veriyor. 4+1 yıl olan eğitim sürecinin ilk senesinde öğrenciler Fransızcanın ağırlıklı ders olduğu hazırlık sınıfına kaydediliyorlar. 2. yabancı dil seçenekleri arasında İngilizce ve İtalyanca gibi olanaklar bulunan Galatasaray Anadolu Lisesi devlet lisesi olmasının yanı sıra imtiyazlı bir konumda. 2023 senesinde tercih yapacaklar için lisenin önceki taban puanının 494,937 olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

İstanbul Erkek Lisesi

istanbul erkek lisesi

Listenin 2. Sırasına yerleşen İstanbul Erkek Lisesi’nin geçmişi 1884 senesine dayanıyor. O günden 1923’e kadar çeşitli isimlerle faaliyet gösteren okul, 1923 senesinde şimdiki adını almış bulunuyor. 1957 senesinde Türkiye ve Federal Almanya Hükümetleri arasındaki yapılan bir anlaşma ile okulda farklı bir eğitim sistemine geçilmiş, Alman eğitmenler eşliğinde oluşturulan programlarla Almanca Öğretime başlanmıştır. 4+1 eğitim veren okul Anadolu lisesi statüsündeki bir devlet okulu olarak faaliyetine devam ediyor. Okul müfredatında Türkçe okutulan Genel Kültür dersleri haricinde Fen ve Matematik alanına giren derslerin hepsi tamamen Almanca veriliyor. Öğrencilerin lise ardından eğitimlerine devam etmeleri için Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı) ve Sprach Diplom (Dil Diploması) sınavlarına girmesi sağlanıyor. Okula girişte kriter olan son taban puan ise 492,50.

Ankara Fen Lisesi

ankara fen lisesi

Türkiye’nin en iyi fen liseleri 2023 yılında da listenin üst sıralarına yerleşiyor. Fen Lisesi statüsündeki bir devlet okulu olan Ankara Fen Lisesi, en iyi liseler arasında 3. Sırayı alıyor. Sahip olduğu taban puanla en iyi fen lisesi olarak öne çıkan okul aynı zamanda ülkemizin ilk fen lisesi olma özelliğini de taşıyor. Ankara’da bulunan okul bilim ve teknoloji alanında iddialı projeleriyle öne çıkarken öğrencilerini sanat ve edebiyat gibi alanlarda da destekliyor. 17 sınıfı ve 43 öğretmeni bulunan okulda 480 öğrenci eğitim görüyor. Liseye giriş için geçerli olan son taban puan ise 490,45.

İstanbul Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

kabataş erkek lisesi

Taban puanına göre listemizin 4. Sırasında yer alan Kabataş Erkek Lisesi, 1908 yılından beri eğitim veriyor. Farklı mekanlarda ve farklı isimlerde 1908’de başlayan eğitim 1923 senesinden beri de Kabataş Erkek Lisesi adıyla devam ediyor. 1992’ye kadar erkek lisesi olarak eğitim verilen okul, zaman içinde şu an ki konumuna taşınarak Süper lise statüsüne kavuşturuldu. Yaygın yabancı dil eğitim verilebilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sonucu okulun İngilizce hazırlık sınıfı da açılarak eğitim karmaya çevrildi. 2006’da 4+1 yıllık eğitim veren Anadolu Lisesi statüsüne geçen okulun pansiyonlu olması da gördüğü ilginin bir başka sebebi. Hem İngilizce hem Almanca hazırlık sınıfı bulunan okul taban puanı 489,31.

İzmir Fen Lisesi

izmir fen lisesi

Listede 5. Sıraya yerleşmesine neden olan yüksek taban puanıyla ülkemizin en iyi liselerinden biri de İzmir Fen lisesi oluyor. 1982’de eğitime başlanan okul, Türkiye’nin Ankara ve İstanbul’dan sonra açılan 3. Fen lisesi olarak tanınıyor. Üniversiteye öğrenci yerleştirme yüzdesi %75’in üstünde olan okul İzmir Ege üniversitesi kampüsü içinde yer alıyor. Yabancı dili İngilizce olan kurum bilim olimpiyatları konusuna son derece özen göstererek öğrencilerinin araştırmacı ve üretken projeler hazırlamasını destekliyor. 487,44 taban puana sahip olan okulda eğitim alabilmek için bu koşullarda yaklaşık 0,1’lik yüzdelik dilime girebilmiş olmak gerekiyor.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi

istanbul atatürk fen lisesi

1982 yılında başlatılan Fen Lisesi projesi kapsamında Türkiye´deki açılan ikinci Fen Lisesi olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi, özellikle sayısal yeteneği olan öğrencilerin hedefinde yer alıyor. 40 dönümlük arazisinde tarihi bir binada eğitim yapan bu başarılı fen lisesi ülkemize sayısız başarı kazandırmış ve pek çok ulusal ve uluslararası bilimsel ödüle imza atmıştır. Hem erkek hem de kız pansiyonu bulunan okul, bu avantajıyla İstanbul dışından da öğrenci kabul edebilmektedir. 3500 kadar mezun veren okul üniversite yerleştirme başarısıyla da hedeflenen liselerden biri olurken son taban puanı 485,01 olmuştur.

İstanbul Çapa Fen Lisesi

çapa fen lisesi

İlk olarak 1848’de eğitime başlayan İstanbul Çapa Fen Lisesi, dönem dönem eğitime ara verilse de bugüne kadar faaliyetini sürdüren köklü bir eğitim kurumudur. 2014 senesinde öğretmen okullarının kapatılmasının ardından Fen Lisesi olarak eğitime devam edilen okulda hem gündüzlü ve yatılı olarak eğitim verilmektedir. Kız ve erkek öğrenci pansiyonları, kütüphane, konferans salonu, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları ve çeşitli atölyeler ile kapalı ve açık spor alanları bulunan okul Fatih semtindedir. 481,82 puan ile öğrenci alan okul 600’e yakın öğrenciye eğitim vermektedir.

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi

cağaloğlu anadolu lisesi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış ilk Avrupai düzendeki modern okulda hizmet vermeye başlayan İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Bezm-i Alem Valide Sultan’ın çabalarıyla 1850’de faaliyete başlamıştır. Sultan Abdülmecid tarafından açılan okul, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk sivil lisesi olarak tarihe geçmiştir. 1983 senesinden beri Cağaloğlu Anadolu Lisesi adıyla eğitim ve öğretime devam edilen okulda öğrenciler eğitimlerinin ardından yurtdışında Erasmus programlarına devam edebilmektedirler. 1000 civarında öğrencinin eğitim gördüğü okul TÜBİTAK ve Olimpiyat çalışmalarında da büyük başarılara imza atarak ülkenin en önemli okulları arasındaki yerini korumayı başarıyor. Almanca hazırlıkla birlikte 4+1 yıl süren okulun son taban puanı ise 479,94.

Bursa Tofaş Fen Lisesi

bursa tofaş fen lisesi

1989 senesinde açılmış olan okul açıldığı tarihten itibaren fen lisesi kapsamında eğitim veriyor. 240 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunan okulun toplam arazisi 17800 metrekareyi buluyor. Başarılı çizgisi ve mezunlarının yerleştiği okul başarıları göz önüne alındığında iddialı bir devlet lisesi olduğu görülen Bursa Tofaş Fen Lisesi, 17 dersliği bulunan binasında 500’ün üzerinde öğrenciye eğitim veriyor. Erasmus konusunda öğrencilerine destek veren okul aynı zamanda çeşitli bilim etkinlikleri ve organizasyonlarda da öğrencilerini öne çıkaran başarılı sonuçlar alıyor. Okulun son taban puanı 479 olarak gözüküyor.

İstanbul Hüseyin Avni Sözen Lisesi

hüseyin avni sözen lisesi

1984’den beri faaliyette olan HASAL ülkemizin en başarılı 10 lisesinden biri olarak öne çıkıyor. 24 adet dersliğe sahip olan okulda, robotik atölyesi, proje toplantı odası, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, kütüphane, satranç odası, müzik odası ve resim atölyesinde gibi imkanlar er alıyor. Ayrıca yabancı diller odası, fen bilimleri odası, gibi birimlere de ev sahipliği yapan bina Ferit Avni Sözen Vakfı tarafından desteklenmektedir. 4+1 yıl İngilizce hazırlıkla eğitim yapan okulun son taban puanı 477,49 olarak oluşmuştur.