Zıpkınla balık avı en çok heyecan veren avcılık türlerinden biri. Hakimiyetin tamamen sizde olduğu bu avcılıkta kullanılan ekipmanın önemi büyük. İyi bir zıpkın ile avcılık becerilerinizi artırabilir, avcılık deneyiminizden daha çok keyif alabilirsiniz. Açık ve kapalı kafa olarak ikiye ayrılan zıpkınlar kullanıcının tecrübesine göre seçilebilir. Kapalı kafa zıpkınlar daha kolay kullanıldığı için başlangıç seviyesindekilere, açık kafa zıpkınlar daha çok hakimiyet istediği için ileri seviyedekilere hitap eder. Zıpkınlar kafa tiplerinin yanında boylarına göre de farklılık gösterir. 60 ve 75 cm’lik zıpkınlar derin sularda, 90 ve 100 cm üzeri zıpkınlar orta ve derin sularda kullanılır. Bu bilgiler doğrultusunda tecrübeniz ve avcılık alanınıza göre zıpkın seçmenizi öneririz.

SıraModelUzunlukİyiÖneri Puanı
1Yılmaz 60’lık60 cm10/9.8
2Labrax Starter75 cm10/9.8
3Diverman Zıpkın90 cm10/9.9
4Nemrod Cazador90 cm10/9.9
5Apnea Zıpkın90 cm10/9.8
6Seac Sub95 cm10/10
7Beuchat Marlın115 cm10/10
8Anamas Sniper90 cm10/9.8
9Free-Sub Goldenhorn75 cm10/10
10Deeper Pandelli82 cm10/9.9
Zıpkın Öneri Listesi

En İyi 10 Zıpkın Önerisi

Kapalı ve açık kafa tasarımlı, farklı uzunluklara sahip en iyi zıpkınları bir araya getirdik. Her seviyeye uygun zıpkını öneri listemizde bulabilirsiniz.

İşte en iyi zıpkın önerileri:

Yılmaz 60’lık Zıpkın

Yılmaz 60’lık Zıpkın
 • Uzunluk: 60 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

En iyi zıpkın önerilerimize uygun fiyatlı bir modelle başlıyoruz. Yılmaz 60’lık Zıpkın uygun fiyatı ve kolay kullanımı ile başlangıç seviyesindekiler için uygun. 60 cm’lik zıpkın sığ sularda da rahatlıkla kullanılabilir. Alüminyum gövdesiyle hafiflik sağlar. Sert plastik kabzası oldukça dayanıklıdır. Kapalı kafa zıpkının çelik mil ucu isteğe göre değişebilir.


Labrax Starter 75’lik Zıpkın

Labrax Starter 75’lik Zıpkın
 • Uzunluk: 75 cm
 • Kafa tipi: Kapalı

Yeni başlayanlara özel bir diğer zıpkın önerimiz Labrax Starter 75’lik Zıpkın. 75 cm’lik zıpkın sığ sularda kullanılabilir. Kapalı kafa tasarımıyla kolay kullanım imkanı sunar. Hafif model, su altında kolayca hareket ettirilebilir ve bu sayede daha hızlı tepki vermenizi sağlar.


Diverman Zıpkın Çift Lastik Açık Kafa Zıpkın

Diverman Zıpkın Çift Lastik Açık Kafa Zıpkın
 • Uzunluk: 90 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Açık

Sıradaki zıpkın önerimiz profesyoneller için ideal. Diverman Çift Lastik Açık Kafa Zıpkın ile avlanma becerilerinizi artırabilirsiniz. Açık kafa zıpkın daha keskin ve kolay nişan almanızı sağlar. Alüminyum gövde su altında size ekstra ağırlık vermez ve rahat kullanılır. Modelin kabzasında paslanmaz çelik kullanılır. Makarası sayesinde büyük balık avları yapabilmenizi sağlar. Makara ve ip ürünün yanında gönderilir.


Nemrod Cazador 90lık Zıpkın

Nemrod Cazador 90lık Zıpkın
 • Uzunluk: 90 cm
 • Gövde: Krom, Duralüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

Derin sularda avlanmayı sevenler için zıpkın önerimiz Nemrod Cazador. 90’lık zıpkın derin sulardaki balıklara daha rahat ulaşabilmenizi sağlar, hareket kabiliyetini artırır. Gövdede kullanılan krom kaplama duralüminyum modelin dayanıklılığına üstün bir katkı sağlar. Kapalı kafa zıpkın kolay hazırlanır ve kullanımda rahatlık sağlar.


Apnea Zıpkın Mokan Kapalı Kafa

Apnea Zıpkın Mokan Kapalı Kafa
 • Uzunluk: 90 cm
 • Kafa tipi: Kapalı

Apnea Mokan Zıpkın en çok tercih edilen kapalı kafa zıpkınlardan biri. Kullanımı kolay olan model, 90 cm’lik uzunluğa sahip. Amatör balıkçılar için ideal olan üründe galvaniz şiş bulunur. Hafif tasarımıyla rahatça taşınabilir, su altında da kolay hareket eder. Ürünün her kullanım sonrası tatlı su ile yıkanması önerilir.


Seac Sub Zıpkın Ghost 60

Seac Sub Zıpkın Ghost 60
 • Uzunluk: 95 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

Kapalı kafa tasarımına sahip Seac Sub Zıpkın Ghost anatomik kabzasıyla öne çıkıyor. Ele tam oturan kabza, zıpkını daha iyi kontrol edebilmenize olanak tanıyor. Alüminyum alaşımlı gövde hafifliğiyle fark yaratıyor. Çift lastikli modelde 6.25 mm’lik şiş yer alıyor. Ürünün 95 cm’lik gövde boyu bulunuyor.


Beuchat Marlın Carbone Hd Zıpkın

Beuchat Marlın Carbone Hd Zıpkın
 • Uzunluk: 115 cm
 • Gövde: Karbon
 • Kafa tipi: Açık

En iyi zıpkınlardan oluşan öneri listemizde profesyonelleri de unutmadık. Beuchat Zıpkın profesyonel kullanım için harika bir model. Açık kafa tasarımıyla daha keskin nişan almanızı sağlayan zıpkında karbon gövde bulunuyor. Son derece hafif olan karbon zıpkın, su altında daha uzun süre avcılık yapabilmenize olanak tanıyor. 155 cm’lik gövdesiyle derin sularda avlanabilmeyi kolaylaştırıyor.


Anamas Sniper 90’lık Zıpkın

Anamas Sniper 90’lık Zıpkın
 • Uzunluk: 90 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

Anamas Sniper 90’lık Zıpkın önerilerimizin uygun fiyatlı ürünlerinden biri. 90 cm’lik gövdeye sahip model, alüminyum kasadan oluşuyor. Modelde 5.8 mm’lik şiş bulunur. Kapalı kafa tasarımı sayesinde başlangıç seviyesindekiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Modelde makara yer almaz.


Free-Sub Goldenhorn Kapalı Kafa Zıpkın

Free-Sub Goldenhorn Kapalı Kafa Zıpkın
 • Uzunluk: 75 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

Free-Sub Goldenhorn Zıpkın kapalı kafa tasarımına sahip. 75 cm’lik gövde uzunluğu ile sığ sularda avlanmak için ideal. Orta ve ileri seviye kullanıcılar için üretilen modelde kendinden kanallı borular bulunur. Bu sayede nişan alma kabiliyetini artırır. Sessiz çalışan tetik kısmı balıkların ürkmemesini sağlar. Paslanmaz aksamları sayesinde uzun yıllar kullanılabilir.


Deeper Pandelli Zıpkın

Deeper Pandelli Zıpkın
 • Uzunluk: 82 cm
 • Gövde: Alüminyum
 • Kafa tipi: Kapalı

Kapalı kafa modellerden biri olan Deeper Pandelli Zıpkın’ın 82 cm’lik boyu bulunuyor. Sığ ve orta derinlikteki sularda kullanılabilen model, kolay kurulumu ile öne çıkıyor. 7 mm’lik şişe sahip ürün, alüminyum malzemeden üretiliyor. Ürüne hafiflik katan alüminyum, modelin uzun yıllar dayanmasını da sağlıyor.


Zıpkın ne için kullanılır?

Zıpkın sualtı balık avı için kullanılan bir avlanma ekipmanıdır. Uzunda mızrak gibi bir şiş bulunur. Tetiğe basıldığında fırlayan şiş, balıklara takılır. Böylece balık avcılığı yapılmış olur. Amatör ve profesyonel olarak amaçlı kullanılabilir.

Zıpkın açık kafa mı kapalı mı?

Kapalı kafa zıpkınlar daha kolay kullanılır. Bu sebeple eğer başlangıç seviyesindeyseniz kapalı kafa zıpkınları tercih edebilirsiniz. Açık kafa zıpkınlar ileri seviyeler için idealdir. Nişan almayı kolaylaştırır ama zıpkın şişi kapalı kafa zıpkınlara göre daha zor takılır.

Zıpkın kaç cm olmalı?

Zıpkının gövde boyu avlanılan alana göre seçilebilir. Sığ sularda avlanmak için 80 cm altındaki zıpkınlar kullanılabilir. Kısa oldukları için çok daha rahat kullanılırlar. 90 cm ve üzeri zıpkınlar orta ve derin sular için idealdir. Derin sularda uzun mesafeli alışlarda uzun zıpkın kullanmak çok işe yarar.

Önerilen en iyi zıpkın hangisi?

En iyi zıpkın markalarını sıralayalım: Yılmaz, Labrax, Diverman, Nemrod, Apnea, Seac Sub, Beuchat, Anamas, Free Sub ve Deeper başlangıç, orta ve ileri seviyelere uygun modelleri olan, açık ve kapalı kafa seçenekleri bulunan, hızlı ve güçlü atış sağlayan, makaralı ve makarasız, kolay kullanımlı en iyi zıpkınları üreten markalar arasında yer alıyor.