Ağız bakım suları ağız akımının en son ve en etkili aşamasıdır. Fırçalamadan sonra uygulanan ağız bakım suları, fırçanın ulaşamadığı yerlere kolayca ulaşabiliyor. Ağızda çalkalanarak kullanılan bu ürünler plak oluşumuna karşı savaşıyor ve tüm gün ferahlık hissi veriyor. Diş macunlarında olduğu gibi ağız bakım sularında da diş ve diş eti sorunlarına yönelik farklı seçenekler bulunuyor. Diş hassasiyeti, koku, diş eti sorunları gibi birçok sorunu ağız bakım sularıyla çözebilir, gelecekte oluşabilecek tüm ağız sorunlarını önleyebilirsiniz.

Sıra Model EtkiİyiÖneri Puanı
1Listerine MouthwashFerahlatıcı10/10
2Oral-B OnarımDiş Eti Sağlığı10/9.9
3Colgate PlaxPlak karşıtı10/10
4ParodontaxDiş eti sağlığı10/9.9
5Denthor ZeolitAğız Kokusu10/9.8
6MeridolDiş eti bakımı10/9.9
7Sensodyne HassasPlak karşıtı10/10
8Bitki Yuvası KekikAğız kokusu10/9.8
9R.O.C.S. Black EditionBeyazlatıcı10/9.8
10Listerine AdvanceBeyazlatıcı10/10
Ağız Bakım Suyu Öneri Listesi

En İyi 10 Ağız Bakım Suyu Önerisi

Diş ve diş eti sorunlarına odaklanan, plak ve leke oluşumunu önleyen en iyi ağız bakım sularını sıraladık, özellikleri ve etkilerini anlattık. Önerilerimizi okuyarak ağız bakım suları hakkında bilgi sahibi olabilir, kendinize en uygun ürünü seçebilirsiniz.

İşte en iyi ağız bakım suyu önerileri:

Listerine Mouthwash Coolmint

Listerine Mouthwash Coolmint
 • Hacim: 500 ml
 • Özellik: Ferahlatıcı
 • Aroma: Nane

Listerine Mouthwash Coolmint, en çok bilinen ve en çok tercih edilen ağız bakım sularından biri. Nane aromalı ürün, fırça ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşıyor, fırçalama sonrası son dokunuşu yaparak ağızın daha uzun süre ferah ve temiz kalmasını sağlıyor. Bakteri plaklarıyla savaşan Listerine ağız bakım suyu, diş eti sağlığının korunmasına yardımcı oluyor.


Oral-B Onarım Ağız Çalkalama Suyu

Oral-B Onarım Ağız Çalkalama Suyu
 • Hacim: 500 ml
 • Özellik: Diş eti ve diş minesi güçlendirme
 • Aroma: Nane

Alkollü ağız bakım suları size sert geliyorsa Oral-B Onarım Ağız Çalkalama Suyu’nu deneyebilirsiniz. Alkolsüz ürün, daha yumuşak bir his veriyor. Diş eti ve diş minesi sağlığına odaklanan ağız gargarası, onarıcı etki gösteriyor. Ferahlık ve temizlik hissini sonuna kadar yaşatan üründe nane aroması bulunuyor.


Colgate Plax Plağa Karşı Ağız Bakım Suyu

Colgate Plax Plağa Karşı Ağız Bakım Suyu
 • Hacim: 500 ml
 • Özellik: Plak karşıtı, ferahlık
 • Aroma: Çay ve Limon

Klasik nane aromasından hoşlanmayanlar için Colgate Plax Plağa Karşı Ağız Bakım Suyunu rahatlıkla önerebiliriz. Çay ve limon aromalı üründe alkol bulunmuyor. Daha yumuşak tadı sayesinde rahatça kullanılabiliyor. Plaklarla savaşan Colgate ağız bakım suyu, içeriğindeki florür sayesinde diş çürümesini önlüyor. Fırçalamaya göre on kat daha uzun süren ferahlık sağlıyor.


Parodontax Günlük Ağız Çalkalama Suyu

Parodontax Günlük Ağız Çalkalama Suyu
 • Hacim: 500 ml
 • Özellik: Diş ve diş eti bakımı

Parodontax Günlük Ağız Çalkalama Suyu, alkol içermeyen ürünlerden biri. Diş ve diş eti bakımı yapan ürün, fırçanın ulaşamadığı yerleri temizliyor. Fırçalamaya göre ekstra ferahlık sağlayan Paradontax ağız bakım suyuyla gün boyu temizlik hissini yaşayabilirsiniz. 500 ml’lik ürün, uzun süre kullanılabilir.


Denthor Zeolit Çinko İçerikli Ağız Gargarası

Denthor Zeolit Çinko İçerikli Ağız Gargarası
 • Hacim: 400 ml
 • Özellik: Ağız kokusu önleyici

Ağız kokusundan şikayetçiyseniz size harika bir önerimiz var. Denthor Zeolit Çinko İçerikli Ağız Gargarası, kokuyu önleyen en iyi ağız bakım sularından. Ürünün içinde çinko ve zeolit bulunuyor. Alkol ve tatlandırıcı içermeyen ürün, tüm gün ağızda koku oluşumunu önlüyor ve ferah bir nefes sağlıyor.


Meridol Ağız Bakım Suyu

Meridol Ağız Bakım Suyu
 • Hacim: 400 ml
 • Özellik: Diş eti bakımı

Diş eti sorunları yaşayanlardansanız Meridol Ağız Bakım Suyu’nu deneyebilirsiniz. Diş eti sorunlarına odaklanan gargara, dişleri ferahlatır ve diş etlerini sağlığına kavuşturur. Özellikle de diş eti hassasiyeti yaşayanlar için en iyi ağız bakım suyu olan ürün, hassasiyeti gidererek gün boyu sorun yaşamanızı önler.


Sensodyne Hassas Dişler Için Ağız Gargarası

Sensodyne Hassas Dişler Için Ağız Gargarası
 • Hacim: 500 ml
 • Özellik: Plak karşıtı, ferahlık
 • Aroma: Nane

Hassas dişler için bir diğer önerimiz Sensodyne Hassas Dişler Ağız Gargarası. Hassasiyeti önleyerek dişleri tüm gün rahatlatır, sızlama hissini yok eder. Ürünün zengin içeriğinde aktif çinko, potasyum ve florür bulunuyor. Ağız sağlığı için önemli olan bu bileşenler etkili bir ağız bakımı sağlıyor. En çok tercih edilen ürünlerden olan Sensodyne ağız bakım suyunun memnuniyet puanı da yüksek.


Bitki Yuvası Kekik Özlü Ağız Bakım Suyu

Bitki Yuvası Kekik Özlü Ağız Bakım Suyu
 • Hacim: 250 ml
 • Özellik: Ağız kokusu önleme, ferahlık
 • Aroma: Kekik

Bitki Yuvası Kekik Özlü Ağız Bakım Gargarası, bitkisel içeriğe sahip bir ürün. Kekik özlü ağız bakım suyu diş ve diş eti sağlığına iyi geliyor. Ürün içeriğinde kekiğe ek olarak okaliptüs ve sirke de bulunuyor. Bu sayede ağız kokusunu önleyerek uzun süre ferahlık sağlıyor. Uygun fiyatıyla da dikkat çeken ağız bakım suyu, sıkça tercih ediliyor.


R.O.C.S. Black Edition Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

R.O.C.S. Black Edition Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu
 • Hacim: 250 ml
 • Özellik: Beyazlatıcı
 • Aroma: Kekik

Dişlerinizde renk değişimi ve lekeler varsa R.O.C.S. Black Edition Ağız Bakım Suyu’nu kullanabilirsiniz. Beyazlatıcı etkili üründe multi mineraller bulunuyor. Multi minerallerle diş minesini besliyor ve dişlerin beyazlamasını sağlıyor. Üründe alkol, renklendirici, sls ve florür yer almıyor. Ürünün iyice etki etmesi için 30 saniye ağızda çalkalamak yeterli oluyor.


Listerine Advance White Hafif Tat Ağız Suyu

Listerine Advance White Hafif Tat Ağız Suyu
 • Hacim: 250 ml
 • Özellik: Diş lekelerini önleme, beyazlatma

Bazı ağız bakım sularının tadı çok keskin olabiliyor ve birçok kişi bundan şikayet ediyor. Listerine Advance White Ağız Suyu, hafif tadıyla bu sorunu ortadan kaldırıyor. Daha rahat kullanılabilen ürün, diş minesinde oluşan lekeleri önlüyor. 2 haftalık düzenli kullanımda dişlerin daha beyaz görünmesini sağlıyor.


Ağız bakım suyu ne işe yarar?

Ağız bakım suları fırça ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşarak plak ve yemek artıklarını temizler, etkili ve tam bir ağız bakımı sağlar. Diş ipi ve fırçalama sonrası kullanılır. Yani ağız bakımının son adımıdır.

Ağız bakım suyunda alkol var mı?

Ağız bakım sularının bazılarında alkol bulunur ancak birçok ağız bakım suyu alkolsüz olarak üretilir. Eğer böyle bir hassasiyetiniz varsa ağız bakım suyu almadan önce ürün içeriğini inceleyerek alkol olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ağız bakım suyu nasıl kullanılır?

Ağız bakım suyu fırçalama ve diş ipi işlemlerinden sonra kullanılır. Önce bir miktar ağız bakım suyunu ağzınıza alarak çalkalamalısınız. 30 saniye boyunca gargara yaptıktan sonra suyu tükürünüz. Suyu ağzınızda 30 saniyeden fazla tutmamaya özen göstermeli ve yutmamalısınız.

Önerilen en iyi ağız bakım suyu hangisi?

En iyi ağız bakım suyu markalarını sıralayalım: Listerine, Oral-B, Colgate, Paradontax, Denthor, Meridol, Sensodyn, Bitki Yuvası ve Rocs alkollü ve alkolsüz ürünleri bulunan, beyazlatıcı, ferahlatıcı ve plak önleyici etkileri olan, hassas dişlere uygun en iyi ağız bakım suyunu üreten markalar arasında yer alıyor.