Ağız temizliği denilince akla her zaman dişler gelir. Oysa ki ağız temizliği ve sağlığı dişlerden ibaret değildir. Dil de ağız sağlığında çok önemli bir rol oynar. Girintili ve pürüzlü bir yapıya sahip olan dilde gece boyu bakteri oluşur. Girintilerin arasında biriken bakteriler ağız kokusu nedenlerinin başında gelir. Ne kadar işlerimizi fırçalasak da dil ihmal edildiği zaman ağız kokusu oluşabilir. Bu sebeple dili temizlemek için dil temizleyiciler kullanılır. Dil sıyırıcı da denilen bu aparatlar plastik, bakır ve çelik gibi malzemelerden üretilir. Dil yüzeyine hafifçe baskı yaparak, dilde biriken artık ve bakterileri toplar ve temizler. Böylece sağlıklı bir ağıza ve ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

Sıra ModelMalzemeİyiÖneri Puanı
1Mar’lePlastik10/9.8
2MooreSaf Bakır10/9.9
3Dilsil TurkuazPlastik10/9.7
4TbrushÇelik10/9.9
5TheLifeCoPlastik10/9.7
6Tung DilPlastik10/9.9
7YogixoÇelik10/9.9
8ProkudentPlastik10/9.8
9Sci-TechPlastik10/9.8
10KyverMetal10/9.9
Dil Temizleyici Öneri Listesi

En İyi 10 Dil Temizleyici Önerileri

Sizi ağız kokusundan kurtaracak dil temizleyici önerileriyle karşınızdayız. Bakır, çelik ve plastik dil temizleyicileri sizin için araştırdık, en iyilerini bir araya getirdik.

İşte en iyi dil temizleyici önerileri:

Mar’le Özel Kutulu Dil Temizleyici

Mar’le Özel Kutulu Dil Temizleyici
 • Malzeme: Plastik
 • Kutu: Var
 • Tip: Tek saplı

Dil temizleyici önerilerimizin ilk sırasında kullanışlı bir model var. Mar’le Dil Temizleyici özel kutusunda saklanabiliyor. Sadece birkaç saniyede dildeki bakterileri temizliyor ve ağız kokusunu önlüyor. Plastikten üretilen dil temizleyicisinin daha yumuşak bir yüzeyi bulunuyor. Bu sayede dilde tahrişe ve acıya neden olmuyor. Kutusu sayesinde dil sıyırıcıyı çantanıza koyabilir ve istediğiniz yere steril şekilde taşıyabilirsiniz.


Moore Saf Bakır Dil Temizleyici

Moore Saf Bakır Dil Temizleyici
 • Malzeme: Saf Bakır
 • Kutu: Yok
 • Tip: Çift saplı

Sıradaki dil temizleyici önerimiz bakır model arayanlar için. Moore Dil Temizleyici tamamen saf bakırdan üretiliyor. Böylece paslanmaya ve deformasyona karşı dayanıyor. Üstelik üzerinde bakteri oluşmuyor. Gece boyu dilde biriken bakterileri rahatça temizleyebileceğiniz dil sıyırıcı, özel kesim kenarları sayesinde dilde tahrişe neden olmuyor. Kalın saplarıyla kolayca kavranabilen ürün, etkili ağız temizliği yapmanızı sağlıyor.


Dilsil Dil Temizleyici

Dilsil Dil Temizleyici
 • Malzeme: Plastik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Çift saplı

Dilsil Turkuaz Dil Temizleyici patentli özel tasarımıyla dile mükemmel uyum sağlar. Tam U şeklindeki model dilin tüm yerlerine ulaşır, dil üzerinde kolayca kayarken bakteri ve kalıntıları toplar. Üründe kullanılan hammadde ve boya cilde uyumludur. Üstelik bu ürün sağlık bakanlığı onaylı olan tek dil temizleyicidir.


Tbrush Paslanmaz Çelik Dil Temizleyici

Tbrush Paslanmaz Çelik Dil Temizleyici
 • Malzeme: Çelik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Tek saplı

Tbrush Paslanmaz Çelik Dil Temizleyici en etkili başlık formuna sahip modellerden biri. Tek saplı modelde eğimli sıyırıcı başlık bulunuyor. Dile tam baskı yapan bu tasarım sayesinde tüm bakteri ve kalıntılar temizleniyor. Çelikten üretilen ürün, paslanmaya neden olmuyor ve kolayca temizlenerek uzun yıllar kullanılıyor.


TheLifeCo Kırmızı Dil Sıyırıcı

TheLifeCo Kırmızı Dil Sıyırıcı
 • Malzeme: Plastik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Tek saplı

Uygun fiyatlı dil temizleyici önerimiz TheLifeCo Kırmızı Dil Sıyırıcı. Bütçe dostu plastik sıyırıcı, dilin tüm yüzeyini kaplıyor ve tüm bakterileri topluyor. Ağız kokusu ve sağlık problemlerini ortadan kaldıran ürün, tek saplı yapıda üretiliyor. Böylece tek hamlede ve daha rahat dil temizliği yapılabiliyor.


Tung Dil Fırçası Dil Temizleyici

Tung Dil Fırçası Dil Temizleyici
 • Malzeme: Plastik
 • Kapak: Var
 • Tip: Tek saplı

Bakterilerden kurtulmak için dil sıyırıcıların yanı sıra dil temizleme fırçalarından da yardım alabilirsiniz. Size Tung Dil Temizleyici’yi önerebiliriz. Patentli dil fırçası, dil sıyırıcı ve diş fırçalarından daha kolay kullanılıyor ve bakteri temizliğinde daha etkili oluyor. Geniş fırçası sayesinde daha fazla yüzey alanını kaplıyor ve temizliğin kısa sürmesini sağlıyor. Dil temizleyiciyi hijyenik saklamanız için ürünün yanında kapak da gönderiliyor.


Yogixo Paslanmaz Çelik Dil Temizleyici

Yogixo Paslanmaz Çelik Dil Temizleyici
 • Malzeme: Çelik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Çift saplı

Yogixo Paslanmaz Dil Temizleyici çelik malzemesi nedeniyle ömür boyu kullanabileceğiniz bir ürün. Paslanmaya neden olmayan model, bükülmelere karşı da dayanıklı. Çift saplı temizleyicinin uç kısmı dili tam kavrar ve tek hareketle tüm bakteri kalıntılarını dil yüzeyinden ayırır. Birçok kişinin tercih ettiği dil sıyırıcı, kullanıcılarından tam not almayı başarıyor.


Prokudent Dil Temizleyicisi

Prokudent Dil Temizleyicisi
 • Malzeme: Plastik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Tek saplı

Bakır ve çelik gibi sert malzemelerden üretilen dil temizleyicilerini kullanmak zor geliyorsa size Prokudent Dil Temizleyicisi’ni önerebiliriz. Plastik ve yumuşak malzemelerden üretilen dil temizleyici daha nazik temizleme sağlar. Tek saplı model, dil yüzeyindeki bakterilerle birlikte, çay, kahve ve sigara gibi ürünlerin bıraktığı plağı da temizler.


Sci-Tech Dil Kazıyıcı Dil Temizleyici

Sci-Tech Dil Kazıyıcı Dil Temizleyici
 • Malzeme: Plastik
 • Kutu: Yok
 • Tip: Tek saplı

Sci-Tech Dil Sıyırıcı Dil Temizleyici eğimli tasarımıyla dildeki kalıntı ve bakterileri hassas şekilde temizler, gün boyu ferah bir nefese sahip olmanıza yardımcı olur. Sağlıklı plastikten üretilen model esnektir ve dile bastırdığınızda daha etkili temizlik sağlar. Kolayca temizlenebilen ürün, hijyenik şekilde saklanabilir.


Kyver Dil Temizleme Aparatı

Kyver Dil Temizleme Aparatı
 • Malzeme: Metal
 • Kutu: Var
 • Tip: Tek saplı

Kyver Dil Temizleyici metal uca ve plastik sapa sahip. Dokulu sap kısmı ürünü daha iyi kavramanıza ve tutmanıza yarıyor. Metal kısım ise dile daha çok baskı uygulanabilmesini ve derinlemesine temizlik yapılabilmesini sağlıyor. Ürünün en güzel yanı ise yanında kutusunun bulunması. Saklama kutusu sayesinde temizleyiciyi ister çantanıza, ister bavulunuza koyarak yanınızda taşıyabilirsiniz.


Dil temizleyici işe yarıyor mu?

Dil temizleyici bakterileri yok etmek için en iyi yöntemdir ve işe yarar. Dilde biriken bakteriler genelde beyaz ve sarı bir tabaka oluşturur. Bu tabaka dil temizleyiciler ile kazınarak giderildiğinde bakteriler de temizlenir. Kısacası dil temizleyiciler oldukça işe yarayan ağız bakım aparatlarıdır.

Dili ne temizler?

Dil, en iyi dil temizleyiciler ile temizlenir. Ağız temizlemek için kullanılan ağız bakım suyu çoğu dilde zaman yetersiz kalır. Çünkü dilin üzerinde oluşan tabaka ancak fiziksel bir müdahale ile temizlenebilir. Diş fırçaları dil için fazla sert olduğundan dolayı canınızı yakabilir. Burada devreye dil temizleyiciler girer. Dil için özel tasarlanan bu aparatlar dili kolayca temizleyebilir.

Dil temizlenmezse ne olur?

Dil temizlenmezse birçok bakteri üreyebilir. Bakteriler biriktikçe ağızda sülfür oluşumu ortaya çıkar ve bu da ağız kokusuna neden olur. Aynı zamanda dilde biriken bakteriler sindirim ve solunum yolunu da etkiler. Ağızda bakteriler tarafından salgılanan toksinler sağlığa zarar verebilir.

Önerilen en iyi dil temizleyici hangisi?

Marle, Moore, Dilsiz, Tbrush, Thelifeco, Tung, Yogixo, Prokudent, Scitech ve Kvyer bakır, çelik, metal ve plastik malzemeden üretilen, tüm dile ulaşabilen tasarıma sahip, iki ve tek saplı, kolay kullanılabilen, kutulu modelleri bulunan en iyi dil temizleyicileri üreten markalar arasında yer alıyor.