Bebeklerde eğitici oyuncak kullanımı son derece önemli. Bebeğinizin beyin gelişimini desteklemek için eğitici oyuncaklardan yardım alabilirsiniz. Bazı oyuncaklar el becerisi ve ince motor becerilerini geliştirirken, bazıları görsel algı, öğrenme ve hafıza becerilerini destekler. Eğlenerek öğrenen çocukların kavrama becerileri artar, hayata adapte olması kolaylaşır. Eğitici oyuncaklarda birçok farklı seçenek mevcut. Elektronik oyuncaklar, basit parçalı oyuncaklar ve aile ile oynanan oyunlar gibi birçok farklı ürün bulunuyor. Bebeğinizin yaşına uygun oyuncaklarla beyin gelişimini destekleyebilir, onu eğitebilirsiniz.

SıraModelYaşİyiÖneri Puanı
1Birlik 3d Yaratıcı3+ yaş10/10
2Fisher-Price Bilgisyar0-3 yaş10/10
3Diytoy Zeka0-12 ay10/9.9
4Lovoski Flash5+ yaş10/10
5Modern Tekno Jb 6-10 yaş10/9.8
6Circle Toys Yumurta2-7 yaş10/9.8
7Fisher-Price Tablet0-4 yaş10/10
8Think Master Memory3+ yaş10/9.9
9Shopist Vakum Molekül1+ yaş10/9.9
10Line Up Single1,5 – 3 yaş10/9.8
Eğitici Oyuncak Öneri Listesi

En İyi 10 Eğitici Oyuncak Önerisi

Bebeklerin ince motor becerisini, görsel algı, kavrama ve öğrenme becerilerini geliştiren en iyi eğitici oyuncakları bir araya getirdik.

İşte en iyi eğitici oyuncak önerileri:

Birlik 3d Yaratıcı 340 Parça Matkaplı Tamir Seti

Birlik 3d Yaratıcı 340 Parça Matkaplı Tamir Seti
 • Yaş grubu: 3+
 • Etki: El becerisi, görsel hafıza

Eğitici oyuncak önerilerimizin ilk sırasında son derece eğlenceli bir ürün var. Birlik 3d Yaratıcı 340 Parça Matkaplı Tamir Seti çocukların el becerilerini geliştiriyor. Sette bulunan pilli matkap ile renkli parçalar birbirlerine bağlanabiliyor. İster 3 boyutlu ister 2 boyutlu figür ve şekiller yapılabiliyor. Siz de çocuğunuz için şekiller oluşturarak ona nesneleri öğretebilir, onunla keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Fisher-Price Eğlen ve Öğren İlk Bilgisayarım

Fisher-Price Eğlen ve Öğren İlk Bilgisayarım
 • Yaş grubu: 0-3 yaş
 • Etki: İnce motor gelişimi, görsel beceri

Fisher-Price Eğlen ve Öğren İlk Bilgisayarım en iyi eğitici oyuncaklar arasında gösteriliyor. Oyuncak bilgisayarda harf ve sayıların yer aldığı tuşlar bulunuyor. Basıldığında rengarenk ışıklar yayan tuşlar bebeklerin dikkatini çekiyor. Oyuncakta 55’ten fazla ses, ifade ve şarkı yer alıyor. Tuşlara basıldığında harf, renk ve rakamlar sesli olarak tekrarlanıyor.


Diytoy Bebeğimin İlk Zeka Kartları

Diytoy Bebeğimin İlk Zeka Kartları
 • Yaş grubu: 0-12 ay
 • Etki: Zeka gelişimi, görsel hafıza

Diytoy Bebeğimin İlk Zeka Kartları bebeğin gelişimine göre özenle tasarlanıyor. Bebekler 6 aya kadar siyah, beyaz ve kırmızı renkleri algılayabildiği için kartlar bu renklere göre hazırlanıyor. 1. sette 0 ile 6 ay arasındaki bebekler için siyah, beyaz, kırmızı renkli kartlar bulunuyor. 2. sette 6-12 ay arasındaki bebekler için renkli kartlar yer alıyor. Kartlarda hayvanlar, figürler, meyveler ve geometrik şekiller gibi birçok görsel mevcut.


Lovoski 224 Adet Flash Kartları

Lovoski 224 Adet Flash Kartları
 • Yaş grubu: 5+
 • Etki: İngilizce kelime bilgisi

Çocuklara erken yaşta yabancı dil eğitimi vermek önemli. Bunun için en iyi eğitici oyuncak önerisi olarak Lovoski 224 Adet Flash Kartları’nı seçtik. 112 kart ve 224 kelimeye sahip bu küçük cihaz, her kartı sesli olarak okuyor. Çocuklar çeşitli figür ve görsellerin ingilizce karşılığını öğreniyor. İlkokul öğrencileri için ideal olan cihazın kullanımı çok kolay.


Modern Tekno Jb Grafik Digital Çocuk Yazı Çizim Tableti

Modern Tekno Jb Grafik Digital Çocuk Yazı Çizim Tableti
 • Yaş grubu: 6-10 yaş
 • Etki: El becerisi, çizim yeteneği

Çocuklar çizim yapmaya bayılıyor. Ne kadar çizim yaparlarsa hayal gücü ve yaratıcılıkları o kadar gelişiyor. Çocuğunuzun özgürce çizim yapabilmesi için Modern Tekno Çizim Tabletinden faydalanabilirsiniz. Özel kalemiyle tablete kolayca yazı yazılabiliyor. Tüm yazılar tek tuşla silinebiliyor. Basınca duyarlı ekran, çocuğunuzun özgürce çizim yapabilmesini sağlıyor.


Circle Toys Geometrik Yumurta Eşleme Oyunu

Circle Toys Geometrik Yumurta Eşleme Oyunu
 • Yaş grubu: 2-7 yaş
 • Etki: İnce motor becerisi, görsel algı

Bebekler ne kadar çok öğrenirse beyinleri o kadar gelişir. Bebeklere öğreteceğiniz en kolay şeylerden biri geometrik şekillerdir. Circle Toys Geometrik Yumurta Eşleme Oyunu ile bebeğinizi eğlendirebilir ve şekilleri öğretebilirsiniz. Yumurta şeklindeki oyuncaklarda geometrik şekiller bulunur. Çocuğunuz şekilleri birleştirirken hem öğrenir hem de ince motor becerileri gelişir.


Fisher-Price Eğlen & Öğren Yaşa Göre Gelişim Eğitici Tablet

Fisher-Price Eğlen & Öğren Yaşa Göre Gelişim Eğitici Tablet
 • Yaş grubu: 0-4 yaş
 • Etki: Öğrenme, görsel algı

Fisher-Price Eğlen & Öğren Yaşa Göre Gelişim Eğitici Tablet harf ve figürleri öğretmekte çok başarılı bir iş çıkarıyor. Tablette yer alan tuşlara bastıkça figür ve harfler sesli olarak tekrarlanıyor. Cihazda farklı gelişim aşamaları için cümle, şarkı ve sesler bulunuyor. Öğretici oyuncak 0 ile 4 yaş arası için uygun.


Think Master Memory Chess

Think Master Memory Chess
 • Yaş grubu: 3+ yaş
 • Etki: Hafıza geliştirme

Think Master Memory Chess ailecek oynayabileceğiniz harika bir oyuncak. Hafızayı güçlendirmeye yarayan oyuncakta renkli piyonlar bulunuyor. Piyonların bulunduğu stant ters çevriliyor. Ortadaki zar atıldığında hangi renk gelirse oyuncular o renkteki piyano bularak çekmeye çalışıyor. Hafıza geliştiren oyunu 3 yaşından büyük çocuklarınızla oynayabilirsiniz.


Shopist Vakum Molekül Yapı Taşları Eğitici Oyuncak

Shopist Vakum Molekül Yapı Taşları Eğitici Oyuncak
 • Yaş grubu: 1+ yaş
 • Etki: Motor becerisi, görsel algı, yaratıcılık

Shopist Vakum Molekül Yapı Taşları Eğitici Oyuncak 25 parçadan oluşuyor. Her bir parçanın iki yanında vakumlar bulunuyor. Birbirlerine bağlanabilen parçalar aynı zamanda duvar ve cam gibi yüzeylere de yapışıyor. Çocukların motor gelişimini olumlu yönde etkileyen oyuncak, yaratıcılık ve görsel algıyı da artırıyor. Setteki parçalar BPA içermiyor.


Line Up Single Bul Sırala Ögren Eğitici Oyuncak

Line Up Lineup Single Bul Sırala Ögren Eğitici Oyuncak
 • Yaş grubu: 1,5- 3 yaş
 • Etki: Motor becerisi, el becerisi, görsel algı

Eğitici oyuncak önerilerimizin son sırasında çocukların el becerisini geliştiren bir ürün var. Line Up Single Bul Sırala Ögren Setinde birçok farklı geometrik şekildeki parçalar bulunuyor. Bu parçalar sette yer alan ip, çubuk ve standa dizilebiliyor. Çocuklar renkli parçalarla geometrik şekilleri keşfediyor, parçaları çubuklara dizerken el ve motor becerilerini geliştiriyor. 1,5 yaşından itibaren kullanılabilen oyuncak ebeveynlerin favorisi.


Eğitici oyuncak çeşitleri nelerdir?

Eğitici oyuncaklarda sayısız farklı çeşit bulunur. Müzikli, dijital, çizimli, geometrik şekilli, ahşap ve kartlı oyuncaklar bunlara bir örnektir. Her oyuncak belli bir yaş grubuna hitap eder. Bebekler için olan oyuncaklar daha basitken, 3 yaş ve üzeri için üretilen oyuncaklar daha ayrıntılıdır.

2 – 3 yaş eğitici oyuncaklar nelerdir?

0 ile 3 yaş arası çocuklar için anlaşılması kolay, dikkat çekici oyuncaklar üretilir. Bunlar oyun kartlar, kitap setleri, lego, geometrik ahşap oyuncaklar ve sesli öğreten cihazlardır. Bebekler bu oyuncaklarla rahatça oynayabilir, el ve beyin gelişimini hızlandırabilir.

6 yaş eğitici oyuncaklar nelerdir?

6 yaşından sonrası için üretilen eğitici oyuncaklarda öğrenmeye odaklanılır. Hafıza, renk, harf, sayı ve şekil oyunları bunların başında gelir. Bu oyunların yanı sıra masal ve hikaye kitapları da 6 yaş ve üzeri çocukların eğitilmesi için uygundur.

Eğitici oyuncak nasıl olmalı?

 • Eğitici oyuncakların tümünde yaş sınırı bulunur. Bebeğinizin yaşına uygun oyuncağı seçmek son derece önemlidir.
 • Eğitici oyuncaklar dikkat çekici olmalıdır. Renkler, ışıklar ve sesler çocukların dikkatini çeken etkenlerdendir.
 • Bebekler oyuncaklarını ağzına alma eğilimindedir. Bu sebeple küçük parçalı ve zararlı maddeler içerek oyuncakları tercih etmemelisiniz.

Önerilen en iyi eğitici oyuncak hangisi?

En iyi eğitici oyuncak markalarını sıralayalım: Birlik, Fisher Price, Diytoy, Lovoski, Circle Toys, Think Master, Shopist ve Line Up ince motor becerisini geliştiren, öğrenme ve beyin gelişimini etkileyen, sayı, harf, şekil ve renkleri öğreten, zararlı madde içermeyen, her yaşa uygun en iyi eğitici oyuncakları üreten markalar arasında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here