Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kısaca ALES için kaydını yaptıran adayların hepsi bu zorlu sınava çalışmanın yollarını arıyor. Sınav oldukça önemli. Çünkü yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolar için ataması yapılacak adayların öncelikle bu sınavdan geçmesi gerekiyor.

ÖSYM tarafından yapılan bu sınavda yüksek puan alan adaylar aradıkları fırsatı yakalamanın kapısını aralıyorlar. Çıkabilecek sorulara yakın alternatiflerin bulunduğu veya konu anlatımlarının yer aldığı en iyi ALES kitabının hangisi olduğunu araştıran okuyucularımız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda güncel kaynakları ele alarak inceledik ve içlerinden en iyi ALES kitaplarını sizler için derledik. Bu kitaplara göz atmadan ALES kaynağı almamanızı öneriyoruz…

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na hazırlık amacıyla özel olarak basılmış kitaplara kısaca ALES kitapları deniyor. Bu kitapların bazıları hem ALES konu anlatımı hem de soru içeriyor. Ancak bir diğer kitap grubu sadece sorulardan oluşuyor ki onlara da ALES soru bankası deniyor. Genelde daha önceki sınavlarda çıkan tipte çok sayıda sorunun yer aldığı bu soru bankaları konu hakimiyeti olan adaylar tarafından daha çok soru tipi görmek amacıyla tercih ediliyor. Özellikle içerdiği soruların yanıtlarını da veren ALES çözümlü soru bankası kitapları konuyu pekiştirerek eksiklerinizi tamamlayabilmenizi hedefliyor. Siz de kendi bilgi birikiminize dayalı olarak ister konu anlatımlı olanlardan ister soru bankası tarzındaki ALES kitaplarından seçiminizi yapabilirsiniz.

Sıra Yayınevi TürİyiÖneri Puanı
1Pegem Akademi ALES 2022Soru Bankası10/9.8
2Pegem Akademi ALES 2022Konu Anlatımlı10/9.8
3Benim Hocam 2022 ALESKonu Anlatımlı10/9.4
4Yediiklim YayınlarıYaprak Test10/9.6
5Yargı YayıneviÇıkmış Sorular10/9.3
6İsem YayıncılıkSoru Bankası10/9.5
7İnformal YayınlarıÇıkmış Sorular10/9.7
8Marka YayınlarıKonu Özetli Soru B.10/9.1
9Hız ve Renk Yayınları ParagrafSoru Bankası10/9.9
10Enine Boyuna EğitimKonu Videoları10/9.8
En İyi ALES Kitabı Öneri Listesi

En İyi Ales Kitap Tavsiyeleri

En İyi ALES kitap önerisi 2022 senesi adayları için de en önemli konulardan biri. Daha önceki kaynaklarıyla adayların verimli sonuçlar almasına imkan sağlamış, doğru soru tipleri ve nokta atışlarla adayın hakimiyetini arttıran ALES kitapları sınav sonucuna da etki edecek bir önem taşıyor. Ellerindeki kitaba zaman ve paralarını ayıran adaylar, tüm bunları doğru kaynakla yapıyor olduklarını bilmek istiyorlar. Aksi taktirde kaybettikleri zamanı ve parayı telafi etme şansı yok çünkü. En iyi ALES kitapları arasından seçtiğimiz başarılı kaynakların yer aldığı öneri listemizi dikkatle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu listeden yola çıkarak ihtiyacınız olan kaynağa çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Pegem Akademi ALES 2022 Tüm Adaylar İçin Soru Bankası

Pegem ALES kitabı ALES hazırlık kitapları arasında en çok tercih edilen yayınların başında geliyor. Hem sayısal hem de sözel içerikleri açısından zengin bir kaynak olan eserin soruları komisyon tarafından hazırlanıyor. 1000’in üzerinde ve tamamı çözümlü sorular içeren ALES soru bankası sınava hazırlanmak isteyen adayların testlerle kendisini denemesine de olanak sunuyor.


Pegem Akademi ALES 2022 Konu Anlatımlı Tüm Adaylar Için Video Destekli

Pegem Akademi’nin bir diğer başarılı kaynağı olan ALES 2022 konu anlatımlı video destekli kitap tüm ALES konularını bir arada bulmanızı sağlıyor. Pegemkampus uygulamasını indirerek kitapta yer alan konuların video anlatımlarını izleyebilir, bu ücretsiz video dersler ile seviyenizi geliştirebilirsiniz. Konu anlatımlarını takip eden tekrar testleri sayesinde bilginizi koruyarak kalıcı şekilde öğrenmeyi başarabilirsiniz.


Benim Hocam 2022 ALES Konu Anlatımı

Benim hocam yayıncılık tarafından satışa sunulan konu anlatımı kitabı Türkçe ve Matematik derslerini içeriyor. Kadir Başar ve Deniz Atalay tarafından hazırlanan konu anlatımları ile 430’un üzerinde sayfaya sahip olan kitap özellikle konu eksiği olan adayların favorisi. En önemli iki ders olan Türkçe ve Matematik için ihtiyacınız olan tüm konuları bir arada sunan bu kaynak ile sınava çok daha iyi hazırlanabilirsiniz.


Yediiklim Yayınları ALES 2022 Master Serisi Sözel Yetenek Çek Kopart Yaprak Test

Yediiklim yayınevinin ALES sınavına girecek adaylar için hazırladığı Master Serisi çek-kopart yaprak test kitabı da oldukça iddialı. 2023 ALES sınavında çıkan sorular baz alınarak hazırlanan bu test kitabı sözel içeriğiyle özellikle paragraf sorusu konusunda kaynak arayanların ilgini çekiyor. Tüm kitabı taşımadan sayfa sayfa taşıyabileceğiniz çek-kopart testler ile ev dışında bile kendinizi sınava hazırlayabilirsiniz. Paragraf yapılarını tanıyabilmenizi için farklı örneklerle ve yeni nesil sorularla desteklenen yaprak testleri çözerek sözel açıdan bilginizi tazeleyip geliştirebilirsiniz.


Yargı Yayınevi ALES 2022 VIP Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular Fasikül Fasikül Son 10 Sınav

2023 ALES sınavındaki soruların da eklenmiş olduğu güncel kaynağıyla başarılı bir soru bankası olan Vip ALES listemizde üst sıralarda yer buluyor. Son 10 sınavda gelen soruları derleyen Yargı Yayınevi’nin bu kitabı en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Tamamı çözümlü sorulardan oluşan kaynak sayesinde hem kendinizi deneyebilir hem de eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. Çözümler sayesinde konuları tekrar ederek hedefinize ilerlemek için bu kitabı listenize eklemelisiniz.


İsem Yayıncılık 2021 ALES Türkçe Sözel Mantık Tamamı Çözümlü Soru Bankası

Türkçe, sözel ve mantık sorularıyla sizi ALES sınavına hazırlayacak olan bu kitap İsem Yayıncılık tarafından hazırlanıyor. Tüm soruların çözümlü şekilde sunulduğu bu kaynak kitap sayesinde hem konu eksiklerinizi tamamlayabilir hem de sorularla kendinizi deneyebilirsiniz. 350 sayfalık kitapta yer alan çok sayıda soru sayesinde sözel açısından kendinizi sınava hazırlayarak, soru çözümleri sayesinde de eksik kaldığınız yerlerde ciddi bir desteğe sahip olabilirsiniz.


İnformal Yayınları 2021 ALES Matematiğin Kara Kutusu 1. Cilt

Başarılı, sağlıklı, güçlü, mutlu olmak için ilk yapmanız gereken şeyin olumlu motivasyon ve düşünceyle fikre odaklanmak olduğunu anlatan kitap size bu beceriye ulaşmanız için gereken yolları sunuyor. Pek çok kişinin en beğendiği eserler arasında yerini almış olan ve ilk baskısı 1988 yılında yapılan kitap kişisel gelişim alanındaki önemli kitaplar arasında öne çıkıyor.


Marka Yayınları 2020 Ales Paragraf Konu Özetli Soru Bankası

Marka Yayınları imzasıyla satışa sunulan bir özel kaynak olan Paragraf yeni nesil sorulardan oluşuyor. Konu özetlerinin ardından soru çeşitleriyle adayların paragraf açısından eksiklerini tamamlayan kitap komisyon tarafından hazırlanıyor ve 230 sayfanın üzerinde soru ve özet içeriyor.


Hız ve Renk Yayınları TYT AYT KPSS ALES DGS Paragraf Hız Soruları – Göksu Çetin

Hız ve Renk Yayınları tarafından basamaklı zaman yönetimi sistemiyle hazırlanan kitap bu prensiple kurgusu yapılan testlerden oluşuyor. Zorluk seviyesiyle adayı en üst seviye sorularla test eden kaynak hem konu eksiğinin tespiti hem de pekiştirme için ayrı ayrı içerikler sunuyor. Videolu çözüm içerikleri ile öğrencilere soru çözümleri ve ip uçları konusunda da destek veren kaynak TYT AYT KPSS ALES DGS gibi pek çok sınav için kullanılabilir seviyeye sahip.


Enine Boyuna Eğitim 2022 ALES Eğitim Seti (120 Saat Anlatım)

Matematik, Geometri ve Türkçe derslerinden oluşan Enine Boyuna eğitim seti 120 saatlik anlatım videolarıyla adaylara konuları kolayca öğrenme fırsatı sunuyor. 1500 sayfalık eğitimin anlatımının yapıldığı set ile ders anlatımlarını dilediğiniz kadar dinleyebilir ve ALES hazırlığınızı yapabilirsiniz. Farklı eğitmenlerce anlatılmış dersler sayesinde bilgileriniz pekiştirebilir ve USB bellek ile gelen anlatım videolarını seyrederek bu farklı teknikle kendinizi geliştirebilirsiniz.


ALES’e Kaç Ay Çalışmalı?

Sınava temel olarak başlayacak bireyler, öncelikle tüm konu başlıklarına hakim olmalıdır. Kendi alanına yönelik tüm konuları tamamen bitirmelidir. Sonrasında soru bankaları alarak pratik yapma zamanı geçebilirler. 3 ay boyunca sıkı çalışma ve soru çözme yöntemiyle beklediği puanı elde edebilmektedir. Her şeyden önce kendisine inanmalı ve ona göre hareket etmelidir.

ALES Kaç Nete Kaç Puan Gelir?

Ales’in puan sistemi diğer sınavlara göre biraz farklıdır. Matematikten yaptığınız net puanı ile Türkçe’den yaptığınız net puanı farklıdır. 1 matematik neti 0,65, Türkçe neti ise 0,86 puandır.

ALES 80 Puan İçin Kaç Net Gerekir?

Ales sınavı içerisinde 80 puan almak için sayısal kategorisinde 45 net yapmanız gerekmektedir. Sözelden ise 20 net yapmanız durumunda 80 puan almanız garantidir.