Güne başlamak için kafeine ihtiyaç duyanların ortak tercihi olan kahve çeşitlerinin başında filtre kahve geliyor. Hem pratik hem lezzetli hem de farklı aromalarla çeşitlilik sunan filtre kahve, kahve severlerin hem kısa molalarda hem de gün boyu tüketmeyi seçtiği içeceklerden biri. Pek çok çeşidi olan filtre kahve farklı markaların değişik sertlik ve karışımdaki seçenekleriyle son derece geniş bir pazara sahip. Lezzetli ve öne çıkan filtre kahve çeşitleriyle kahve dünyasının en sevilen filtre kahve markalarını ele aldığımız yazımızda hem filtre kahve hem de çeşitlerine dair pek çok bilgi bulabilirsiniz. En çok tercih edilen markaların en iyi filtre kahve seçeneklerini de derlediğimiz öneri listemiz, en iyi ürünlerden oluşuyor.

Sıra MarkaÇeşidiİyiÖneri Puanı
1Kahve DünyasıÖğütülmüş10/9.9
2StarbucksÖğütülmüş10/9.9
3Tchibo Gold SelectionÖğütülmüş10/9.8
4JacobsÖğütülmüş10/9.8
5Kurukahveci Mehmet EfendiÖğütülmüş10/9.7
6LavazzaÇekirdek10/9.9
7Julius MeinlÖğütülmüş10/9.7
8Davidoff RichÖğütülmüş10/9.7
9illy Classico ClassicKavrulmuş10/9.8
10Caffé Nero ClassicoOrta Kavrulmuş10/9.6
11OzeOrta Kavrulmuş10/9.6
12BlendblackÖğütülmüş10/9.4
13Paco ColombiaOrta Kavrulmuş10/9.7
14A Roasting LabOrta Kavrulmuş10/9.6
15Bedirhan GuatemalaOrta Kavrulmuş10/9.3
En İyi Filtre Kahve Öneri Listesi

En İyi Filtre Kahve Tavsiyeleri

Dünya da en çok tercih edilen kahve çeşidi olan filtre kahveler birçok markada satılıyor. Bu sebeple sizler için derlediğimiz listede en iyi markaların farklı sertlik derecelerindeki en çok tercih edilen filtre kahve seçeneklerini bir arada görebilirsiniz.

Kahve Dünyası Filtre Kahve

Kahve Dünyası Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Ülkemizin sevilen kahve mağazalarından biri olan Kahve dünyası filtre kahve seçenekleriyle de kullanıcının favorileri arasında. %100 kavrulmuş bu ürünü çok satanlar arasında yerini alıyor. Ayrıca fındık, vanilya, karamel aromalı filtre kahve çeşitleri özellikle kahvesini hafif içimli ve tatlı sevenlerin ilgisini çekerken sade filtre kahve çeşidi de özel harmanıyla çok seviliyor. Eğer kafein konusunda tereddüdünüz varsa o zaman Kahve Dünyası kafeinsiz yani Decaf filtre kahve seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.


Starbucks Filtre Kahve

Starbucks Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Dünyanın en sevilen kahve mağazası zincirlerinden biri olan Starbucks da oldukça geniş seçeneklerle kahve severlerin sık ziyaret ettiği adreslerden oluyor. İçince üzüm ve greyfurt aroması alacağınız Kenya, ağız sulandıran keskinliğe sahip. Bunun yanı sıra hafif içimli kahve severler Veranda Blend veya ince lezzetiyle damakta iz bırakan Colombia Narino’yu ve dengeli karışımıyla çok tercih edilen House Blend’i deneyebilir.


Tchibo Gold Selection Öğütülmüş Filtre Kahve

Tchibo Gold Selection

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Tchibo Kahve seçenekleri arasında yer alan pek çok filtre kahve seçeneğini de tüketicinin severek kullandığını söylemek mümkün. Privat Kaffee markasıyla hem marketlerde satışa sunulan vakumlanmış paketleri hem de markanın kendi mağazalarından temin edebileceğiniz çekirdekten çekilen kahveleri satın alabilirsiniz. yoğun aroma sevenlerin çok fazla tükettiği Gold Selection, Tchibo’nun en çok sevilen kahvelerinden biri olmayı başarıyor. Ayrıca tercihe göre hafif içimli bir kahve arayışınız varsa Brazil Mild, orta sertlik size göreyse Latin Grande seçebilirsiniz. Ancak kahvenizin sizi memnun edebilmesi için yoğun ve meyvemsi bir aromaya sahip olması gerekiyorsa o zaman African Blue’yu mutlaka denemelisiniz.


Jacobs Filtre Kahve

Jacobs Filtre Kahve

Hacmi: 500 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Dünya’nın en çok satılan kahve markalarından biri olan Jacobs ülkemizde de oldukça yakından tanınıyor. Kaliteli kahvenin yoğun ve dengeli lezzeti, etkileyici kokusuyla bir araya geldiğinde gün boyunca keyifle içilebilir bir lezzet sunuyor. Jacobs markasının oldukça fazla sevilen ürünlerinden biri olan monarch, french pres ile kolayca yapılabiliyor.


Kurukahveci Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve

Kurukahveci Mehmet Efendi

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Yılların sevilen Türk Kahvesi markası Kurukahveci Mehmet Efendi, filtre kahve serisiyle kahve severlere farklı seçenekler sunuyor. Kolombiya’da üretilmiş Arabica çekirdeklerinin kavrularak öğütülmesi sayesinde hazırlanan Colombian Filter Coffee hem dengeli aroması hem de öne çıkan asiditesiyle kahve severlerin ilgisini çekiyor. Kurukahveci Mehmet Efendi Brazilian Filtre Kahve ise yoğun dokulu ve yumuşak içimli lezzetiyle markanın sevilen seçeneklerinden biri oluyor.


Lavazza Filtre Kahve

Lavazza Filtre Kahve

Hacmi: 1 kg
Çeşidi:
 Çekirdek

Sevilen İtalyan kahve markası Lavazza kahve konusunda titiz davranan tüketicilerin favori markalarından. Crema E Aroma ürünüyle espresso’dan capuccino’ya kadar her tarda kahve yapmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca markanın Qualità Rossa, Robusta ve Arabica çekirdeklerinin aromatik, pürüzsüz ve dolgun tadıyla belirgin bir lezzet yakalayan kıvamda özel kahve çeşitleri de var. Hem sütle hem de sütsüz kullanılabilen Qualita Rossa öne çıkan lezzetiyle kahvede iddialı olanların tercihi oluyor. Kafeinsiz kahve sevenlerin ilgi gösterdiği Caffè Decaffeinato ise Kuzey Amerika’da yetişen %100 Arabica çekirdeklerinden oluşan bir harman. Yoğun ve baskın lezzetiyle kafeinsiz kahve tercih edenlerin kahve keyfini tamamlıyor.


Julius Meinl President Ground Filtre Kahve

Julius Meinl President Ground Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Orta Amerika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’da yetişen en iyi Arabica çekirdeklerinden harmanlanmış olan Julius Meinl orta kavrulmuş kıvamıyla hafif ve asitli lezzetleri tercih edenlere hitap ediyor. Keyifli içimi ve lezzetli aromasıyla aranan kahve markaları arasında kendine yer edinen marka kahve tiryakilerinin de dikkatini çekmeyi başarıyor.


Davidoff Rich Aroma Öğütülmüş Filtre Kahve

Davidoff Rich

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Öğütülmüş

Oldukça sevilen bir lezzet ve etkin bir aromaya sahip olan Davidoff Rich Aroma Öğütülmüş Filtre Kahve meyve dokunuşlarında saklanmış olan baharat tadıyla damaklara adeta şölen sunuyor. Doğu Afrika ve Latin Amerika kahvelerinin harmanlanması ile elde edilen marka güne kahve ile başlamayı sevenlerin liste başı ürünleri arasında yer alıyor.


illy Classico Classic Roast Çekirdek Kahve

illy Classico Classic Roast

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Kavrulmuş

Türk tüketicilerinin uzun zamandır tanıdığı markalardan biri olan illy Çekirdek Kahve, listemize standart ürünlerinden Classico Roast ile giriyor. Orta kavrulmuş çekirdek kahve yumuşak içimli dengeli lezzetiyle özellikle gün boyu kahve içmeyi sevenler tarafından yüksek oranda tercih ediliyor. Uzun süre taze kalmasına yardımcı olan kutusu sayesinde bayatlamayan bu ürün 250 gr olarak satılıyor.


Caffé Nero Classico Original Blend

Caffé Nero Classico Original Blend

Hacmi: 200 gr
Çeşidi:
 Orta Kavrulmuş

Çok ilgi gören bir kahve markası olan Caffe Nero, zengin aromasıyla kendini belli eden Classico Original Blend ile listemizdeki rakiplerinin arasında yer alıyor. Özenle seçilmiş çekirdeklerden gelen karamel ve bitter çikolata aromalarıyla dikkat çeken bu özel kahve orta kavrulmuş harmanıyla tam bir İtalyan ürünü.


Oze Çikolatalı ve Frambuaz Aromalı Filtre Kahve

Oze Çikolatalı ve Frambuaz Aromalı Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Orta Kavrulmuş

Öğütülmemiş olarak satılan Oze Çikolatalı ve Frambuaz Aromalı Filtre Kahve, sert aroma sevmeyenlerin rahatlıkla içebileceği bir kahve çeşidi. Ekşi, tatlı ve kahvenin hafif acılığını aynı anda alabilmeyi sağlayan Oze, farklı tat severlerin ilgisini çekiyor. Arabica çekirdeklerinin çekilmemiş olmasından dolayı aromasını kaybetmeyen kahve damakta uzun süre kalıcılık sağlıyor.


Blendblack Filtre Kahve Raspbery Chocolate Flavored

Blendblack Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr

Teneke kutuda satıldığı için aroma kaybı veya bayatlama gibi sorunları olmayan Blendblack Filtre Kahve Raspbery Chocolate Flavored, yumuşak içim sevenlerin çokça tükettiği filtre kahveler arasında yer alıyor. Frambuaz ve çikolata aromasıyla farklı bir kahve deneyimi yaşatan bu ürün Filtre Kahve Makineleri, French Press, V60, Chemex ve Syphon gibi demleme yöntemleriyle rahatlıkla hazırlanabiliyor.


Paco Colombia Filter Coffee

Paco Colombia Filter Coffee

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Orta Kavrulmuş

Özel kilitli ambalajı sayesinde kahvenin her zaman taze kalmasını sağlayan Paco, Colombia Filter Coffee ürünüyle lezzetli kahve keyfi sunuyor. Karamel ve çikolata aromalarıyla birleşen kahvenin yarattığı eşsiz lezzet, taze öğütülerek paketlendiğinden damakta yoğun aroma bırakıyor.


A Roasting Lab Colombia Supremo

A Roasting Lab Colombia Supremo

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Orta Kavrulmuş

Orman meyveli aromasıyla yumuşak için sağlayan A Roasting Lab Colombia Supremo, Kolombiya’nın Supremo bölgesinde yetiştirilen kahve çekirdeklerinin özenle öğütülmesiyle filtre kahve tutkunlarını cezbediyor. İçimi oldukça keyifli olan bu kahve orta kavrulmuş olarak sunuluyor.


Bedirhan Guatemala Filtre Kahve

Bedirhan Guatemala Filtre Kahve

Hacmi: 250 gr
Çeşidi:
 Orta Kavrulmuş

Yumuşak içimli ve asit oranı dengeli olan Bedirhan Guatemala Filtre Kahve, günlük ve haftalık olarak öğütüldüğünden her zaman taze içim sağlıyor. Filtre kahve makinesi, kağıt ve metal filtre için uygun olan bu kahve; elma, bal, kiraz ve çikolata tadım notalarına sahip.


Dünyanın her yerinde fazla tüketici kitlesine sahip olan filtre kahveler hakkında merak edilenleri aşağıda cevaplandırdık.

En İyi Filtre Kahve Hangi Ülkenin?

Farklı ülkelerde değişik iklim koşullarında yetişen kahve meyvesi tüketime hazır hale getirilirken de pek çok aşamadan geçiyor. Mesela çok sevilen Arabica kahve çekirdekleri farklı ülkelerde yetiştiğinde tadı tamamen değişiyor. İklim, irtifa, toprak, harmanlama, kavurma gibi aşamalarla sertlik ve lezzet derecelerinde değişime uğrayan kahve bu sayede kullanıcısına zengin bir çeşitlilik sunuyor.

Brezilya, Kolombiya, Vietnam, Hindistan, Korsika, Endonezya, Guatemala gibi çok sayıda Latin Amerika, Afrika ve Asya ülkelerinde yetişen kahve çekirdeği hem karışımları hem de kavurma süreciyle değişerek farklı damak tatlarına hitap ediyor. Gevrek ve duru bir lezzete sahip olan Kolombiya kahvesi, derinde meyve aromalarıyla tatlanan Etiyopya kahvesi, badem ve tarçın aromasıyla damağınızda iz bırakacak Brezilya kahvesi gibi temel farklılıkların yanı sıra esas konu kahvenin sertlik derecesinde yatıyor. Bu nedenle kahvenin ülkesinden ziyade sert veya yumuşak içimli filtre kahve olması, damağınıza uygun bir lezzete sahip olması gibi kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Filtre kahve, düşük basınçlı yöntemlerle demlenerek hazırlanan kahvelere verilen genel bir addır. Filtre kahve demlemek için kullanılan çeşitli makine ve yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden evde veya iş yerinde en çok kullanılan da filtre kahve makinesi ve French Press şeklinde sıralanabilir.

Elektrikli Filtre Kahve Makinesi ile Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

  • Eğer kendinden filtreli bir model kullanmıyorsanız kullan-at filtreyi yerleştirin.
  • 1 Fincana 1 Tatlı kaşığı ölçüsünü baz alarak dilediğiniz kadar kahveyi filtreye koyup düzgün şekilde dağılmasını sağlayın.
  • Makinenizin su deposuna koyduğunuz kahve birimi kadar su koyun.
  • Makineyi çalıştırın.
  • Kısa süre içinde kaynayan su filtreden geçerek makinenin ısıtıcısında bekleyen pota dolmaya başlar. Dilediğiniz zaman içebilirsiniz.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

  • İçme suyunu kaynatarak kahve demlemek için hazır hale getirin.
  • French Pressi kaynar su ile çalkalayıp ısınmasını sağlayın.
  • Kahvenizi koyun ve taze kaynamış suyu yavaş yavaş üzerine ilave edin.
  • Kahve dibe çökene kadar bekleyip ardından süzerek servis edebilirsiniz.

Filtre Kahvenin Özelliği Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın tüketici kitlesine sahip olan filtre kahveler kağıt veya metal filtreler aracılığıyla süzülerek yapılıyor. Tercih ettiğiniz kahve çekirdeğine göre aroması farklı olan bu kahve diğerlerine göre daha akışkan ve berrak oluyor.

Filtre Kahve Sağlığa Zararlı mı?

Filtre kahve tüketmeyi sevenlerin aklına gelen sorulardan biride içilen bu ürünün zararlarının olup olmadığı. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki diğer kahve çeşitlerine göre zararsız olan filtre kahve fazla kafein içerdiğinden çok tüketiminde birçok sorunu beraberinde getirecektir. Fazla tüketimi ile uykusuzluk ve tansiyon yükselmesi yapan bu ürünün geç saatlerde tüketilmemesi gerekiyor.

Filtre Kahve Makinesiz Yapılabilir mi?

Filtre kahve içmeyi çok seviyorsanız fakat evde makineniz yoksa filtre kahve içemeyeceğim diye üzülmeyin. Hemen hemen hepimizin evinde bulunan french press sayesinde kolayca filtre kahve yapabilirsiniz.