Akıllı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle Android ve IOS cihazlar için geliştirilen uygulamalar da günlük yaşantımızın bir parçası oldu. Sosyal yaşantımızı planlarken kullandığımız pek çok uygulama, programımızı en iyi şekilde yapabilmemize olanak sağlıyor. Bu uygulamalar içinde en çok kullandıklarımızdan biri de hava durumu uygulaması seçenekleri. Hemen her akıllı cihazın vazgeçilmezi olan en iyi hava durumu uygulaması hem içinde bulunduğumuz günün hava şartlarını belirtirken hem de ilerleyen günler için yapılan tahminleri görebilmemize olanak sunuyor.

En Güvenilir Hava Tahminini Hangi Kurum Yapar?

Ülkemizin resmi ve en güvenilir hava tahmini kurumu Meteoroloji Genel Müdürlüğü’dür. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum ölçüm, gözlem ve değerlendirme sonuçlarıyla ülkemizdeki hava olaylarını inceler ve halkı bilgilendirir.

En İyi Hava Durumu Uygulaması Tavsiyeleri

Çıkacağımız seyahatlerde gideceğimiz yerin hava şartlarıyla ilgili uyarıları görebilmek, gün içinde beklenen değişiklikleri an be an takip edebilmek gibi avantajların yanı sıra açık hava etkinliklerimizi planlamak için de hava durumu uygulamaları ilk baş vurduğumuz kaynak oluyor. Bu kadar öncelikle kullanılan uygulamayı telefon ve akıllı cihazlara yüklerken en iyi hava durumu uygulaması hangisi ise onu indirmek de önemli bir ayrıntı oluyor. Farklı işletim sistemlerine ait cihazlara indirilebilen, isabet oranıyla öne çıkan, bilimsel kaynaklara dayanan verileri paylaşıp kullanıcısını en az yanıltan en iyi hava durumu uygulaması alternatiflerini sizler için derledik. En iyi hava durumu uygulaması tavsiyeleri listemizde yer alan uygulamaları aşağıdaki listemizden inceleyerek sizin için en ideal uygulamaya kısa süre içinde karar vererek hemen indirebilirsiniz.

Today Weather – Widget, Forecast, Radar & Alert

today weather hava durumu uygulaması

Hem pratik hem de çok beğenilen bir uygulama olan Today Weather 10’un üzerinde kaynağı karşılaştırarak oluşturduğu tahminleriyle yüksek isabet oranlarına sahip. Tüm dünya genelinin hava durumunu bie kaç saniyede öğrenebileceğiniz uygulama hava tahmini yanı sıra hava kalitesi, UV indeksi ve polen sayımı gibi ayrıntıları ve gün doğumu, gün batımı, dolunay gecesi gibi anları da işaret ediyor. Radar ve kasırga uyarısı gibi fonksiyonları da işlevsel olan uygulamanın widgeti de çok kullanılıyor.

Weather Live

weather live

Apalon Apps tarafından geliştirilmiş olan son derece iddialı uygulamalardan biri olan Weather Live isabetli hava tahminleri alabileceğiniz bir diğer uygulama. Ücretsiz versiyonunda 7 günlük, ücretli Premium versiyonunda ise 14 günlük hava tahminlerini kolaylıkla görebileceğiniz uygulama ile hem mevcut hem de hissedilen sıcaklığı anında görebilirsiniz. Sürüş koşulları, rüzgarın hızı ve yönü hakkında bilgi veren uygulama hava durumu radarı ve yıldırım izleyicisiyle de oldukça ilgi görüyor. Ayrıca kişisel düzenlemeler yaparak işinize en yarayacak hale getirebiliyor olmanız da uygulamanın bonusu. Ancak pek çok özelliğe Premium kullanıcıların ulaşabiliyor olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

AccuWeather

accuweather

Ödüllü ve çok kullanılan en iyi hava durumu uygulaması listesinde ilk sırada yer bulan AccuWeather oldukça popüler. Android cihazların yoğun tercih ettiği hava durumu tahmin uygulaması yerel hava tahmin haberleri ve sık sık yaptığı tahmin güncellemeleriyle şiddetli hava durumu uyarıları ve bugünün hava durumu gibi bilmek istediğiniz verileri ekranınıza taşıyor. Geliştirilmiş kullanıcı ara yüzüyle de ilgi gören uygulama kolay kullanılan pratik fonksiyonlarıyla en beğenilen uygulamalar arasına giriyor. Kişiselleştirebileceğiniz “Dakika dakika” hava durumu hakkında bilgi alabileceğiniz sistem size şiddetli hava durumu uyarılarıyla birlikte canlı hava tahminleri, yağış durumu, beklenen hava olayları konusunda da fikir veriyor. Sıcaklık ve hissedilen sıcaklık değerlerini anlık görebileceğiniz uygulama çiğlenme noktası, UV indeksi, görünürlük, alerji, yağış, hava kalitesi indeksi raporları gibi özellikleriyle de öne çıkıyor.

The Weather Channel

weather radar

Dünyanın her yerine ait hava durumu ve tahmin raporlarını veren başarılı bir diğer uygulama The Weather Channel. Canlı radar, hava durumu haritaları, şiddetli hava durumu için tahmin güncellemeleri gibi fonksiyonları bulunan uygulama aynı zamanda fırtınalara karşı da uyarı sistemine sahip. 15 güne kadar hava tahminlerini görerek GPS ile etkinleştirilmiş hava durumu haritalarına ulaşabilir, gökyüzünde yaşanan her duruma hazırlıklı olabilirsiniz. Saatlik ve günlük güncellemeler ile her an gerçek veri ve tahminleri görebileceğiniz uygulamada gün batımı saatleri, alerjiler ve polen tahminleri hakkında da ayrıntılı raporları görebilirsiniz.

eWeather HDF

eweather hava durumu uygulaması

Dünya genelinde en çok indirilen uygulamalardan biri olan eWeather HDF hava durumu uygulaması iki farklı sağlayıcının verilerini eşleştirerek oldukça isabetli tahminlere imza atıyor. Hem saatlik hem de 10 güne kadarki hava durumunu görebileceğiniz uygulama barometrik basınç değerini hem atmosferik hem de deniz seviyesindeki haliyle görebildiğiniz için balık tutma konusundaki kararınızı da destekleyebiliyor. Gelecek bir saat içinde nerede yağmur ve kar yağacağını gösteren uygulama sadece ABD kıtasında çalışıyor ancak uygulama size Dünyanın herhangi bir şehri için yedi yıllık hava ve okyanus sıcaklığı, yağış ve bulutlar için hava durumu arşivi gibi konularda da bilgilendiriyor.

Weather Underground

weather underground hava durumu

Mikroklima seviyesinde hava durumu tahminleri veren bir uygulama olan Weather Underground çok sayıda yerel istasyonun verilerini değerlendirerek tescil altına alınmış bir tahmin modeli sayesinde en mümkün hava durumu tahminlerini veriyor. Kasırga uyarıları, yağmur ve kuraklık ihtimalleri, radar görüntüleri, hava kalitesi indeksi gibi pek çok veriyi bir arada sunuyor. Kişiselleştirilebilir özelliklere sahip olan uygulama Premium versiyonuyla 15 güne kadar genişletilebilir tahminleri reklamsız şekilde ekranınıza taşıyor.

Weather by WeatherBug

weatherbug hava durumu uygulaması

Ödül sahibi hava durumu uygulamalarından biri olan WeatherBug canlı verilerle en hızlı şekilde hava tahminleri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Gerçek zamanlı hava koşullarını, saatlik ve 10 günlük tahmin raporlarını görebileceğiniz uygulama Doppler radarı, UV indeksi, uydu haritası, yıldırım uyarıları, yağış, yerel sıcaklık, rüzgar soğuğu, yol tahmini gibi 20’den fazla haritayla ayrıntılı bir içeriğe sahip. Polen sayımından yol durumuna, yıldırım uyarılarından animasyonlu hava durumu haritalarına kadar ekrana taşıyan fonksiyonel uygulama kolay kullanımıyla da oldukça çok tercih ediliyor.

Weather Radar App

weather radar app hava durumu uygulaması

Weather Radar size istediğiniz zaman radar haritalarını görmek veya hava durumu tahminleri hakkında ileriye yönelik bilgi sahibi olma olanağı sağlıyor. Konumunuza özel hava durumu tahminlerini ve acil durum uyarılarını ekrana taşıyarak saatlik, günlük ve haftalık tahminlerle programınızı en iyi şekilde yapmanızı mümkün hale getiriyor. Kar fırtınası ve kasırga izleyici gibi olağanüstü durumları da takip eden uygulama yağmur, kar, bulutlar, rüzgar, sıcaklık, nem, dalga, basınç gibi durumları güncel animasyonlarla gösteriyor. Dilerseniz çoklu konum takibi de yapılabiliyor.

Yahoo Weather

yahoo weather

Saatlik, 5 ve 10 günlük isabetli hava tahminleriyle kullanıcıların takdirini kazanan Yahoo’nun hava durumu uygulaması olan Yahoo Weather konumunuza dair bilgiler ve Flickr görselleriyle öne çıkıyor. Rüzgar, basınç ve yağış gibi durumlarla birlikte animasyonlu gün doğumu, gün batımı, rüzgar ve basınç modüllerini içeren uygulama size radar, uydu, ısı ve kar etkileşimli haritalarını da gösteriyor. 20 kadar farklı konumu takip etmenize olanak sunan Yahoo Weather kolay ara yüzüyle de çok popüler.

Weather Forecast

weather forecast

Gelecek 30 gün için hava tahminlerini görebileceğiniz uygulama yüksek gerçekleşme oranlı hava tahminleriyle de çok beğeniliyor. Tüm konumları destekleyen uygulama ücretsiz olmasıyla da kullanıcının tercih ettiği uygulamalar arasında yer alıyor. Saatlik güncellenen verilerle en doğru tahmini görebilmenizi sağlayan Weather Forecast ile bulut oluşumlarını da izleyebilirsiniz.

Uygulamaları kullanmak için en iyi telefonlar listemize de göz atmayı unutmayın.