İş bulmak veya iş değiştirmek isteyenlerin başvurduğu kariyer siteleri aracılığıyla iş bulmak hem beyaz hem de mavi yakalılar arasında uzun süredir popüler. Ancak son yıllarda kariyer sitelerinin artması ve hemen her iş kolunda, her pozisyona imkanlar bulunabilmesi sayesinde de kullanıcı profili oldukça genişlemiş durumda.

Güvenilir iş ilanları yayınlayan ve kullanıcısına online iş bulma fırsatı sunan platformlar arasında bazıları çok daha aktif olarak trafik alıyor. LinkedIn iş bulma sitesi veya Indeed iş arama sitesi gibi seçenekler hem iş gücü hem de iş verenin ilgisini çekmeyi başararak daha hızlı sonuç alınabilmesine aracı oluyor.

Siz de iş değişikliği için bir fırsat arıyor veya nereden başlasam diye düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden sizler için derlediğimiz en iyi iş arama siteleri listemizi incelemeye başlayabilirsiniz.

En İyi İş Bulma Siteleri Listesi

Her alanda olduğu gibi iş bulma siteleri alanında da hızlı bir büyüme göze çarpıyor. Yıldan yıla gelişen ve genişleyen sektör, istihdam ve iş arayışı taleplerinin birbirini bulmasına aracılık ediyor. 2023 senesi içinde bu platformları kullanarak iş hayatına adım atan gençlerin sayısı da oldukça fazla. Yeni mezun olan ve tecrübe konusunda henüz bir birikim elde edememiş olan gençler kariyer sitelerinin çeşitli hizmetlerinden de faydalanarak sektör temsilcilerine ulaşmayı başarıyorlar…

Yazımızın bu bölümünde, en iyi iş arama siteleri arasında bulunan ve hem kullanıcı sayısı hem de potansiyeli açısından en başarılı 10 platformu sizler için derledik. Eğer iş arıyorsanız bu siteleri inceleyerek kariyerinize yeni bir yön verebilir ve güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. Veya listemizde yer alan sitelerin blog sayfalarında iş kolunuzla ilgili ilgi çekici makaleler okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte iş bulmak ve kariyerine hemen başlamak isteyenlerin mutlaka üye olması gereken en aktif 10 iş arama sitesi:

Kariyer.net

kariyernet

Türkiye’nin ilk kariyer sitelerinden biri olan kariyer.net iş bulmak isteyenlerin ilk uğradığı adreslerden oluyor. Tecrübeli bir geçmişle, iş hayatının dinamiklerini ve pek çok sektörün kendine özgü arayışlarını iyi analiz edebilen kariyer.net çok sayıda markanın İK departmanıyla ortak çalışıyor. Online iş arama platformlarının başarılı bir örneği olan kariyer.net; iş arayanlar ile işverenleri buluştururken süreç yönetimi konusunda da oldukça aktif. Pek çok şirketin her statüdeki personel arayışını ilanlar ile yayınladığı sitede, iş arayanlar da özgeçmişlerini oluşturarak kendilerine uygun ilanlara tek tuşla başvuru yapabiliyorlar. Hem işletmeyi tanımak hem de diğer açık pozisyonları incelemek de mümkün oluyor. Platformun kariyer rehberi köşesinde ilgi çekici çok sayıda konu ele alınarak kariyer ile ilgili ipuçları paylaşılıyor.


LinkedIn

linkedin

Profesyonel iş hayatının internet ortamına taşındığı platformlardan biri olan LinkedIn dünyanın en çok takip edilen kariyer sitelerinin başında geliyor. Kullanıcıların ayrıntılı özgeçmişlerini oluşturarak kişisel bir sayfa haline getirebildikleri bu site, dünyanın en büyük markalarının İnsan Kaynakları yani İK departmanları tarafından da yakın olarak takip ediliyor. Sosyal medya platformu olarak da ilgi gören LinkedIn aracılığıyla tanıdıklarınız bulabilir, referans ağı gibi önemli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. İş arayanların herkese açık veya sadece görmesini istedikleri ilanlarla paylaşabilecekleri özgeçmişler hazırlayabildiği LinkedIn iş hayatında aktif olan neredeyse herkesin dahil olduğu dev bir CV havuzu görevi üsleniyor.


Toptalent.co

toptalent

Türkiye’nin kariyer platformlarından biri olan Toptalent.co yerli ve yabancı çok sayıda şirketin IK departmanına destek veriyor. 3,5 milyondan fazla kullanıcıyla geniş bir CV havuzu yöneten platform hem iş hem de staj ilanlarıyla ilgi çeken önemli bir adres olmayı başarıyor. Büyük markalar kadrolarına eklemek istedikleri yeni isimleri site aracılığıyla ararken kariyerine yön vermek isteyen çalışanlar da yeteneklerine en uygun ilanlara başvurarak en iyi fırsatı yakalamak için siteyi kullanıyorlar. Ayrıca sitenin Networking bölümü sayesinde sektör çalışanlarıyla buluşmak için organizasyonları veya çeşitli programları takip etmek de mümkün.


Indeed

indeed

Her ay 250 milyon civarı kullanıcıdan trafik alan ve dünya çapında büyük ilgi gören bir site olan Indeed global iş ilanlarıyla öne çıkıyor. İş arayanların CV oluşturarak ilgili ilanlara yönlendirebildiği site üzerindeki çeşitli filtrelemeler sayesinde kısa sürede dilediğiniz gibi bir iş fırsatı olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Her 10 saniyede yeni bir ilan eklenen site 175 milyondan fazla CV ile hem şirketlere hem de çalışanlara aradıklarını bulabilme olanağı sunuyor.


İşkur

işkur

Türkiye’nin işçi ve işveren arasındaki köprü pozisyonundaki kamu kuruluşu İşkur, bir süredir online olarak da hizmet veriyor. 1946’dan beri bu alanda faaliyet gösteren kurumun internet ortamındaki geçmişi çok eski olmasa da sahip olduğu potansiyel oldukça önemli. Çeşitli meslek eğitimleri ve toplantılar ile seminerler düzenlenmesine de öncülük eden İşkur aracılığıyla iş bulmak için kurumun internet sitesini mutlaka incelemelisiniz.


CV Login

cvlogin

İş arama sitesi olmasa da iş arama siteleri için CV oluşturabilme imkanı sunan bu adrese de listemizde yer vermek istedik. Profesyonel bir özgeçmiş oluşturmak için siteye üye olmak ve istediğiniz araçları kullanarak özgeçmişinizi tasarlamak için mevcut örnekleri inceleyebilirsiniz. Kendi CV’nizi hazırlayıp indirerek dilediğiniz platform ile paylaşabilir veya istediğiniz şirketlere doğrudan müracaat edebilirsiniz.


Yeni Bir İş

yenibiris

Türkiye’nin en sevilen iş arama sitelerinden birisi de yenibiris.com. Ücretsiz üye olarak kişisel öz geçmiş oluşturabilir, mevcut iş ilanlarını inceleyebilir, firmaların açık pozisyonlarına müracaat edebilirsiniz. Sitede kategorilere göre, pozisyonlara, sektörlere ve firmalara göre aram yapabilir, bölgenize en yakın ilanları inceleyebilirsiniz. Ayrıca sitenin çeşitli konularda yayınladığı yazıları takip ederek iş hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Part Time veya Home Office iş ilanları da bulunan sitede yurtdışı fırsatları da bulabilirsiniz.


Secretcv

secretcv

Online iş bulma siteleri arasında sıklıkla bahsi geçen bir diğer adres ise Secretcv.com. İşletmelerin eleman ilanlarının yayınlandığı sitede iş arayanların öz geçmişlerini oluşturarak bu ilanlara müracaat etmesi sağlanıyor. Firmaların adaylarıyla Online mülakat yapabileceği site üzerindeki filtreyi kullanarak size en uygun iş ilanlarını listeleyebilir ve başvurunuzu kısa süre içinde yapabilirsiniz.


Jooble

jooble

Dünya genelinde hizmet veren ve 71 ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılan Jooble, uluslararası bir iş arama motoru olarak listemizde yer buluyor. Dünyada en çok trafik çekebilen siteler arasında ilk üçte olmayı başaran platform hem iş arayışı olan adaylara hem de kadro açığı olan işletmelere hizmet veriyor. 25 farklı dili destekleyen site aracılığıyla hem kendi çevrenizde hem de dünyada aktif olan ilanları kolaylıkla tarayabilirsiniz.


Monster

monster

Dünya genelinde hizmet veren başarılı bir iş arama sitesi olan Monster işverenler ile adayların doğru uyumu bulmasına aracılık ediyor. 25 yılık tecrübesi olan platforma hem internet sitesi hem de uygulaması aracılığıyla üye olabilirsiniz. Kendinize işveren, aday, monster çalışanı veya basın mensubu profillerinden birini seçerek üye olduktan sonra aradığınız kriterlere uygun iş veya adayları aramaya başlayabilirsiniz. Evden çalışmak, yarı zamanlı mesai yapmak veya sadece öz geçmiş oluşturmak için de kullanabileceğiniz siteyi hemen inceleyerek kariyer hakkında hazırlanmış çeşitli makalelere de göz atabilirsiniz.