Eğer evimizdeki düzeni ve hijyeni korumak bizim için önemliyse o zaman patili dostumuzun ihtiyaçları konusunda da hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Evcil dostumuzun tuvalet ihtiyacı için kullanacağı kumu seçerken göstereceğimiz titizlik bu nedenle tüm ev halkını ilgilendiren önemli bir detay.

En iyi kedi kumu markaları diğer emsallerinden biraz daha pahalı gibi gözükse de sağlıklı ve pratik olmaları açısından daha çok tercih ediliyorlar. İlk defa kedi sahiplenen, daha önce hiç kedi kumu satın almamış okuyucularımızı da düşünerek hazırladığımız yazımız kedi kumu seçmek isteyen herkes için iyi bir rehber olacak ayrıntılar içeriyor. Kedi kumu çeşitleri için buraya tıklayın.

Sıra Marka KokuİyiÖneri Puanı
1ProlineMarsilya Sabunlu10/9.9
2Reflex PlusKarbonlu10/9.4
3Pisi PisiBebek Pudralı10/9.5
4SanicatMarsilya Sabunlu10/9.7
5MagicsandKokusuz10/9.5
6Ever CleanKokusuz10/9.4
7Van CatBebek Pudralı10/9.6
8LindocatBebek Pudralı10/9.7
9BiokittyBebek Pudralı10/9.8
10Clear CatBebek Pudralı10/9.5
En İyi Kedi Kumu Öneri Listesi

En İyi Kedi Kumu Tavsiyeleri

Ailenin minik dostuna kum almak istediğinizde reyonlarda pek çok çeşit kedi kumu bulunduğunu görebilirsiniz. Özelliklerine baktığınızda Bentonit, Kokulu, Diatomit, Suni, Silika, Sepiolit, Parfümlü gibi çok sayıda seçenek sunan kedi kumları içinden en iyisini seçmekte zorlanıyorsanız işte en iyi kedi kumu tavsiyeleri listemiz:

Proline Kedi Kumu

Proline Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi
 Marsilya Sabunlu
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

En iyi kedi kumu markaları arasında öne çıkan Proline farklı ürün seçenekleri ile oldukça çok tercih ediliyor. Genellikle ince taneli ürünleri önerilen markanın öne çıkma sebeplerinin başında kolay topaklaşması geliyor. 10 litre olarak satılan bu ürün ise Marsilya sabunu ile kötü kokuları yok ederken dostunuzun sağlığına zarar vermiyor.


Reflex Plus Kedi Kumu

Reflex Plus Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 6 Lt
Koku Tipi
 Karbonlu
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Reflex Plus en iyi kedi kumu markaları arasında yer alıyor. Kolayca topaklaşabilir özelliği sayesinde rahat temizlik sağlayan bu kum içeriğinde barındırdığı karbon sayesinde kötü kokuları engelliyor. Fiyat/fayda oranı açısından da başarılı bir marka olan Reflex Plus; Sensitive Kokusuz Bentonit, Klinik Özel Tanecik, Süper Hızlı Topaklanan, Aktif Karbonlu Topaklanan, Özel Tanecik Süper Hızlı Topaklanan gibi seçenekleriyle reyonlarda yer buluyor.


Pisi Pisi Kedi Kumu

Pisi Pisi Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 kg
Koku Tipi
 Bebek Pudralı
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Eczacıbaşı tarafından üretilen ve evcil dostlarımız için tercih ettiğimiz popüler kedi kumu markalarından birisi de Pisi pisi Kedi Kumu. Genel ürün yapısı ince taneli ve topaklanması da oldukça hızlı olan marka koku yapmaması için özel olarak formüle edilmiş bir mamül. Sıvıyla temas ettiğinde bebek pudrası kokusu yayan bu kumun ayrıca Sabunlu Topaklanan Bentonit, Kalın ve İnce Taneli Kedi Kumu seçenekleri de bulunuyor.


Sanicat Kedi Kumu

Sanicat Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi: Marsilya Sabunlu
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

En çok tercih edilen ve kullanıcı bağımlılığı yaratmış markalardan biri olan Sanicat yüksek emiş gücü ve hızlı topaklanma özelliğiyle ilgi görüyor. Maksimum hızlı topaklanan beyaz ve ince taneli bir kum olan Sanicat, maksimum hijyen sağlayan başarılı ürünleriyle çok sayıda kedi sahibi tarafından tercih ediliyor. İnce taneli olmasına rağmen tozsuz ve patilere yapışmayan marsilya kokulu Sanicat kedi kumu; Classic Oksijen Kontroll, Bianca Bentonit Ultra Topaklaşan, Duo Vanilya ve Mandalina Kokulu, 7 Günlük Aloe Vera Kokulu, Active White Topaklanan Lotus Çiçeği, Selection Hızlı Topaklanan, Active Sabunlu Topaklaşan, Rose Bentonit Ultra Topaklaşan seçenekleriyle oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.


Magicsand Kedi Kumu

Magicsand Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 20 Lt
Koku Tipi: Kokusuz
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Magicsand Kedi Kumu, içeriğinde kullanılan doğal bentonit sayesinde kedinizin sağlığını koruyor. Özel olarak filtre edilmesi sayesinde toz miktarını minimuma indirmeyi başaran markanın ıslandığı zaman ortama koku vermeyi engelliyor. Ayrıca çok sayıda kokulu ürün seçeneği sunan markanın emicilik özelliği de hayli yüksek. Bu sayede bakteri üremesinin önüne geçen kedi kumu markası Aktif Karbon, Doğal Kokulu, Fresh Kokulu, Doğa Kokulu, Çam Kokulu, Lavanta Kokulu, Bebek Pudralı gibi ürün seçenekleriyle kullanıcısına alternatifler sunuyor.


Ever Clean Kedi Kumu

Ever Clean Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi: Kokusuz
Tane Şekli: 
Kalın
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Koku yapmayan ve sıvıyı absorbe eden kristal kedi kumu ürünleri sunan Ever Clean, patili hayvan sahipleri tarafından oldukça iyi bilinen bir marka. Ever Clean koku yapmıyor ve kolay temizleniyor. Ayrıca hızlıca topaklanma yapan bu ürün, uzun tüylü ve yavru kediler için uygundur. Extra Strong Kokulu – Kokusuz, Multi Kristal, Fast Acting, Lavanta Kokulu, Total Cover Kokusuz, Multiple Cat ve Spring Garden çeşitleri ile çok satılan markanın 6 ve 10 litrelik ambalaj seçenekleri bulunuyor.


Van Cat Kedi Kumu

Van Cat Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 kg
Koku Tipi: Bebek Pudralı
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Bentonit özellikli çeşitleriyle tüm dünyada tanınan bir marka olan Van Cat, hızlı topaklanarak hem bakteri oluşumunun önüne geçiyor hem de kolay temizleniyor. Güzel özelliklerinin yanı sıra fiyat/fayda oranıyla da rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Van Cat Kedi Kumu %100 doğal ve çevre dostu bir ürün. Aynı zamanda %99,5 oranında tozdan arındırılmış olan marka başta Naturel ıslandığı zaman bebek pudrası kokusu yayıyor. Van Cat; Kokusuz, Marsilya Sabun Kokulu İnce, Bebek Pudralı Kokulu İnce, İnce Taneli Lavanta Kokulu, İnce Taneli Portakal Kokulu, İnce Taneli Vanilya Kokulu, İnce Taneli Fresh Kokulu, Kalın Taneli Kokusuz, İnce Taneli Çam Kokusu, İnce Taneli Aleo Vera Kokulu çeşitleri olmak üzere gibi çok sayıda seçenek sunuyor.


Lindocat Kedi Kumu

Lindocat Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi: Bebek Pudralı
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Genel ürün gamı ince taneli bir kedi kumu markası olan Lindocat, hijyenik ve hızlı topaklaşma özelliğiyle kolay temizlenip rahat kullanılıyor. Fiyat/performans grubu markalar arasında öne çıkmayı başaran ürün kullanıcılarına sunduğu çeşitli alternatiflerle kedi sahiplerinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Bebek Pudralı bu serisinin dışında Kokusuz Kalın, Kokusuz İnce, Sabun Kokulu İnce, Lavanta Kokulu İnce gibi ürün çeşitleri bulunan Lindocat Kedi Kumu 10 litrelik ambalajlarıyla oldukça ekonomik.


Biokitty Kedi Kumu

Biokitty Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi: Bebek Pudralı
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

BioKitty ürünleri yüksek su tutma kapasiteli ve sıvıyla temas bebek pudrası kokusu veren formülüyle öne çıkarken ekonomik fiyatıyla da çok beğeniliyor. Kötü kokuları hapseden ve doğal koku kontrollü Biokitty Kedi Kumu, %99,5 oranında tozdan arındırılmış doğal ve çevre dostu bir marka olarak da tercih ediliyor. Aktif Karbonlu, Marsilya Sabunlu, Bentonit Kokusuz, Bebek Pudralı gibi seçenekler sunan markanın ürünlerini denemenizi öneriyoruz.


Clear Cat Kedi Kumu

Clear Cat Kedi Kumu

Ürün Miktarı: 10 Lt
Koku Tipi: Bebek Pudralı
Tane Şekli: 
İnce
Kum Türü:
 
Topaklaşan

Özellikle fiyat-fayda oranı açısından kullanıcıların tercih ettiği Clear Cat, kokuyu hapseden ve topaklaşan yapısıyla öne çıkıyor. Yüksek emiciliği olan doğal bentonit kilden üretilen kedi kumu alerjen veya sentetik hiçbir katkı içermediği için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yüksek ısıda kurutulan formülüyle mikrop ve bakteri barındırmayan markanın Marsilya sabunu, Bebek Pudrası Kokulu, Lavanta Kokulu gibi çeşitli seçenekleri bulunuyor.


Kedi sahiplerinin mutlaka kullandığı kumlar hakkında merak edilenleri derleyerek aşağıda cevaplandırdık.

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedinizin sağlığı için ideal olan ve evinizin temiz, hijyenik kalmasına yardımcı olacak kedi kumu seçmek için şunları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Kedi kumu düzenli temizlenir ve kapalı bir kum kutusu kullanılırsa koku sorunu olmayacaktır. Ancak gene de sizi rahatsız eden durumlarda alacağınız kumun kokuyu engelleyebilme özelliği olursa evinizin havası da ağırlaşmayacaktır. Sabunlu ve silikon özellikli olan kumların koku konusunda biraz daha başarılı olduklarını söyleyebiliriz.
  • Topaklanma özelliği taşıyan kedi kumları, kolay temizlendiği ve dayanıklılığı yüksek olduğu için önceliğiniz olabilir. Bu tipteki Bentonit özellikli kumlar, eve yayılmaz, kullanıldığında kirlenen kısım topaklanarak kendini belli eder.
  • Tozutmayan, nispeten kalın taneli kumları seçerek hem alerji riskini azaltabilir hem de kendinizi ve kedinizi tozdan koruyabilirsiniz. Çok ufalanan, toz kıvamındaki kumlar havaya yayılarak evinizin çabuk kirlenmesine de neden olurlar.
  • Kalın taneli kumları alırken tanelerin keskin hatlı ve kedinize zarar verebilecek sivrilikte olmadığından emin olmalısınız.

Evde Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?

Sürekli kum almaktan sıkıldıysanız ve evde kendiniz çözüm üretmek istiyorsanız gazete atıklarını değerlendireceğiniz bir formül sunuyoruz. İlk önce gazete kağıtlarını şerit halinde kesin ve doğal deterjanlı suya koyun mürekkepler çıkana kadar birkaç kez tekrarlayın. Ardından ellerinizle gazetenin iyice suyunu çıkartarak kurumaya bırakın kuruduktan sonra yeterli miktarda kağıdı tuvalete koyun ve düzenli değişim yapın. Bu sayede hem kedi kumu masrafından hem de gazete kağıtlarının çöpe gitmesinden kurtulmuş olursunuz.

Kedi Kumu Nedir Neyden Yapılır?

Bentonit, sepiolite ve diatomit maddelerinden üretilen kedi kumları, dostlarınızın tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen formüllerden biridir. Kolayca topaklanabilen ve kötü koku hapsetme gibi özellikleriyle hem sizin hem de kedinizin sağlığı için oldukça hijyenik olan bu ürünler, dostunuz için güvenli tuvalet ortamı yaratıyor.

Kediye Normal Kum Olur mu?

Herhangi bir yerden alınan inşaat, bahçe veya deniz kumu gibi ürünler içerisinde bakteri barındıracağından kedinizin sağlığını tehlikeye atacaktır. İçerisinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen ve bakteri, ölü hayvan, kalıntı, toz gibi maddeler barındırabilmesi yüksek olan bu kumların yerine hijyenik ortamda kedinize özel üretilmiş içeriği belli ürünleri tercih etmeniz gerekiyor.