Uçlu, versatil veya basmalı kalemler diye de bilinen kurşun kalemlerin en önemli özelliği uç konarak çalışmaları. İçlerine konulan kurşun uç, mekanik bir hareketle kalemin ucuna itilerek yazı yazılan bu kalemler farklı kalınlıklarda olabiliyor. 0,5 veya 0,7 gibi en çok tercih edilenlerin yanı sıra daha ince ve daha kalın uç kullanılanlarını da bulmak mümkün. En iyi uçlu kalemler arasında yer alan markalar kullanım amacına göre bir seçim yapılabilmesi için ürün gamlarında pek çok ölçüde model bulunduruyorlar.

Uçlu kalem yani versatil kalem önerisi listemizde sizlere hem çok ünlü dünya markalarının hem de ekonomik fiyatlı öğrenci kalemlerinden öneriler sunuyoruz. Bütçeniz için uygun olan uçlu kalem seçeneklerini değerlendirerek hem kendiniz için alabilir hem de sevdiklerinize hediye etmek için tercih edebilirsiniz.

Sıra ModelUç KalınlığıİyiÖneri Puanı
1Rotring 800+0,510/9.8
2Faber-Castell E-Motion Parke0,710/10
3Pentel Graph 1000 Pg1005 0,510/9.9
4Cross 3303WG0,710/10
5Kaweco Versatil Spesiyal0,510/9.9
6Tombow Zoom 707 Deluxe0,510/9.8
7Rotring Tikky0,510/9.7
8Pentel Kerry Versatil0,710/9.8
9Platinum MSDA-1500A0,710/9.8
10Rotring Rapid Pro0,510/9.8
11Caran d’Ache 8440,710/9.9
12Faber-Castell0,710/9.8
13Scrikss Pro-S0,510/9.7
14Rotring 5000,510/9.6
15Serve Deep0,710/9.6
En İyi Uçlu Kalem Öneri Listesi

En İyi 15 Uçlu Kalem Tavsiyesi

Yazı yazmaya başladıktan sonra hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen uçlu kalemler yanlışları silmeye olanak tanıdığı için kolaylık sağlıyor. İş hayatında veya eğitim boyunca elimizden bırakmak istemediğimiz uçlu kalemler yaratıcı desenleri ve parmakları yormayan ergonomik tasarımlarıyla herkesin tercihi oluyor. En iyi uçlu kalem markalarını ele aldığımız yazımızda en iyi uçlu kalem önerileri ile birlikte uçlu kalemlere dair merak edilen soruların yanıtlarını bir arada bulabilirsiniz.

Rotring 800+ İki Fonksiyonlu Versatil Kalem

Rotring 800+ İki Fonksiyonlu Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,5
Ağırlığı: 25 gr
Uzunluğu: 14,2 cm
Malzeme: Pirinç Kaplama

Rotring kalem ailesinin en sevilen modellerinden biri olan Rotring 800+ versatil kalemi Akıllı telefon, tablet ve diğer dokunmatik ekranlarda da kullanabilirsiniz. Altıgen formu ve ergonomik yapısı sayesinde ürün yazı yazarken yormaz, kolay kavranabilir. Pirinçten imal edilmiş uç ve ayarlanabilir sertliği olan kalem metal tutma bölümü sayesinde elinizden kaymaz. Hassas çizimleriniz için de ideal çözümü sunan 25 gram ağırlığındaki model, ucu açıkken 14.2 cm uzunluğundadır.


Faber-Castell E-Motion Parke Versatil

Faber-Castell E-Motion Parke Versatil

Uç Kalınlığı: 0,7
Kalınlığı:
1,4 mm

Faber Castell Uçlu Kalem grubunun şık tasarımlı bu modeli, sevdikleriniz için hediye kutusuyla birlikte oldukça özel bir seçim olabilir. Daimi çevirme mekanizması olan versatil kalemin min 1.4 mm kalınlığı bulunuyor. Yaylı metal klipiyle yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bu Faber-Castell modeli ekstra yumuşak yazım özelliğiyle de çok tercih ediliyor.


Pentel Versatil Kalem Graph 1000 Pg1005 

Pentel Versatil Kalem Graph 1000 Pg1005 

Uç Kalınlığı: 0,5
Rengi:
Siyah
Malzeme:
Metal

En dayanıklı kalem üreticilerinden biri olan Pentel markasının ürünü olan bu profesyonel versatil uçlu kalem ergonomik tutuş özelliği ile öne çıkıyor. Gövdesi tamamen metalden oluşturulan bu kalem özellikle teknik çizim ve tasarım için kullanılmaktadır.


Cross 3303WG Century2 Medalist Versatil

Cross 3303WG Century2 Medalist Versatil

Uç Kalınlığı: 0,7
Gövde Mekanizması:
Çevirmeli
Malzeme:
Metal

Vip kalemler arasında ön plana taşınan şık tasarımlı mükemmel detaylı versatil kalemlerden biri de Cross 3303WG Century2 Medalist oluyor. Uç kalınlığı 0.7mm olan versatil kalem ortalama kalınlıkta yazı formuyla idealistlere hitap ediyor. Çevirmeli gövde mekanizması ve özel kutusuyla hem size hem sevdiklerinize layık bir seçim.


Kaweco Versatil Spesiyal

Kaweco Versatil Spesiyal

Uç Kalınlığı: 0,5
Malzeme:
Alüminyum

Rahatlığı ve konforlu kullanımıyla versatil kalem tercih edenlerin favorilerinden olan Alman üretimi Kaweco Versatil Special, sekizgen forma sahip. Bu nedenle de tutuş konforu sağlayan hafif yapıdaki uçlu kalem tamamen metalden yapılıyor. Hem tasarımı hem de ergonomisiyle kullanıcının tam puan verdiği ürün iddialı olmayı sevenlere bu fırsatı veriyor.


Tombow Versatil Zoom 707 Deluxe Krom

Tombow Versatil Zoom 707 Deluxe Krom

Uç Kalınlığı: 0,5 mm
Uzunluk:
13,5 cm
Malzeme:
Çelik

Hem hafif hem de ince çizgisiyle zarafeti kaleme yansıtan Tombow versatil Zoom 707 Deluxe 13.5 cm uzunluğunda. Üstten basmalı kalem parlak gövdesiyle çok beğeniliyor. Tutuş konforu sunan kauçuk kaplı bölümüyle elinize tam oturuyor ve kaymıyor.


Rotring Tikky 0.5 Versatil Kalem

Rotring Tikky 0.5 Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,5
Malzeme:
Pirinç Kaplama

Yazım kalitesiyle rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Tikky versatil kalem popüler tasarımıyla Rotring imzası taşıyor. Sevilen tasarımı ve neşeli renkleriyle gençlerin ve öğrencilerin de çok sevdiği üçgen gövdeli Tikky tutuş bölgesindeki kauçuk kaplamayla oldukça konforlu olduğundan parmakları tahriş etmiyor.


Pentel Kapaklı Kerry Versatil Kalem

Pentel Kapaklı Kerry Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,7 mm
Malzeme:
Metal

Sevilen markalarından biri olan Pentel, şık tasarımlı 07 mm Kerry versatil kalemiyle listemize giriyor. Kapağıyla fark yaratan model, kapalı olduğunda cebinizde kolaylıkla taşıyabileceğiniz ölçülerde küçülüyor. Sabit, sağlam metal ucu, teknolojik tasarımı ve yedek silgisiyle başarılı bir model olan ürünü denemenizi öneriyoruz.


Platinum MSDA-1500A Pro-Use Versatil Kalem 

Platinum MSDA-1500A Pro-Use Versatil Kalem 

Uç Kalınlığı: 0,7 mm
Malzeme:
Titanyum

İdeal uç kalınlığı sayılan 0,7 inceliğinde, sivri bir tasarıma sahip olan Platinum MSDA-1500A Pro-Use Versatil Kalem göstergesiyle de oldukça fonksiyonel. Modern çizgilere sahip model titanyumdan yapılan ürün bu sayede hem hafif hem de ergonomik özellikler taşıdığından profesyonellerin de tercihi oluyor.


Rotring Rapid Pro. Krom Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,5 mm
Malzeme:
Krom

0,5 mm kalınlığındaki mekanik kurşun kalem sağlam metal yapısıyla uzun yıllar size eşlik etmek üzere tasarlandı. Gri toz kaplı saten görünümü ile öne çıkan modelin tırtıklı olarak planlanan tutma kısmı sayesinde kalem elinize tam oturuyor ve kaymıyor.


Caran d’Ache 844 Versatil Kalem

Caran d’Ache 844 Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,7 mm
Malzeme:
Alüminyum

1924 yılından beri kalem üreten başarılı marka Caran d’Ache İsviçre’nin bu alandaki tek markası olarak biliniyor. El işçiliği de bulunan tüm ürünler ayrıca bilgisayar desteğiyle son formunu alarak kullanıcıya ulaşıyor. Altıgen şekilli alüminyum gövdesiyle ve silgisiyle beğenilen modelin farklı tonlarda klasik ve fantezi renk alternatifleri de bulunuyor.


Faber-Castell Versatil Kalem Grip

Faber-Castell Versatil Kalem Grip

Uç Kalınlığı: 0,7 mm
Malzeme:
Metal

Faber Castel markasının özellikle öğrenciler tarafından ilgi gören Grip modeli versatil kalemi kolay kullanılan hafif bir seçenek. Üzerindeki noktacık şeklindeki kabartmalar sayesinde kaymadan elinizde tutulabilen bu model yazma konforu açısından da oldukça başarılı. Farklı renk seçenekleriyle satışa sunulan modelin özellikle siyah, mavi ve metalik renkleri her yaş grubu tarafından çok seviliyor.


Scrikss Pro-S Versatil Kalem

https://winfluenced.com/n11-neoldu-83703-49JXAI5G31 Scrikss Pro-S Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,5 mm
Malzeme:
Paslanmaz Çelik

Saten yumuşaklığındaki ince gövdesiyle şık ve zarif bir forma sahip olan Scrikss Pro-S, yükse kalite aynı zamanda da dayanıklılıkla öne çıkıyor. Uç basma düğmesi altında yer alan yedek silgisini dilediğiniz zaman değiştirebileceğiniz model ergonomik tasarımıyla parmakları yormadan yazı yazmayı sağlıyor. Kızaklı yani gizlenebilen uç kısmı sayesinde kaza riskini de ortadan kaldıran kalem hem hediye etmek hem de keyifle yazı yazmak için doğru tercih olabilir.


Rotring 500 Versatil Kalem

Rotring 500 Versatil Kalem

Uç Kalınlığı: 0,5 mm
Malzeme:
Plastik

Altıgen tasarımıyla üretilen Rotring 500 bu sayede masada kaymayarak rahat kullanım imkanı sunuyor. Ağırlık merkezi aşağı doğru olduğu için daha konforlu kullanım imkanı tanıyan bu ürün, ayarlanabilir uç kalınlığı özelliği ile dikkat çekiyor. 0,5 mm kalınlığında uca sahip olan bu ürün, ofiste ve okulda rahatlıkla kullanılabiliyor.


Serve Deep Mekanik Uçlu Kalem

Serve Deep Mekanik Uçlu Kalem

Uç Kalınlığı: 0,7 mm
Malzeme:
Plastik

Yumuşak dokusu sayesinde parmakların acımasına engel olan Serve Deep, gizlenen uç mekanizması sayesinde güvenli kullanım sunuyor. Parmakların acımaması için ekstra yumuşak plastik barındıran bu ürün, 0,7 mm kalınlığında uca sahip. Çok farklı renk seçeneğine sahip olan bu kalem özellikle gençlerin en çok tercih ettiği modeller arasında yerini alıyor.


Her marka veya modelde kolayca bulunan ve yazı yazmayı zevkli hale getiren uçlu kalemler hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıda cevaplandırdık.

Versatil Kalem Ne demek?

Versatil kalem halk arasında uçlu kalem adıyla bilinmektedir. Kelime anlamına baktığımız zaman versatil kalemin mekanik anlamına geldiğini söylemek mümkün. İçindeki ucu, kalemin üst kısmındaki kapak bölümüne basarak ileri doğru yönlendirebilir ve kalemin ucundan istediğiniz kadar uç çıkmasını sağlayabilirsiniz. Versatil model çeşitleri arasında mimari çizim veya resim çalışmaları için kullanılabilecek özellikte uçlara sahip kalemler de bulunuyor.

Uçlu Kalemi Kim İcat Etti?

Uçlu kalemi Polonya kökenli Hırvat ünlü mühendis Slavoljub Eduard Penkala icat etmiştir.

versatil Kalemler Ne İşe Yarar?

Uçlu kalemler en çok öğrenciler arasında popüler. Rengarenk seçenekleriyle kırtasiye reyonlarını ele geçirmiş olan versatil kalemler pratik olmaları açısından genellikle ortaokul sıralarından itibaren çok tercih ediliyor. Ancak bu kadar sevilmelerinin başlıca nedenlerinden biri de renk ve desen seçeneği sunabiliyor olmaları. Bu sayede herkesin kendine ait hissedeceği bir uçlu kalem bulması hiç de zor olmuyor. Yanlış yazı yazıldığında silebilme özelliği sunan bu kalemler, ofis çalışanları içinde oldukça pratik kullanım imkanı sunuyor.