Birikimlerinin zaman içinde erimemesi için kişi ve kurumlar çeşitli finansal yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih ediyor. Özellikle son yıllarda dünya ekonomisindeki dalgalanmalar, yüksek enflasyon seyri ve TL değer kaybı gibi olaylar yatırım araçlarına olan ilgiyi de oldukça arttırdı.

Parasını en iyi şekilde değerlendirmek ve kayba uğramak istemeyen okuyucularımızın en çok merak ettiği şeylerin başında en iyi yatırım aracı hangisi, helal yatırım araçları ve az parayla yatırım yapılır mı gibi konular geliyor. Bu yazımızda merak edilen tüm soruların yanıtlarını derleyerek sizler için en iyi yatırım aracı hangisi sorusunun ayrıntılarına değiniyor olacağız…

Az Parayla Yatırım Yapmak

Az parayla yatırım yapmak mümkün mü? Konusu takipçilerimizden en çok gelen soruların başında yer alıyor. Evet, yatırım yapmak için büyük birikimleriniz olması gerekmiyor. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız bir yerden başlamanız gerekiyor. Küçük birikimlerinizi değerlendirmek için de alternatif yatırım araçlarını değerlendirebilir, başarılı bir risk yönetimi ile birikiminizi katlayabilirsiniz.

Az birikimle yatırım yapmak isteyenler tarafından genel olarak izlenen yol biraz daha garantili tercihlerden yana oluyor. Mevduat hesabı açarak birikimleri değerlendirmek gibi. Ayrıca altın yatırım hesabı açmak veya gram altın gibi fiziki araçlara yatırım yapmak da çok yaygın bir tercih. Borsa’da küçük hisseler ile ilgilenmek ve Forex gibi piyasaları takip etmek de izlendiğini gördüğümüz yöntemler arasında yer alıyor. Burada esas önemli olan size en uygun yatırım aracını belirleyebilmiş olmanız. Hem kolay müdahale edebilir hem de rahat takip edebilir olmanız oldukça önemli. Zira zaman zaman kazanç beklentisiyle yapılan yatırımların kayıplarla sonuçlanıyor olduğunu da hatırlamak isteriz.

Türk insanının en kolay ikna olduğu yatırım araçlarından biri olan altın, geçtiğimiz 10 yıl içinde en çok kazandıran yatırım aracı olma başarısını da piyasadaki güvene borçlu diyebiliriz. Ancak yatırımınızı farklı enstrümanlara bölüştürüp riskinizi dağıtmak da akılcı bir yöntem olarak uzmanlarca sıklıkla öneriliyor.

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Haber kaynaklarından derlediğimiz verilerle son on yılda en çok kazandıran yatırım aracının hangisi olduğunu belirlemeye çalıştık. TÜİK tarafından açıklanan finansal yatırım aracı getirileri parametreleri baz alınarak hazırlanmış olduğu ifade edilen istatistiki verilere göre 2011-2023 yılları arasında en çok kazandıran yatırım araçları döviz ve altın olarak göze çarpıyor.

Borsa İstanbul’un 2020’den beri daha çok ilgi gördüğünü de söylemek mümkün. Verilerden ortaya çıkan sonuç, 10 yıl önce birikimlerini değerlendirmek üzere altına yatırım yapan kişilerin en iyi performansı elde etmiş oldukları yönünde. Altın yatırımcısının 100 TL’sinin 645TL’nin üstüne çıktığı bu on yılda altının reel getiri oranının %130’a yaklaştığı görülüyor.

Altından sonra sırayı alan dövizde ise en büyük kazancı dolar yatırımcısının elde ettiği görülüyor. Dolarda 10 yıllık reel getiri oranı %69’a yaklaşmış durumda. Dövizde bir sonraki en kazançlı yatırım aracının reel %54’e yaklaşan getiri oranıyla Euro olduğunu da ekleyelim.

İşin mevduat ayağını incelediğimizde ise ortaya çıkan enflasyon yüzünden %3,5 dolayında bir kayıp söz konusu. Aynı şekilde BİST 100 yatırımcısı da %18 civarında bir kayıpla 10 yılı kapamış gözüküyor.
Rakamların birikimli reel veriler olduğunu bir kez daha hatırlatarak son on yılda en büyük kayba BİST 100 yatırımcısının uğradığını ve kazanç tablosunda zirveye altının yerleştiğini ifade edebiliriz.

2023 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?

En çok merak edilen bir diğer konu da 2023yılında neye yatırım yapmalı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunun net yanıtını verebilmek için konuya kişisel bakışınızı ve beklentinizi net olarak bilmek gerekiyor. Çünkü doğru bir yönlendirme için yatırım yapacağınız aracın size en uygun araç olduğundan emin olmak önemli taşıyor. Yatırım yaptığınız aracı takip etmeli ve dönem dönem gerekli hamleleri yapabilecek bilgiye de sahip olmalısınız. Trendleri yakından izleyerek yatırımlarınızı büyütebilir ve riski en iyi şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Doğru zamanda doğru seviyeden doğru alım-satım hareketiyle karlılık seviyesini artırabilmeniz mümkündür. Bu nedenle yatırım yaparken yatırım aracıyla birlikte kendi imkanlarınızı birlikte değerlendirmeniz gerekir.

Kişisel bir yönlendirme yapamıyor olsak da 2023 yılında en çok gelir getirmesi beklenen yatırım araçlarını gözden geçirerek size bu konuda fikir verebiliriz. İşte uzmanların 2023 yılı için önerdikleri yatırım araçları:

Kripto Para

kripto para

Üzerinde çok fazla konuşulan kripto paralar, doğru anda al-sat yapılması koşuluyla en çok getirisi bulunan yatırım araçlarından oluyor. Riskin de büyük olduğunu hatırlatarak bu konuda mutlaka temkinli adımlar atmanız gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Kripto para yatırımı yapmak istiyorsanız tüm coin sitelerini incelediğimiz kripto para siteleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Borsa

borsa

Yatırımlarınızın bir kısmını borsada işlem gören şirket hisselerine yatırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede kayıplar için riski dağıtmış olacağınız gibi hisse senedinin getirisinden ve temettü gibi dağıtılan kardan da faydalanma imkanını satın almış olursunuz.

Altın

altın

En güvenilen yatırım araçlarından biri olan altın, faizsiz kazanç unsurları arasında da oldukça popüler. Kıymetli maden olarak değer gören altın geçtiğimiz on yıl içinde yatırımcısını yanıltmadı. Ve uzun vadede büyük bir oranda değerlenerek birikimlere katkı sağlamayı başardı.

Yatırım Fonları

yatırım fonları

Özellikle faiz konusunda hassasiyeti olan yatırımcıların tercih ettiği yatırım fonlarını da değerlendirebilirsiniz. Kar ortaklığı kavramıyla işlem yapan fon şirketleri parayı değerlendirerek elde ettiği kar payını hissedarlarına dağıtarak paraya getiri sağlamaktadır.

Döviz

döviz

Dolar, Euro ve Sterlin gibi para birimlerine yapacağınız yatırımlar ile paranızın değerini koruyabilirsiniz. Kurların zaman zaman gerilediğini görsek de döviz uzun vadede kayıp ihtimalinin en az olduğu yatırım araçlarından biri olarak öne çıkıyor.

Mevduat Hesabı Kullanmak

mevduat

Paranızı faiz getirecek şekilde bankaya yatırarak zaman içerisinde değer kaybetmeden artmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda çeşitli bankaların mevduat tekliflerini değerlendirmekte fayda var. Hatta kredi puanınız yüksekse kendinize özel bir mevduat oranı teklifi alabilirsiniz.

Helal Yatırım Araçları

Dini hassasiyete uygun şekilde yatırım yapmak isteyen kişilerin helal yatırım araçlarını tercih ettiklerini görüyoruz. Peki nedir helal yatırım araçları? Gelin bakalım.

Özel finans kurumları

Dini hassasiyeti olan ve faizsiz kazanç tercihi bulunan kişilerin birikimlerini korumak ve arttırmak için tercih edebileceği kurumlardır. Faiz işlemeyen bu kurumlarda peşin alıp uzun vadeli satma, satın alıp kiraya verme, ortak ticaret, ortak yatırım gibi çeşitli ticari enstrümanlar vasıtasıyla kar payı dağıtımı yapılmaktadır.

Ticari kar-zarar ortaklıkları

Herhangi bir konuda ticaret yapan esnaf veya zanaatkarlar ile kar ve zarar ortaklığı yapılması dinen uygun bir yatırım şeklidir. Birikiminizi işinde değerlendirmesi için bir esnafa verip hem kara hem zarara ortak olabilirsiniz.

Hisse senedi almak

Hisse senedi almak, bir şirketin payına sahip olmak anlamını taşımaktadır. Borsada işlem gören çeşitli hisse senetlerine yapılan yatırımlarda elinizdeki hisse oranında şirkete ortak olduğunuzu ifade etmek mümkündür. Bu durum da oluşan kar ve zararda da payınız olduğuna işaret eder. Ancak burada hissesine sahip olunan şirketin faaliyet gösterdiği iş kolunun niteliğine dikkat etmek gerekmektedir. Kumar, uyuşturucu veya haram herhangi bir mal üzerinden ticaret yapan şirketlerden uzak durmak tavsiye edilmektedir.

Altın ve döviz almak

Paranızın değer kaybetmemesi için tercih edebileceğiniz helal yatırım araçlarından biri de Altın olarak ifade ediliyor. Siz de paranızı altın ve dövize çevirerek yatırım yapabilirsiniz.

Yazımızda kullanılan hiçbir bilgi tavsiye niteliğinde değildir.