Türk mutfağının en lezzetli şarküteri klasiklerinin başında gelen sucuk kahvaltı sofralarının da vazgeçilmez tadı. Geleneksel olarak dana kıyma ve baharatların harmanlanmasıyla hazırlanan sucuk çeşitlerini pişirmenin pek çok pratik yolu bulunuyor.

İsterseniz dilimlediğiniz sucuk parçalarını sadece bir tavada önlü arkalı çevirerek ekmek arasında tüketebilirsiniz. Veya pişirdikten sonra ekmek arasına koymak yerine tavada bırakarak üzerine birkaç tane de yumurta kırabilirsiniz. Sucuklu kuru fasulye ile ev halkına güzel bir ziyafet hazırlayabilir veya kaşar peynirle birlikte harika bir tost için kullanabilirsiniz.

Sıra MarkaİyiÖneri Puanı
1Apikoğlu10/9.9
2Cumhuriyet10/9.8
3Namet10/9.8
4İkbal10/9.7
5Şahin Sucuk10/9.8
6Pınar Sucuk10/9.5
7Ahmet İpek10/9.8
8Maret10/9.7
9Aytaç10/9.4
10Polonez10/9.6
En İyi Sucuk Markası Öneri Listesi

En İyi 10 Sucuk Markası

Tadını yakıştırdığınız her ürünle eşleştirebileceğiniz sucuk için pek çok yemek ve yaratıcı tarif bulmak mümkün. Esas mesele bu tariflerde kullanacağınız en sağlıklı, en lezzetli, en uygun oranda harmanlanmış olan sucuğu bulmakta elbette. Bu yazımızda Türkiye’nin en iyi sucuk markalarını derleyerek sizler için bir araya getirdik. Listemizi hazırlarken ulaşılabilir ve geniş bir satış ağıyla en çok yerde satışı olan markaları ele almaya özen gösterdik. Sektörde önemli bir yeri olan, sağlıklı, hijyenik koşullarda üretim yaptıklarını belgeleyebilen sucuk üreticisi firmalara dair bilgilere yer verdiğimiz en iyi sucuk markaları listemize hemen başlıyoruz:

Apikoğlu

Apikoğlu

1910 senesinde ülkenin ilk et ürünleri imalatçısı olarak sektörde faaliyet göstermeye başlayan Apikoğlu sürekli olarak standartlarını yükseltip sektördeki öncü markalar arasında kalmayı başardığından günümüzde de sucuk severlerin favori markaları arasında önemli bir yerde bulunuyor. Sucuk çeşitleri arasında Apikoğu Fermente Kangal Sucuk, Klasik Fermente Sucuk, Vakumlu Kangal Fermente Sucuk, Parmak Fermente Sucuk, Acılı Kangal Fermente Sucuk, Dilimli Tavalık Fermente Sucuk ve Isıl işlem görmüş Baton Sucuk gibi ürünler öne çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra Apikoğlu 60 bin metrekarelik üretim tesisinde hazırlanan 75’in üzerinde çeşitle sektöre hizmet veriyor.


Cumhuriyet

Cumhuriyet

Cumhuriyetin ilan edildiği 1920 yılında Afyonkarahisar’ın ünlü kasaplarından Kara Mehmet tarafından kuruluyor. Aile markası olarak üretimi bugüne kadar devam eden Cumhuriyet sucukları klasik lezzetini modern teknolojiyle de birleştirerek günümüzde pek çok çeşidiyle ülkenin her köşesindeki büyük mağaza ve marketlerde kendisine yer buluyor.

Fermente ürünleri arasında Doğal Kangal Sucuk, Klipsli Kangal Sucuk, Acılı ve Acısız Parmak Sucuk, Mangal Sucuk, File Sucuk, Baton Sucuk gibi çeşitleriyle damaklarda iz bırakan Cumhuriyet sucuklarının vakumlu ambalajla satılan çeşitleri de mevcut. Sucuk çeşitlerinin yanı sıra pastırma, kavurma, sosis ve salam çeşitleriyle de beğenilen marka bugün olduğu gibi gelecekte de iddiasını sürdürmek konusunda kararlı gözüküyor.


Namet

Namet

Türkiye’nin en başarılı et üreticilerinden biri olan Namet doğal, sağlıklı ve güvenilir ürünlerle market raflarında yer alıyor. Entegre tesislerinde hijyene, teknolojiye ve lezzete dikkat ederek ürettiği 150’nin üzerindeki çeşidiyle kullanıcı bağımlılığı yaratmayı başaran marka şarküteriden taze ete, ileri işlenmiş ürünlerden dondurulmuş ürünlere kadar 150’yi aşkın çeşidiyle öne çıkıyor. Namet Çiftliği’nde yetişen hayvanlardan gelen etin özel tarif baharatlarla harmanlandığı sucuk çeşitleri arasında Klasik, Dana Sucuk, Acılı – Acısız Dana Kangal Sucuk, Dana Kasap Sucuk, Keyf-i Mangal, Tavaya Hazır, Parmak Sucuk gibi ürünler yer alıyor.

Sucuğun yanı sıra pastırma, kavurma, salam, jambon, sosis, füme, rozbif gibi çok sayıda ürün grubu bulunan Namet ayrıca çemensiz pastırma, dilimli paketlenmiş pastırma, füme kavurma gibi şarküteri ürünleriyle de beğeniliyor.


İkbal

İkbal

Salim Usta’nın kendisi için hazırladığı yemekleri çok beğenen Atatürk’ün koyduğu İkbal, adının hakkını vererek Salim Usta’nın kardeşleriyle kurmuş olduğu 1922 senesinden beri kendisini geliştirmeyi başarıyor. Sucuk çeşitleri arasında İkbal Dana Kangal Sucuk, Parmak Dana Sucuk, Geleneksel Sucuk, Evlik Dana Sucuk gibi ürünler bulunan İkbal; tüketicisine zengin şarküteri seçenekleriyle de hizmet veriyor. Özellikle pastırma, jambon, salam, sosis, kavurma ve füme gibi ürünleriyle alıcısıyla buluşuyor.


Şahin Sucuk

Şahin Sucuk

Kayseri’nin birbirinden başarılı iki lezzeti olan pastırma ve sucuk ürünlerini tüm dünyaya duyurarak sektör içinde öncü olmak üzere üretime başlayan Şahin sucuk 1923 senesinden beri faaliyette bulunuyor. Kayseri’de yer alan yaklaşık 20 bin metrekarelik tesisinde sağlıklı, kaliteli ve lezzetli üretim ilkeleri eşliğinde günlük 50 ton üretim yapıyor.

Tüketiciye sunduğu sucuk ürünleri arasında Acılı-Acısız Fermente Parmak Sucuk, Evlik Sucuk, Klipsli Parmak Sucuk, Sarımsak Kokusuz Sucuk, Büfe Sucuk, Jumbo Sucuk, Açık Kangal Sucuk ve Açık Parmak Sucuk gibi çeşitleriyle tanınan Şahin sucuk, diğer şarküteri ürünleriyle de oldukça beğeniliyor. Pastırma, Kavurma, Salam, Sosis, Füme Dil gibi şarküteri ürünleriyle birlikte yöresel mantısıyla da tercih ediliyor.


Pınar Sucuk

Pınar Sucuk

1973 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren Pınar markası; süt, et, su gibi çeşitli kategorilerde ürünleriyle oldukça fazla seviliyor. Yüksek kalitede etleri özel soslar ile buluşturarak yapılan sucuklar 1 hafta kurutularak yapılıyor. Fermente, aç bitir, mangal, klasik ve acılı sucuğun yanı sıra zırhla çekilen gurme ürünüyle de oldukça fazla tüketiliyor. Tüm bunların yanı sıra hindi eti ile ürettiği doyum sucuk ile farklı lezzet arayanların ilgisini çekiyor.


Ahmet İpek

Ahmet İpek

Afyonkarahisar da 1923 te kurulan Ahmet İpek; kalite, hijyen ve lezzetten ödün vermeden uzun yıllardan beri sucuk denildiğinde akla gelen markalardan biri oluyor. Besi çiftliklerinde elde ettiği etleri entegre tesislerinde 15 tona kadar işleyerek taze ve lezzetli sucuk haline getiren marka, pastırma, kuru et, kavurma, salam, sosis ve köfte gibi et ürünleriyle biliniyor. Kurucusu Hacı İsmail Arsoy’un yemediğinizi yedirmeyin ilkesiyle ilerleyen marka, uzun yıllardır aynı formülle ürettiği sucukların Türkiye’nin her yerine dağıtımını sağlıyor.


Maret

Maret

1984 yılından beri üretim yapan Maret, 200.000 metrekare alan üzerine kurulu ve et üzerine geniş ürün yelpazesine sahip bir markadır. Yıllardır et ve et ürünü denildiğinde akıllara ilk gelen markalardan biri olan Maret, çok çeşitli şarküteri ürünleriyle hemen hemen her market raflarında kolayca bulunuyor. Sucukları kangal olarak satışa sunan Maret, fermante, acılı, yöresel ve klasik olarak çeşitli sucukları ile tercih ediliyor. Ayrıca sadece sucuk üretmeyen marka, sosis, doğranmış kuş başı et, işkembe, ilikli kemik, salam ve döner gibi etin bulunduğu birçok kategoride yer alıyor.


Aytaç

Aytaç

25 yıldır 7000’e yakın besi hayvanı ile yılda 20.000 ton üretim yapan Aytaç, 130 dan fazla ürünüyle marketlerde yer alıyor. Sucuk, salam, sosis, kavurma ve pastırma gibi şarküteri ürünlerinin yanı sıra su da üretiyor. Sucuklarını sadece danadan yapmayan Aytaç Piliçten de sucuk üreterek tavuk severlere farklı lezzetler sunuyor. Acılı, çemenli, fermente, mangal, çerkes usulü olarak ayrılan sucuk ürünleri ile ilk tercih edilen markalardan biri oluyor.


Polonez

Polonez

1986 yılında üretime başlayan Polonez markası 100 den fazla et ürünü üretiyor. Sucuk üretirken etin taze ve sağlıklı olmasına önem veren marka Uluslararası Gıda Standardı belgesine sahiptir. İstanbul Çatalca da bulunan tesislerinde hijyenik üretim yapan marka, sucuk severlerin vazgeçemediği ürünler arasında yer alıyor. Farklı çeşitlerde sucuk severlerin beğenisine sunduğu ürünlerin dışında, şarküteri kategorisinde de oldukça başarılı ve beğenilen bir markadır.


Severek tüketilen sucuklar hakkında merak ettiklerinizi inceleyerek aşağıda cevaplandırdık.

Sucuk Nedir?

Et ve baharatı birleştirerek elde edilen sucuk, Anadolu lezzetlerinden biridir. Özellikle kayseri ile özdeşmiş olan sucuk, baharatlanmış etin kurutulan bağırsaklara doldurularak yapılmasıyla elde edilir. Uzun süre kurumaya bırakılan sucuklar nemini çektikten sonra yenmeye hazırdır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir?

İşlenecek her türlü etin kıyılarak baharatlar ile buluşmasıdır. Etin yağı ve kıkırdağı ayrılmadan kıyılarak ürün hazırlanmaya başlar.

Sucuk Sağlıklı mı?

vazgeçilmezlerimiz arasında yer alan sucuk, her gün yenebilecek ürünlerden değildir. Günlük ve fazla tüketimi kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunlarını doğurabiliyor. Uzmanlar tarafından işlem görmüş et ürünlerinin hiç tüketilmemesi gerektiği söyleniyor.