​İnsan sağlığı için büyük bir destek olan süt ve süt ürünleri doğduğumuz dakikadan itibaren hayatımızda yeri olan önemli bir besin maddesi. Büyümeyi, gelişmeyi ve sağlıklı kalmayı desteklediği için her yaş grubuna mutlaka tüketmesi tavsiye edilen süt ve süt ürünleri özellikle bağışıklık sistemi üzerinde enfeksiyonlara karşı güçlü bir takviye. Ayrıca kemikleri sağlamlaştırarak kemik erimesini önlemeye de önemli bir yardımcı.

Aradığınız enerjiyi bir bardağında bulabileceğiniz süt insan hayatı için sudan sonra gelen en önemli içecek ve besin maddesi olarak da büyük önem taşıyor. Gıda sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda marka, birbirinden farklı içeriklere sahip süt ve süt ürünleriyle market reyonlarında karşımıza çıkıyor.

SıraMarkaİyiÖneri Puanı
1İçim Süt10/9.9
2Sek Süt10/9.8
3Sütaş10/9.8
4Pınar Süt10/9.8
5Torku10/9.9
6Danone10/9.9
7Aynes10/9.7
8Eker10/9.5
9Halk10/9.2
10Enka10/9.4
En İyi Süt Markası Öneri Listesi

En İyi 10 Süt Markası

Marketlerde satışa sunulan, sıkı denetimlerden geçmiş süt markaları arasından tüketici sadakati de yaratmayı başarmış markaları seçerek sizler için en iyi süt markaları listesi hazırladık. Yazımızın kapsamlı bir marka rehberi olabilmesi için en iyi süt markalarını derleyerek bu markaların en beğenilen ürün çeşitleri hakkında da bilgi alabileceğiniz bir kaynak oluşturduk. Listemizi hazırlarken markanın güvenilirliğiyle birlikte tüm ülkede bulunabilmesini de kriter kabul ettik. Bu nedenle ulaşılabilirliği de değerlendirerek yerel üreticileri yazımızın içeriği dışında bıraktık.

İçim Süt

İçim Süt

Süt ve süt ürünleri alanında 1998 yılından beri aktif rol alan marka her türlü süt ürünüyle ülkemizdeki favori markalar arasında yer alıyor. Çok beğenilen süt kalitesiyle ayrandan kefire, taze peynirden yoğurda kadar pek çok ürünü bulunan marka ürünlerinin doğal, lezzetli, kaliteli ve besleyici olduğu konusunda hayli iddialı. Üstün Lezzet Ödüllü markanın vizyonu annelerin ailesine gösterdiği özenden ilham alarak doğal, kaliteli, taze ve ulaşılabilir ürünlerle hayatı lezzetlendirmeye devam etmek.

Bu amaçla üretilen ürünler arasında Aromalı ve Aromasız Cam Şişe Pastörize Süt, tam ve yarım yağlı pastörize Pet Şişe Süt, çikolata-vanilya ve kahve aromalı İçim Fit gibi çeşitler bulunuyor. İçim’in Uzun Ömürlü Süt grubunda ise Tam Yağlı Sade Süt, Yarım Yağlı Sade Süt, Şişe Süt, Laktozsuz Süt, Light Süt, Organik Süt gibi çeşitler mevcut. Çocukları da unutmayan marka Çocuk Devam Sütü ile İçim Fan grubunun çikolata, çilek ve muz aromalı çeşitlerini tüketiciyle buluşturuyor.


Sek Süt

Sek Süt

1968 yılından beri faaliyette olan SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine destek olması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuş bulunuyor. 1995’te özelleştirilen marka ülkede üretilen ilk pastörize süt üreticisi olarak da tanınıyor. Süt ve ardından ürettiği peynir, ayran, yağ gibi süt ürünleriyle sektörde önemli bir Pazar payı sahibi olan marka herkes iyilikle beslensin sloganıyla üretim yapıyor.

Cam Şişe Pastörize Süt, Yeni Nesil Doğal Pastörize Süt, Çiftlik Pastörize Süt, Laktozsuz Pastörize Süt, Yoğurtluk Süt ve Çilekli, Muzlu, Çikolatalı Süt çeşitleri ile uzun süredir reyonlarda yer alıyor. Sporculara yönelik üretilen Sek Laktozsuz Protein Süt grubu da kakaolu ve Hindistan cevizi aromalı olarak tüketiciye sunuluyor. Markanın Uzun Ömürlü Süt grubunda yer alan Tam Yağlı Süt, Yarım Yağlı Süt, Light Süt, Laktozsuz Süt çeşitleri hem lezzetli hem de uzun ömürlü ürün tüketmek isteyen alıcılar tarafından oldukça çok tercih ediliyor.


Sütaş

Sütaş

1975 senesinde Bursa Karacabey’in Uluabat köyünde kurulan Sütaş; bugün Karacabey, Aksaray ve Tire’de yer alan tesislerinde günlük 3700 ton süt işleme kapasitesine sahip önemli bir sektör devi. Yurtdışındaki tesislerinde de üretimi bulunan marka yıl içinde 900 milyon litre sütü işleyerek hem yurtiçinde hem de yurtdışında tüketiciye sunuyor. Entegre tesis işletmeciliği yapan Sütaş, süt ve süt ürünlerine dair tüm üretimi aşama aşama kontrol edebilme imkanıyla da öne çıkıyor.

Aromasız süt grubunda Cam Şişe ve Pratik Şişe Taze Pastörize Süt, Uzun Ömürlü %3,5 Yağlı Süt, Uzun Ömürlü %2,5 Yağlı Süt, Uzun Ömürlü Tam ve Yarım Yağlı Süt ile Uzun Ömürlü Light Süt çeşitleri bulunuyor. Ayrıca giderek daha çok kişi tarafından tercih edilen, kolay sindirim sağlayan Laktozsuz Süt grubu da ilgi gören Sütaş çocuklar için ürettiği çilekli, muzlu, kakaolu süt çeşitleriyle her yaştan süt severe hem sağlıklı hem lezzetli seçenekler sunuyor.


Pınar Süt

Pınar Süt

1973’te kurulan Pınar gıda alanında süt, et, su ürün gamında üretim yapan en büyük markaların başında geliyor. Tüketiciye sağlık, lezzet, yenilik kaynağı olan ürünler sunma vizyonu ile “Yaşam Pınarı” sloganıyla öne çıkan marka tüm ürünlerinde bu ilkelere bağlı kalıyor. İhracat konusunda da yüksek hacimli bir marka olan Pınar Türk tüketicilerine geniş bir ürün yelpazesiyle hitap ediyor.

Pınar Uzun Ömürlü Süt grubunda yer alan Tam Yağlı Süt, Yarım Yağlı Süt, %0,1 Yağlı Light Süt gibi çok tercih edilen ürünler bulunuyor. Ayrıca Fonksiyonel Süt grubunda Pınar Denge Laktozsuz Süt, Pınar Protein Süt, Pınar Organik Süt, Pınar Cafe Art Latte ve Chai Tea Latte gibi sevilen çeşitlerin yanı sıra çocuklar için Çocuk Devam Sütü ve Pınar Kido çilekli, muzlu ve kakaolu alternatifleri de marketlerde yer alarak büyük ilgi görüyor.


Torku

Torku

2007 yılında çikolata ürünleriyle satışa başlayan Torku, kısa sürede birçok katergori de ürün üretmeye başladı. GDO kullanmayan bu marka, doğal şeker pancarıyla elde ettiği ürünleriyle oldukça güveniliyor. Süt ve süt ürünleriyle de oldukça beğenilen Torku’nun pastörize, uzun ömürlü meyveli olmak üzere çeşitleri bulunuyor. Torku2nun en çok satılan ürünü olan uzun ömürlü sütü ise yarım yağlı, laktozsuz, yağlı light ve büfe olmak üzere farklı çeşitlerde kişinin tercihine sunuluyor.

Ayrıca oldukça ilgi gören diğer süt çeşitlerinden olan pastörize, günlük taze şekilde hemen tüketilmesi gerekiyor. Çocukların çok sevdiği Torku süt ise meyveli ve kakaolu sütler oluyor.


Danone

Danone

1919 yılında İspanya da kurulan Danone markası, 1984 yılında ülkemize geldi. Geldiği günden beri oldukça fazla ilgi gören ve kalitesiyle kendinden bahsettiren Danone süt ve süt ürünlerinde çıkardığı ürünleri ile her zaman raflarda en çok ilgi gören marka olmayı başarıyor. Özellikle çocukların beğendiği danone sütler kakaolu ve meyveli olarak 180 ml olan paketlerde satılıyor. Ayrıca hiçbir katkı maddesi içermeden ürettiği doğal sütü ile de annelerin ilk tercihi olan marka tek çeşit ürün sunuyor.


Aynes

Aynes

Aynes markası son zamanlarda yarattığı farklı çeşit sütleriyle adından oldukça sık söz ettirmeyi başaran oldukça eski bir markadır. Süt kategorisinde oldukça iddialı olan bu marka, yarım yağlı, yağsız, tam yağlı gibi sade sütlerinin yanı sıra aromalı ve fonksiyonel sütleriyle de çok seviliyor. meyveli ve kakaolu sütleriyle çocukların gönlüne girebilmeyi başaran ürün, besleyicilik yönünden de oldukça zengin.

Ayrıca ilk olarak kolajenli süt ürünün çıkartan marka, kolajen içemeyenler için oldukça faydalı ürünüyle dillerden düşmüyor. Farklı aromalara sahip olduğundan dolayı kolajen tadı ve kokusu vermeyen ürün, hem 1 L hem de 180 ml paketlerde satışa sunuluyor.


Eker

Eker

1977 yılında ayran üretimiyle başlayan Eker, daha sonra tüm süt ürünlerini üretmeye başladı. Geniş ürün yelpazesi sunan marka, kaşar, yoğurt, ayran, peynir, kaymak, süt gibi kategorilerde oldukça başarılı. Pastörize günlük sütten UHT ve aromalı süte kadar çeşidi bulunan markanın ayrıca dondurma sütü olarak farklı bir ürünü de bulunuyor. Yarım yağlı ve yağlı olmak üzere iki özellikte süt sunan marka, her zaman taze olmasından ve kalitesinden dolayı uzun yıllardır tercih ediliyor.


Halk

Halk

Ülker firmasının ürettiği Halk marka süt, diğer ürünlere göre uygun ve kaliteli olarak satışa sunuluyor. Birçok markette rastlanan Halk markası; yarım yağlı, yağlı ve tam yağlı olmak üzere süt seçenekleri ile raflarda yerini alıyor. Fiyat olarak uygun olan bu ürün, parasına ters orantılı şekilde kaliteli ürünleri ile tercih ediliyor.


Enka

Enka

İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 15.000 üzerinde çiftçiden veteriner eşliğinde sabah ve akşam süt alımı yapan Enka markası, UHT teknolojisi kullanılarak paketleniyor. Tamamen doğal beslenen ineklerden üretilen sütleriyle oldukça ilgi gören marka, meyve ve kakao aromaları sütte üretiyor. Sade sütte yarım yağlı ve yağlı olmak üzere iki seçenek sunan marka, uygun fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor.


Özellikle çocukların daha fazla tüketmesi gereken sütler hakkında merak ettiklerinizi derledik.

Süt Çeşitleri Nelerdir?

Tüketiciye vaat ettikleri faydalarıyla öne çıkan süt markaları farklı ihtiyaçlar için geliştirilmiş ürün alternatifleriyle iddialarını öne çıkarıyorlar. Laktozsuz, tam yağlı, yarım yağlı, organik, günlük, çiğ, yüksek proteinli gibi onlarca çeşit süt ürünü zaman zaman en iyi süt hangisi konusunda kafa karışıklığı da yaratabiliyor. Sütün beklediğiniz faydayı sağlaması için kişisel durumunuzu da değerlendirerek sizin için en iyisine karar verebilirsiniz.

Eğer özel bir takviyeye ihtiyacınız yoksa bu durumda katkısız süt çeşitleri arasında bir tercih yapabilirsiniz. Eğer laktoz duyarlılığınız varsa bu durumda laktozsuz sütler size daha uygun olabilir. Organik besinlerle yani sentetik kimyasal tarım ilaçları kullanmadan yetiştirilen yem bitkileri ile beslenen hayvanlardan elde edilen sütler hemen herkes için en sağlıklısı.

Ancak organik sütler sıradan sütlere göre daha yüksek fiyata satılıyor. Bu da alım gücü düşük olan aileler için daha az ulaşılabilir olmasına neden oluyor. Diğer sütlere oranla protein değeri yükseltilmiş sütler ise özellikle sporcuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak üretiliyor.

İyi Süt Nasıl Anlaşılır?

Marketlerde satışa sunulan paketli sütler belli denetimlere tabii oldukları için hepsinin gıda tüzüğüne uygun olması ve ortak standartlar taşıması gerekiyor. Pastörize edilmiş kutu sütler veya çiğ sütler içinden en iyi olanı seçmek için güvenebileceğiniz en güçlü bir diğer denetimin damak tadınız olduğunu söyleyebiliriz. Eğer süt tadı ve süt kokusu alıyorsanız, aldığınız lezzet size hitap ediyorsa o zaman bu markanın ürününü güvenle kullanabilirsiniz.

Çiğ süt tercih ediyorsanız o zaman bu durum çok daha önemli. Mutlaka üretici hakkında bilgi sahibi olmanız, içeriğinde kalıntı olmamasına dikkat etmeniz, tortulu sütü kullanmamanız gerekiyor. Eğer sütün tadı ve kokusundan da emin değilseniz o zaman bu ürünü kesinlikle kullanmamanızı öneriyoruz. Üreticiden laboratuvar analizlerini isteyerek sütün zararlı bakteri, antibiyotik veya deterjan gibi kimyasal maddeler içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz.

Süt İçmek Faydalı mı?

Kemik gelişimi açısından oldukça faydalı olan süt, kalsiyum bakımından oldukça zengin olduğundan özellikle çocukların günde bir bardak içmesi gerekiyor. Kalsiyum sadece çocukların kemik gelişimi için değil yetişkinlerinde sağlıklı bir vücut için gerekli olan besinlerden biri olduğu için süt içmek oldukça önemli. Özellikle kemik erimesi sorunu olanların mutlaka süt ve süt ürünleri içmesi yönünde uzmanların uyarıları bulunuyor.

Günde Kaç Bardak Süt İçmeliyiz?

Sağlıklı bir vücut için gerekli olan süt, fazla içildiği zaman başka sorunları beraberinde getiriyor. Günde 2 bardağı aşmayacak şekilde yağsız veya yarım yağlı olarak tüketeceğiniz süt sağlığınıza zarar vermeden kemikleriniz için fayda sağlıyor.