Kitap seçerken ilk bakılan kriterlerden birisi de kitabın hangi yayın evi tarafından hazırlandığı oluyor. Kitabın yazarı ile birlikte çevirmeninden editörüne, satış ve dağıtım ağından kağıt kalitesine kadar önemli bir dizi özelliği belirleyen etmen hangi yayın evinden çıktığı olabiliyor. Bu nedenle düzenli okuyucuların pek çoğu yeni kitaplara bakarken ilk önceliği sevdikleri yayın evlerine veriyorlar. En iyi yayın evleri hem yazarlarına daha çok okuyucu kazandırıyor hem de okuyuculara kaliteli eserler ulaştırıyorlar.

Türkiye’nin En İyi Yayınevleri

Her yıl en iyi yayın evleri tarafından eğitim, edebiyat, sanat gibi pek çok alanda birbirinden başarılı binlerce eser basılıyor. Okuyucularıyla buluşan bu eserler baskı kalitesinden içeriğe kadar her konuda ince bir planlamanın ürünü olarak raflarda yerlerini alıyorlar. Türkiye’nin en iyi yayın evleri bu başarılı eserleri yayınlayarak ülkemizin kültürel alt yapısına da önemli bir destek veriyorlar.

Can Yayınları

can yayınları

1981’de, başarılı yazarlarımızdan Erdal Öz tarafından kurulan CAN Yayınları kurulduğu günden bugüne son derece önemli bir yayınevi olmayı başarıyor. Bu saygın yayınevi dünyanın en büyük yazarlarının çevirileriyle Türk okuyucusuna bambaşka bir dünyanın kapılarını açarak aynı zamanda yetenekli genç yazarları da destekleyerek bugün sahip olduğu profile ulaştı. Hem klasik hem modern hem de çağdaş edebiyatın başarılı yayın evleri arasında bulunan Can Yayınları’na 2019’da katılan MUNDİ ve TELLEKT markaları da yayın evinin ilgi çekiciliğini arttırmasına hizmet ediyor.

Sel Yayıncılık

sel yayıncılık

1990 senesinden beri aktif olarak yayın hayatına devam eden sel Yayıncılık, o dönemin rüzgarına uygun olarak yaşanan politik ve kültürel değişim ve dönüşümleri kaleme alan metinleri, politik eser ve araştırmaları ile uluslararası gazetecilerin yazılarını yayımlayarak bu alanda faaliyet göstermeye başladı. 1990’lı yılların ortalarında Türk ve Dünya edebiyatının en iyi eserlerini yayımlamaya başlayan Sel Yayınevi, günümüzde birbirinden farklı tarzlardaki binin üzerinde kitabı okuyucunun beğenisine sunmuş bulunuyor. Edebiyat dışı kitap türlerine de eğilen yayınevi bu açıdan da ihtiyaç duyulan bir açığı kapatmayı başararak okuyucuların takdirini topluyor.

İletişim Yayınları

iletişim yayınları

1980’li yıllarda Murat Belge öncülüğünde kurulan İletişim Yayınları kurulduğu günden bugüne önemli bir yayın evi olarak farkını ortaya koyuyor. Hem demokratikleşme hem de gazetecilik alanında çok sayıda içerikle faaliyet gösteren yayın evi bu süreçte ayrıca Türk ve Dünya edebiyatının önemli isimlerine ait eserleri yayımlayarak ülke okuyucusuna kazandırdı. Bu yazarlar arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Cemil Meriç, Şerif Mardin ve Oğuz Atay gibi ünlü Türk isimlerle birlikte Virginia Woolf, William Faulkner, Jorge Luis Borges, Nabokov, Dostoyevski ve Tolstoy gibi Dünya edebiyatının popüler isimleri bulunuyor.

YKY Yapı Kredi Yayınları

yapı kredi yayınları

Yapı Kredi Bankası’nın kuruluşu olan ve kurumun kültür ve sanata verdiği önemin göstergesi olan Yapı Kredi Yayınları (YKY) 1945 yılından beri hizmet veriyor. Doğan Kardeş dergisi ve Doğan Kardeş yayınlarıyla yayın hayatına başlayan YKY ülkemizin en önemli yayın evlerinden biri olarak bu alanda faaliyet gösteriyor. Ülkemizden ve dünyadan özenle seçilen eserleri yayımlayarak birbirinden farklı alanlarda hazırlanmış çok sayıda yayını hayata geçiren YKY temelinde insan olan prensipleriyle ilkeli, seviyeli, seçici yayıncılık konusunda da oldukça başarılı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

iş bankası yayınları

Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in kurduğu Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1956 yılından beri faaliyet gösteriyor. Amacı dünya klasiklerinin Türk okuyucusuna ulaşması olan bu kurum, İş Bankası desteğiyle ülkenin en köklü yayın evlerinden biri oldu ve başarısını devam ettiriyor. Yayınevinin batığı ilk eser Mustafa Kemal Atatürk’ün Zabit ve Kumandan ile Hasbihal’i oldu. Ardından da bu temayı destekleyen kitaplarla devam eden Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ilerleyen dönemde eserleri ve alanları çeşitlendirerek iyi bir kaynak havuzu oluşturabildi.

Remzi Kitabevi

remzi kitabevi

1927 senesinde Beyazıt’ta açılan kitapeviyle faaliyete başlayan Remzi Kitapevi, ardından yayınlanan ilk kitap olan Ömer Seyfettin’in “Yüksek Ökçeler” adlı eseriyle yayımcılık hayatına başladı. Türk Edebiyatına yön veren ünlü kalemlerin çok sayıda eserini yayımlayan başarılı yayınevi Nâzım Hikmet, Hasan li Yücel, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Halide Edip Adıvar, Sabahattin Ali, Yaşar Kemal, Falih Rıfkı Atay, Orhan Kemal, Halikarnas Balıkçısı, Necati Cumalı, Adalet Ağaoğlu, Emre Kongar, Murathan Mungan, Buket Uzuner, Mario Levi, Ayşe Kulin, Zülfü Livaneli gibi birbirinden önemli yüzlerce yazarla çalışarak öne çıkmayı başardı. Aynı zamanda Dünya yazarlarından çevirilerden oluşan bir dizi oluşturan ilk yayınevi olan Remzi Kitapevi 4000’den fazla kitabı okuyucusuyla buluşturarak yayınevleri arasındaki iddiasını sürdürebilen önemli bir kuruluş olarak listemizde yerini alıyor.

Metis

metis kitap

1982’de kitap ve dergi yayınevi olarak genel anlamda sol görüşlü birkaç arkadaşın kültürel faaliyetler konusunda duydukları eksiklik üzerine kurdukları Metis, bugün ülkenin en beğenilen yayınevlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruluşundan 1987’ye kadar dönemin de rüzgarıyla sadece siyasi, eleştirel ve araştırma eserleri yayınlayan Metis, 1987’den sonra bunların yanına edebiyat kaynaklı yayınlar da eklemeye başlayarak hitap ettiği kitleyi genişletmeyi başardı. Hayal kurmayı, sınırları zorlamayı ve yaratıcılığı önemseyen yayın evi fikirlere ve fikirlerin önemine duyduğu saygıyla hareket ederek hem Türk hem de yabancı yazarların eserlerini okuyucuyla buluşturuyor. Zamanla çeşitlenen ve çoğalan yayınlarını, farklı temalardaki kitap ve eser gruplarıyla bir araya toplayan Metis bakış açısını ve kurumsal duruşunu bu vesileyle ifade ediyor

Epsilon Yayınevi

epsilon yayınevi

1988’de kurulan Epsilon Yayınevi, yayıncılığa ilk olarak çocuk kitaplarıyla başladı. Ardından iş yaşamı ve iş dünyasına dair yayımlar yapan Epsilon Yayınevi bugüne kadar yayınladığı kişisel gelişim, anne ve bebek sağlığı, çocuk eğitimi, Türk edebiyatı, Dünya edebiyatı, antropoloji gibi alanlarda çok sayıda eser ile en iyi yayın evleri arasında yer alıyor. Özellikle çocuklara yönelik masal, öykü ve boyama kitap serileriyle birlikte gençlik romanları da geniş bir kitle tarafından takip edilen yayın evinin bir diğer ilgi çekici serisi ise Hayatın İçinden hikayeleri. Yabancı kaynakların Türkçe çevirileri konusunda da iddialı olan Epsilon Yayın Evi Türkiye’nin en popüler yayımcıları arasında göze çarpıyor.

İthaki Yayınları

ithaki yayınları

1997’den beri aktif olarak yayımcılık yapan İthaki Yayınları 1500’e yakın kitapla ülkemizin en başarılı yayın evleri listesinde üst sıralarda yer alıyor. Özellikle her yaş grubunun ilgisini çekmeyi başaran fantastik edebiyat ve bilimkurgu tarzında eserler açısından iddialı bir yayın evi olan İthaki bununla birlikte çağdaş edebiyat, felsefe, tarih, siyaset, çocuk kitapları, dünya klasikleri ve de çizgi roman eserlerine de yer veriyor. Kemal Tahir, Mehmed Uzun Neil Gaiman, Iain M. Banks, Yılmaz Güney, Isaac Asimov, Boris Vian, Edgar Allan Poe, Ray Bradbury, Alan Moore, Aldous Huxley, J. R. R. Tolkien, gibi önemli yazarların eserlerini raflara çıkaran İthaki Yayınları sevilen eserleri okurlarına kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Doğan Kitap

doğan kitap

1999 yılında kurulan ve 2007’den beri de Doğan Egmont bünyesine katılan doğan Kitap çok önemli eserler ve Dünyaca ünlü büyük yazarların eserlerini Türk okuyucuya buluşturan başarılı bir marka. Özellikle Kafka, Tolstoy, Dostoyevski gibi tüm dünyanın saygı duyduğu yazarların çevirileriyle çok beğenilen Doğan kitap 20 binin üzerinde kitabın yayınlanmasına katkı sağlamış bulunuyor. Her türden eserin bulunduğu kataloğunda 2binin üzerinde yazarla çalışan yayın evi gelecek yıllar için de aynı tempoda çalışmayı ve okuyucuyla her alanda buluşmayı hedefliyor.