Bebeğiniz için alacağınız ilk ayakkabılar çok önemli. Yeni yürümeye başlayan bebeğinizin ayağını rahat hissetmesi ve yere sağlam basması, onu yürümeye teşvik eder ve daha iyi yürüyebilmesini sağlar. İlk adım ayakkabısı seçerken bebeğinizin ayak sağlığını önemsemeniz gerekir. Ortopedik, hafif ve esnek bir ayakkabıyla bebeğinizin daha iyi yürümesini ve ayak gelişimini destekleyebilirsiniz.

Sıra Model TipİyiÖneri Puanı
1Vicco ViraBantlı10/9.7
2TirentiBantlı10/9.8
3SanbeBantlı10/9.8
4Teo BebeBantlı10/9.8
5Al BabyBağcıklı10/9.9
6Ella BonnaBağcıklı10/9.8
7Vicco EllaBantlı10/9.7
8Hummel BubbleBağcıklı10/9.9
9Picasso KidsBantlı10/9.6
10Li PunaBabet10/9.7
İlk Adım Ayakkabısı Öneri Listesi

En İyi 10 İlk Adım Ayakkabısı

Sağlıklı malzemeleri, hafiflikleri ve ortopedik yapılarıyla öne çıkan en iyi ilk adım ayakkabılarını bulduk ve özellikleriyle birlikte sıraladık. Bebeğinize ayakkabı almadan önce listemizde mutlaka göz atın.

Vicco Vira Hafif Kız İlk Adım Ayakkabısı

Vicco Vira Hafif Kız İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Suni Deri, Tekstil

Vicco Vira Hafif Kız İlk Adım Ayakkabısı’nın öne çıkan özelliği diğer modellere göre daha hafif olması. Bebeklerin ilk adımları atarken ayağında bir ağırlık ya da engel hissetmemesi fazlasıyla önemli. Miniklerin ayaklarını tamamen saran bu ayakkabı, hafifliğiyle engel oluşturmuyor ve bebeklerin adımlarını kolay atmalarını sağlıyor. Bantlı ayakkabı basitçe giyilip çıkarılmasıyla da ebeveynlere kullanım kolaylığı veriyor.


Tirenti İlk Adım Bebek Ayakkabısı

Tirenti İlk Adım Bebek Ayakkabısı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Hakiki Deri

Tirenti İlk Adım Bebek Ayakkabısı, yüzde yüz deri malzemeye sahip. Nefes alabilen ayakkabı, bebeklerin ayağını koruyor ve terlemeye neden olmuyor. Ortopedik iç tabanıyla bebeğinizin adımını sağlamlaştırıyor ve yürümeye teşvik ediyor. İki bantlı ve esnek yapıdaki ayakkabı, kolayca giydirilebiliyor.


Sanbe Deri İlk Adım Ayakkabısı

Sanbe Deri İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Hakiki Deri

Sanbe Deri İlk Adım Ayakkabısı’nın iki bantlı kullanım kolaylığı sağlayan bir tasarımı bulunuyor. Hakiki deriden üretilen ayakkabı, sağlıklı ve kaliteli yapısıyla öne çıkıyor. Spor tasarımıyla bebeğiniz için yapacağınız her kombine yakışacak ayakkabı, oldukça rahat. İlk adımların sağlamlığını artıran model, yürümeyi kolaylaştırıyor.


Teo Bebe Ortopedik İlk Adım Ayakkabı

Teo Bebe Ortopedik İlk Adım Ayakkabı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Hakiki Deri

Teo Bebe İlk Adım Ayakkabı, ortopedik yapısıyla bebeğinizin ayağını rahatlatıyor ve adımlarını atmasını kolaylaştırıyor. Dengeli iç ve alt tabanıyla bebeklerin yere güçlü basmasını sağlayan ayakkabı, tamamen hakiki deriden üretiliyor. Malzemesi sağlıklı olan ayakkabı, çift bantları sayesinde kolayca giydirilip çıkarılabiliyor.


Al Baby İlk Adım Ayakkabısı

Al Baby İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Bağcıklı
 • Malzeme: Pamuk

Al Baby İlk Adım Ayakkabısı, converse tarzıyla dikkat çekiyor. Farklı ve tatlı bir tasarımı bulunan ayakkabı, bebeğine özenli kombinler yapmak isteyen ebeveynlerin bir numaralı tercihi. Zararlı malzeme ve kanserojen madde içermeyen ayakkabı, sağlıklı yapısıyla da fark yaratıyor. Yüzde yüz pamuktan üretilen ayakkabı, 30 derecede yıkanabiliyor.


Ella Bonna Hakiki Deri İlk Adım Ayakkabısı

Ella Bonna Hakiki Deri İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Bağcıklı
 • Malzeme: Hakiki Deri

Ella Bonna Hakiki Deri İlk Adım Ayakkabısı, son derece şık bir tasarıma sahip. Hakiki deriden üretilen yumuşacık ayakkabı, bebeğinizin kolayca adım atmasını sağlıyor, bükülürken ayağa engel oluşturmuyor. İnce deri malzemesi sayesinde hafiflik kazanan ayakkabı, bebeğinizi yürüyüş sırasında rahatsız etmiyor. Kaydırmaz kauçuk tabanı sayesinde istenmeyen durumların önüne geçiyor.


Vicco Ella İlk Adım Pylon Spor Ayakkabı

Vicco Ella İlk Adım Pylon Spor Ayakkabı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Tekstil

Vicco Ella İlk Adım Pylon Spor Ayakkabı, kumaş malzemesi sayesinde nefes alabilen yapıya sahiptir. Bantlı ayakkabı, geniş boğazı sayesinde basitçe giyilip çıkarılabiliyor. Spor tarzdaki ayakkabı her kıyafete uyarken, bebeğinizin koşup yürümesini de destekliyor. Aynı zamanda bebeklerin ayak anatomisine uyum sağlıyor.


Hummel Bubble Jr İlk Adım Yürüyüş Ayakkabısı

Hummel Bubble Jr İlk Adım Yürüyüş Ayakkabısı
 • Tip: Bağcıklı
 • Malzeme: Suni Deri

Hummel Bubble Jr İlk Adım Yürüyüş Ayakkabısı, geniş burnu sayesinde bebeklerin ayak gelişimini destekliyor, parmaklarını rahat hareket ettirebilmesini sağlıyor. Yumuşak ayakkabı, her adımda bebeğinizin ayağına uyumlu olarak esnerken, adımlarını sağlamlaştırıyor. Bağcıklı ayakkabı, şık duruşuyla hem bebeklerin hem de ebeveynlerin kalbini çalıyor.


Picasso Kids İlk Adım Ayakkabısı

Picasso Kids İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Bantlı
 • Malzeme: Tekstil

Picasso Kids İlk Adım Ayakkabısı, bantlı tasarımıyla kullanım kolaylığı sağlıyor. Kaydırmaz tabanlı model, bebeğinizin dengesini kaybetmesini önlüyor. Hafif ve ortopedik yapısıyla bebekleri yürümeye teşvik ediyor. Işıklı yapısıyla bebeklerin ilgisini çekiyor ve ayakkabıyı daha çok giymesini sağlıyor.


 Li Puna Shine İlk Adım Ayakkabısı

 Li Puna Shine İlk Adım Ayakkabısı
 • Tip: Babet
 • Malzeme: Suni deri

Li Puna Shine İlk Adım Ayakkabısı, gönülleri çalan tatlılıkta bir model. Babet şeklindeki ayakkabıda bant ya da bağcık bulunmuyor, esnek yapısıyla kolayca giyilebiliyor. Simli tokaları bulunan ayakkabının ucunda ufak boyutlarda kalp detayları yer alıyor. Yüzde yüz deriden üretilen model, hafifliğiyle varlığını hissettirmiyor. En çok tercih edilen ürünlerin başında gelen Li Puna Shine, kullanıcılardan tam not alıyor.


İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

 • İlk adım ayakkabısı mutlaka hafif bir yapıda olmalı ve varlığını hissettirmemeli. Bebeğiniz çorapla yürüyormuş gibi rahat olmalı. Ayakkabı ağır olursa bebeğiniz bunu taşıyamayabilir ve dengesini kaybederek yürümekten korkabilir.
 • İlk adım ayakkabılarındaki ikinci önemli kriter esneklik. Ayakkabı bebeğinizin yürümesine uyum sağlayarak kıvrılmalı ve esnemeli. Böylece bebek, ayağında bir engel hissetmez ve kolayca yürüyebilir.
 • Mutlaka bebeğinizin ayağına uyumlu bir ayakkabı seçmeniz gerek. Tam numara bir ayakkabı alarak ayakkabının bebeğinizin ayağına oturmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kaymaz tabanlı ayakkabıları seçmekte fayda var. Bebeğiniz kaymaz tabanlı ayakkabılarla daha sağlam adımlar atabilir.
 • Bebek teni oldukça narin. Bunun için bebek ayakkabısının da malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Nefes alabilen ve sağlığa zararlı olmayan malzemelerden yapılan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Önerilen En İyi İlk Adım Ayakkabısı Hangisi?

En iyi ve en çok önerilen ilk adım ayakkabısı markalarını sıralayalım: Vicco, Tirenti, Sanbe, Teo Bebe, Al Baby, Ella Bonna, Hummel, Picasso Kids ve Li Puna rahat, ortopedik ve hafif yapıya sahip, kaliteli ve zararsız malzemelerden üretilen en iyi ilk adım ayakkabısı malzemeleri arasında öne çıkıyor.

Bebeklerde İlk Adım Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalı?

İlk adım ayakkabısı alırken yapılan en büyük hatalardan biri bebek yürümeye başlar başlamaz ayakkabı almak. Yeni ayakta durmaya başlayan bir bebeğe ayakkabı almak doğru değil. Yeni yürüyen bir bebeğin ayağı yere temas etmeli ve dengede durmayı öğrenmeli. Böylece bebeğinizin ayak kasları daha rahat ve hızlı gelişir. Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde ilk adım ayakkabısı giydirebilirsiniz. 2 yaşına gelene kadar sadece dışarıya çıkarken hafif ayakkabılar giydirebilirsiniz.