Makyaj, her ciltte kusursuz ve kalıcı olmuyor. Ciltteki pürüzler, lekeler ve kızarıklıklar makyajı etkiliyor ve kötü görünüm oluşturuyor. Makyaj yapmadan önce cildi makyaja hazır hale getirmek önemli. Bunun için makyaj bazı kullanmalısınız. Makyaj bazları ciltteki gözenek ve kırışıklıkları kapatır, cilt tonunu eşitler. Böylece kullandığınız makyaj ürünleri daha kusursuz ve net görünür. Birçok farklı etkiye sahip makyaj bazları bulunur. Bu ürünler arasında aydınlatıcı, cilt tonu eşitleyici, gözenek kapatıcı, nemlendirici ve matlaştırıcı etkili ürünler yer alır. Elde etmek istediğiniz görünüm ve cilt tipinize göre makyaj bazı seçebilirsiniz.

Sıra Model EtkiİyiÖneri Puanı
1NYX Sativa RadiantNemlendirme10/10
2Farmasi Vfx ProGözenek Kapatma10/9.8
3Maybelline Baby SkinGözenek Kapatma10/9.8
4Flormar Eye PerfectionAydınlatma10/9.8
5Mac Paint PotCanlandırma10/10
6Note Skin PerfectingAydınlatma10/9.9
7Kiko Renk EşitleyiciRenk Eşitleme10/10
8Golden Rose AydınlıkAydınlatma10/9.9
9Flormar PoreGözenek Kapatma10/10
10L’Oreal Paris İnfaillibleMatlaştırma10/9.8
Makyaj Bazı Öneri Listesi

En İyi 10 Makyaj Bazı Önerisi

Makyajınızı kalıcı ve kusursuz hale getirecek, cilt sorunlarını gizleyecek en iyi makyaj bazlarını sizin için sıraladık. Profesyonel bir makyaj için öneri listemize göz atmalısınız.

İşte en iyi makyaj bazı önerileri:

NYX Professional Sativa Radiant Perfecting Makyaj Bazı

NYX Professional Sativa Radiant Perfecting Makyaj Bazı
 • Etki: Nemlendirme
 • Cilt tipi: Tüm ciltler
 • Hacim: 30 ml

En iyi makyaj bazı önerilerimize NYX ile başlıyoruz. NYX Makyaj Bazının içeriğinde mikro inci tanecikleri ve kenevir tohumu bulunuyor. Nemlendirici etkisiyle cildin canlanmasını ve pürüzsüzleşmesini sağlıyor. Makyaja hazır hale gelen cilt aydınlanıyor, böylece makyaj daha kalıcı ve çarpıcı duruyor. Çok sevilen ürün tüm cilt tipleri için uygun.


Farmasi Vfx Pro Camera Ready Makyaj Bazı

Farmasi Vfx Pro Camera Ready Makyaj Bazı
 • Etki: Gözenek kapatma
 • Cilt tipi: Tüm ciltler
 • Hacim: 25 ml

Farmasi Vfx Pro Camera Ready Makyaj Bazı şeffaf yapısıyla fark yaratıyor. Böylece tüm cilt renklerine tam uyum sağlıyor. Gözenek ve kırışıklıkları doldurarak makyajın daha pürüzsüz durmasına imkan tanıyor. Makyajın kalıcılığını artıran Farmasi makyaj bazı, uygun fiyatı sayesinde de sıkça tercih ediliyor.


Maybelline New York Baby Skin Makyaj Bazı

Maybelline New York Baby Skin Makyaj Bazı
 • Etki: Gözenek kapatma
 • Cilt tipi: Karma
 • Hacim: 22 ml

Gözenekli ciltler için en iyi makyaj bazı önerisi olarak Maybelline New York Baby Skin’i seçtik. İnce ve ipeksi formuyla kolayca ciltte yayılan baz, tüm gözenek ve ince kırışıklıkları kapatır. Pürüzsüz bir görünüm sağlar. Ağırlık hissi vermeyerek varlığını unutturur. İçeriğinde vişne özü bulunur.


Flormar Göz Bazı Eye Perfection Primer

Flormar Göz Bazı Eye Perfection Primer
 • Etki: Göz Çevresi Aydınlatma
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri

Göz çevresi makyajın en çok bozulduğu bölge oluyor. Daha iyi bir göz makyajı için özel bir makyaj bazına ihtiyaç var. Bunun için en iyi far bazı önerisi olarak Flormar Eye Perfection Primer’ı seçtik. Göz makyajını kalıcılaştıran ürün, göz çevresine aydınlık görünüm veriyor. Böylece gözler, kusursuz makyajla öne çıkıyor. Ürünün 4 farklı renk seçeneği bulunuyor.


Mac Far Bazı Paint Pot

Mac Far Bazı Paint Pot
 • Etki: Canlandırma
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri

Gözler için bir diğer makyaj bazı önerimiz Mac Paint Pot. Far bazı olarak kullanılan kremsi ürün, göz kapağında kolayca dağılıyor. Sabitlenerek pürüzsüz bir görünüm oluşturuyor. Göz kapağına ve çevresine aydınlık görünüm veren baz, far, kalem ve eyelinerların uzun süre kalıcı olmasını sağlıyor.


Note Skin Perfecting Aydınlatıcı Makyaj Bazı

Note Skin Perfecting Aydınlatıcı Makyaj Bazı
 • Etki: Aydınlatma
 • Cilt tipi: Kuru, mat, normal
 • Hacim: 35 ml

Note Makyaj Bazı içerisindeki ışıltılarla cildi aydınlatıyor. Makyajın daha göz alıcı ve parlak durmasını sağlıyor. Saten ve pürüzsüz bir görünüm yaratan baz, aynı zamanda cilde nem kazandırıyor. Suya dayanıklı formülüyle makyajın uzun süre kalıcı olmasına imkan tanıyor. Yağ içermeyen hafif yapılı baz, rahatsızlık hissi yaşatmıyor.


Kiko Renk Eşitleyici Makyaj Bazı

Kiko Renk Eşitleyici Makyaj Bazı
 • Etki: Renk eşitleme
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri
 • Hacim: 30 ml

Yüzündeki renk eşitsizliğinden şikayetçi olanlara harika bir makyaj bazı önerimiz var. Kiko Renk Eşitleyici Makyaj Bazı ile tek ton bir cilde sahip olabilirsiniz. Ciltteki leke ve kızarıklıkları nötrleyen baz, yüzünüzü kusursuz gösterir. Rengi eşitlenen cildinize daha güzel makyajlar yapabilirsiniz.


Golden Rose Aydınlık Veren Makyaj Bazı

Golden Rose Aydınlık Veren Makyaj Bazı
 • Etki: Aydınlatma
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri
 • Hacim: 30 ml

Golden Rose Aydınlık Veren Makyaj Bazı cildi daha sağlıklı ve canlı gösteriyor. Hafif yapısıyla ağırlık hissi vermiyor. Gözenek görünümünü azaltarak cildi makyaj için pürüzsüz hale getiriyor. Paraben içermeyen formülü sayesinde tüm cilt tiplerinde gönül rahatlığıyla kullanılıyor. Pompalı şişesi ile uygulama kolaylığı sağlıyor.


Flormar Geniş Gözenek Görünümü Karşıtı Makyaj Bazı

Flormar Geniş Gözenek Görünümü Karşıtı Makyaj Bazı
 • Etki: Gözenek Kapatma
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri
 • Hacim: 35 ml

Flormar Makyaj Bazı geniş gözeneklerde bile kapatıcılık sağlıyor. Özel silikon jel yapısıyla ciltteki gözenek ve kırışıklıkları dolduruyor. Şeffaf rengiyle tüm cilt renklerinde kullanılabiliyor. Ciltte kadifemsi görünüm oluşturan ürün, makyajın daha çarpıcı durmasını sağlıyor. Yağ emici özelliğiyle parlamayı da önlüyor. En iyi makyaj bazlarından biri olan ürünün memnuniyet puanı yüksek.


L’Oreal Paris Infaillible Gözenek Gizleyici Makyaj Bazı

L’Oreal Paris Infaillible Gözenek Gizleyici Makyaj Bazı
 • Etki: Matlaştırma, Gözenek Kapatma
 • Cilt tipi: Tüm cilt tipleri
 • Hacim: 15 ml

Makyaj bazı önerilerimizin son kısmını makyaj konusunda uzman olan Loreal Paris’e bıraktık. Markaya ait Infaillible Gözenek Gizleyici Makyaj Bazı, gözenek sorununa çare oluyor. Gözenekleri kapatarak cildi pürüzsüzleştiriyor, fondötenin daha düzgün ve kadifemsi durmasını sağlıyor. Özel rengiyle cilde canlılık ve ışıltı kazandıran baz, birçok kişinin favorisi.


Makyaj bazı nedir, ne işe yarar?

Makyaj bazı cildi makyaja hazırlayan kozmetik ürünlerinden biridir. Cildi pürüzsüzleştirerek makyaj için zemin oluşturur. Gözenekleri kapatarak fondöten gibi ürünlerin daha güzel görünmesini sağlar. Aynı zamanda makyajın kalıcılığını artırır. Cilt tonlarına göre çeşitli renk seçeneklerinin yanında şeffaf ve beyaz renkte makyaj bazları da üretilir.

Makyaj bazı nasıl seçilir?

Makyaj bazını cilt tipinize göre seçebilirsiniz:

 • Yağlı bir cildiniz varsa mutlaka matlaştırıcı bir makyaj bazı kullanmalısınız. Böylece cildinizdeki parlama azalır, makyajınız kusursuz görünür.
 • Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici etkili makyaj bazlarına yönelebilirsiniz. Makyaj, nemlenerek canlanan ciltte daha göz alıcı durabilir.
 • Cildinde leke ve kızarıklık olanlar renk tonu eşitleyici makyaj bazlarıyla bu sorunu giderebilir.

Makyaj bazından sonra ne sürülür?

Nemlendirici ve makyaj bazıyla cildinizi makyaja hazırlamalısınız. Bazın arından fondöten kullanabilirsiniz. Fondöten makyaj bazlarıyla tam uyum sağlar ve pürüzsüz görünür. Fondötenin ardından kapatıcı ve pudra ile devam edebilirsiniz. Cildi kusursuz gösteren bu ürünlerden sonra allık, kontür ve aydınlatıcı uygulamasına geçebilirsiniz.

Önerilen en iyi makyaj bazı hangisi?

En iyi makyaj bazı markalarını sıralayalım: NYX, Farmasi, Maybelline, Flormar, Mac, Nota, Kiko, Golden Rose, Flormar ve Loreal Paris gözenekleri kapatan, cildi nemlendiren ve matlaştıran, cilt tonunu eşitleyen, kusursuz görünüm ve kalıcılık sağlayan en iyi makyaj bazlarını üreten markalar arasında yer alıyor.