Santurun sesini duyduğunuzda durup dinlememenize imkan yok. Öylesine albenili öylesine etkileyici bir etkisi var bu gizemli müzik aletinin. Öyle ki bir efsaneye göre santurun sesi kadın sesine benzediği için İran’da 500 yıl boyunca yasaklanmış. Bu efsanenin doğru olup olmadığı bilinmez ama hiçbir şey santurun sesinin güzel olduğu gerçeğini değiştirmez.

Efsaneleri bir kenara bırakıp biraz da santurun özelliklerinden bahsedelim. İran çıkışlı olduğu düşünülse de kökeni 3500 yıl öncesi Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Üzerinde sayısı 160’a kadar çıkabilen tellerin bulunduğu bir çalgıdır. Görünüş olarak kanuna benzese de ondan farklı olarak gövdesinin iki tarafı da eğimlidir ve tellere vurularak çalınır. Bu sebeple hem telli hem vurmalı bir çalgıdır. İnce ve armonik sesi sayesinde Klasik Türk Müziğinde kullanılır. Genelde ceviz ağacından yapılan santurlarda farklı egzotik ağaçlar da kullanılabilir.

Sıra ModelEşikİyiÖneri Puanı
1Sadeghi910/9.9
2Afshari910/9.8
3Amir910/9.8
4Msc910/9.7
5Bade müzik910/9.7
6Dego Müzik910/9.7
Santur Öneri Listesi

En İyi 6 Santur Önerisi

Kaliteli gövdesiyle dikkat çeken, ses uyumuyla hayran bırakan en iyi santurları sizin için sıraladık. Müzik dünyasına adım atmadan önce önerilerimize göz atın.

İşte en iyi santur önerileri:

Sadeghi Kaliteli İran Yapımı Santur

Sadeghi Kaliteli İran Yapımı Santur
 • Eşik: 9
 • Ölçü: 90×26,5×7 cm
 • Ağırlık: 2.90 kg

Sadeghi Kaliteli İran Yapımı Santur en çok tercih edilen modellerden biri. Kullanıcı memnuniyeti yüksek olan santurda 9 eşik bulunuyor. İran yapımı santur 2.90 kilo ağırlığıyla rahatça taşınabiliyor. Santurun yanında hard case kaliteli bir taşıma çantası da gönderiliyor. Klasik Türk müziğini en iyi şekilde icra etmek isteyenler için uygundur.


Afshari Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santur

Afshari Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santur
 • Eşik: 9
 • Malzeme: Ceviz
 • Ölçü: 90×26,5×7 cm
 • Ağırlık: 2.90 kg

Afshari Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santur, başlangıç için en iyi modellerden biri. 9 eşikli santur 12 eşiklilere göre daha kolay çalınabilir, yeni başlayanlara rahatlık sağlar. Ceviz ağacından yapılan gövde, santura kalite katar. Ürünün yanında ekstra tel, hard case kılıf ve mızrap da gönderilir.


Amir Kaliteli İran Yapımı Santur

Amir Kaliteli İran Yapımı Santur
 • Eşik: 9
 • Tel: Krom
 • Ölçü: 90×27 cm

Amir Kaliteli İran Yapımı Santur, on yıllarca tecrübeye sahip ustalar tarafından üretiliyor. Kaliteli santur, her şart ve hava durumuna göre dayanması için tasarlanıyor. Gövdesinde kaliteli malzemelerin kullanıldığı modelin telleri kromdan oluşuyor. 9 eşikli santurun yanında kılıf, yedek teller, mızrap ve anahtar da gönderiliyor.


Msc Kaliteli İran Yapımı Santur

Msc Kaliteli İran Yapımı Santur
 • Eşik: 9
 • Malzeme: Ceviz
 • Ölçü: 90×26,5×7 cm
 • Ağırlık: 2.90 kg

Uygun fiyatlı ve kaliteli bir santur arayanlar için Msc Kaliteli İran Yapımı Santur’u önerebiliriz. Ceviz ağacından üretilen kaliteli santurda 9 eşik bulunuyor. 2.90 kg ağırlığındaki model, hard case kılıfıyla rahatça taşınabiliyor. Uygun fiyatı ve rahat kullanımı sayesinde çalmaya yeni başlayan santur öğrencileri tarafından tercih ediliyor.


Bade müzik İran El Yapımı Kaliteli Santur

Bade müzik İran El Yapımı Kaliteli Santur
 • Eşik: 9
 • Malzeme: Maun

Bade müzik İran El Yapımı Kaliteli Santur tınıları en iyi şekilde yansıtan maun ağacından üretiliyor. Ürüne sağlamlık ve kalite katan maun gövdenin üzerinde 9 eşik bulunuyor. 1. sınıf kalitedeki santur el yapımı olarak özenle üretiliyor. Yanında hard case çanta da bulunuyor.


Dego Müzik Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santur

Dego Müzik Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santur
 • Eşik: 9
 • Malzeme: Ceviz

Santur alırken aksesuarlarının tam olmasını istiyorsanız Dego Müzik Kaliteli İran Yapımı 9 Eşikli Santuru seçebilirsiniz. Modelin yanında mızrap, yedek tel, akort anahtarı ve çanta mevcut. Santurunuzu çalarken ihtiyacınız olan her şey bu sette var. Ceviz ağacından üretilen santurda 9 eşik bulunur. Fiyatı da birçok modele göre uygun.


Santur nedir?

Santur, üzerinde sayısı 160’a kadar çıkabilen tellerin bulunduğu, ağaçtan kutu şeklinde yapılan hem telli hem vurmalı bir çalgıdır. Kutu şeklindeki gövdesinin iki tarafı da eğimlidir. 9 ve 12 eşikli modelleri bulunur. Sesler tellere vurularak çıkar.

Santur fiyatları ne kadar?

Santur fiyatları, malzeme kalitesi, tel ve eşik sayısına göre farklılık gösterebilir. 2 bin 300’den başlayan fiyat aralığı 5 bin liraya kadar çıkabilir. Uygun fiyatlı modeller öğrenciler tarafından tercih edilirken daha kaliteli modeller sahne ve stüdyo performansları için kullanılır.

Santur hangi ülkenin çalgısı?

Santurun kökeni Irak, İran ve Hindistan’a kadar uzanır. 3500 yıllık geçmişe sahip santur her bölgede küçük değişimler göstermiştir. Ülkemizde ise 19 ve 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Santuri Ethem Bey ve Ziya Santur en ünlü santur sanatçılarındandır.

Santur vurmalı çalgı mı?

Santur telli olmasına rağmen vurularak çalınır. Bu özelliği nedeniyle hem telli hem vurmalı çalgılar sınıfına girer. Çalarken küçük tokmak ve çekiçler kullanılabilir.

Önerilen en iyi santur hangisi?

En iyi santur markalarını sıralayalım: Sadeghi, Afshari, Amir, Msc, Bade Müzik ve Dego yapımında ceviz ve maun ağacı kullanılan, 9 eşikli, akortlu, taşıma çantalı ve anahtarlı, kaliteli ve profesyonel en iyi santurları üreten markalar arasında yer alıyor ve sıkça tercih ediliyor.