Doğa sporu, avcılık ve atış yarışı gibi etkinliklerle ilgileniyorsanız tüfek dürbünü silahınızdan sonraki en iyi yardımcınız olabilir. Dürbünler tüfeğinizi daha etkili kullanmanıza ve atış doğruluğunuzu artırmanıza yardımcı olur. Farklı yakınlaştırma ve lens seviyeleri bulunan dürbünler kullanım alanına göre çeşitlilik gösterir. Küçük yapıdaki hafif dürbünler kuş avcılığı ve hareketli doğa sporları için uygun. Büyük ve yaklaştırma oranı yüksek olan dürbünler ise uzak mesafelerin gözlendiği avcılık etkinlikleri için ideal. Önce kullanım alanı ve ihtiyacınızı belirlemeli ardından tüfeğinize ve kendinize uygun dürbünü bulmalısınız.

Sıra ModelZoomİyiÖneri Puanı
1Nikula Tr410/9.6
2Barska 31210/9.8
3Aria910/9.7
4Comet Aoeg1610/9.8
5Nikula 3910/9.7
6Bushman2410/9.9
7Mbois1010/9.9
8Tasco410/9.6
9Teknor Ansar910/9.7
10Optima 3910/9.7
Tüfek Dürbünü Öneri Listesi

En İyi 10 Tüfek Dürbünü Önerisi

Öneri listemiz avcılığın her alanına uygun, farklı büyütme ve lens seviyeleri bulunan en iyi tüfek dürbünlerinden oluşuyor. Aradığınız dürbünü öneri listemize göz atarak bulabilirsiniz.

Nikula Tr- 4×20 Tüfek Dürbünü

Nikula Tr- 4×20 Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 4x
 • Lens: 32 mm

Nikula Tr- 4×20 Tüfek Dürbünü, doğa sporlarında ve denizcilikte kullanabileceğiniz bir ürün. Su geçirmezliği sayesinde her alanda kullanılabilen dürbün, tamamen çelik gövdeden oluşuyor. 32 mm objektif lensi bulunan dürbünün fiyatı da çok uygun. Ek olarak 4 kat büyütme sağlıyor.


Barska 3-12X40 Ao Mil Dot Tüfek Dürbünü

Barska 3-12X40 Ao Mil Dot Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 12x
 • Lens: 40 mm

Barska 3-12X40 Tüfek Dürbünü, 40 mm’lik objektif lensiyle geniş ve parlak görüş sağlar. 12 kata kadar büyütme özelliği bulunan dürbün, uzak mesafe atışları için uygun olan modellerden biri. Havalı tüfekler için üretilen dürbün, geri tepmeye karşı fazlasıyla dayanıklı. Su ve sis geçirmeyen dürbün, doğanın her alanında kullanılabilir.


Aria Aria 3-9×32 Tüfek Dürbünü

Aria Aria 3-9×32 Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 9x
 • Lens: 32 mm

Aria Tüfek Dürbünü, hafif tasarımı sayesinde kuş avı ve hareketli doğa sporları için oldukça uygun. 310 gramlık ağırlığıyla tüfeğe fazla yük eklemiyor ve rahat kullanım sağlıyor. 9 kat büyütme sağlayan dürbünün 32 mm’lik lensi bulunuyor. Su geçirmeme özelliğiyle deniz, göl ve dere gibi alanlarda da kullanılabiliyor.


Comet 4-16X50 Aoeg Tactical Tüfek Dürbünü

Comet 4-16X50 Aoeg Tactical Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 16x
 • Lens: 55 mm

Comet 4-16X50 Tüfek Dürbünü, uzak mesafe avcılığı için uygun. Hayvanların geçiş rotalarını, uzak tepeleri gözlemlemek bu dürbünle çok kolay. 16 kat büyütme özelliği bulunan dürbün, 50 mm’lik lensiyle geniş ve aydınlık bir görünüm oluşturur, az ışıkta bile iyi görüş sağlar. Bu büyük dürbün, 22 mm’lik ray üzerine monte edilebilir.


Nikula 3 – 9x32e Zoomlu Tüfek Dürbünü

Nikula 3 – 9x32e Zoomlu Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 9x
 • Lens: 32 mm

Nikula 3 – 9x32e Zoomlu Tüfek Dürbünü’nde çift kaynaklı ışık bulunuyor. Daha kolay ve net nişan almanızı sağlayan ışık kaynakları atışlarınızın başarı oranını artırıyor. Kolay monte edilebilen dürbün, görüntüyü 9 kat yaklaştırabiliyor ve 32 mm lensiyle netlik sağlıyor. Su geçirmez dürbünde lens koruma kapakları da bulunuyor.


Bushman 6-24X50aoe Çift Işıklı Tüfek Dürbünü

Bushman 6-24X50aoe Çift Işıklı Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 24x
 • Lens: 50 mm

Bushman 6-24X50aoe Tüfek Dürbünü, çift ışıklı dürbün sevenlerin tercihi. 24 kat yaklaştırma özelliği bulunan model, profesyonel olarak da kullanılabilir. 50 mm’lik merceğiyle aydınlık ve geniş bakış açısı sunan dürbün, az şıklı ortamlarda da tercih edilebilir. Ayrıca uzak noktalarda atış doğruluğunu artırır.


Mbois 310×42 Zoomlu Av Tüfeği Dürbünü

Mbois 310×42 Zoomlu Av Tüfeği Dürbünü
 • Büyütme: 10x
 • Lens: 42 mm

Mbois Av Tüfeği Dürbünü, en kullanışlı ürünlerden biri. Dürbünde diğer modellerden farklı olarak fener ve lazer bulunuyor. Bu özellikler sayesinde karanlıkta ve uzak mesafelerde atış yapmanız daha kolay oluyor. 10 kata kadar zoom özelliği bulunan dürbünde 42 mm’lik mercek kullanılıyor.


Tasco 4X20 Tüfek Dürbünü

Tasco 4X20 Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 4x
 • Lens: 20 mm

Hareketli bir spor ve av hobiniz varsa Tasco 4X20 Tüfek Dürbünü, tam size göre. Bu harika dürbün, hafif yapısıyla doğa sporları ve kuş avcılığı gibi rahat hareket etmeniz gereken etkinlikler için uygun. 100 gr ağırlığındaki dürbün, tüfeği rahat kullanmanızı sağlıyor. Modelin 4 kat yakınlaştırma özelliği ve 20 mm’lik merceği bulunuyor.


Teknor Ansar 3-9×42 Tüfek Dürbünü

Teknor Ansar 3-9×42 Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 9x
 • Lens: 42 mm

Kırmızı ve yeşil ışık kaynaklı Teknor Ansar Tüfek Dürbünü, atışlardaki başarı oranını fazlasıyla artırıyor. Hedef çizgileri ve 9 kat zoom özelliği sayesinde kullanıcıya net görüş sağlıyor. 42 mm’lik geniş merceğiyle fark yaratan bu ürün, av için en iyi dürbünlerden biri. Su geçirmez yapılı dürbün, deniz ve göl gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Çelik gövdesiyle uzun ömürlü kullanım sağlıyor.


Optima 3 – 9 x 32 Tüfek Dürbünü

Optima 3 – 9 x 32 Tüfek Dürbünü
 • Büyütme: 9x
 • Lens: 32 mm

Küçük bir tüfeğiniz varsa Optima 3 – 9 x 32 Tüfek Dürbünü, işinize fazlasıyla yarayabilir. 11 mm’lik montaj ayağı bulunan dürbün, küçük tüfekler için ideal. 9 kat zoom özelliği bulunan dürbünün 32 mm’lik merceği mevcut. Hafif yapılı bu dürbün, tüfeği daha rahat kullanmanızı sağlıyor.


3 9×32 Dürbün Ne Demek?

Tüfek dürbünlerinin özelliklerinde yazan ve x’ten önceki ilk sayılar tüfeğin yaklaştırma oranını belirtir. Yani 3 9×32’lik bir dürbün, 3 ile 9 kat arasında yakınlaştırma yapar. X’ten sonra yazan sayılar ise dürbünün mercek boyutunu belirtir. Bahsettiğimiz örnekteki dürbünün 32 mm çapında merceği bulunur. Mercek çapı ne kadar büyürse görüntü o kadar geniş ve aydınlık olur.

Tüfek Kaç Metrede Sıfırlanır?

Profesyonel ve askeri kullanımlar için tüfek sıfırlama mesafesi normalden daha uzak mesafedir. Ancak avcılıkla uğraşan ve bu işi hobi olarak yapan kişiler için 100 metre idealdir. Tüfek dürbününüzü 100 metreye sıfırlarsanız atış doğruluğunuz atar.

Önerilen En İyi Tüfek Dürbünü Hangisi?

En iyi tüfek dürbünü markalarından bahsedecek olursak: Nikula, Barska, Aria, Comet, Bushman, Mbois, Tasco, Teknor ve Optima yüksek yakınlaştırma oranı ve geniş lenslere sahip, aydınlık ve net görüş sağlayan, çift ışıklı ve sağlam gövdeli tüfek dürbünü markaları arasında yer alıyor.

İyi Bir Tüfek Dürbün Nasıl Olmalı?

 • En iyi tüfek dürbünü ihtiyacınızı karşılayan dürbündür. Kuş avcılığı için bir tüfek dürbünü arıyorsanız hafif dürbünler sizin için en iyisi olacaktır. Böylece dürbün, tüfeğinize ağırlık bindirmez; hızlı ve rahat hareket etmenizi sağlayarak atış başarını artırır.
 • Avcılıkta size gereken geniş ve aydınlık bir görüş ise büyük mercekli dürbünler sizin için uygun olabilir. Bu dürbünler geniş görüş açısı sunar ve az ışıkta bile net görmenizi sağlar.
 • Her zaman ihtiyacınız kadar yakınlaştırma oranı olan dürbünleri tercih etmelisiniz. Gereğinden fazla yakınlaştırma oranlı dürbünler hem ağırlık yapar hem de atış başarınızı düşürebilir.