Kış döneminde mutlaka kullanılması önerilen antifiriz araç motorunun korunmasına hizmet ediyor. Havalar soğuduğunda araç sahiplerinin de ilk aklına gelen tedbirlerden biri olan antifiriz radyatör suyuna eklenerek suyun donması engelleniyor. Ancak aracın radyatörünü ve de soğutma sisteminin parçalarını olası pas ve kireçten korumak amacıyla antifrizin yıl boyu kullanılması öneriliyor.

Kullanımı son derece pratik olan ve arabanın temel ihtiyaçlarından biri sayılan antifiriz suyun donma sıcaklığını düşürürken, kaynama noktasını da yükseltiyor. Bu önemli takviye ile araç motorunun performansı yükselirken ömrü de uzuyor. Peki en iyi antifiriz markaları hangileri ve hangi renk antifiriz daha iyi ve antifiriz çeşitleri neler; bunları biliyor musunuz? Eğer herhangi bir fikriniz yoksa o zaman yazımızı okuduktan sonra hepsinin yanıtını öğrenebilirsiniz…

Hangi Renk Antifriz Daha İyi

Alkolden imal edilen bir sıvı olan antifiriz aslında renksiz bir üründür. Sadece su ile karıştığında da renginde bir değişim olmaz. Ancak bu sebeple kullanım sırasında yaşanabilecek aksiliklerin fark edilmesi de oldukça zor olabilir. Antifiriz konulduktan sonra herhangi bir sebeple motordan sızması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda araç sahibinin durumu kolay fark edebilmesi için de üreticiler tarafından antifiriz içine farklı renklendiriciler eklenmektedir. Kısacası kullanacağınız ürünü kırmızı antifiriz veya mavi antifiriz diye ayırt etmek yerine markası ve türüne bakarak seçmenizi öneriyoruz.

Antifiriz Çeşitleri

Satışa sunulan antifiriz markaları 4 farklı türe ayrılıyor. En iyi antifiriz markaları listemize geçmeden önce gelin bu çeşitlere ve antifiriz seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine de kısaca göz atalım:

  • Organik Antifriz: Uzun ömürlü bir antifriz çeşidi olan organik antifrizlerde işlevini kaybedebilecek bileşenler kullanılmaz. Bu nedenle yıllarca kullanabilirsiniz. Fakat bu üründe unutmamak gereken ayrıntı sisteme geç işlediği ve korozyonu önleyebilme performansının düşük olduğudur.
  • İnorganik Antifriz: İnorganik antifriz içinde genel olarak fosfat ve silikat gibi inorganik maddeler kullanılır. Bu iki bileşen, motor soğutma sistemini korur. İnorganik antifriz çeşitleri daha çok tercih edilse de düzenli kullanımı olmadığında içindeki maddeler çökme yaparak etkinliğini yitirir. Her 50bin kilometrede veya 2 yılda bir mutlaka değiştirilmesi gerekir.
  • Hibrit Organik Antifriz: Organik ve inorganik antifrizlerin bileşimi olan hibrit yani melez antifriz çeşitleri yüksek sertlik oranı bulunan sular için üretilmektedir. Fosfat yerine organik bileşenler kullanılan üründe motorun ve sistemin alüminyum kısımlarını koruması için de silikat türevinde inorganik bileşenler kullanılıyor.
  • Nitritli Organik Antifriz: Genel olarak trafikte sürekli kalan ticari araçlar ve kamyon, iş makinesi gibi araçlar düşünülerek geliştirilmiş bir antifriz çeşididir. İçeriğinde motoru koruması ve suyun donma ve kaynama noktasını kontrol altında tutabilmesi için Nitrit bulunmaktadır. Bu sayede antifrizin kullanım süresi milyon kilometreye kadar uzar.

En İyi Antifriz Markaları

Antifiriz alırken yukarıda bahsettiğimiz türler arasından işinize en çok yarayacak olanı seçmeniz gerekiyor. Sürekli trafikte olan ticari bir araç kullanıyorsanız nitritli organik antifriz çeşitlerinden, aşırı kireçli suyu olan bir bölgede yaşıyorsanız da inorganik antifriz çeşitlerinden birini kullanabilirsiniz. Otomobil üreticinizin önerilerini de dikkate alarak aracınıza uygun markaya karar verebilirsiniz. Sizler için piyasada bulunan en iyi antifriz markalarından derlediğimiz tavsiye listemizde de hem en iyi antifriz markalarını hem de f/f oranı yüksek fırsat ürünlerini bir arada görebilirsiniz.

Sepetfy -40°c Kırmızı Organik Antifiriz 3 lt

sepetfy antifiriz

Organik antifiriz çeşitleri arasında öne çıkan Sepetfy Antifiriz seyreltmeye gerek kalmadan doğrudan kullanıma hazır şekilde satılıyor. Zararlı kimyasal içermeyen ürün çevreye dost ürünler kategorisinde yer alıyor. Sistemin mevcut deposunu boşaltıp Sepetfy doldurarak aracınızın aksamını -40°C’ye kadar donmaya dirençli hale getirebilirsiniz. Dört mevsim kullanılabilecek bir ürün olan Sepetfy ile donma kadar kaynama ve buharlaşma riskini de azaltabilirsiniz.


Petrol Ofisi Süper Antifriz 3 Litre

petrol ofisi antifiriz

Petrol Ofisi imzası taşıyan Süper Antifriz 3 litrelik ambalajlarla satışa sunuluyor.  Sıfırın altındaki derecelerde aracınızın motor ve aksamını korumak için kullanabileceğiniz Petrol Ofisi Süper Antifriz, araç motorunun radyatörünü korumak için pas, korozyon, aşınma ve köpük önleyici bileşenlerle güçlendirilmiş etilen glikol içerikli bir üründür. Hem yaz hem de kış kullanıma uygun olan antifiriz soğutma suyunun donma noktasını düşürerek verim sağlıyor.


Shell Longlife Kırmızı Antifiriz -40C

shell antifiriz

Shell tarafından piyasaya sürülmüş bir antifriz olan Longlife Kırmızı kullanıma hazır şekilde ambalajlanmış. -40 dereceye kadar suyun donmasına engel olan ürün tüm araç tipleri için uygun. Kullanıcı tarafından da beğenilen antifiriz kışın donmayı önlediği gibi yazın da buharlaşma ve harareti düzenliyor.


Castrol Radicool Antifiriz 3 Litre Mavi

castrol antifiriz

Araç motorunu donma, kaynama ve paslanmaya karşı korumak amacıyla Castrol tarafından üretilmiş bir antifriz Castrol Radicool. Alışılmış mavi renkteki formuyla çok sayıda kullanıcının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Yaz ve kış hem dizel hem de benzinli motorlar için önerilen antifriz konsantre bir ürün. Kullanmadan önce distile su ile seyreltilerek kullanılması gereken ürün kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumayı unutmayın.


Woglass Antifiriz 18 Lt – 40 Derece

woglass antifiriz

Güneş enerjisi panellerine de uygun bir ürün olan Woglass Antifriz -40 dereceye kadar koruma sağlıyor. Kullanıcıdan tam destek alan marka hem son derece başarılı hem de yüksek gramajıyla fiyat avantajı sağlıyor. 4 mevsim kullanımı önerilen ürünü aracınız için güvenle tercih edebilirsiniz.


Luxor Kimya -42′ Antifiriz 5 l Konsantre

luxor kimya antifiriz

Organik antifiriz seçeneklerinden biri olan Luxor Kimya antifriz ürünü 5 litrelik ambalajlarda satılıyor. Konsantre olduğu için kullanmadan önce yarı yarıya kadar seyreltilmesi gereken ürünün kullanma talimatlarına bakarak doğru ölçüde su ile karıştırarak kullanabilirsiniz.


Total Glacelf Auto Supra Organik Antifriz

Total Glacelf Auto Supra
Total Glacelf

Organik katkılarla üretilen ve yüksek sıcaklıklara karşı güvenlik sağlayan Total marka bu antifriz herhangi bir erozyon ve korozyonun önüne geçerek motorunuzu güvenle koruyor. Isı transferini sürekli olark düzenleyerek optimize eden bu ürün ortaya çıkan asidi nötralize eder ve düzenli çalışma sağlar.


Opet Antifreeze Extended Life Kırmızı Antifriz

opet antifiriz

Opet Antifreeze Extended Life aracınızın soğuk havalarda motor kapasitesini koruyabilmesi için araç suyunun donma seviyesini düşüren başarılı bir marka. Aynı şekilde sıcak zamanlarda da hararete karşı yüksek koruma sağlayan uzun ömürlü antifrizi binek veya ticari araç fark etmeden her türlü araçta motor soğutma ve hararet düşürme amacıyla her mevsim kullanabilirsiniz.


Teos G12 Organik Yeşil Antifiriz

teos antifiriz

3 Litrelik ambalajlarda satışa sunulan Teos G12 organik antifriz -40 dereceye kadar koruma sağlıyor. İçeriğinde asidik bileşen bulunmayan antifriz yeşil rengiyle de taşma halinde kolay fark edilecek forma sahip. Direkt kullanılabileceği gibi seyreltilerek de kullanılabilen 4 mevsimlik ürün f/p ürünü olarak da oldukça başarılı.


Renew G12 Organik Antifiriz

renew antifiriz

-40C soğuğa kadar koruma sağlayan ve organik ürünler kategorisinde yer alan kırmızı antifriz her türlü hava koşulunda arabanızın performansına güç katıyor. Hem benzinli hem dizel araçlarda 4 mevsim kullanılabilen ürün mono etilen glikon ile birlikte özel katkı maddeleri kullanılarak hazırlanmış formülüyle aracınız ve bütçeniz için uygun seçenekler arasında göze çarpıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here