Doğal gıdalar arasında en sevilenlerden biri olan bal, kahvaltı sofralarından yemek reçetelerine kadar pek çok alanda kullanılıyor. İlgi bu kadar fazla olunca işin içine sahteciliğin girmesi de ne yazık ki çok rastlanan bir durum oluyor. Zengin doğal floraya sahip bölgelere yerleştirilen arı kovanlarından toplandığı söylenen ve piyasadaki en iyi bal olduğunu iddia eden pek çok ürüne rastlamak mümkün. Peki içlerinden hangisi gerçekten doğruyu iddia ediyor?

Sıra Marka TürİyiÖneri Puanı
1Farm34Kestane/Çiçek/Lavanta10/9.9
2BalparmakÇiçek10/9.8
3ArifoğluÇiçek10/9.8
4KöyceğizÇam10/9.8
5AnavarzaKeven/Kekik10/9.6
6BinboğaÇiçek10/9.4
7Atatürk Orman ÇiftliğiÇiçek10/9.7
8EğriçayırÇiçek10/9.5
9Milas Üreticiler BirliğiÇiçek10/9.2
10BeeoÇiçek10/9.5
En İyi Bal Öneri Listesi

En İyi 10 Bal Markası

En iyi bal markaları arasında öne çıkan, kalitesiyle de örnek sayılan bal markaları arasından en iyileri sizler için derledik. Doğallığıyla tüketicinin de güvenini kazanmış bal markalarını bir araya getirdiğimiz listemizde her yerde daha kolay bulunabilen, sertifikalandırılmış ve çeşitli ödüller kazanmış markalara öncelik vermeye özen gösterdik. İşte Türkiye’nin en iyi 10 balı.

Farm34 Kestane Balı

Farm34 Kestane Balı

Hastalıkların doğal şifası olan kestane balını en taze haliyle üreten Farm34 firması, son yıllarda oldukça popüler olan markalardan birisidir. Özellikle kestane balıyla öne çıkan marka, koyu ve keskin kıvamıyla kalitesini belli ediyor. Eşsiz lezzeti sayesinde tadı damağınızda kalacak olan ürün, kestanenin memleketi Kastamonu’da üretilmektedir. Markanın diğer popüler olan ürünleri ise süzme çiçek ve lavanta ballarıdır.


Balparmak Bal

Balparmak Bal

Yöresel ballar, çiçek balları ve monoflora ballar olarak çeşitlendirdiği ürün gamıyla Türkiye’nin en çok bilinen bal markası Balparmak. Bal seçeneklerinin yanı sıra bal ürünleri de üreten markanın ülkenin hemen her noktasındaki pek çok satış marketine ulaşabiliyor olması, fiyat ve reklam politikası gibi sebepler popülerliğini daha da arttırmasını sağlıyor. Altıparmak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından yönetilen markanın balları ülke genelinden toplanarak analiz edildikten sonra tüketiciye sunuluyor.


Arifoğlu Bal

Arifoğlu Bal

Baharat ve bitki çayları konusunda çok tanınan bir marka olan Arifoğlu başarılı bal çeşitleriyle bu alanda da aranan isimler arasında yer alıyor. Sertifikalı organik balları, kara kovan ve petek balları, çiçek balları gibi seçeneklerle oldukça zengin bir ürün gamı sunan Arifoğlu hem kendi satış mağazalarında hem marketlerde hem de internet sitesi aracılığıyla satış yapıyor. Yörelere göre ayrıştırılmış olan bu ürünler sayesinde dilediğiniz bölgede üretilen balı seçme imkanı da bulunuyor.


Köyceğiz Balı

Köyceğiz Balı

Köyceğiz civarındaki yaylalarda üretilen bal çeşitleriyle tüketiciye hizmet veren Köyceğiz Balı da listemizde yer buluyor. Üreticinin sanayileşme ve araç yoğunluğundan uzaktaki yaylalarda, özellikle Ege ve Akdeniz çevresinde bulundurduğu kovanlardan toplanan ballar sağılarak tüketiciye ulaştırılıyor. Geleneksel çam ve çiçek ballarının yanı sıra özel aromalı çörekotu balı, anason balı, hayıt balı lavanta balı gibi seçenekler de sunan markanın ürünlerini internet sitesinden sipariş verebilirsiniz.


Anavarza Balı

Anavarza Balı

Muğla, Adana ve Muş bölgelerinde farklı mevsimlerde yerleştirilen kovanlardan toplanan ballarıyla ilgi gören Anavarza, ülkemizin en iyi bal markaları arasında yer alıyor. Genel olarak üretim tesisinin de yer aldığı Adana Kozan menşeili ürünlerle adını duyulan marka gezici arıcılık yaparak farklı coğrafyalarda zengin içerikli bal üretiyor. Klasik ve Gurme serileriyle evlerimize konuk olan markanın sanayi işletmeleri için de farklı gramajda ürün imalatı bulunuyor.


Binboğa Bal

Binboğa Bal

Kooperatif markalarından biri olan Binboğa çiçek ve çam balı üretiyor. Kooperatif üyesi arıcı ailelerin üretimini yaptığı ballar kooperatif laboratuvarlarında denetlendikten sonra Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygun olanlar üretime alınıyor. Geniş bir üretici profili bulunan kooperatifin fiyat politikası uygun koşullarda sağlıklı bala ulaşmak için fırsat sunuyor.


Atatürk Orman Çiftliği Balı

Atatürk Orman Çiftliği Balı

Atatürk Orman Çiftliği’nin Türkiye’nin her noktasından topladığı ballar testlerden geçirildikten sonra alınıyor. AOÇ aldığı ballarda şeker dağılımı, prolin, antibiyotik ve pestisit kalıntı gibi çeşitli analizleri yaptırarak tüketime en uygun ürünleri alıyor ve harmanlayarak satışa sunuyor. Süzme çiçek balı ve çam balı seçenekleri bulunan marka sevilerek kullanılan bal markaları arasında yer alıyor.


Eğriçayır bal

Eğriçayır bal

2019 yılında Ameraika’da düzenlenen organizasyonda dünyanın en iyi balı seçilmiştir. Tam olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Eğriçayır Balı, 2500 metre rakımda doğal bitkilerden elde edilmektedir. Doğal ve organik yapısıyla günümüzde sıkça tercih edilen bir baldır.


Milas Üreticiler Birliği Balı

Milas Üreticiler Birliği Balı

Gezgin arıcılar tarafından kurulmuş olan Milas Üreticiler Birliği ilkbahar ve yaz dönemlerinde İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Marmara’dan toplanan balları harmanlıyor. Soğuk kış döneminde Ege civarına taşınan kovanlarda bal üretimine devam ediliyor. Çiçek ve çam balı ürünleriyle tüketiciye kaliteli ve ekonomik bal sunan bu kooperatifin balı kullanıcı tarafından da beğeniliyor.


Beeo Bal

Beeo Bal

Türkiye’de BEE’O markasıyla çeşitli yörelerden toplanmış ve analiz edilmiş ham balları bir araya getiren Beeo bu alandaki uluslararası 30’dan fazla ödüllü ürünüyle de oldukça popüler. Sözleşmeli arıcılık yöntemi ile kovandan sofraya ulaşma aşamasını tamamen takip ederek elde edilen bal, arıcıların emeğini tüketiciyle buluşturuyor. Eğitim ve malzeme açısından desteklenen 2500 sözleşmeli arıcı, 350binden fazla kovanla marka adına üretim yapıyor.


Bal Çeşitleri Nelerdir?

Tatları ve keskin aromalarıyla çeşitlere ayrılan ballar arasından ülkemizde en çok üretilen ve sevilerek tüketilen bal çeşitleri neler, gelin onlara bakalım…

 • Çiçek Balı: Ülkemizin zengin bitki çeşitliliği olan her noktasında üretilen çiçek balı hafif ve keyifli aromasıyla özellikle çocukların favorisi…
 • Çam Balı: Dünya’nın en çok çam balı üretilen ülkesi olarak bu dayanıklı ve lezzetli ürüne de talep oldukça yoğun. Basra balı diye de duyabileceğiniz bu bal daha keskin bir kokuya sahiptir.
 • Kekik Balı: Özellikle yaban kekiği yetişen yayların ürünü olan kekik balı kekik kokusu ve altın sarısı rengiyle en çok rastlanan bal çeşitleri arasında yer alıyor.
 • Kestane Balı: Antioksidan açısından zengin bir bal çeşidi olan kestane balı, arıların kestane ağacının çiçeğinden topladığı polenlerden üretiliyor.

Bal Yemenin Faydaları Nedir?

Çeşitlerini aktardığımız ve doğal bir gıda olarak 1 yaşından sonra tüketilmesi önerilen balın sağlığımıza faydaları da saymakla bitmiyor. Gelin şimdi de balın faydalarına göz atalım:

 • İçerdiği B vitaminiyle vücudumuzun ihtiyacı olan B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini takviye eder.
 • Bağışıklığı destekler ve demir takviyesi sağlar.
 • C vitamini ve kalsiyum açısından da zengin bir besindir.
 • Uykusuzluğa ve bronşit gibi sorunlara iyi gelir.
 • Prebiyotik sayılan bal sayesinde vücudunuzdaki yararlı hücre sayısı artar.
 • Cildinizi besler, iyileştirir.
 • Alerjiye iyi gelir.
 • Anti bakteriyel bir üründür. Boğazı temizleyip yumuşatarak öksürüğe de iyi gelir.
 • Enerji deposudur.
 • Arı ürünleri son yıllarda pek çok hastalığın tedavisinde apiterapi adı altında kullanılmaktadır.

Dünyanın En İyi Balı Hangisi?

Kendi kalitesi konusunda hayli iddialı olan onlarca ürün arasından Türkiye’nin en iyi bal üreticisi ve gerçekten piyasadaki en iyi bal hangisi bir karar vermek son derece zor. Gerçek bal ile hileli balları birbirinden ayırmak için en garanti yol elbette balı analiz ettirmek. Ancak bu da her seferinde ek bir maliyet doğuracağı için tüketicinin genel eğilimi üreticinin beyanına inanmak veya ambalajlı-markalı ürünleri tercih etmekten yana oluyor.

Türk tüketicisi bu açıdan oldukça şanslı çünkü Türkiye’de üretilen ambalajlı markalar arasında farklı yıllarda dünyanın en iyi balı seçilmiş ürünlere ve organik sertifikalı bal markalarına ulaşabilmek oldukça kolay…