Bebeğinize ait kıyafetleri temiz ve lekesiz tutarken aynı zamanda deterjanın yaratabileceği tahrişlerden uzak tutabilmeniz mümkün mü? Evet, mümkün. Bunun için üretilmiş olan bebek deterjanları çamaşırlardaki lekeleri ortadan kaldırırken aynı zamanda kimyasal kontrollü formülleri ile bebeğinizin cildine de dost bir çözüm sunuyorlar.

Birbirinden şirin bebek kıyafetlerinin inatçı lekeler yüzünden gözden çıkarılmasına gerek bırakmayan en iyi bebek deterjanı seçeneklerini derlediğimiz yazımız sayesinde bebeğinizi dilediğiniz gibi giydirerek onu büyütmenin ve onunla zaman geçirmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Sıra MarkaFormİyiÖneri Puanı
1U Green Clean BabySıvı10/10
2Minoris BabySıvı10/9.9
3Hacı ŞakirToz10/9.9
4DalanToz10/9.9
5NukSıvı10/9.8
6Duru Doğal Granül MatikGranül10/9.8
7OmoSıvı10/9.8
8DalinSıvı10/9.7
9Dalan GranülGranül10/9.7
10Siveno BabySıvı10/9.7
11Ariel BabySıvı10/9.6
12AbcSıvı10/9.6
13Uni BabySıvı10/9.6
14Baby’s GreenSıvı10/9.5
15Ecos3Sıvı10/9.5
En İyi Bebek Deterjanı Öneri Listesi

En İyi 15 Bebek Deterjanı Tavsiyeleri

Minik bebeğinizin cildini koruyacak, çevreye dost, giysileri yıpratmadan temizleyen ve ekonomik deterjan arıyorsanız önceliği listemize vermenizi öneriyoruz. Kullanıcı yorumları ile birlikte dermatolog ve uzman önerilerini de kriter olarak ele aldığımız listemizde hem bütçenizi yormayacak hem de içinizi rahat ettirecek deterjanları bir araya getirmeye özen gösterdik. En iyi 10 bebek deterjanı markasını derlediğimiz listede ürünlerin öne çıkan özelliklerini de görebilirsiniz.

U Green Clean Baby Bitkisel Çamaşır Deterjanı

U Green Clean

Form: Sıvı
İçerik: Lavanta Yağlı
Miktar: 2750 ml

U Green Clean Baby Bitkisel Çamaşır Deterjanı, güçlü formülüyle kıyafetlerdeki kiri kolayca söküp atabilmektedir. Bebek ve hassas ciltler için geliştirilen bu deterjan, düşük ısılarda bile etkisini kaybetmez. Dermatolojik olarak onay alan deterjanda GDO, fosfat, SLES, klor, sentetik parfüm, paraben ve petrokimyasallar gibi zararlı kimyasallar bulunmaz. Zararlı kimyasalların hiçbirini içermeyen bu ürün, çevre ve cilt dostu bir seçenek sunar. Aynı zamanda bitkisel ve doğal hammaddelerle üretilen U Green Clean Baby, kaliteli bir deterjan arayanlar için ideal bir çözümdür.


Minoris Baby Organik Antialerjik Bebek Çamaşır Deterjanı

Minoris Baby

Form: Sıvı
İçerik: Kokusuz ve Parfümsüz
Miktar: 50 yıkama

Minoris Baby Organik Antialerjik Bebek Çamaşır Deterjanı, Türkiye’nin ilk ve tek bor içeren organik bebek deterjanıdır. Organik bebek deterjanı, inatçı lekelerle başa çıkma konusunda yüksek performans sunar ve çamaşırlarda herhangi bir kalıntı bırakmaz. Aynı zamanda deterjan kaynaklı hassasiyet sorunlarını önler. Minoris Baby, bebeklerin hassas ciltlerini korumak için zararlı kimyasal maddeler içermez ve kokusuzdur. Ürünün %93,28’i organik içeriklerden oluşur ve uluslararası düzeyde laboratuvarlar tarafından belgelenmiştir. Geri dönüştürülebilir karton ambalaj ve özel tasarım aseptik torba kullanarak çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur.


Hacı Şakir Bebek Çamaşır Deterjanı

Hacı Şakir

Form: Toz
İçerik: Lavanta
Miktar: 1 kg

Hacı Şakir Bebek Çamaşır Deterjanı, bebeklerin hassas ciltlerini düşünerek özel olarak edilmiş bir deterjandır. Bebeklerin çamaşırlarını, bezlerini ve tüm tekstil ürünlerini özenle temizlerken, bebeklerin ciltlerini tahriş etmez. Bebek yastık kılıfları, yatak çarşafları ve mama önlükleri gibi hassas giysilerin temizlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda yetişkin çamaşırlarını da temizlemek için kullanılabilir. Dermatolojik olarak test edilen bu ürün, hipoalerjenik bir formül içerir, bu da bebeklerin cilt hassasiyetini düşünen ebeveynler için önemli bir avantajdır.


Dalan Roxy Toz Sabun Matik Bahar Çiçekleri

Dalan Roxy

Form: Toz
İçerik: Bahar Çiçekleri
Miktar: 1 Kg

Dalan Roxy Toz Sabun Matik Bahar Çiçekleri, doğada çözünebilen ve doğaya dost Bio Clean formülü ile tasarlanmış bir çamaşır deterjanıdır. Baharın rengarenk çiçeklerinden ilham alınarak özel bir kokuyla zenginleştirilmiştir, böylece çamaşırlarınızda baharın enerjik ve ferah kokusunu hissedersiniz. Elde yıkamaya ve otomatik makinede yıkamaya uygun olan ürün, hassas ciltlere sahip kişiler için dermatolojik olarak test edilmiştir. İçeriğinde paraben, fosfat, ftalat, alkol, klor, optik beyazlatıcı, SLES, SLS, GDO ve sentetik deterjan gibi zararlı maddeleri bulundurmaz. Bu sayede çamaşırlarınızı etkili bir şekilde temizlerken çevreye duyarlı bir seçim yapmış olursunuz.


Nuk Sıvı Çamaşır Deterjanı

Nuk

Form: Sıvı
İçerik: Lavanta Yağlı
Miktar: 750 ml

NUK Sıvı Çamaşır Deterjanı, doğal enzimli formülü ile etkili temizlik sağlayan bir çamaşır deterjanıdır. Bebekler ve tüm ev tekstili için uygundur ve çamaşırlarınızı hijyenik bir şekilde temizler. Nuk Çamaşır Deterjanı, alkol, çözücü, koruyucu, alerjen parfüm, GDO ve paraben içermez. Ayrıca dermatolojik olarak test edilmiştir, bu da bebeğinizin hassas cildi için güvenli bir seçenek olduğunu gösterir.


Duru Doğal Granül Matik Sabun

Duru Doğal Granül Matik Sabun

Yıkama Sayısı: 25
Yıkama Türü: Renkliler ve Beyazlar
Form: Granül

Duru Doğal Granül Matik Sabun, çamaşırlarınızı iz veya kalıntı bırakmadan temizlerken aynı zamanda yumuşatır ve renklerin canlılığını korumaya yardımcı olur. Bu sayede her türlü çamaşır, özellikle de hassas bebek giysileri, ilk günden itibaren güvenle yıkanabilir. Duru Granül Matik Sabun, paraben, SLES, silikon, boya gibi deterjanların içerdiği potansiyel zararlı katkı maddelerini içermez. Ayrıca düşük sıcaklıklarda bile çabucak çözünür ve çamaşırlarda kalıntı bırakmaz.


Omo Bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı

Omo Bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı

Yıkama Sayısı: 18
Yıkama Türü:
Beyazlar
Form:
Sıvı

Omo Bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı, bebeklerin yumuşacık ve hassas ciltlerine özel olarak geliştirilen hipoalerjenik bir çamaşır deterjanıdır. Bebek giysilerindeki süt, mama ve meyve lekelerini kolayca temizler. Ayrıca, ciltte herhangi bir tahriş veya rahatsızlık oluşturmadan kalıntı bırakmaz. Dermatolojik olarak test edilen Omo Bebek Çamaşır Deterjanı, boya, fosfat ve klor gibi zararlı maddeler içermez.


Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı

Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı

Hacmi: 1500 ml
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Sevilen bebek ürünleri markası Dalin, deterjan konusunda da oldukça çok tercih edilir. Bebeğinizin narin cildine göre geliştirilmiş özel formülüyle çamaşırlarınızı hem temiz hem de iyi durulanmış şekilde yıkamanızı sağlar. Sıvı olması sayesinde nemlenme sorunu da bulunmayan ürün kolay depolanır. Bebek giysilerinde sık rastlanan süt, mama ve meyve gibi lekelere karşı da oldukça etkili olan deterjan klinik olarak da onaylanmış durumda. Dalin bebek deterjanı kullananların ürünle ilgili en sevdiği özelliklerden birisi de elde yıkama için de kullanılabilir olması.


Dalan Granül Sabun Tozu

Dalan Granül Sabun Tozu

Hacmi: 1 Kg
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Granür

Dalan Doğal Granül Sabun Zeytinyağlı Lavanta Esintisi, bebeğinizin hassas cildi için özel olarak tasarlanmış bir deterjandır. Bebeğinizin giysilerini ilk günden itibaren güvenle temizlemenize yardımcı olur. %100 zeytinyağından üretilen bu bitkisel sabun hem elde hem de makinede yıkama için uygundur. Sentetik deterjanlar gibi kimyasal madde ve hayvansal bileşenler içermez. Doğal bitkisel yağlardan üretilen bu granül sabun, bebeğinizin giysilerini temizlerken aynı zamanda yumuşatıcı etkisiyle de öne çıkar. Kolay çözünebilen yapısı sayesinde çevreye zarar vermez.


Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu

Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu

Yıkama Sayısı: 25
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu sahip olduğu doğal içeriği sayesinde bebeğinizin hassas cildine zarar vermez. Ayrıca yumuşatıcı kullanımına gerek bırakmayan yapısı ile bebeğinizin giysilerini yumuşacık yapar. Doğal yağlar; portakal ve vanilya yağından aldığı hafif kokusuyla bebeğinizi rahatsız etmeden giysilerde hoş bir koku bırakır. Soğuk suda da çözünebilen yüksek oranlı konsantre yapısı sayesinde ekonomik bir seçenek sayılan bu doğal bebek deterjanı hem lekelere etkili hem de çevreyle dost.


Ariel Baby Sıvı Çamaşır Deterjanı Bebekler İçin

Ariel Baby Sıvı Çamaşır Deterjanı Bebekler İçin

Yıkama Sayısı: 20
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Leke çıkarma konusunda oldukça iddialı bir marka olan Ariel’in bebek çamaşırları için ürettiği deterjan sıvı yapısıyla oldukça pratik. 30 derece ısıda bile kolaylıkla etkinleşen deterjan, lekeli ve çok kirli çamaşırlarda da güvenle kullanılabilir. Beyaz ve renkliler için hazırlanmış farklı seçenekleri sayesinde size hareket özgürlüğü de sunan marka yıllardır sürdürdüğü müşteri sadakatini bebek grubunda da elde etmiş gözüküyor. Dermatolojik testlerle onaylanan deterjan bebeğin cildine karşı hassas fakat kirlere karşı etkin bir formülle üretiliyor.


Abc Bebek Çamaşır Sıvı Deterjan

Abc Bebek Çamaşır Sıvı Deterjan

Yıkama Sayısı: 66
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Abc Bebek Çamaşır Sıvı Deterjanı düşük ısılarda bile etkili bir performans gösterir. Çamaşırların rengi ve dokusunu bozmadan temizleyen ürün özellikle bebek ve hassas ciltli kişilerin kullanımına uygun olarak üretilir. Kolayca durulanarak ve bebeğinizin cildine zarar verebilecek kalıntılar bırakmaz. GDO, Paraben, SLS, Klor, SLES, Parfüm, Fosfat gibi zararlı kimyasallar içermeyen çamaşır deterjanı hipoalerjenik özelliği ile oldukça fazla seviliyor.


Uni Baby Çamaşır Deterjanı Sensitive

Uni Baby Çamaşır Deterjanı Sensitive

Hacmi: 1500 ml
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Türkiye’nin sevilen bebek deterjanlarından biri olan Uni Baby, parfümsüz ve lekelere karşı güçlü bir formüle sahip. Hipoalerjenik bir ürün olan Uni Bay aynı zamanda Dermatolojik olarak da test edilerek onaylanmış markalar arasında yer alıyor. Hem renkli hem beyaz çamaşırlarda güvenle kullanabileceğiniz deterjan kalıntı bırakmıyor. Zararlı kimyasallar, paraben, ağartıcı, klor, boya, SLS, SLES gibi maddeler içermeyen Uni Baby Sensitive Çamaşır Deterjanı elde yıkama için de uygun.


Baby’s Green Organik Aloe Veralı Bebek Çamaşır Deterjanı

Baby’s Green Organik Aloe Veralı Bebek Çamaşır Deterjanı

Yıkama Sayısı 40
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Baby’s Green Organik Aloe Veralı Bebek Çamaşır Deterjanı, ailenizin tüm çamaşırlarını inatçı kir ve lekelerden etkili bir şekilde arındırmak için özel olarak geliştirilmiştir. Bitkisel hammaddeler içeren formülü sayesinde renkli ve beyaz çamaşırlarınıza güvenle kullanabileceğiniz bir çözüm sunar. Özellikle bebeğinizin hassas cildine uygun olan bu deterjan, organik Aloe Vera içeriği ile öne çıkar. Dermatolojik olarak test edilmiş olan ürün, bebeklerin cilt sağlığını korurken çamaşırlarınızı da temizler. Ayrıca, hayvansal kaynaklı hammadde içermez ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. SLES, fosfat, klor, amonyak gibi zararlı kimyasallar içermez, bu nedenle çevre dostudur.


Ecos3 Organik Bebek Çamaşır Temizleyici

Ecos3 Organik Bebek Çamaşır Temizleyici

Yıkama Sayısı 30
Yıkama Türü:
Beyazlar ve Renkliler
Form:
Sıvı

Ecos3 Organik Bebek Çamaşır Temizleyici, konsantre formülü ve güçlü enzim teknolojisi ile lekeleri kolayca çıkarırken, dokuların içine işleyerek kiri, lekeyi ve kötü kokuyu yok eder. Aynı zamanda renklerini korur, böylece bebeğinizin giysileri her zaman taze ve canlı kalır. Düşük ısılarda bile etkili bir performans gösterir. Suda hızlıca çözünür ve kolayca durulanır, böylece zaman kazandırır. Organik sertifikaya sahip olan bu ürün, dermatolojik olarak test edilmiş ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Geri dönüşümlü veya tekrar kullanılabilir ambalaja sahip olması da çevre dostu bir seçenek olduğunu gösterir.

Bebeğinizin sağlığı için kullanmanız gereken bebek deterjanları hakkında merak edilenleri derledik.

En İyi Bebek Deterjanı Hangisi?

En iyi bebek deterjanı, bebeğinizin cilt hassasiyetine, alerji eğilimine ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle bebekler için hipoalerjenik, doğal içerikli ve parfümsüz deterjanlar tercih edilir.

Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken doğru deterjanı kullanmakla birlikte çamaşırların doğru şekilde yıkanması da önemlidir. Bunun için bebek giysilerini yıkarken şu kurallara uymayı unutmayın;

 • Bebek eşyalarını yetişkin çamaşırları ile birlikte yıkamamalısınız.
 • Giysi etiketlerinde yazan talimatlara uymalısınız.
 • Kıyafetlerin üzerine yapışıp kurumuş bir şey varsa mama kalıntısı gibi, öncelikle o kısmı gerekiyorsa elde yıkayabilirsiniz.
 • Eğer vaktiniz varsa çamaşırları makinede sabunlu veya bebek deterjanlı suda bir süre bekletip öyle yıkayabilirsiniz. Ancak bu sürenin 1-2 saati geçmediğinden de emin olmanızı öneriyoruz.
 • Kullandığınız deterjanın kaç derecede çözündüğünü ve ne ölçüde kullanılması gerektiğini biliyor olmalısınız.
 • Çift durulama yaparak çamaşırlarda deterjan kalıntısı kalmamasını sağlayabilirsiniz.
 • Çamaşırları açık havada kurutma şansınız ve hatta güneşte bekletme imkanınız varsa en doğrusu olacaktır.

Bebek Deterjanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeğiniz için kullanacağınız en iyi bebek deterjanını seçmek için pek çok marka ve ürün arasında kalmış olduğunuzdan eminiz. Bu nedenle iyi bir bebek deterjanının sahip olması gereken en önemli özelliklerin listesini hazırlamak istedik.

 • Parfüm içeren bebek deterjanları alerji riski taşıyabilirler. Bebeğinizin cildini tahriş edebilirler. Bu nedenle uzmanlar parfümsüz deterjanları seçmenizi öneriyor.
 • Boya içermeyen deterjanlar, ayrıca sert parlatıcılar veya endüstriyel güçte ağartma solüsyonları içermeyen deterjanlar bebekler için daha uygundur. Kullanacağınız deterjanın organik ve çevre dostu olması, zararlı veya tahriş edici boyalar, petrokimyasallar, paraben, klor, fosfat, formaldehit, SLS ve SLES içermemesine dikkat etmenizi öneriyoruz.
 • Kullanmak istediğiniz deterjanın dermatolojik olarak test edilip edilmediğini de mutlaka kontrol etmelisiniz.
 • Kimyasal oranının kontrollü olması için az köpüren deterjanları kullanabilirsiniz.

Bebekler İçin Sıvı Deterjan mı Toz mu?

Oldukça hassas cilde sahip olan bebekler için hangi deterjanın daha doğru olduğu konusu her zaman fazla sorulan sorular arasında oluyor. Alkol, paraben ve boya gibi maddelerin olmadığı deterjanlar tercih edilse de bunlarda kendi içinde ikiye ayrılıyor. Bu sebeple kıyafette kalıntı bırakmayan ve temiz içeriğe sahip sıvı bebek deterjanları en güvenilir temizlik malzemesi oluyor.