9 aylık heyecanlı bir sürenin ardından kucağınıza aldığınız minik bebeğiniz her şeyin en iyisine layık. Onu korumak, onun için en iyisini seçmek ve sağlıklı, mutlu bir insan olması için hep doğru adımları atmak ebeveyn olmanın en önemli sorumluluğu. Yeni yaşamın kapılarını ardına kadar açan bebeğinizle birlikte hayatınıza eklenen ihtiyaçların listesi de değişir ve artar.

Özellikle ilk bebekle birlikte yaşanan tecrübesizlik kararsızlığı da beraberinde getirir. Bu durumda olan okuyucularımız bebekleri için yapacakları alışverişlerde güvenecekleri bir rehbere ihtiyaç duyarlar. Bebek yatağı alma sırası geldiğinde de durum değişmez. Bu yazımızla bebek yatağı almak üzere olan ebeveynlere bebek yatağı çeşitlerini tanıtmak ve en iyi bebek yatağı markaları hakkında tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Bu sayede en iyi bebek yatağı markasını araştırmak için ayıracağınız zamanı azaltarak, minik bebeğinizle daha fazla ilgilenecek fırsatı da bulabilirsiniz.

Bebek Yatağı Çeşitleri

Büyümek ve gelişmek için bebeklerin ihtiyaç duyduğu şeylerin başında beslenmek ve sağlıklı bir uyku gelir. Gün boyunca kucağınızda veya beşik, ana kucağı gibi çeşitli yerlerde zaman geçirecek olan bebeğinizin uyku süresince sağlıklı ve doğru seçilmiş bir zeminde uyuması omurga sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.

Bebeğinize doğru yatak ile konforlu uykuyu bir arada sunabilmek için en iyi bebek yatağı markaları tarafından üretilmiş bebek yatağı çeşitleri içinden birini güvenle seçebilirsiniz. Gün ve gece boyunca sadece uyumak ve beslenmekle zaman geçiren bebeğiniz gelişimini bu iki süreç sayesinde devam ettirerek büyür. Bu nedenle uyku, yenidoğanlar için çok önemli bir süreçtir. Yenidoğan bebek yatağı seçimi de oldukça önemlidir. Gelin bebeğiniz için seçebileceğiniz bebek yatağı çeşitleri hakkında hemen bir fikir edinelim…

En İyi Bebek Yatağı Tavsiyeleri

Uzmanların onayladığı ve ebeveynlerin önerdiği en iyi bebek markaları arasından sizler için seçtiğimiz 10 başarılı bebek yatağı markası ile yazımıza devam ediyoruz. İşte en iyi bebek yatağı markaları listemiz:

Yataş Bebek Yatağı Organica

yataş organica bebek yatağı

Yataş bebek yatağı grubunun en iyi yatak seçeneklerinden biri olan Organica, tamamen doğal malzemelerden imal ediliyor. Hindistan Cevizi lifi, pamuk, lateks ve yünden oluşan Yataş Organica Bebek Yatağı bebeğinizin omurgasını doğru bir şekilde destekliyor. Sertifikası olan Woolmark® doğal yün ile güçlendirilmiş olan 10 cm yüksekliğe sahip olan modelin bir yönü 0-2 yaş, diğer yönü ise 3-6 yaş için kullanılıyor.


Yataş Bebek Yatağı Milky Comfy Pocket

yataş comfy bebek yatağı

Yataş Milky Comfy Pocket Bebek Yatağı, süt liflerinden imal edilmiş olan özel kumaşıyla bebeğinizin cildiyle dost bir uyku ortamı sunuyor. Hem nefes alan hem de nem dengesini sağlayan yatak, pocket yay sistemiyle de bebeğinizin omurgasını sağlıklı olarak destekliyor. Yatak bir tarafıyla 0-2 yaş, diğer tarafıyla da 3-6 yaş için kullanılabiliyor. 16,5 cm yüksekliğindeki yatak ile bebeğiniz sağlıkla uyuyup büyüyor.


İşbir Bebek Yatağı Coco Dream Baby

işbir cocodream bebek yatağı

İşbir kalite ve güvencesiyle satışa sunulan Coco Dream Baby’nin içeriğini oluşturan Hindistan cevizi kabuğu lifleri, doğal deve yünüyle çevrilmiş ve de organik pamuk kumaş ile kaplanmış bulunuyor. 12 cm kalınlığındaki bu özel yatak hem doğal içeriği hem de yıkanabilir kılıfıyla öne çıkarken 7 yıllık garantisiyle de beğeniliyor.


İdaş Bebek Yatağı Dreamy

idaş dreamy en iyi bebek yatağı

İdaş Dreamy Bebek Yatağı sahip olduğu özelliklerle hem uzmanların hem de ebeveynlerin beğenisini kazanıyor. Bebeğinizin omurgasını destekleyecek şekilde tasarlanmış ve çift tavlanmış çelik yaylardan oluşan bu seri doğal lateks katmanıyla hava sirkülasyonu oluşturuyor. 21 cm yüksekliğindeki yatağın kılıfının yıkanabilir olması da bebek yatağında aranan en önemli özelliklerden biri olarak ilgi çekiyor.


Wellmatt Bebek Yatağı Wocolat Baby

wocolat wellmatt bebek yatağı

Wocolat Baby bebek yatağının doğal pamuk iplikleriyle tasarlanmış yıkanabilir kumaşlı hafif kılıfları bakteri barındırmıyor. Doğal lateks ve %100 doğal Hollanda yünü içeren model, hem klima etkisi oluşturarak terlemeyi engelliyor hem de cilde nefes aldırıyor. 8 cm yüksekliğindeki yatak 0-7 yaş arası için kullanılabiliyor.


Hibboux Bebek Yatağı Botanic Baby

hibboux en iyi bebek yatağı

10 Yıl garantili pocket yay sistemi ve lateks katmandan oluşan Hibboux Botanic Baby 17 cm yüksekliğinde. Sene boyunca kullanılabilir özellikteki yatağın yıkanabilir pedi sayesinde bebeğinizin hijyenik ve konforlu bir ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz.


Bambi Bebek Yatağı Luna

bambi bebek yatağı

Bambi’nin bebekler için tasarladığı Luna Bambi, fermuarlı ve yıkanabilir pediyle sağlıklı bir ortam sunuyor. Alerjik reaksiyon ve astıma yol açan alerjenlerin yoğunlaşmasını engelliyor. Yumuşak, kuş tüyü süngeriyle bebeğinize temas ederken incitmiyor, gelişimini destekliyor.


Pukka Lateks Natura Bebek Yatağı

pukka bebek yatağı

Pukka Lateks Natura Yatak, bebeğinizin gelişimine uygun yoğunluk ve sertlikteki süngeri, özel lateks katmanıyla öne çıkıyor. 0-5 yaş arası kullanım için tavsiye edilen bu yatak modeli 14cm yüksekliğinde. %100 Pamuklu ve kapitone kumaş ile hijyenik olarak üretilmiş thermobonding elyaf bebeğinizin uyku kalitesini yükseltiyor.


Baby Plus Lux Bebek Yatağı

baby plus bebek yatağı

Aloevera içeren kumaşıyla bebeğinize huzurlu ve rahatlatıcı bir uyku vadeden Baby Plus Lux Bebek Yatağı, Anti-bakteriyel ve hava alan dokusu ile beğeniliyor. Fermuarlı çıkarılabilen pedi sayesinde yıkanabiliyor ve her iki yüzü de kullanılabiliyor. Torba yayın bağımsız yapısı sayesinde rahatsız etmeden destekliyor ve fiziksel olarak konfor sunuyor.


Maxi-Cosi Milky Yaylı Bebek Yatağı

bebek yaylı yatak

Milky pamuklu örme kumaştan imal edilen Maxi-Cosi Milky Yaylı Bebek Yatağı direnç arttırıp vücut ağırlığını dengeli şekilde yayan Bonel yay sistemiyle öne çıkıyor. Her iki tarafı da kullanılabilen 20 cm yüksekliğindeki yatak süt liflerinden oluşan yüzeyi ile bebeğinizin cildine de dost.


İhtiyaç dahilinde bebeğiniz için en iyi pişik kremi sayfasına da göz atabilirsiniz.

Yaylı Bebek Yatakları

Bebekler için özel olarak üretilen yaylı yataklar, yenidoğandan başlayarak bebeklerin konforlu bir uyku için ihtiyaç duyacağı zemini sunar. Kumaşları bebekler için hazırlanmış olan yataklar bakteri üretmez, alerjiye neden olmaz ve bebeğinizin omurgasını olması gerektiği gibi destekler.

Portatif Oyun Parkı Yatakları

İlerleyen aylarda bebeğin oyun parkı ihtiyacını da görmek üzere planlanan, ilk aylar için ebeveyn odasında bebek yatağı olarak kullanılan park yatakları da tercih edebilirsiniz. Ancak bu yataklar, kısa süreli uykular ve ilk birkaç ay için tavsiye edilir.

Malzemesine Göre Bebek Yatağı Çeşitleri

İç katmanları ve dolgu malzemelerine göre de bebek yataklarını çeşitlere ayırmak mümkün. Yün, Sünger, Visco, Lateks, Kuştüyü, Organik Pamuklu gibi kategorilerde karşınıza çıkacak olan pek çok bebek yatağı çeşidi görebilirsiniz. Bunlar da bebeğinizin sağlıklı bir uyku için ihtiyaç duyacakları şartları karşılayarak, anti-bakteriyel ve anti alerjik özellikleriyle en azından yarı ortopedik olarak tercih edilmektedirler.

Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yeni ebeveynler için bebek yatağı seçerken nelere dikkat etmek gerekir konusunu da aydınlığa kavuşturmak istiyoruz. Bebeğiniz için seçebileceğiniz en iyi bebek yatağı markaları ve özellikleri konusunda tereddütlerinizi ortadan kaldırmak için bu bölümü dikkatle okumanızı öneriyoruz.

 • Bebek yatağı seçerken öncelikle kullanılan malzemelerin doğal ve anti alerjik olmasına dikkat etmek gerekir. Bebeğinizin herhangi bir maddeye alerjisi varsa bunu özellikle göz önünde bulundurmalısınız.
 • Alacağınız yatağın çok yumuşak veya sert olması önerilmez. Aşırı yumuşak yataklar, bebeğin içine gömülmesine neden olur ve omurgayı desteklemez. Sert yataklar ise bedenin gerektiği gibi gevşemesine izin vermediği için dinlenme konforu sağlamaz.
 • Yıkanabilir tipte veya yıkanabilir pedli bebek yataklarını gerektikçe yıkayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinize daha hijyenik koşullar sağlamanız ve uyku kalitesini yükseltmeniz mümkün.
 • Alacağınız yatağın bebeğin karyolasına tam olarak uyması önemlidir. Doğru ölçüde bir yatak almalı veya yatak ve bebek karyolasını birlikte planlamalısınız.

4 YORUMLAR

 1. Ne çok sert ne de çok yumuşak orta sertlikte olmalı bebek yatağı ayrıca anti bakteriyel olmalı bebeğinizin cildi hassas olduğu için alerjen maddeden yapılmaması gerekir. Bence bebeklerimiz için bu konuya özen göstermemiz şart.

 2. Bebek yatağında, kuş tüyü sünger, örme kumaş, yün vb. materyaller varsa bu yataklardan uzak durmalısınız. Yatakta fiyatı belirleyen 3 önemli nokta vardır.
  1- Yatağın içinde kullanılan süngerin dansitesi ve yoğunluk değeri (Bu sayfada yer alan birçok yatağı bebeğim için araştırdım ve malesef çoğunda dansite ve sertlik değeri yazmıyor bile, cevap alabildiklerimde 22, 28 dansite gibi yoğunluk bilgisi dönebildiler çoğunun sertlik değerinden haberi bile yok.
  2- Yatağın içinde kullanılan yapıştrıcı malzemelerin su bazlı olması ve uçucu içermemesi bir diğer önemli konu.
  3- Kılıfının Polyester değil %100 pamuk olmasına dikkat etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here