Pişik; tıpta Diaper Dermatit olarak adlandırılan ve halk arasında pişik olarak ifade edilen bir cilt problemidir. Altı bağlanan bebek ve yetişkinler veya cildin birbirine temas ettiği bölgelerde sıklıkla görülür. Nedeni ise genelde nemli kalan cildin tahriş olması olarak ifade edilebilir.

Genellikle tuvalet ihtiyacı için bez kullanan bebek ve yetişkinlerde görülen pişik, bu sorunu yaşayan bireylerin yaşam konforunu doğrudan etkiliyor. Eğer fark edilmez, tedavi edilmez ve tedbir alınmazsa verdiği rahatsızlık giderek artacak olan ve açık yaraya dönecek olan pişikleri henüz oluşmadan önlemek mümkün.

Bebek anneleri için en büyük sorunlardan biri olan pişik, henüz tuvalet alışkanlığı oluşmamış yaştaki bebeklerin huzursuzluğunun da en büyük kaynaklarından biri. Yatalak ve yaşlı hastalar için de kurtarıcı olarak tercih edilen hasta bezleri, eğer kontrollü kullanılmaz ve doğru bakım yapılmazsa pişik ile başlayan sancılı süreç ilerleyerek devam ediyor.

Bu yazımızda pişik sorunlarıyla mücadele etmekte olan bebek anneleri ve yetişkinler için en iyi pişik kremi markalarını bir araya getirerek kapsamlı bir rehber hazırladık. Pişik ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu rehberde bulabilirsiniz.

Sıra ModelHacimİyiÖneri Puanı
1Bepanthol Baby100 gr10/10
2Mustela Vitamin Barrier 1-2-3100 ml10/10
3Sebamed100 ml10/9.9
4Nivea100 ml10/9.8
5Bübchen150 ml10/9.8
6Dalin100 ml10/9.9
7Hametol Baby30 ml10/9.8
8Sudocrem400 gr10/9.9
9Incia Baby Care Diaper Rash60 ml10/9.7
10Uni Baby75 ml10/9.8
11Oksizinc Pomat100 gr10/9.7
12Desitin Hızlı Koruma100 ml10/9.8
13Alerjikka40 ml10/9.7
14Popolin Omega100 gr10/9.9
15Weleda Calendula100 ml10/9.6
En İyi Pişik Kremi Öneri Listesi

En İyi Pişik Kremi Tavsiyeleri

Uzmanların tavsiye ettiği en iyi pişik kremi markaları arasından seçtiğimiz annelerin en güvendiği 10 pişik kremini aşağıdaki listemizde görebilirsiniz.

Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem

Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem

Hacmi: 100 gr
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem içeriğinde bulunan %5 Provitamin B5 ile bebeğinizin cildini nemlendiriyor ve bariyeri güçlendirerek cildin nemli, esnek ve yumuşak olmasını sağlıyor. Lanolinin kayganlaştırıcı etkisiyle pişik oluşumunu azaltan krem parfüm ve koruyucu madde içermediği gibi günlük kullanım için de uygun.


Mustela Vitamin Barrier 1-2-3

Mustela Vitamin Barrier 1-2-3

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Mustela tarafından geliştirilen pişik kremi Vitamin Barrier 98% doğal içeriğiyle bebek cildini koruyor ve pişiklerin tedavisine destek oluyor. Pişik bölgesinde ki kuruluğu gideren, kolay uygulanan ve leke yapmayan krem içeriğindeki çinko oksit, B5 ve Shea Yağı ile cildi koruyup besliyor. Annelerin güvendiği bu markayı da bebeğiniz için güvenle kullanabilirsiniz.


Sebamed Bebek Pişik Önleyici Krem

Sebamed Bebek Pişik Önleyici Krem 100 ml

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Sebamed Bebek Pişik Önleyici Krem, henüz oluşmadan pişiğin önüne geçebileceğiniz bir günlük bakım kremi. İçeriğindeki nemlendirici maddeler ile cilt bakımını sağlayan krem ile bebeğinizin cildi nefes alıyor ve pişik henüz oluşmadan önleniyor. Parabensiz formülüyle ve 5.5 pH değeriyle ilk andan itibaren güvenle kullanabilirsiniz.


Nivea Pişik Önleyici Krem

Nivea Pişik Önleyici Krem

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Nivea imzası taşıyan ve pişik önleyici su bazlı günlük bakım kremi olan ürün bebeğinizin cildini yatıştırıp onarıyor. Cildin nefes almasını sağlarken cildi koruyan ürün bebeğinizin cildinin pH dengesini de korumaya destek oluyor. Kokusuz, parfümsüz ve paraben içermeyen krem önleme özelliğiyle günlük bakım için de öneriliyor. Güvenle kullanabileceğiniz krem bez bölgesinin kuru kalmasını sağlıyor.


Bübchen Pişik Önleyici Bariyer Krem

Bübchen Pişik Önleyici Bariyer Krem

Hacmi: 150 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

50 yıllık tecrübesiyle bebekler için uygun ürünler üreten Bübchen, Pişik Önleyici Bariyer Kremiyle bebeğiniz için tam koruma sağlıyor. İçeriğinde bulunan çinko oksit, papatya ve pantenol sayesinde hem koruyucu hem tedavi edici özellikleri bulunan pişik kremi mineral yağ, gluten, boya maddesi ve koruyucu içermiyor. Balmumu, karite yağı ve Ayçiçek yağı ile zenginleştirilen krem bebeğinizin cildine dost alerji yapmayan bir formüle sahip.


Dalin Pişik Önleyici Krem

Dalin Pişik Önleyici Krem

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

İçeriğinde alkol, paraben, boya olmayan ve bitkisel yapısıyla öne çıkan kremi gün boyunca bez değişimlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pişik oluşumunun önüne geçen ve oluşan pişiklerle mücadele eden ürün uzmanların tavsiyesi olmakla birlikte anneler tarafından da çok beğeniliyor.


Hametol Baby Pişik Kremi

Hametol Baby Pişik Kremi

Hacmi: 30 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

İçeriğinde çinko, provitamin B5, zeytinyağı ve badem yağı barındıran formülüyle bebek tenine dost bir bakım kremi olan Hametol, cilt bariyerini güçlendirerek koruyor. Cildi yumuşatarak hassasiyeti de azaltan krem içeriği sayesinde pişiğe karşı güvenilir koruma sağlıyor. Ekonomik fiyatıyla bütçenize de dost olan Hametol Kremini her bez değişiminde güvenle kullanabilirsiniz.


Sudocrem Bebek Bakım Kremi

Sudocrem Bebek Bakım Kremi 125 ml

Hacmi: 400 gr
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Su itici bir bariyer oluşturarak bebek cildi dahil cildi koruyan Sudocrem Bebek Bakım Kremi, pişik oluşumunu önleyen başarılı bir ürün. Her cilt tipi için uygun formülüyle bebek ve yetişkinlerde rahatlıkla kullanılabilen Sudocrem aynı zamanda hafif güneş yanıklarında da etkili onarıcı olarak tercih ediliyor.


Incia Baby Care Diaper Rash – Pişik Önleyici Jel Krem

Incia Baby Care Diaper Rash

Hacmi: 60 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Hassas cilde sahip bebeklerin pişik olma olasılığı yetişkinlere nazaran daha fazladır. Bu sebeple bebekler için pişik kremi kullanımına önem vermek gerekiyor. Incia markasının rettiği Baby Care Diaper Rash ürünü ise bebek cildine bakım yaparak pişik olmayı önlüyor. Bez kullanımı sebebiyle oluşan pişikler ve yanıklar sebebiyle oluşan yaraların tedavisinde de Incia Baby Care Diaper Rash’ı kullanabilirsiniz.


Uni Baby Pişik Kremi

Uni Baby Pişik Kremi

Hacmi: 75 ml
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

Uni Baby Pişik Kremi, bebeklerin bez bölgesindeki tahriş olmuş cildi yumuşatarak anında fayda sağlıyor. Sızlamanın azalmasını sağlayarak tahrişi ortadan kaldıran krem içeriğindeki pantenol ve lanolin sayesinde bebeğin bez dönemini rahat geçirmesini sağlıyor. Kolay sürülen ve cilt tarafından hemen emilen krem; alkol, paraben, boya ve parfüm içermiyor.


Oksizinc Pomat

Oksizinc Pomat

Hacmi: 100 gr
Cilt Tipi: Tüm Ciltler

İçeriğinde bulunan çinko sayesinde cildin beslenmesine yardımcı olan Oksizinc Pomat, pişik tedavisinde kullanılan en etkili kremlerin başında geliyor. Uygulandığında cilt üzerinde kuruma yapar ve ardından sürülen bölgeyi koruma altına alır. Dermatologlar tarafından onaylanan bu ürün hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilmektedir. Oksizinc Pomat’da bulunan doğal balık yağı sayesinde sadece pişik değil yara tedavilerinde de fazlasıyla tercih ediliyor.


Desitin Hızlı Koruma Pişik Önleyici Krem

Desitin

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Yenidoğan Cildi

Kullanıldığı andan etkisini göstermeye başlayan Desitin, geliştirilmiş formülüyle fark yaratıyor. Cildi yumuşatarak kızarmasına ve tahriş olmasını engelleyen bu pişik kremi, dermatolojik olarak test edilmiştir. Yenidoğan bebeğiniz için gönül rahatlığıyla her gün kullanabileceğiniz kremin parfüm içermeyen yapısı oldukça önemli bir detay.


Alerjikka Pişik Kremi

Alerjikka

Hacmi: 40 ml
Cilt Tipi: Bebek Cildi

Bebeğinizin her alt değişiminde uygulayarak pişik oluşumunu engellemenize yardımcı olan Alerjikka Pişik Kremi, hassas ciltlerin bir numaralı tercihi. İçeriğinde bulunan calendula ve buğday yağı sayesinde cilt yaraları iyileşirken aynı zamanda rahatlatılır. Anti-oksidan ile beraber zarar görmüş cilt hücrelerinin yenilenme süresi azalır.


Popolin Omega Pişik Kremi

Popolin

Hacmi: 100 gr
Cilt Tipi: Bebek Cildi

Cilde oluşan yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayarak çocuğunuzu rahatlatan Popolin Omega Pişik Kremi’nin formülünde Omega 3-6-7-9 yağları bulunuyor. Bu yağlar bebeğinizin cildinin en çok ihtiyaç duyduğu asitlerdir. Yumuşatıcı etkisiyle pişik gibi durumları ortadan kaldırarak cildin rahatlamasını sağlayan krem, Anne ve Babaların vazgeçilmezi olmuş durumda. Ayrıca kremin cilt üzerinde koruyucu etkisi de mevcut.


Weleda Calendula Organik Pişik Kremi

Weleda Calendula

Hacmi: 100 ml
Cilt Tipi: Hassas Ciltler

Diğer pişik kremlerine göre bir tık daha pahalı olan Weleda Calendula, organik formülüyle ebeveynler tarafından olumlu yorumlar almayı başarıyor. İçeriğindeki aynısefa çiçeği ve birkaç bitki özü sayesinde bebeğinizin pişiğini önler ve cildini besler. Dermatolojik olarak test edilen krem, sadece hassas ciltler için uygundur. Kuru cilt üzerinde uygulayarak en doğru sonucu çok çabuk şekilde elde edebilirsiniz. Ek olarak lanolin ve çinko oksit ile bebeğinizin cildi tüm gün boyu koruma altına alınır.


Özellikle bebeklerde oldukça sık görülen pişik hakkında merak ettiklerinizi bir araya getirerek aşağıda cevaplandırdık.

Pişik Nedir?

Bez bölgesinde yaşanan pişik sorunları genelde kirli bezin uzun süre cilde teması nedeniyle oluşuyor. Zaman içinde idrarda ortaya çıkan amonyak, cildin koruyucu tabakasını yakarak zayıflatıp tahriş ederek kızarıklıklar oluşturuyor. Kabarma ve kaşıntıyla birlikte yarattığı rahatsızlık gittikçe artan pişikle mücadele etmenin yolları ise oldukça basit…

Pişik Nasıl Önlenir?

  • Altı bezlenen bebek veya yetişkinin bezini sık sık değiştirmek, bu arada bez bölgesini temizleyerek kurulamak ve bir süre havalanmasını sağlamak önemli bir tedbirdir.
  • Temizlik için kullanılan ıslak mendiller bazı ciltlerde alerji yapabildiği için mümkünse temizliğin ılık suyla ıslatılmış pamukla yapılması gerekmektedir.
  • Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlar iyi durulanmalı mümkünse açık havada kurutulmalıdır.
  • Bezin bebeğin ve yetişkinin bedenine uygun ölçüde olması önemlidir. Dar bezler pişik riskini arttırıp iyileşmeyi de zorlaştırır.
  • Sentetikten uzak durarak, pamuklu dokuma çamaşırlar ile vücudun diğer bölgelerinde pişik oluşumunun önüne geçilebilir.

Pişik problemlerinde yukarıda sıraladığımız nedenlerin ortadan kaldırılması en önemli tedavi adımıdır. Ardından da bebeğin veya yetişkinin cildine uygun bir pişik kremiyle oluşan pişik kızarıklıklarının tedavisi yapılır. İleri seviye pişik vakalarında bir doktorun görmesi ve önerisiyle ilaç tedavisi yapılması gerekebilir.

Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

En iyi kozmetik markaları tarafından geliştirilmiş hassas formüllü pişik kremleri temel olarak bu sorunu çözmekte oldukça etkilidir. Onarma ve cildi yatıştırma özelliği bulunan pişik kremleri, bez değişimlerinde ince bir tabaka olarak uygulanarak cildin tahriş olmaması için koruyucu olarak da tercih edilebilir.

Temelde hem rahatsızlığın önüne geçip hem de mevcut sorunu çözmek için formüle edilmiş olan kremlerin içeriğinde genellikle çinko oksitleri, doğal bitki yağları, pantenol, lanolin, balmumu, bitki özleri kullanılır. Dermatolojik olarak onaylanan ürünleri güven içinde kullanabilirsiniz.