Yemeklerin hazırlık aşamasında elimizden düşürmediğimiz mutfak bıçaklarının yapılan işi kolaylaştırması üründen beklenen en önemli işlevlerin başında geliyor. Ayrıca et, sebze veya diğer ürünlerin soyulması ve doğranması gibi zaman alan hazırlık sürecinde doğru bıçağı seçmek ve en iyi bıçak markaları tarafından üretilen profesyonel bıçak çeşitlerini kullanmanın ciddi oranda zaman kazandırıyor olduğu da değerli bir gerçek. Şeflerin tercih ettiği, ev kullanımına da uygun en iyi mutfak bıçağı ürünleri arasından sizler için seçtiğimiz marka listemizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Sıra Marka ÖzellikİyiÖneri Puanı
1PirgeUzun Süreli10/10
2SolingenDayanıklı Malzeme10/9.9
3WusthofPaslanmaz Yapı10/9.9
4KaiŞık Tasarım10/9.8
5VictorinoxErgonomik10/9.8
6EmsanErgonomik10/9.5
7ZwillingDayanıklı Malzeme10/9.7
8Sürmene SürbisaUzun Süre Keskinlik10/9.8
9ZylissDayanıklı Malzeme10/9.3
10Giesser MesserŞık Tasarım10/9.5
11KaracaErgonomik10/9.6
12ROOCDayanıklı Malzeme10/9.8
13JumboDayanıklı Malzeme10/9.5
14RefikadanErgonomik10/9.2
15LazoğluPaslanmaz Yapı10/9.4
En İyi Bıçak Öneri Listesi

En İyi Bıçak Tavsiyeleri

En iyi bıçak markaları arasından sizler için seçtiğimiz bıçak tavsiyeleri listemizle devam ediyoruz. Dünyanın en iyi bıçak markası arasında adı geçen Alman ve İsveç bıçak markaları gibi pek çok iddialı markaya yer verdiğimiz yazımızda en iyi Türk bıçak markalarını da görebilirsiniz.

Pirge Bıçak

Pirge

Şef, kasap, pastacı ve ev tipi bıçak çeşitleriyle büyük beğeni toplayan Pirge en iyi Türk bıçak markalarının başında geliyor. Bursalı yerli bıçak imalatçısı 1879’dan bugüne kadar faaliyet gösteriyor ve günlük olarak 15bin kadar bıçak üretiyor. Paslanmaz bıçak çeşitleriyle sektörde önemli bir yer tutan Pirge, ev için üretilmiş pek çok markasıyla da ilgi görmeyi sürdürüyor. Aynı çatı altında üretimi yapılan Pureline, Deluxe, Sultan, Profi, Elite, Titan East, Classic markaları, CremeHome markaları evler için satışa sunulurken Ecco, Duo, Gastro, Classic Markaları ise şefler tarafından tercih ediliyor.


Solingen Bıçak

Solingen

Güçlü ve kalın çeliği sayesinde ultra keskinlik sağlayan Sollingen bıçaklar mutfaklarınız için en uygun ürünler olup şık tasarımları ile dikkat çekiyor. Farklı boyutlara sahip Sollingen marka bıçaklar uzun yıllar kullanıma uygun olup profesyonelce yeniden keskinleştirilebilir. Tasarıma göre farklı kabzalara sahip olan Solingen mutfak bıçakları mutlaka elde yıkanmalıdır.


Wusthof

Wusthof

Alman bıçak markaları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Wusthof bıçak çeşitleri hem şık hem de ergonomik yapıları sayesinde çok tercih ediliyor. Tek parça çelik kullanılarak üretilen bıçaklar paslanmıyor ve uzun ömürleriyle kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Ahşap bıçak sapları özenle hazırlanarak bıçak profillerini ergonomik olarak destekliyor. Tezgah üstü bıçak setleri de son derece popüler olan Wusthof mutfakta işini şansa bırakmayı sevmeyenlerin favorisi.


Kai Bıçak

Kai

Japon markası Kai en iyi bıçak markaları listemize asırlık tecrübesi ve dayanıklı, güçlü modelleriyle giriyor. Sebze, et, satır, santoku, Şef bıçağı, oyma bıçağı, dilimleme bıçağı, kemik temizleme ve çok amaçlı bıçak gibi pek çok seçenek ve farklı modeller ile dünya ülkelerinin çoğunda tüketiciye ulaşıyor. Markanın Michel Bras ve Shun serisi modelleri hem ülkemizde hem de dünyada rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarıyor.


Victorinox

Victorinox

İsviçre çeliği konusunda öne çıkan bir ülke olduğu için genellikle İsviçreli bıçak üreticileri rakiplerinden biraz daha fazla tercih ediliyor. Victorinox hem bıçak hem de çakılarıyla tüm dünyanın en yakından tanıdığı markaların başında yer alıyor. Mutfak çözümleri sunan çok çeşitteki bıçak ürünüyle evlerde çok sık görebileceğiniz Victorinox bıçak modelleri arasında şef bıçaklarından tezgah üstü setlere kadar pek çok seçenek bulunuyor.


Emsan Bıçak

Emsan

Çok çeşitli modellerde bıçak üretimi yapan Emsan, en çok satılan bıçak markaları arasında yerini alıyor. Tezgah üstü setleriyle oldukça popüler olan marka hem ev için hem de şefler için kaliteli bıçaklar üretiyor. Paslanmaz çelikten üretilen bıçakları ile uzun süre kullanılan Emsan, hemen hemen bütün evlerde bulunuyor.


Zwilling

Zwilling

1731’den bari faaliyetini sürdüren alman bıçak markası Zwilling sektörün lokomotif markaları arasındaki yerini korumayı başarıyor. Şef bıçakları ve tezgah üstü bıçak setleriyle kullanıcıların kalbinde yer eden başarılı marka çok amaçlı bıçaklar, ekmek bıçaklar, fileto bıçakları ve dilimleme bıçakları gibi kategorilerde büyük ilgi görüyor. Ahşap sap ve lazer kesim bıçakların birlikte kullanıldığı serilerinde leke tutmazlık konusunda da son derece başarılı.


Sürmene Sürbisa

Sürmene Sürbisa

Sürmene bölgesinin önemli bir üretimi olan bıçakçılık alanında etkin markaların başında gelen Sürmene Surbisa ahşap saplı, dayanıklı ve oldukça başarılı ürünleriyle usta aşçıların tercihi oluyor. Setleri, çantaları ve tekli ürün gruplarıyla geniş bir yelpazede çözümler sunan Sürmene Surbisa ürünleri üzerinde horon oynayan iki kişinin bulunduğu logosuyla hem bölgeyi temsil ediyor hem de yurt içi ve yurt dışı satışlarıyla bölgede antik çağdan beri süregelen kesici alet imalatını gündemde tutmayı başarıyor.


Zyliss

Zyliss

İsviçre’nin iddialı bıçak üreticilerinden biri olan Zyliss 1951’den bu yana aktif olarak sektöre ürün sunuyor. Hem bıçak hem de mutfak aletleri alanında tanınan değerli bir marka olan Zyliss hem tasarım hem de kalite konusunda öncüler arasında kalarak zevkli ve şık ürünlerle tüketiciye ulaşıyor. Hem evlerde hem de profesyonel mutfaklarda kullanıma uygun mutfak çözümleri açısından üretken olan Zyliss hem trendleri takip ediyor hem de ürün yelpazesini güncelleyerek piyasadaki yerini koruyor.


Giesser Messer

Giesser Messer

Bıçak sanayiindeki popüler Alman markalarından biri olan Giesser Messer 1776’dan beri aile geleneği olarak sürdürdüğü ticari faaliyetine günümüzde 6. kuşakla devam ediyor. Gelenek bilincine dayanan üretim prensipleriyle her gün 8 binden fazla bıçak üreten marka ürünlerini tüm dünyaya satıyor. Profesyonellerin vazgeçemediği markalardan biri olan Giesser Messer hem işlevsel hem de tasarımıyla öne çıkan bıçaklar üretiyor.


Karaca

Karaca

Türkiye’de en bilinen markalardan biri olan Karaca, kaliteli ve sağlam yapısıyla ön plana çıkıyor. Keskin bıçaklarıyla mutfaktaki bütün işlerinize yardımcı olan Karaca, diğer bıçak markalarına göre daha uygun fiyatlı olmasından dolayı kullanıcılar tarafından fazlasıyla ilgi görüyor.


ROOC

ROOC

2011 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren ROOC, aradan geçen 5 yıl ardından ülkemizde bıçak üretimine de başladı. Kaliteli ve uygun fiyatlı bıçaklarıyla kullanıcıları kendisine çeken ROOC, keskin bıçakları sayesinde olumlu yorumlar topluyor. ROOC, her geçen gün hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.


Jumbo

Jumbo

İlk olarak 1947 yılında İstanbul’da kurulan Jumbo, üstün kalitesiyle günümüze kadar gelmeyi başardı. Kendisine özel bıçak tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Jumbo, keskin ve uzun ömürlü ürünleriyle fark yaratıyor. Bıçakları diğer markalara göre daha pahalı olsa da ürünlerinin malzeme kalitesinin oldukça yüksek olduğunu söylemekte fayda var.


Refikadan

Refikadan

Youtube videolarıyla adını tüm Türkiye’ye duyuran Refika, şimdide kendi markasıyla karşımızda. Pirge bıçak markasıyla ortak çalışma sonucu ortaya çıkan Refika bıçakları, oldukça kaliteli ve keskin bir yapıya sahip. El destekli tasarımı sayesinde fazlasıyla kullanışlı olan Refika şef bıçakları, uzun yıllar mutfağınızda yerini almaya hazır.


Lazoğlu

Lazoğlu

El yapımı bıçaklarıyla farkını ortaya koyan Lazoğlu, birçok farklı türde bıçak üretimi yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Sadece bıçak değil kılıç üretimi de yapan bu firma, kaliteli ve şık tasarımlarıyla adını en iyi bıçak markaları listesine yazdırmayı başarıyor.

Yemek yapmayı kolaylaştıran ve her evin olmazsa olmaz ürünleri arasında olan bıçaklar hakkında merak ettiklerinizi derledik.

Bıçak Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer mutfakta çalışmayı seviyorsanız elinizin altında işinizi kolaylaştıracak iyi bir bıçak bulundurmanın kıymetini de biliyor olmanız gerekiyor. Yeni bir bıçak alırken en iyi seçimi yapabilmeniz için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken basit ama önemli ayrıntıları bir araya getirdik. İşte ayrıntılar:

 • Alacağınız bıçağın elinize rahat oturuyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu test etmek için de bıçağı almadan önce mutlaka denemeniz gerekiyor. Çünkü gözle çok ayırt edilemeyebilecek farklılıklarla bıçağın sizin için sağlayacağı konfor da değişecektir. Görselliği birbirine çok benzeyen bıçaklar, uzunluk, sırt kalınlığı ve ağırlık gibi detaylarıyla birbirinden ayrılır. Sizin bıçağı denedikten sonra satın alma kararını vermeniz bu açıdan riskleri ortadan kaldıracaktır.
 • Eğer tüm parçaları kullanabileceğiniz bir uzmanlık seviyesinde çalışmıyorsanız o zaman set halinde satılan bıçaklar sizin için çok gerekli olmayabilir. En rahat ettiğiniz ve fonksiyonel birkaç bıçak seçip onlarla çalışmak daha kolay olabilir.
 • Kaliteli ve paslanmaz çelik ile imal edilmiş bıçaklardan vazgeçmemenizi öneriyoruz. Hem sağlıklı hem de uzun ömürlü oldukları için mutfakta ilk tercih etmeniz gereken bıçak çeşidi paslanmaz çeliktir.
 • Uzun kullanım ömrü için alacağınız bıçağın lazer kesim olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Lazer kesim bıçaklar kullanım sırasında son derece başarılı olsa da bilenemedikleri için zaman içinde nitelikleri zayıflayacak ve eski performansları ortadan kalkacaktır.

Bıçak Çeşitleri Nelerdir?

İşin içine bıçak çeşitleri de girince satın alma süreci sizi biraz zorlayabilir. Seramik, çelik, titanyum gibi malzemelerden üretilmiş pek çok ürünün yer aldığı piyasada en iyi bıçak markaları hakkında kararsız kalabilirsiniz. En doğru tercihi yapmak için kullanım amacınıza uygun bir bıçak seçmek de önemli bir ayrıntıdır. İşte kullanım alanlarına göre bıçak çeşitleri:

 • Kasap bıçakları,
 • Meyve bıçakları,
 • Fileto bıçakları,
 • Satır,
 • Şef bıçağı,
 • Kemik sıyırma bıçağı,
 • Ekmek bıçağı,
 • Peynir bıçağı,
 • Kesme bıçakları,
 • Doğrama bıçakları
 • Av bıçakları
 • Çakılar.

Sıcak Dövme Bıçak Nedir?

Çekiç veya balyozla dövülen bıçaklar ilk önce yüksek ısıya maruz bırakılıyor. Döverek şekil verilen ve inceltilen bıçaklar çelikten yapıldığı için uzun yıllar keskinliğini kaybetmeden kullanılabiliyor.

En İyi Bıçak Neyden Yapılır?

Paslanmaz çelik oldukça dayanıklı olduğundan bıçak aldığından ham maddesinin çelik olmasına dikkat etmelisiniz. Çelik, bıçakların keskinliğini uzun yıllar kaybettirmediğinden genellikle şef bıçaklarının ham maddesini oluşturur. Kalitesine göre ayrılan çelik bıçakları uzun yıllar kullanmak istiyorsanız güvenilir markaları tercih etmenizi öneriyoruz.