Motosiklet sürücülerinin en önemli güvenlik ekipmanı şüphesiz motor kaskı. Kanunen de kullanımı zorunlu ekipmanların başında gelen kask özellikle kafatasını darbelere karşı koruma fonksiyonuyla sürücüler için büyük önem taşıyor. Kaza sonucu yaralanma ve ölüm riskini azaltabilen motor kaskları hem sürücü hem de ona eşlik eden artçılar için kullanılması en önemli aksesuar olarak öne çıkıyor.

Gelişen teknolojiden de faydalanan motosiklet kask markaları yenilik yapmaya devam ederken motosikletler için ürettikleri kaskları da geliştiriyorlar. Daha hafif, daha güvenli kask modelleriyle sürücüler için daha fazla güvenlik sağlıyorlar.

Kasklar, kafa yaralanmalarının ciddiyetini, ölüm olasılığını, kalıcı sakatlığı ve yaralanma sonrası iyileşme süresini azalttığı gibi aynı zamanda motor modasının da ayrılmaz bir parçası sayılıyor. Sizi hem güvende tutacak hem de havalı gösterecek bir kask arıyorsanız en iyi kask tavsiyeleri listemize hemen göz atmalısınız!

En İyi Kask Tavsiyeleri

Sürüş güvenliği ve keyfi açısından vazgeçilmez aksesuarlar olan kasklar arasında kaybolmadan kendiniz için en iyi kaskı satın almak istediğinizi biliyoruz. Bu süreci hızlandırmak için, en iyi kask markaları sıralaması arasında yer alan dünyanın en iyi kask markalarının bir listesini hazırladık.

Airoh Kask

airoh kask

1997 yılından beri üretilen ve İtalyan malı olan Airoh yenilikçi ve başarılı kask markalarından biri olarak listemizde yer alıyor. Geniş bir model seçeneğiyle sürücülerin zevklerine de hitap eden marka Antonio Locatelli’nin imzasını taşıyor. Yüksek kaliteli yarış kasklarını tüm sürücülerin ulaşabileceği noktaya çekmeyi hedefleyen marka kaliteli, güvenli ve modern ürünlerle piyasanın en iyi kask markalarından biri oluyor.


Arai Kask

arai kask

1937’den beri hizmet veren marka başlangıçta sadece şapka üretmek için kurulmuş. Ancak 1940’lardan sonra kask üretiminde de adını duyuran marka ilerleyen yıllarda daha güvenli ve fonksiyonel modeller üretmeye başlıyor. Hirotake Arai tarafından kurulan marka, babadan oğula devrolduktan sonra genç Mitch, markanın vizyonunu da geliştirmeyi hedefleyerek ortalamanın üzerindeki kalitede kasklar üretip bir numara olmak amacıyla yoluna devam ediyor.


Nolan Kask

nolan kask

İtalya’dan listemize giren bir diğer motosiklet kaskı üreticisi de Nolan. 1972 yılında Lander Nocchi tarafından kurulan ve Avrupa’nın en iyi kask markalarından olan Nolan modüler kasklarıyla oldukça yüksek değerlendirme puanları alıyor. Her mevsim kullanılabilen modüler kasklar güvenli ve başarılı motosiklet kaskları listemizde yerini alıyor.


Shoei Kask

shoei kask

En güvenilir kask markalarından biri olan Japon markası Shoei Kask 1959 tarihinden beri aktif olarak faaliyet gösteriyor. Dünyanın en iyi kask markalarından biri sayılan ve el yapımı motosiklet kaskları alanında da liste başı olan Shoei SHARP derecelendirmesinde 5 yıldız alabilmiş kask modelleriyle de sürücülerin favori markalarından. Ayrıca markanın 4 yıldız gibi yüksek yıldız derecesinde de pek çok modeli bulunduğunun altını çizmek gerekiyor. Markanın rüzgar gürültüsünü büyük ölçüde azaltan, 360 derece dönebilen yüz siperi kilitleme sistemine sahip kaskları ayrıca iç güneşlikleriyle de çok fonksiyonel!


LS2 Kask

ls2 kask

Başlangıçta Çin’de kurulmuş ancak zaman içinde İspanya’da üretim faaliyetlerine devam etmiş bir marka olan LS2 Kask yüksek güvenlikli ve ekonomik kask modelleriyle listemize giriyor. 2008’den beri kendi markasının üretimine yönelen ve F/p ürünü modelleri pek çok sürücünün tercihi olan LS2 Kask sağlam ve güçlü kasklarıyla her bütçenin ulaşabileceği seçenekler sunuyor.


Shark Kask

shark kask

1986’da profesyonel yarışçı olan iki kardeş tarafından kurulan Shark hem yenilikçi politikaları hem de yüksek puanlı modelleriyle sürücülerin hedefindeki markalardan. Karbon fiber kask üretiminde öncü olan marka SHARP değerlendirmelerinde tam puan almış pek çok modele sahip. Kullanıcısına mükemmel koruma ve yüksek aerodinamik sunan modelleriyle üst segmentte kasklar üreten Shark alabileceğiniz güvenli ve en iyi kask markaları arasında yer alıyor.


AGV Kask

agv kask

1946 yılında Gino Amisano ile iki ortağı tarafından kurulan AGV kask faaliyete sele örtüsü ve hafif kask üreticisi olarak başladı. Bir süre sonra yol yalnız devam kararı alan Amisano, evlendikten sonra eşiyle birlikte çalışmayı tercih ederek 1947’de ilk kasklarını piyasaya sürüyor. Pazarlama konusunda başarılı bir ivme yakalayan marka istikrarlı politikaları ve başarılı modelleriyle her zaman gündemde kalmayı başararak listemizde yer buluyor.


Bell Kask

bell kask

Araç parçaları üretmek amacıyla kurulan Bell 1923’ten beri hizmet veren bir Amerikan markası olarak oldukça eski bir marka. Çalışanlarından Roy Richter tarafından 1945’te 1.000 dolara satın alınan ve 1954’ten beri de kask üretmeye başlayan marka bugün normal yol seyahatinden tutun da yarış sporları da dahil olmak üzere herkes için ve her türlü yarış sporu için kask üretiyor.


Caberg Kask

caberg kask

İtalyan imzası taşıyan bir marka olan Caberg 1974 yılında İtalya’nın kuzeyindeki Bergamo’da kurulmuş. Flip-up modeli satışa sunan ilk İtalyan marka olan Caberg dünyanın en popüler modüler kask üreticisi ve inovasyon tarafı güçlü markalarından biri olarak tanınıyor.


Fox Kask

fox kask

1974 yılında Geoff Fox tarafından kurulan Fox özellikle motorkros için ürettiği giysilerle piyasanın en bilinen markalarından biri sayılıyor. Tüm ekstrem sporlar için de üretim yapan marka bu anlamda ürün gamını geliştirerek yenilikçi, uygun fiyatlı ve güvenli kasklar yaratıyor. Hem f/p ürünleri hem de keyifli modelleriyle piyasada mevcut yerini koruyan Fox sevilen kasklarıyla listemizdeki markalardan biri oluyor.

En İyi Motor Kaskı Nasıl Seçilir?

Güvende kalmak için motor kaskınızı seçerken dikkate almanız gereken önemli bazı ayrıntılar olduğunu unutmayın. En iyi kask markaları listemize geçmeden önce doğru kask alışverişi için bilmeniz gerekenleri hızlıca hatırlatmak istiyoruz. İşte kask seçmenin püf noktaları:

  • Kafa yapınıza uygun bir kask aldığınıza emin olmalısınız. Bunun için de doğru ölçüde bir kask edinmeniz çok önemli… Doğru ölçüde bir kask başınızı sıkmamalı ve de taktığınızda başınızı hareket ettirmenize olanak vermemeli.
  • Sürekli başınıza baskı yapacak bir ürün aldığınızı unutmayın. Bu nedenle kask alırken ağırlığıyla sizi yormayacak ancak hafifliğiyle de riske atmayacak bir kask seçmelisiniz.
  • Ayarlanabilen kasklarla çene altında yer alan kemer sayesinde daha rahat edebilirsiniz. Kemer ayarını kendinize göre yaparak kaskın başınıza tamamen oturmasını ve sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Alışveriş yaparken bu tipteki kasklara öncelik vermenizi öneriyoruz.
  • Kullandığınız motosikletin kapasitesi ve amacına uygun bir kask seçmelisiniz. Hız yapacağınız bir motor sürüyorsanız tamamen kapalı bir model seçmelisiniz. Yaz günü sahilde yavaş bir piyasa turu atmak için çıkıyorsanız daha hafif ve yarım bir kask modelini de kullanabilirsiniz.
  • Havalandırma fonksiyonu işlevsel olan bir kask ile terlemez ve daha konforlu sürüş fırsatı bulursunuz. Bu nedenle alacağınız kaskta gerçekten havalandırma özelliği olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.
  • Kaskın ön kısmındaki cam sizin için hem koruyucu hem de görüşte kolaylık sağlayan bir öneme sahiptir. Buğulanmayan ve çizilmelere karşı dirençli bir kask ile daha uzun süreli ve daha keyifli sürüş yapabilirsiniz.
  • Standartlar açısından denetlenmiş ve onaylanmış markaların kasklarını satın almak size en baştan avantaj sağlayacaktır. Mümkünse Avrupa Standartları uygunluğu olan Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu standardı UNECE olan bir kask tercih etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here