Evde barındırdığımız kuş dostlarımız, doğal güdülerini kullanarak doğadan beslenme şansına sahip değiller. Bu nedenle onlar için seçeceğimiz yemlerin, ihtiyaçlarını karşılıyor olmasına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Hem ömürlerini uzatmaya hem de sağlıklı yaşamalarına yardımcı olan kuş yemleri bu nedenle oldukça mühim.

Evde beslemenin en çok tercih edildiği kuş türleri arasında muhabbet kuşu ilk sırada yer alıyor. Bu sebeple yazımız en iyi muhabbet kuşu yemlerinden bir liste içeriyor.

Sıra MarkaHacimİyiÖneri Puanı
1Gold Wings Premium1 kg10/10
2Versele Laga1 kg10/9.9
3Jungle1 kg10/9.6
4Quik1 kg10/9.7
5Gardenmix Platin1 kg10/9.8
6Nature Plan400 gr10/10
7Vitakraft500 gr10/9.8
8Vivid Premium20 kg10/9.7
9Gold Wings Premium10 adet10/9.9
10Beaks750 gr10/9.6
11Eurogold1 kg10/9.8
12Jungle5 adet10/9.8
13Polo400 gr10/9.5
14Garden Mix Platin150 gr10/9.9
15Quick Doğal Dal Darı5 adet10/9.8
En İyi Kuş Yemi Öneri Listesi

En İyi Kuş Yemi Tavsiyeleri

Evde beslenebilen muhabbet kuşu dostlarınız için tercih edebileceğiniz en iyi kuş yemi markalarını sizler için derledik. Minik dostunuzun cinsine en uygun ürünü kolaylıkla seçebileceğiniz listemizde formülü açısından zengin içeriğe sahip markalar ile uzman önerilerine bir arada yer vermeye çalıştık. Kabuksuz muhabbet kuşu yeminden meyveli kuş yemlerine kadar geniş bir çeşit sunduğumuz listemizi beğeneceğinizi umuyoruz. İşte en iyi kuş yemi tavsiyelerimiz:

Gold Wings Premium Muhabbet Kuş Yemi

Gold Wings Premium Muhabbet Kuş Yemi

Hacmi: 1 kg
İçindekiler:
 Beyaz, Kızıl ve Sarı Darı, Aspur, Aspir.

Beyaz, kızıl ve sarı darı, aspur, aspir, gibi içeriğe sahip olan Gold Wings Premium sayesinde kuşlarınızın daha zeki ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz. Kuşların lezzetli buldukları formül sayesinde kullanıcıların da genel puanı oldukça olumlu olan ürün kolayca sindirilebildiği gibi aynı zamanda kondisyon içinde gerekli vitaminleri sağlıyor.


Versele Laga Muhabbet Kuşu Yemi

Versele Laga Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 1 kg
İçindekiler:
 Beyaz, Kızıl ve Sarı Darı, Aspur, Aspir, Yulaf, Keten Tohumu.

%100 Doğal içeriklerden oluşan harmanıyla muhabbet kuşunuz için ideal formülü sunan bir diğer marka da Versele Laga. Muhabbet kuşunuza tüm öğünlerde verebileceğiniz bu yem son derece zengin bir içeriği sahip. Tahıl ve renkli tohumlardan oluşan kuş yemini Muhabbet kuşlarınızın keyifle yiyeceğinden emin olabilirsiniz. İçerisinde beyaz darı, soyulmuş yulaf, sarı darı keten tohumu, kırmızı darı, Nijer tohumu, Kanarya tohumu ve aspir bulunan kuş yemi ideal bir oranla harmanlanıyor. Bu sayede kuşunuzun ihtiyacı olan mineral ve vitamin desteğini aldığını bilmek de oldukça rahatlatıcı elbette. Bağışıklık sistemini destekleyen, lezzetli ve zengin içeriğiyle kuşunuzun canlı ve parlak tüylere sahip olmasına da etki ediyor.


Jungle Poşet Muhabbet Yemi

Jungle Poşet Muhabbet Yemi

Hacmi: 1 kg
İçindekiler:
 Beyaz ve Sarı Darı, Aspur, Yulaf, Keten Tohumu, Galeta, Nijer.

İçeriğinde sarı darı, beyaz darı, aspur, nijer, keten, iç yulaf, vitaminli galeta parçaları bulunan Jungle poşet muhabbet kuşu yemi fazla sayıda kuş bakan kullanıcıların tercih ettiği ekonomik seçenekler arasında yer alıyor. İçeriğinde bulunan vitaminli galeta parçaları, boyalı ekmek parçaları diye yorumlanarak zaman zaman kullanıcılardan eleştiri alsa da ürünü tercih eden ve öneren sayısı bir hayli fazla. Sultan papağan ve muhabbet kuşu sahiplerinin ilgi gösterdiği ürün yarım ve bir kiloluk ambalajlarla satışa sunuluyor.


Quik Muhabbet Kuşu Yemi

Quik Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 1 kg
İçindekiler:
 Beyaz ve Sarı Darı, Aspur, Yulaf, Keten Tohumu, Nijer.

Tam yem formülüyle muhabbet kuşları için geliştirilen Quik Muhabbet Kuşu Yemi zengin içeriğiyle ilgi görüyor. Sarı darı, beyaz darı, aspur, nijer, keten ve mevsimsel olarak yulaf içeren ürün kuşlarınıza hem dengeli hem de besleyici bir öğün fırsatı sunuyor. Uygun fiyatlı bir marka olan Quik kuş yemi bu yönüyle de tüketicilerin takdirini kazanıyor.


Gardenmix Platin Seri Vitaminli Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi

Gardenmix Platin Seri

Hacmi: 1 kg
İçindekiler:
 Sarı, Kırmızı, Beyaz ve Siyah Darı, Aspur, Nijer Tohumu, Kondisyon Tohumları, Unlu Mamüller.

Karışık meyveli ve bol vitaminli en iyi kuş yemlerinden biri olan Gardenmix Platin serisi kolay sindirimi ile kuşunuz için en doğal beslenmelerden biridir. Günde 1 veya 2 defa verilmesi tavsiye edilen bu yem kuşunuzun daha canlı ve zinde olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca içerisindeki vitaminler sayesinde kuşunuzun hastalıklara karşı direnç kazanmasına da yardımcı olacaktır.


Nature Plan Meyveli ve Gerçek Ballı Muhabbet Kuşu Yemi

Nature Plan

Hacmi: 400 gr
İçindekiler:
 Sarı, Kırmızı, Beyaz ve Siyah Darı, Aspur, Nijer Tohumu, Deniz Yosunu vb.

Kuşlarınızın doğadaki beslenme alışkanlığına da uygun bir tahıl karışımına sahip olan kuş yemi içeriğindeki vitaminler, prebiyotik ve probiyotikler, kalsiyum ve bal ile rakiplerinden ayrılıyor. İçinde kırmızı darı, siyah darı, beyaz darı, sarı darı, kanarya yemi, keten tohumu, yulaf tohumu, yabani tohumlar, nijer tohumu, kenevir tohumu, istiridye kabuğu, deniz yosunu, bal tozu, bitkisel yağ, meyve aroması ve renklendiriciler bulunan Nature Plan meyveli ve ballı muhabbet kuşu yemi kuşlar tarafından da çok seviliyor.


Vitakraft Muhabbet Kuşu Yemi

Vitakraft Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 500 gr
İçindekiler:
 Sarı, Kırmızı ve Beyaz Darı, Yulaf, Bal, Kalsiyum Karbonat, Çim Tohumu.

Vitakraft Menü Muhabbet Yemi besleyici bir ürün olarak özellikle muhabbet kuşu besleyenlerin favorileri arasında yer alıyor. Minik kuşunuzun kas yapısını destekleyen protein içeriği ile birlikte aynı zamanda dolaşım sistemi için de faydalı mineraller sunuyor. Sindirilebilirliği sayesinde kuşlarınızın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayan kuş yemi aynı zamanda tüylerinin de daha canlı görünmesine fayda ediyor. İçinde Vital peletler, oyulmuş yulaf, kırmızı darı, beyaz darı, bal, kalsiyum karbonat, çim tohumundan elde edilen bitki türevleri, sarı darı ve diğer çeşitli tohumlar bulunuyor.


Vivid Premium Karışık Muhabbet Kuşu Yemi

Vivid Premium Karışık Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 20 kg
İçindekiler:
 Sarı, Siyah, Kırmızı ve Beyaz Darı, Yulaf, Keten.

Muhabbet kuşları ve Hint bülbülleri gibi kuş cinslerinin günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılayan ürün özellikle üreticilerin tercihi oluyor. Kullanıcıların tazeliği konusunda yüksek puanlarla değerlendirdiği marka hem besleyici hem de lezzetli. Ayrıca tam yem kategorisinde değerlendirilen Vivid Premium Karışık kuş yemi içeriğinde Sarı Darı, Ak Darı, Kızıl Darı, Siyah Darı, Keten, Soyulmuş Yulaf, Sade Kanarya gibi tohum ve tahıllar bulunuyor.


Gold Wings Premium Muhabbet Krakeri Ballı-Meyveli

Gold Wings Premium

Hacmi: 10’lu
İçindekiler:
 Sarı, Kızıl, Beyaz ve Siyah Darı, Aspir, Nijer Kanarya Tohumu (aspur) ve Vitaminli Galeta .

Muhabbet kuşlarının severek tükettiği Gold Wings Premium kraker, çubuk şeklinde formu ve kafese asılması sebebiyle oldukça dikkatlerini çekiyor. İçerisinde sarı, kızıl, beyaz ve siyah darı, aspir, Nijer kanarya tohumu (aspur) ve vitaminli galeta barındıran ürün kuşların kondisyonu açısından oldukça faydalı oluyor.


Beaks Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi

Beaks Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 750 gr
İçindekiler:
 Darı, Keten Tohumu, Nijer Tohumu.

Kabuksuz formülü sayesinde kafesin kirlenmesine engel olan Beaks, Kuşlarında daha rahat yem yemesine fırsat tanıyor. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve tahıllar kuşların zekasına iyi geldiği gibi enerji sağlamak açısından da oldukça başarılı. Kolay sindirilebilir olan bu kuş yemi tazeliğini bozmaması için özel kutusunda hazırlanmış.


Eurogold Muhabbet Yemi

Eurogold Muhabbet Yemi

Hacmi: 1 kg.
İçindekiler:
Darı, Keten Tohumu, Bal, Meyve.

Çok satan kuş yemleri arasında bulunan Eurogold, Muhabbet kuşlarının sağlıklı beslenmeleri için üretiliyor. En kaliteli tohumlardan üretilen bu yem sevimli dostunuzun daha enerjik olmasına yardım ediyor. Ayrıca içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde de kuşunuzun hasta olmasına engel oluyor.


Jungle Doğal Dal Darı

Jungle Doğal Dal Darı

Hacmi: 5’li Paket
İçindekiler:
Darı

Kuşların severek tükettiği Jungle Doğal Dal Darı bağışık sistemini güçlendirdiği gibi daha canlı ve neşeli olmalarına yardım ediyor. Doğal ortamlarında yedikleri gibi doğal şekilde üretilen ürün besleyicilik açısından oldukça faydalı. Ödül yemi olarak da kullanılan bu yem aynı zamanda vitamin açısından oldukça zengin.


Polo Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi

Polo Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 400 gr
İçindekiler:
Darı, Keten Tohumu, Meyve.

Meyve aromasıyla kuşların iştahla yediği Polo uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor. Tahıl ve tohumlardan oluşan bu yemin içeriğinde bulan ekstra vitaminler sayesinde dostunuz daha az hasta olacak ve her zamankinden daha enerjik olacaktır.


Garden Mix Platin Sarı Dal Darı

Beaks Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 150 gr
İçindekiler:
Darı.

Kolayca kafese takılabilen Garden Mix Platin Sarı Dal Darı tamamen doğal olduğundan sevimli dostunuzun sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Gluten içermeyen bu ürün gönül rahatlığıyla kullanılabildiği gibi içerdiği B vitaminiyle de bağışıklığı destekliyor. Düşük yağ oranına sahip olduğundan sağlıklı beslenme sunan ürün Muhabbet Kuşu başta olmak üzere Papağanlarında çok sevdiği yiyecekler arasında bulunuyor.


Quik Doğal Dal Darı

Beaks Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi

Hacmi: 5 Adet
İçindekiler:
Darı

Bal ve meyvenin besleyiciliğinden yararlanan Quick Doğal Dal Darı kuşların kondisyonunu arttırmayı başarıyor. Kafesin teline takılabilen formda olan bu yem kuşların severek tükettiği ve neşelendiği yiyecekler arasında bulunuyor.


Kuş Yemi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir kuşun yeterince sağlıklı olduğunu, iyi beslendiğini neşeli tavırları ve hareketli yapısından anlayabilirsiniz. Kuşunuzun sağlıklı olması için yem seçerken bazı önemli ayrıntıları göz önünde bulundurarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Kullanacağınız yemin, kuşunuzun cinsine uygun olmasına dikkat etmek en önemli ayrıntı. Çünkü bazı yemler türlerin özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlandığı için diğer cinslerin tüketmesine uygun olmayabilir.
  • Kuşun içinde bulunduğu üreme, büyüme veya tüy dökümü gibi dönemleri takip etmeli, o dönem için değişen ihtiyaçlarına uygun kuş yemini vermelisiniz. Böyle dönemler için özel formüllerle hazırlanmış zengin içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Tohum ve tahıl gibi içeriklerden oluşan kuş yemlerinin vitamin ve protein açısından zengin çeşitlilik sunan türlerini tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Hangi Yemleri Sever?

Muhabbet kuşları en çok sarı, beyaz, kırmızı ve siyah darı ürünlerini çok seviyorlar. Bu sebeple bu ürünler çoğu yemde mutlaka yer alıyor. Muhabbet kuşlarının sevdiği diğer yiyecekler ise ballı kraker ve dal darısı. Gelişimleri açısından da önemli olan bu ürünler kuşların severek tükettiği ve formları ile ilgilerini çektiği besinlerdir.

Kuş Yemi Yerine Ne Verebilirim?

Kuşlar için günlük vitamin ihtiyacını karşılayan ürünler yerine başka alternatifler arıyorsanız mutlaka yem vermeyi kesmemeniz gerekiyor. Bunun dışında sebzelerden fazla olmamak şartıyla haftada bir verebilirsiniz. Protein ve diğer vitaminler için yumurta beyazından yedirebilirsiniz. Tüm bunların yanında etimek ve yer fıstığı gibi ürünleri de sevdiklerini söylemeden geçmeyelim.

Muhabbet Kuşu İçin Hangi Vitamini Verelim?

Veteriner hekimin gerekli gördüğü vitaminler dışında özellikle kış ayında arada sırada suyuna bir kaç damla limon sıkarak C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.