Kitap okumanın en pratik yollarından biri de internet kaynaklı online kitap okuma siteleri ve Ücretsiz kitap okuma uygulamaları. Tüm dünyada kalabalık bir kullanıcı sayısına sahip olan online kitap okuma siteleri zengin içerikleri ve kolay kullanımları sayesinde büyük ilgi görüyor.

Kitap okumayı seven her yaştan internet kullanıcısı aradıkları eserleri online siteler üzerinden ulaşıp diledikleri her ortamda okuyabilmenin keyfini çıkarıyor. En popüler ve en iyi online kitap okuma, pdf indirme sitelerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız bu yazımız size aradığınız yanıtı bulmak için iyi bir kaynak olacak. Mobil kitap okuma alışkanlığını henüz edinmemiş okuyucularımız da bu yazı sayesinde alternatiflere göz atıp konuya dair fikir edinebilirler.

Kitap Okuma Siteleri Ücretsiz mi?

Online kitap okuma siteleri arasında hem belli bir ücret ödeyerek kitap okuyabileceğiniz siteler hem de ücretsiz siteler bulunuyor. Online kitap oku ücretsiz pdf indir gibi seçenekler ile hizmet veren yasal platformlar da mevcut. Her eserin bir telif hakkı olduğunu hatırlatarak tercihinizi yasal olarak hizmet veren online kitap okuma siteleri ve mobil kitap okuma uygulamalarından yana kullanmanızı öneriyoruz.

En İyi Online Kitap Okuma Siteleri

Bu listemizde en iyi online kitap okuma siteleri arasından seçtiğimiz yasal platformlara yer verdik. İçlerinde hem Türkçe hem de yabancı dillerde kaynak ve kitap bulabileceğiniz sitelerin yer aldığı listemizi hemen inceleyebilirsiniz. Dilediğiniz ortamda ve akıllı cihazlarınızdan kolaylıkla kitap okumaya imkan sunan bu siteleri beğenerek takip edeceğinizden ve bu vesileyle de kitap okumak için daha çok fırsat bulacağınızdan eminiz.

Google Play Kitaplar

google play kitaplar

Ücretsiz hizmetleriyle internet kullanıcısının vazgeçemediği bir platform olan Google kitap okuma açısından da kullanıcıya olanaklar sunan bir arama motoru sunuyor. Ücretsiz kitap okuma hizmeti verdiği Google Play Kitaplar ile Google listemizin ilk sırasında yer alıyor. Platformda pek çok ücretsiz yayının yanı sıra ücretli kitaplara da göz atmanızı sağlayacak bir ön izleme sistemi bulunuyor. Satın almak istediğiniz kitaplara bir kitapçıda rafları karıştırır gibi göz atmak için de kullanabileceğiniz bir arama motoru olan Google Play Kitaplar çok sayıda dil desteği bulunan başarılı bir online kitap okuma sitesi. İster ön izleme modunda inceleme yapmak için kullanın, isterseniz ücretsiz kitapları tamamen okumak için. Bu faydalı hizmet sayesinde boş vakitlerinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

E-Devlet E-kitap

e-devlet kitap

Türkiye’nin en başarılı ve yasal ücretsiz e-kitap okuma sitesi olan bu platform aracılığıyla oldukça zengin bir kütüphaneye ulaşabilirsiniz. E-devlet vasıtasıyla ulaşabileceğiniz bu kütüphanenin elektronik arşivindeki kitaplara göz atmak için ülkemizdeki herhangi bir halk kütüphanesine üye olmanız yeterli. Bazı ilçe kitaplıklarıyla da ortak çalışan platform kitap kurtları için güzel bir kaynak.

Kitapindir.in

kitapindirin

Yasal olarak mevzuatta yer alan Uyar, kaldır sistemiyle hizmet veren kitapindir.in ücretsiz bir kitap okuma sitesi. Gelirini reklamlar ile elde eden site, kullanıcılarına belirli bir süre için esere ulaşma hakkı sağlıyor. Bu süre sonunda içeriği bilgisayarınızdan kaldırarak hem yasalara uymuş hem de platformun amacına uygun davranmış olmanız bekleniyor. PDF ve ePUB paylaşımları yapan siteyi kullanarak yazarları daha yakından tanıyabilir, okumaya fırsat bulamadığınız önemli eserleri okuyabilir ve araştırmalarınız için kaynak sağlayabilirsiniz.

Altkitap

altkitap

Ücretsiz hizmet veren bir e-yayınevi olan Altkitap kitapseverlerin yakından takip ettikleri bir adres. Ülkemizin online hizmet veren ilk yayınevi olan Alt kitap yeni yazarlara destek vererek edebiyat dünyasına okuyucular kadar yeni kalemler kazandırmayı da hedefliyor. Uzun yıllardır yıllık öykü seçkileri yayınlayan platform üzerinden pek çok esere ulaşabilirsiniz.

İBB Atatürk Kitaplığı

ibb atatürk kitaplığı

Zengin bir arşive sahip olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmetleri yürütülen Atatürk Kitaplığının e-arşiv hizmeti sayesinde pek çok esere ulaşabilirsiniz. Kitaplığın arşivinde yer alan oldukça değerli tarihi eserleri okuyucuya ulaştıran bu adrese mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Open Library

open library

Sadece okumak için değil, ayrıca ilginizi çeken kitap hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bu adres dünyanın en çok tıklanan açık kitaplığı olarak biliniyor. Hemen her dilde eserin yer aldığı siteyi keşfetmek için biraz zaman ayırmanız yeterli. Kolay bir kullanım prensibi bulunan Open Library, kitapları hem kategorilerine göre hem de farklı arama seçeneklerini değerlendirerek aramanıza da olanak sunuyor.

Internet Archive

internet archive

Internet Archive sadece online kitap değil pek çok eser sunan önemli bir adres. Yaygın dil desteğiyle tüm ülkelerden çok sayıda kullanıcının favori adreslerinden biri olan sitede yer alan zengin arşiv sayesinde dilediğiniz her şeyi kısa sürede ulaşıp okumaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz kitabı belli bir süre ödünç alabileceğiniz bu dijital kütüphane 28 milyondan fazla kitap ve metin içeriyor. Televizyon yayınlarını da arşivleyen site, 1926’dan önce basılmış kitapları indirebilmenize de imkan sunuyor.

Apple Books

apple books

Apple kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik hizmet veren ve sadece Apple marka cihazlarda erişilebilen bu sayfa hem satın alma hem de ücretsiz yayınlara erişim fırsatı veriyor. Pek çok alt kategorisiyle kullanıcısına ücretsiz kitap okuma seçenekleri sunabilen platformun seslendirilmiş kayıtları da bulunuyor. Uygulama veya site sayesinde popüler kitaplar listelerine erişebilirsiniz. Ayrıca sizin için hazırlanacak öneri listelerini inceleyebilir yakında raflarda yer alacak kitaplar hakkında en erken şekilde bilgi alabilirsiniz. Kitapların ön izlemelerini görebilir ve okumayı planladığınız kitaplar için bir okunacak kitaplar listesi oluşturabilirsiniz.

Wattpad

wattpad

Amatör yazarlara eserlerini dijital olarak yayınlama fırsatı sunan platformlardan biri olan Wattpad aynı zamanda online kitap okuma sitesi. Bugüne kadar oldukça çok sayıda yeni yazarın tanınmasına vesile olan Wattpad, sosyal hikaye anlatma platformu olarak tanımlanıyor. Eğer yepyeni kalemleri okumak size keyif veriyorsa bu adrese mutlaka göz atmalısınız. Son dönemde yayınlanan ve çok beğenilen bazı dizilerin senaryolarının da Wattpad kaynaklı olduğunu bilmek size bu platform hakkında daha net bir fikir verebilir. Hem okuyup hem yazmaya teşvik eden Wattpad ile belki sadece okumak değil bir şeyler yazmak da hoşunuza gidebilir…

Rakuten Kobo

rakuten kobo

Türkçe dil desteği bulunan Rakuten Kobo ülkemizde ilgi gören önemli bir elektronik kitap sitesi. Dijital yayınlardan hoşlanan kişilerin uzun zamandır ilgi gösterdiği sitenin Türkçe e-kitap arşivi de oldukça zengin. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok ülkesine ait ve farklı dillerde yayınlanmış binlerce esere de kolaylıkla ulaşma imkanı bulunuyor. Ücretsiz bir üyelik sistemi olan Rakuten Kobo, üye olduktan sonra kolaylıkla kullanılabilir bir ara yüze sahip. En yeni çıkan kitaplardan klasiklere kadar çok sayıda kitaba online erişebileceğiniz site aracılığıyla aradığınız kitapları e-kitap olarak satın alabilirsiniz. Ücretsiz kitaplar da sunan platforma göz atmak için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

Goodreads

goodreads

2007’den beri aktif olarak hizmet veren Goodreads, özellikle okumayı seven kullanıcıları bir araya getiren sosyal bir platform. Hem öneriler, hem forumlar hem de ücretsiz kitaplar sunan adres aracılığıyla kitaplar üzerine pek çok etkileşimde bulunabilirsiniz. Arkadaşlarınızla kitap seçimlerinizi paylaşabileceğiniz, kendinize özel bir okuma listesi hazırlayabileceğiniz ve eserlere ait incelemeler yayınlayabileceğiniz siteyi seveceğinizi düşünüyoruz.