Karavan hayatını kolaylaştıran onlarca ürün var. O ürünlerden biri de kasetli tuvaletler. Tuvalet ihtiyacınızı kolayca gidermenizi sağlayan kasetli tuvaletlerin evdeki klozetlerden tek farkı atık su tankına sahip olması. Kaset adı verilen atık su tankına karavanın dış kısmından ulaşılıyor. Kolayca yerinden çıkarılan kaset, uygun bir alana boşaltılabiliyor. Klozet formundaki kasetli tuvaletlerde sifon da bulunuyor. Özellikle şehirden uzak, doğa içinde tatil yaparken oldukça işe yarıyor.

Sıra ModelAtık TankıİyiÖneri Puanı
1Thetford C 22318 L10/9.9
2Dometic Cts 411019 L10/10
3Porvaletti22 L10/9.9
4Ventus Freucamp18 L10/9.8
5Porvaletti Lüx18 L10/10
6Thetford 402X19,3 L10/10
Kasetli Tuvalet Öneri Listesi

En İyi 6 Kasetli Tuvalet Önerisi

Rahat bir karavan tatili için gereken, geniş atık tanklı ve sifonlu en iyi kasetli tuvaletleri inceledik, modellerin özellikleri, kullanım şekli ve öne çıkan yanlarını anlattık. Karavanınıza tuvalet almadan önce önerilerimizi okumalısınız.

Thetford C 223 Cs Kasetli Tuvalet

Thetford C 223 Cs Kasetli Tuvalet
 • Ölçüler: 39,4×53,5×58 cm
 • Oturma Yüksekliği: 49,2 cm
 • Atık Tankı: 18 L
 • Ağırlık: 7,2 kg
 • Dönebilme Özelliği: Var
 • Volt: 12

Thetford C 223 Cs Kasetli Tuvalet, 90 derece dönebilen oturak kısmı sayesinde özellikle dar karavanlar için oldukça kullanışlı. Tuvaletin kaseti kolay taşınabilmesi için tekerlekli ve çekme kollu olarak tasarlanmış. Kullanışlı kaset, ne kadar ağır olursa olsun kolayca taşınıp boşaltılabiliyor, seviye göstergesiyle doluluk oranı hakkında bilgi veriyor. Elektrikli tuşa sahip modelde modern sifon bulunuyor.


Dometic Cts 4110 Kasetli Tuvalet

Dometic Cts 4110 Kasetli Tuvalet
 • Ölçüler: 38,2×67,2×53 cm
 • Atık Tankı: 19 L
 • Ağırlık: 12 kg

Dometic Cts 4110 Kasetli Tuvalet, modern görünümüyle ev klozetlerinden farksız. 19 litrelik atık tankına sahip tuvalet, kolay temizlenebilen ve ürüne sağlamlık katan seramikle kaplı. Tuvaletin sifonu çok güçlü bir etkiyle çalışır ve yüksek yıkama kapasitesine sahiptir. Ölçüleri ve fazla yer kaplamayan tasarımıyla birçok karavana uyabilen tuvalet, doğa hayatınızı kolaylaştırır.


Porvaletti Dönebilen Kasetli Tuvalet

Porvaletti Dönebilen Kasetli Tuvalet
 • Ölçüler: 62×39,5×52 cm
 • Atık Tankı: 22 L
 • Temiz Su Tankı: 10 L
 • Dönebilme Özelliği: Var

Kasetli tuvaletlerle en önemli şeylerden biri de seviye göstergesi. Kasetin dolup dolmadığını anlamak için daha kolay bir yöntem yok. Porvaletti Dönebilen Kasetli Tuvalette atık seviye göstergesi bulunuyor. 180 derece dönebilen tuvalet, her karavana uyum sağlayabiliyor, dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz. 22 litrelik geniş atık tankı bulunan tuvalette 10 litrelik temiz su tankı yer alıyor. Klozetin sifonu tatlı su devresine bağlanabiliyor ve bol suyla tuvaleti temizlemenize olanak tanıyor.


Ventus Freucamp Karavan Kasetli Tuvalet

Ventus Freucamp Karavan Kasetli Tuvalet
 • Ölçüler: 37×53,8×57,7 cm
 • Atık Tankı: 18 L
 • Dönebilme Özelliği: Var
 • Ağırlık: 7,1 kg

Ventus Freucamp Karavan Kasetli Tuvalet, Avrupa standartlarında olan PP malzemeden üretiliyor. 18 litrelik atık tankı bulunan kasetli tuvalette dönebilme özelliği de bulunuyor. Atık göstergeli tuvaletin kaseti kolayca yerinden çıkarılabiliyor ve tekerlekleri sayesinde rahatça taşınabiliyor. Kompakt tasarımıyla fazla yer kaplamayan model, her karavan için uygun.


Porvaletti Lüx Kasetli Karavan Tuvaleti

Porvaletti Lüx Kasetli Karavan Tuvaleti
 • Ölçüler: 39,5x53x48 cm
 • Atık Tankı: 18 L
 • Temiz Su Tankı: 10 L

Porvaletti Lüx Kasetli Karavan Tuvaleti, bir karavan tuvaletinde olması gereken tüm özellikleri taşıyor. Seviye göstergesine sahip tuvalet, kasetin dolup dolmadığını görmenizi sağlıyor. Elektrikli taharet musluğu bulunan kaset, ihtiyacınızı kolayca giderebilmenizi sağlıyor. Kaliteli malzemeden üretilen modelin yüzeyi çizilmelere karşı dayanıklı.


Thetford 402X Karavanlar Için Kasetli Tuvalet

Thetford 402X Karavanlar Için Kasetli Tuvalet
 • Ölçüler: 51,2x67x40 cm
 • Atık Tankı: 19,3 L
 • Temiz Su Tankı: 15 L
 • Ağırlık: 8,8 kg

Thetford 402X Kasetli Tuvalet, büyük karavanlar için uygun bir model. Sahip olduğu tutma kolu ve tekerlekleriyle kullanım kolaylığı sağlayan model, klozetin yanında bulunan gösterge atık su tankının doluluk seviyesini gösteriyor. 19,3 litrelik atık su tankı, klozetin sol tarafından çıkarılabiliyor. Elektrikli yıkama sistemi bulunan model, hijyen ve konforda birçok ürünü geride bırakıyor.


Karavan kasetli tuvalet nedir?

Kasetli tuvalet karavanlarda kullanılan bir tuvalet çeşididir. Atıklar tuvaletin kaset adı verilen tankında toplanır. Tank dolduğunda karavanın dışında yer alan kapak açılır ve kaset, bölmesinden dışarı çıkarılır. Bidon şeklini andıran kaset uygun bir yere boşaltılır ve tekrar yerine takılır.

Kasetli tuvalet nereye boşaltılır?

Kasetli tuvalet denince herkesin aklına “Karavan atık su tankı nereye boşaltılır?” sorusu geliyor. Önce dikkat etmeniz gereken konudan bahsedelim. Kasetli tuvaletin atık tankını asla doğaya dökmeyin. İçinde kimyasal parçalayıcılar bulunan bu atık tankı doğaya ciddi zararlar verir. Birçok kamp alanında kasetli tuvaletlerin atık tankı için boşaltma yerleri bulunur. Böyle bir kamp alanındaysanız şanslısınız. Kamp alanında değilseniz dinlenme tesisi ya da benzin istasyonu gibi bir yer bulabilir, bu işletmelerin tuvaletlerine atık su tankınızı boşaltabilirsiniz.

Karavanda hangi tuvalet daha iyi?

Hijyen ve kullanım kolaylığı açısından değerlendirecek olursak karavanlarda kullanılan en iyi tuvalet tipi kasetli tuvaletlerdir. Bu tuvaletlerin atık su tankları karavanın dışından çıkarılır ve uygun bir yerde kolayca boşaltılabilir. Kasetli tuvaletlerin tek olumsuz yanı çoğunda taharet musluğunun bulunmamasıdır.

Önerilen En İyi Kasetli Tuvalet Hangisi?

Kasetli tuvaletlerde çoğunlukla karavan malzemeleri üreten firmalar önde geliyor: Theford, Dometic, Porvaletti ve Freucamp sifonlu, hijyenik, atık su tankı geniş, seramik, sağlam ve dönebilme özelliği bulunan en iyi kasetli tuvaletleri üreten markaların başında geliyor ve sıkça tercih ediliyor.