Özellikle eski dönemleri anlatan filmlerde boynuza benzeyen bir borunun uyarı ya da çağrı amacıyla çalındığını mutlaka görmüşsünüzdür. Boynuzdan yapılan bu çalgı, Antik Mısır ve Roma dönemlerinde işaret vermek ya da avcıları uyarmak için de kullanılırdı. Günümüze kadar değişim göstererek müzik aleti olarak kullanılan bu çalgı korno halini aldı.

İtalyancada boynuz anlamına gelen korno, nefesli çalgıların en zoru olarak bilinir. Ağızlığından üflenen nefes, gövdedeki tüm o kıvrımlardan geçerek kalağa ulaşır. Bunu başarmak için kuvvetli bir nefes gerekir. Diğer adı horn olan enstrümanın tek ve çift boynuzlu gibi türleri vardır. Tek boynuzlular daha kolay çalındığı için başlangıç seviyesindekilerce tercih edilir. Çift boynuzlular ise profesyoneller tarafından senfoni orkestraları ve bandolarda kullanılır.

Sıra ModelTipİyiÖneri Puanı
1Fox Fhd2000Çift10/9.8
2Jupiter Jhr-1150dlÇift10/10
3Vandoren Ahr 345Çift10/10
4Jupiter Jhr452lTek10/9.9
5Bach B1101Tek10/9.9
Korno Öneri Listesi

En İyi 5 Korno Önerisi

Profesyonel ve başlangıç seviyesi için kullanılan kornoları araştırdık, en iyilerini bir araya getirerek inceledik. Kornoya gönül verdiyseniz mutlaka önerimize göz atmalısınız.

İşte en iyi korno önerileri:

Fox Fhd2000 Double French Korno

Fox Fhd2000 Double French Korno
 • Tip: Çift boynuz
 • Anahtar ton: Si bemol
 • Gövde: Pirinç
 • Kalak: 307 mm

Fox Fhd2000 Double French Korno, pirinç malzemeden üretiliyor, altın sarısı cilayla o bilindik şık görünümüne kavuşuyor. Si bemol tondaki modelde 307 mm genişliğinde kalak bulunuyor. Tellerle tetiklenen valf sistemi bulunan korno, çalarken rahatlık sağlıyor, notalar arası geçişleri kolaylaştırıyor. Bu şık enstrümanın özenle saklanması için yanında kılıf ve taşıma çantası da gönderiliyor.


Jupiter Jhr-1150dl Altın Lake Double Korno

Jupiter Jhr-1150dl Altın Lake Double Korno
 • Tip: Çift boynuz
 • Anahtar ton: Si bemol
 • Gövde: Pirinç

Jupiter Jhr-1150dl Altın Lake Double Korno, en çok tercih edilen modellerin başını çekiyor. Pirinçten üretilen model, altın renk cilayla kaplanıyor. Si bemol korno, senfoni orkestraları ve bandolarla kullanılabilir, geniş kalağıyla etkili ve güçlü sesler çıkarır. Kolay hareket eden pistonlarla oldukça kullanışlıdır.


Vandoren Amati Model Ahr 345 Double Korno

Vandoren Amati Model Ahr 345 Double Korno
 • Tip: Çift boynuz
 • Anahtar ton: Si bemol
 • Gövde: Pirinç

Çift boynuzlu, genelde orkestralarda kullanılan kornolarla devam edelim. Vandoren Amati Model Ahr 345 Double Korno, bahsettiğimiz modellerden biri. Si bemol tonundaki korno, çift boynuzlu bir yapıya sahip. Pirinçten üretilen gövdesi tamamıyla altın cilayla kaplıdır. Kaliteli korno, profesyoneller için ideal.


Jupiter Jhr452l Altın Lake Single Korno

Jupiter Jhr452l Altın Lake Single Korno
 • Tip: Tek boynuz
 • Anahtar ton: Si bemol
 • Gövde: Pirinç
 • Kalak: 302 mm

Korno çalmak zor olsa da ona gönül veren öğrenciler de var tabii. Onlar için başlangıç seviyesinde bir korno önerebiliriz. Jupiter Jhr452l Altın Lake Single Korno, öğrenciler için en uygun modellerden bir tanesi. Tek boynuzlu korno, diğerlerine nazaran daha hafiftir ve eli yormaz aynı zamanda çift boynuzlulara göre kolayca çalınabilir. Uzun pratikler ve çalışmalarda işinize yaratacak olan modelin kalak büyüklüğü 302 mm’dir. Sesi çift boynuzlular kadar güçlü ve etkilidir.


Bach B1101 Single French Horn Korno

Bach B1101 Single French Horn Korno
 • Tip: Tek boynuz
 • Anahtar ton: Si bemol
 • Gövde: Pirinç
 • Kalak: 472”

Başlangıç seviyesindekiler için bir diğer önerimiz Bach B1101 Single French Horn Korno. Tek boynuzlu korno, üst düzey modellere göre daha rahat çalınır, hafifliğiyle kolayca taşınabilmektedir. Gövdesi sarı pirinç, ağızlığı kırmızı pirinçten üretilen enstrüman, kaliteli ve sağlam yapıya sahiptir. Ürünün yanında orijinal taşıma çantası da gönderiliyor.


Korno nedir?

Korno, gövdesinde çok sayıda kıvrım bulunan ve salyangoz kabuğuna benzeyen, bakır ve pirinçten üretilen üflemeli bir müzik aletidir. İtalyancada boynuz anlamına gelen korno, en zor üflemeli çalgıdır. Genelde bando ve senfoni orkestralarında kullanılır.

Korno hangi müzik türlerinde kullanılır?

Kornoya genelde senfoni orkestralarında ve bandolarda rastlanır. Bazen besteciler tarafından efekt elde etmek için de kullanıldığı görülür. Tubadan sonra kalağı en büyük olan çalgıdır. Bu sebeple kalın ve parlak bir ses üretir.

Önerilen en iyi korno hangisi?

En iyi korno markalarını sıralayalım: Fox, Jupiter, Vandoren ve Bach pirinçten üretilen, si bemol tonları bulunan, tek ve çift boynuzlu, başlangıç ve profesyoneller için uygun modellere sahip, kaliteli ve şık en iyi kornoları ,reten markalar arasında yer alıyor.