Emeklemeden yürüme dönemine geçiş yapmaya çalışan bebekler sık sık koltuk kenarları, sandalyeler ve duvarlara tutunarak ayağa kalkar; ilk adımlarını bir yerlerden destek alarak atmaya çalışır. Bu dönemde bebeklerin ayakta durabilme gayretini yürüteçlerle desteklemek önemlidir. Yürüteçler bebeklere hareketli destek sağlar ve ayakta dururken aynı zamanda ilerlemelerine olanak tanır. Bebeğin ilk adımlarını güvenle atmasını sağlayarak emeklemeden yürümeye geçişi hızlandırır. Klasik modellerin yanı sıra itmeli ve oturaklı birçok yürüteç bulunur. Bebeğinizin yaşına göre yürüteç seçerek ilk adımlarında ona destek olabilirsiniz.

Sıra Model TipİyiÖneri Puanı
1Baby BobyOturaklı10/9.7
2Pilsan Happyİtmeli10/9.9
3Fisher Price İlk ArabamOturaklı10/10
4Jimmybaby KademeliOturaklı10/9.7
5Umay Doğal Ahşapİtmeli10/9.8
6Woodcraft Ahşap Arabaİtmeli10/9.9
7Fisher Price Eğitici Köpekçikİtmeli10/10
8Zuzu Toys İK019İtmeli ve Oturaklı10/10
9Dolu Oyuncak Tmbhy-09Oturaklı10/9.9
10Zuzu Sevimli Çarklarİtmeli10/9.7
Yürüteç Öneri Listesi

En İyi 10 Yürüteç Önerisi

Bebeğinizin ilk adımlarına destek olacak, yürümesini kolaylaştıracak en iyi yürüteçleri bir araya getirdik. Öneri listemizden bir model seçerek bebeğinizin adımlarını destekleyebilirsiniz.

İşte en iyi yürüteç önerileri:

Baby Boby Müzikli Yürüteç

Baby Boby Müzikli Yürüteç
 • Yaş: 5 ay+
 • Tip: Oturaklı

En iyi yürüteç önerilerimizin ilk sırasında klasik bir model var. Baby Boby Müzikli Yürüteç oturaklı modellerden biri. Üründe sırt desteğine sahip konforlu bir oturma alanı bulunur. Bebeğiniz yürüteçteki koltuğa oturarak rahatça ayakta durabilir, ilk adımlarını güvenle atabilir. Yürüteçte müzikli oyuncaklar yer alır. İlgi çekici bu oyuncaklar bebeklere yürüteci sevdirir.


Pilsan Happy İlk Adım Arabası

Pilsan Happy İlk Adım Arabası
 • Yaş: 9 ay+
 • Tip: İtmeli

Pilsan Happy İlk Adım Arabası bebeklerin ayakta durmasını sağlayan en iyi yürüteçlerden biri. 9’uncu aydan itibaren kullanılabilen yürüteç 4 tekerleği ile sağlam durur, güven vererek bebeklerin ilk adımlarını atmasını sağlar. Üzerinde müzik kutusu, top ve geometrik şekiller yer alıyor. Bebeklerin el kullanım ve dokunma becerilerinin yanında kas gelişimine de katkı sağlar. Modelin üretiminde kansorojen madde kullanılmaz.


Fisher Price İlk Arabam

Fisher Price İlk Arabam
 • Yaş: 1-3 yaş
 • Tip: Oturaklı

Fisher Price İlk Arabam çocukların favorisi. Arabanın üzerinde oturma yeri ve direksiyon bulunuyor. Bebekler arabayı sürerken ayaklarını daha iyi kontrol edebiliyor. Çocukları eğlendirirken geliştiren model, emekleme döneminden yürüme dönemine geçişi kolaylaştırıyor. Aracın oturma kısmı açılıp kapanabiliyor, içerisindeki bölmeye oyuncak konulabiliyor.


Jimmybaby 3 Kademeli Bebek Müzikli Yürüteç

Jimmybaby 3 Kademeli Bebek Müzikli Yürüteç
 • Yaş: 6 ay+
 • Tip: Oturaklı

Jimmybaby Bebek Müzikli Yürüteç 6 aydan büyük çocuklar için ideal. Eğlenceli yürüteç, müzikleri ve oyuncaklarıyla çocukların beğenisi ve ilgisini kazanır. Ekstra kalın oturma kısmıyla konfor ve rahatlık sağlar. Yüksekliği bebeğin boyuna göre 3 kademeli olarak ayarlanabilir. 15 kilo taşıyabilen yürüteç, kolayca katlanarak saklanabilir.


Umay Doğal Ahşap Yürüteç

Umay Doğal Ahşap Yürüteç
 • Yaş: 10 ay+
 • Tip: İtmeli

Sıradaki yürüteç önerimiz doğal oyuncakları tercih eden ebeveynler için uygun. Umay Doğal Ahşap Yürüteç, el işçiliği ile doğal kayın ve gürgen ağacından üretiliyor. Üzerinde boya kullanılmıyor. Sağlam ayakları sayesinde bebeğin dengede durmasını sağlıyor. Bebekler yürüteçten güç alarak adımlarını daha dengeli atıyor. Kaliteli ahşap malzemesi sayesinde darbelere karşı dayanabiliyor.


Woodcraft Ahşap Bebek İlk Adım Arabası Yürüteç

Woodcraft Ahşap Bebek İlk Adım Arabası Yürüteç
 • Yaş: 10 ay+
 • Tip: İtmeli

En iyi yürüteç önerilerimizin bir diğer doğal ürünü de Woodcraft Ahşap Bebek İlk Adım Arabası. Market arabası şeklindeki yürüteçte hiçbir kimyasal madde bulunmuyor. Tamamen doğal ahşaptan üretiliyor. Bebekler arabayı iterek destek alıyor ve adımlarını kolayca atıyor. Ürün sadece yürüteç olarak da değil, oyuncakları depolamak için dekoratif amaçla da kullanılabiliyor.


Fisher Price Eğitici Köpekçik Yürüteç

Fisher Price Eğitici Köpekçik Yürüteç
 • Yaş: 10 ay+
 • Tip: İtmeli

Fisher Price Eğitici Köpekçik Yürüteç önerilerimizin en çok tercih edilen ürünlerinden biri. 4 tekerli yürüteç dengeli ve sağlam duruyor. Bebekler yürütecin arkasındaki destek kolunu tutarak adımlarını kolaylıkla atıyor. Eğitici oyuncak, çocuklara alfabeyi, şekilleri, sayıları ve renkleri de öğretiyor. Tüm bu kavramların ingilizce karşılıklarını da tanıtıyor. Teşvik edici cümleleri sesli söyleyen yürüteç bebeklerin ilgi ve dikkatini çeker, yürümeye daha çok hevesli olmasını sağlar.


Zuzu Toys İlk Arabam

Zuzu Toys İlk Arabam
 • Yaş: 10 ay+
 • Tip: İtmeli ve oturaklı

Zuzu Toys İlk Arabam 2 fonksiyonlu kullanılabiliyor. Açıldığında itmeli bir yürütece dönüşüyor, kapandığında oturaklı araba oluyor. Bebekler ilk adımlarını arabayı iterek sürerken atıyor. Daha sonra arabaya binerek ayaklarını daha iyi kontrol etmeye başlıyor. Arabanın önünde bulunan korna ve vites bebeklerin el becerilerini geliştirmesine katkı sağlıyor.


Dolu Oyuncak Tmbhy-09 İlk Adım Arabam

Dolu Oyuncak Tmbhy-09 İlk Adım Arabam
 • Yaş: 1-3 yaş
 • Tip: Oturaklı

Sırada daha uygun fiyatlı yürüteç önerimiz var. Dolu Oyuncak Tmbhy-09 İlk Adım Arabam benzer modellerine göre bütçe dostu bir ürün. Araba şeklindeki modelde oturma yeri bulunuyor. Bebekler arabayı ayak hareketleriyle kontrol ediyor. Böylece bacak kasları gelişiyor ve ilk adımları atmak daha kolaylaşıyor. Arabanın önünde çocukları eğlendiren direksiyon ve korna bulunuyor. 1 ile 3 yaş arasında kullanılabilen model, 30 kilo ağırlık taşıyabiliyor.


Zuzu Sevimli Çarklar Yürüme Arkadaşım

Zuzu Sevimli Çarklar Yürüme Arkadaşım
 • Yaş: 1 yaş+
 • Tip: İtmeli

Zuzu Sevimli Çarklar Yürüme Arkadaşım 1 yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Yürümeye yeni başlayan bebekler bu oyuncakla adımlarını sağlamlaştırabilir. İterek kullanılan modelde bebeklerin dikkatini çeken renkli dişliler bulunur. Dönebilen bu dişliler bebeğin eğlenmesini sağlar. İnce motor ve yürüme becerilerini geliştiren model, uygun fiyatıyla da sıkça tercih edilir.


Yürüteç ne zaman alınmalı?

Emeklemeden yürümeye geçiş evresi bebekten bebeğe göre değişebilir. Bebeğiniz ayağa kalkmaya çalıştığı zaman yürüteçle onu destekleyebilirsiniz. Bu da 4 ile 6 ay gibi bir süreye denk gelir. Bu aylardan itibaren bebeğinize yürüteç alabilirsiniz. Unutmayın; bebek yürümeyi öğrendiğinde yürüteç kullanımına son vermek gerekir.

Yürüteç alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Bebeğin güvenliği için sağlamlık ve hafiflik önceliğiniz olmalı.
 • Bebeğin omurga gelişimini olumsuz etkilememeli, itmeli ve arabalı yürüteçler bu açıdan daha uygundur.
 • Ekstra oyuncaklara sahip yürüteçler ilgi çeker, bebeğinizin yürüteci sevmesini sağlar.
 • Tekerlekler kolay dönebilmeli, engellere takılmamalı.
 • Yürüteç oturaklıysa rahatlık önemli. Bebeğin ayak ve kalçası acımamalı.

Önerilen en iyi yürüteç hangisi?

En iyi yürüteç markalarını sıralayalım: Baby Boby, Pilsan, Fisher Price, Jimmy Baby, Umay, Woodcraft, Zuzu ve Dolu Oyuncak rahat ve konforlu, güvenlikli ve sağlam, itmeli ve oturmalı modelleri bulunan, eğitici oyuncaklarla çocukların ilgisini çeken, omurga gelişimini, el becerilerini ve yürümeyi destekleyen, en iyi yürüteçleri üreten markalar arasında yer alıyor.