Soğuk havalardan korunmak için ilk tavsiye edilen şey elleri ve ayakları sıcak tutmak olur. İnsan vücudunun yapısına göre de eller ve ayaklar ısındığı sürece kan akışı ve vücut ısısı dengede demektir. Kar sporları ile ilgilenen herkes de aktivite gerçekleştirirken tüm ekipmanın güvenli olmasından çok eller ve ayakların sıcak kalabilmesini ön planda tutar. Özellikle kayak sporu için bu son derece önem taşır. Bu sebepten dolayı kayak ekipmanlarının tümü gibi kayak botları tavsiyesi alırken de belirli özelliklere dikkat edilmesi gerekir.

Kayak botlarının bu şekilde önemli olmasının sebebi, vücut ısısının dengelenmesinde büyük rolü oluşudur. Ayak ve bacakların oldukça aktif kullanıldığı bu spor dalında kullanılan ayakkabının konforu ve kalitesi, yapılan aktivitenin kalitesini de belirleyecektir. En iyi 10 kayak botu önerisini sizler için listeledik

SıraModel BEDENİyiÖneri Puanı
1Dalbello MX655 – 3610/9.7
2Salomon X ACCESS23 – 2710/9.2
3Atomic HAWX MAGMA38 – 4110/9.6
4Dalbello PANTERRA23 – 27,510/9.9
5Rossignol SPEED24 – 3110/9.8
6Tecnica MACH140 – 4510/9.3
7Nord Ica FIREARROW21,5 – 32,510/9.9
8Fischer FUSE XTR23 – 3110/9.9
9Roxa RFIT26,5 – 30,510/9.7
10Wedze SİYAH BEYAZ500 25 – 30,5 CM10/9.6
Kayak Botu Öneri Listesi

En İyi 10 Kayak Botu Önerisi

Outdoor aktivitelerin tümünde olduğu gibi kayak sporunda da ayakkabılar önemlidir. Kayak yaparken ıslak ve soğuk zeminle çok sık temas etmek zorunda kalacağınız için dayanıklı ve bu spora uygun tasarlanmış ayakkabılar seçmeniz gerekir. Yeni başlayacak olanlar ve profesyonel şekilde kayak sporuyla ilgilenenler için en iyi kayak botlarını araştırdık.

İşte en iyi Kayak Botu önerileri:

Dalbello Mx 65

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Erkek
 • Koruma: Ağırlığı azaltan hyperilize malzeme
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Orta seviye

Aktivite esnasında en az efor ile en fazla hareketi sağlamak istiyorsanız tam size göre. Üretiminde kullanılan özel teknoloji ve hyperlize malzemeler ile siz daha az efor sarf ederken sizin yerinize hareketi kolaylaştırması için geliştirilmiştir. Basıncın oldukça geniş bir alana yayılmasına izin vererek yükün sadece ayağın bir kısmında toplanmasını engeller. Böylece, ayağın tümüyle karşılanan vücut yükü ve dış engeller daha kolay şekilde karşılanır. İç kısmında değiştirilebilir astar bulunmasından dolayı, iç kısmı yıpransa dahi sadece bir astar değişimi ile yepyeni bir kayak botuna sahip olabilirsiniz. Giymeyi ve çıkarmayı kolaylaştırması adına ön kısmında 4 adet metal mandal bulunması da hem aktivite esnasında güvende hissetmenizi hem de çıkarırken kolaylık sağlayacaktır.

Kullanıcı Yorumları

💬 N** T**; Ayağımı tam sardı ben çok beğendim

💬 Y** U**; Çok rahat ettim soğuğu da hiç hissetmedim


Salomon X Access

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Kadın
 • Koruma: Baldır ve ayak bileği desteği
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç/ Orta seviye

Dış etkenlerden dolayı yıpranma ve aşınmaya karşı ekstra güçlü şekilde tasarlanmıştır. Hem dış kısmının darbeye dayanıklı yapısı hem de iç kısmında yer alan esnek iç astarı sayesinde oldukça rahat hareket imkanı sağlar. Twin Frame olarak adlandırılan teknoloji ile geliştirilmesiyle, sert ve kalın alt taban, dış etmenlere karşı daha dayanıklı olurken, iç kısımda bulunan esnek ve yumuşak tabanı ise daha rahat sıçramayı ve hareket etmeyi sağlar. Daha güvenli bir spor deneyimi yaşamak için baldır kısımları ve ayak bile kısımları daha yumuşak tasarlanmasına rağmen düşme ya da çarpma durumlarına karşı güçlendirilmiştir.

Kullanıcı Yorumları

💬D** D**; kesinlikle aradigim botu indirimli fiyat bulup aldim, yalniz numaralar cok farkli her markada, 25 istedim normalde oyle giyiyorum, 26 / 26.5 gondermisler kiii iyiki oyle yapmislar tam oldu coraplarla birlikte.

💬 H** S**; satici cok ilgili her turlu soruya hizli cevap veriyor ve yardim ediyor. urun kaliteli ve baslangic seviyesi icin en uygun urun


Atomic Hawx Magma

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Unisex
 • Koruma: Taban güçlendirme
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç seviyesi

Sadece aktivite esnasında değil uzun kar yürüyüşlerinde de oldukça işinize yarayacak bir üründür. Taban kısmının yerden yüksekliği sayesinde kar yürüyüşlerinizde daha az enerji harcayarak daha fazla hareket imkanı yakalayabilirsiniz. Dış kısmında yer alan güçlendirmeler sayesinde kayak yaparken alınan darbelerden etkilenmemeniz için tasarlanmıştır. Ayak üst kısımlarında ve bilek çevresinde bulunan 4 adet açma kapama mandalı ile ayağınızı tam olarak saracak ve hareket esnasında da güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Kullanıcı Yorumları

💬Ö** Ö**; Fotografta gorundugunden daha kaliteli, cok rahat

💬 L** K**; Düşündüğümden daha kaliteli fiyat performans diyebilirim


Dalbello Panterra

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Kadın
 • Koruma: Su geçirmez/ ısı yalıtımı
 • Sertlik: Sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç/ Orta seviye

Oldukça dayanıklı ve sert yapısıyla bilinmesine rağmen tüm kullanıcılar tarafından oldukça yumuşak ve hareket esnekliği sağlayan bir kayak botu olarak bildirilmiştir. Ayak yapısına tam uyum sağlayarak ayakları tümüyle sarar ve tehlike yaratacak durumlarda dahi sakatlanmaları engeller. Sıcaklığı hapsetmesi için iç kısmında bulunan astarlar özel olarak tasarlanmıştır. Su geçirmez ve ısı yalıtımı konusunda güçlendirilmiştir. Ayak çevresini ve bileğin üst kısımlarını saran 4 adet mandal yer alır. En üst kısımda yer alan bant, botun bacağınızı tam olarak kavramışını sağlar.

Kullanıcı Yorumları

💬J** H**; Grip walk yaban ancak flex 85 olmasina ragmen cok yumusak bir ayakkabı

💬 İ** M**; Görünüşü çok sert duruyor ama içi çok rahat


Rossignol Speed

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Unisex
 • Koruma: Ağırlık azaltma/ ısı yalıtımı
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç/ Orta seviye

Güç ve hassasiyeti aynı anda sunan marka, aynı zamanda özelleştirilebilir yapısıyla da dikkat çeker. Kendi ayak yapınıza göre boyutlarını tam olarak ayarlayabilmeniz için açıp kapanabilen 5 adet ayar mandalı yer alır. Tamamen konfor ve güç için tasarlanmasıyla, ayağın doğal şeklini alarak aktivite esnasında rahat etmenizi sağlayacaktır. Ön ayak kısmının geniş tasarlanmış olması, kayak yaparken parmakların hasar almasını önler. Termal iç astar ile birlikte sıcaklık korunur. Üst kısmında yer alan mandallar, botu giyip çıkarırken zorluk yaşamamanız adına oldukça genişleyebilir şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcı Yorumları

💬H** L**; Çok sıcak tutuyor çok rahat

💬 M** Ş**; Herkese tavsiye ederim soğuktan güzel koruyor


Tecnica Mach 1

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Erkek
 • Koruma: Darbeye dayanıklı/ su geçirmez
 • Sertlik: Çok sert
 • Kullanım seviyesi: Profesyonel

Profesyonel olarak kayak sporuyla ilgilenenler için oldukça uygundur. Aksiyona ve ani reflekslere duyarlı olmasıyla size oldukça geniş bir hareket imkanı sağlar. Oldukça başarılı bir tasarıma ve hareket kabiliyetine sahip olmasının yanında güç ve dayanıklılığı da kar sporları için üst seviyededir. CAS Ultrafit Proliner astara sahip olan kayak botu, ince ve ayağın şeklini alacak şekilde tasarlanmıştır. Yetenek ve kullanım seviyesi gelişmiş ve uzman sporcular için uygundur.

Kullanıcı Yorumları

💬A** N**; Çok rahat ettim iyi ki almışım

💬 T** Ç**; Bütün hareketlere uyum sağladı arada ayağımda varlığını unuttum


Nord Ica Fırearrow

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Kadın
 • Koruma: Su geçirmez/ ısı yalıtımı
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç/ Orta seviye

Tamamen güç ve dayanıklılık için tasarlanmış kayak botunda 3 adet mandal bulunur. Ayak üstünde 1 adet, Bilek kısmında 1 adet ve bilek üstünde 1 adet şeklinde yer alan bantlar, botun giyilip çıkarılmasını ve ayak boyutuna göre ayarlanmasını sağlar. En üst kısımda yer alan bant ise, botun bacağınızı tam kavramasını için ayarlamanızı kolaylaştırır. Bilek ve alt baldır kısmı güçlendirilerek darbelere ve kazalara karşı koruyucu hale getirilmiştir.

Kullanıcı Yorumları

💬E** A**; Ayağı da bileği de çok güzel sarıyor tavsiye ederim

💬 L** G**; Soğukta çok başarılı


Fischer Fuse Xtr

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Unisex
 • Koruma: Isı yalıtımı/ hava alma
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Başlangıç/ Orta seviye

Yeni başlayanlar ve orta dereceli olarak kayak sporu ile ilgilenenler için oldukça uygundur. Evrensel olarak belirlenen kayak botları standartlarına göre tasarlanmıştır. HIPE yalıtım sistemi ve kullanılan alttan ısıtma teknolojisi, ayağın hava almasını engellemeden soğuktan korur. Üst kısımda yer alan mandallar, botu kolay giyip çıkarmaya olanak sağlar. Kayak yaparken ayağın doğal duruşunu koruması için üretilmiştir. Ayak pozisyonlarına göre şekil alarak sakatlanmaları önler. Daha az enerji sarf ederek daha hızlı hareket etmeyi, keskin dönüşlerde sorun yaşamadan ilerlemenizi ve konforu vaat eder. Kayak yaparken ayak ve baldır bağlarına binen yükü dengelediği için hem kemikleri hem de kasları koruyarak sakatlanmaların önüne geçer.

Kullanıcı Yorumları

💬E** K**; Yeni başlamama rağmen beni çok iyi idare etti çok memnun kaldım

💬 G** G**; Düşündüğümden daha kaliteli çıktı tavsiye ederim


Roxa Rfit

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Erkek
 • Koruma: Isı kontrolü/ hava alır
 • Sertlik: Orta sert
 • Kullanım seviyesi: Orta seviye

Diğer kayak botlarına göre yerden yüksekliği belirgin şekilde fazladır. Üst kısmının uzun olmasıyla birlikte 5 farklı ayar seçeneği sunar. Ayakların üst kısmında ve bilek kısmında yer alan mandallar, aktivite esnasında ayağı ve bacak kısmını tam sararak güven verir. Botu giyip çıkarırken rahat etmeniz açısından mandal ölçüleri ekstra genişleyebilir şekildedir. Bilekten başlayarak alt arka baldır kısmı güçlendirilmiştir. Kayak yaparken oluşabilecek sakatlanmaların önüne geçmek amacıyla eklem kısımları yumuşatılmış ve dış etmenlere karşı güçlendirilmiştir. Isı kontrolü sağlanması için ısıtıcı kumaşlarla tasarlanırken ayağın havasız kalmaması için özel olarak geliştirilmiştir. Yeni başlayan ve orta seviyede sporcuların kullanımına uygundur.

Kullanıcı Yorumları

💬İ** I**; Çok sağlam bir malzemeden yapılmış gönül rahatlığıyla alabilirsiniz

💬 O** Ş**; Denemek amacıyla kullandım yağmur kar geçirmiyor, güzel


Wedze Siyah Beyaz 500

Ürün Özellikleri

 • Cinsiyet: Kadın
 • Koruma: Isı yalıtımı/ hava alma
 • Sertlik: Orta sertlik
 • Kullanım seviyesi: Orta seviye

Ayağı tam olarak kavraması ve konfor sağlaması için tasarlanan kayak botudur. İç kısmında yer alan astar, ısı yalıtımı sağlaması için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, ayakların havasız kalmasını önlemek adına hava giriş çıkışı engellenmeden bir ısıtma sistemi sağlanmıştır. Bilek ve baldır kısımlarında yer alan mandallar ile ayağa uyumlu şekilde boyutlandırmak mümkündür.  Fiyat performans ürünü olarak tavsiye edilen bu ürün, yeni başlayanlar ve orta seviyede kayak sporu yapan kullanıcılar için oldukça idealdir.

Kullanıcı Yorumları

💬Ş** K**; Ayağımı rahatsız etmedi ağırlığını da çok hissetmedim

💬 H** G**; Ayakta çok estetik duruyor kullanımı da çok zevkli


En İyi 10 Kayak Montu ÖnerisiEn İyi 10 Kayak Pantolonu Önerisi
İlginizi Çekebilir

En iyi kayak botu hangisi?

En iyi kayak botu tavsiyeleri arasında, Dalbello Mx 65, Rossignol Speed 100, Tecnica mach 120, Roxa Rfit 80 ve Wedze kadın kayak botu, aktivite sırasında ayaklarınızın daima kuru kalmasını ve iç astarlarında kullanılan özel teknik sayesinde ısı yalıtımı oluşmasını sağlar. En çok önerilen kayak botları arasında yer alan bu botlar, aynı zamanda ayağı tam olarak kavrayarak herhangi bir kış aktivitesinde de rahatlıkla kullanılabilir.


Kayak Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kayak sporu zaten darbelere ve sakatlanmalara oldukça açık bir spordur. Bu sebepten dolayı edineceğiniz tüm ekipmanların öncelikle sağlam ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Çok sert malzemelerle üretilen botlar çarpma ve düşme esnasında kemiklere zarar verir. Ekstra yumuşak üretilen botlar ise sizi yine darbelerden korumayacaktır. Isı yalıtımı ve dengeli malzemeler içeren ürünler tercih etmelisiniz.