Çocuklara tuvalet eğitimi vermek için önce onların sahiplenebileceği, ilgilerini çeken bir lazımlığa ihtiyaç var. Bir lazımlığın sadece eğlenceli tasarıma sahip olması değil, kullanışlı olması da önemli. Artık birçok lazımlık çıkarılabilir iç kısımları sayesinde kolayca temizleniyor ya da lazımlıklar direkt olarak klozete takılabiliyor. Kullanışlı modellerle çocuklara tuvalet eğitimi vermek çok daha kolay hale geliyor. Biz de size bu yazımızda en kullanışlı lazımlıkları bir araya getirdik. Lazımlık önerilerimizi inceleyerek çocuğunuzun tuvalet eğitimini bir oyun haline getirebilir, hiç zorlanmadan tuvalete alışmasını sağlayabilirsiniz.

SıraModelTipİyiÖneri Puanı
1Fisher Price EğiticiAyaklı10/10
2Pilsan Eğitici FilAyaklı10/10
3Tuka Home TavşanlıKlozet Adaptörü10/9.8
4İkea LockigAyaklı10/9.9
5Baby Plus PortatifKlozet Adaptörü10/9.8
6Moonstar TuvaletMerdivenli Adaptör10/10
7Sevi Bebe SevimliAyaklı10/9.9
8Bimbambom BebekKlozet Adaptörü10/9.8
9Dolu EğiticiAyaklı10/10
10Fisher-Price 4’ü 1Ayaklı10/10
Lazımlık Öneri Listesi

En İyi 10 Lazımlık Önerisi

Tuvalet eğitimini kolay ve eğlenceli hale getirecek lazımlıkları inceledik, en iyilerini öneri listemizde sıraladık. Kolay temizlenebilen kullanışlı lazımlıklara ulaşmak için yazımızın devamını okumalısınız.

İşte en iyi lazımlık önerileri:

Fisher Price Eğitici Ve Eğlenceli Tuvalet

Baby Boby Müzikli Yürüteç
 • Tip: Ayaklı oturak
 • Çalışma şekli: Pilli

En iyi lazımlık öneri listemize Fisher Price ile başlıyoruz. Markanın ürettiği Eğitici Ve Eğlenceli Tuvalet, neşeli şarkı ve müziklerle bebekleri eğlendirir. Gerçek tuvalete benzer şekli sayesinde bebeklerin klozete alışmasını sağlar. Sifon görevi gören yan kol, tıkırtı sesleri çıkarır. Üründe tuvalet kağıdı tutucu da bulunur. Çocuklar tuvaletini yaptığında sensör tarafından algılanır ve cihaz çocuğu ödüllendirici sesler çalar. Ayaklı tuvaletin üst kısmı çıkarılabilir yapıdadır ve istenirse klozete de yerleştirilebilir.


Pilsan Eğitici Fil Klozet

Pilsan Eğitici Fil Klozet
 • Tip: Ayaklı oturak
 • Çalışma şekli: Pilli

Pilsan Eğitici Fil Klozet, lazımlık önerilerimizin arasında kullanışlılığı ile öne çıkıyor. Ergonomik tasarımıyla çocukların rahatça oturabilmesini sağlıyor. Ürünün lazımlık kısmı çıkarılıp yıkanabiliyor. Fil figürlü lazımlığın üstünde sesli müzik kutusu yer alıyor. Gerçek klozete benzeyen modelde tuvalet kağıdı için tutacak da bulunuyor. Bu nokta sifon ses efekti de çıkarabiliyor.


Tuka Home Çocuk Bebek Klozet Adaptörü

Tuka Home Çocuk Bebek Klozet Adaptörü
 • Tip: Klozet adaptörü

Tuka Home Çocuk Bebek Klozet Adaptörü BPA içermeyen malzemeden üretiliyor. Yumuşak üst kısmı sayesinde çocukların rahat etmelerini sağlıyor. Klozete takılan aparatın iki yanında tutma kulpları bulunuyor. Bu aparatlar çocukların dengede durmasını ve güvende hissetmesini sağlıyor. Tüm klozetlere uyum sağlayan aparat, kullanım kolaylığıyla öne çıkıyor.


İkea Lockig Çıkarılabilir 2 Parçalı Pratik Lazımlık

İkea Lockig Çıkarılabilir 2 Parçalı Pratik Lazımlık
 • Tip: Ayaklı oturak

İkea Lockig Pratik Lazımlık, iki parçalı tasarımıyla öne çıkıyor. Oturaklı lazımlığın iç kısmı çıkarılarak kolayca temizlenebiliyor. Kıvrımlı ergonomik yapısı sayesinde çocukların vücuduna uyum sağlıyor. Lazımlığın altında kaymayı engelleyen taban bulunuyor. Kullanışlı lazımlık 12 aydan büyük çocuklar için uygun. Anne ve babaların sıkça tercih ettiği ürünün memnuniyet puanı yüksek.


Baby Plus Portatif Katlanabilir Lazımlık

Baby Plus Portatif Katlanabilir Lazımlık
 • Tip: Klozet adaptörü

Baby Plus Portatif Katlanabilir Lazımlık öneri listemizin en çok tercih edilen bir diğer ürünü. 15 aydan büyük çocukların kullanabileceği lazımlık, klozetlere takılabiliyor. Katlanabilir formuyla fazla yer kaplamıyor. Ayakları dik olarak açıldığında ayaklı lazımlık şeklini alıyor. Bu şekli aldığında altına poşet geçirilebiliyor. Böylece bebeğinizle dışarı çıktığınızda acil tuvalet ihtiyaçları için kullanılabiliyor.


Moonstar Tuvalet Alıştırıcı

Moonstar Tuvalet Alıştırıcı
 • Tip: Merdivenli Klozet adaptörü

Tuvalet eğitimini çocuklar için eğlenceli hale getiren Moonstar Tuvalet Alıştırıcı’da renkli merdivenler bulunuyor. Klozete dayanan merdivenler çocuğu tuvalet kapağına ulaştırıyor. Çocukları tuvalet eğitimi için özendiren aparat, kolayca katlanabiliyor. Seyahatlere gittiğinizde her türlü klozette de rahatlıkla kullanılabiliyor.


Sevi Bebe Sevimli Lazımlık

Sevi Bebe Sevimli Lazımlık
 • Tip: Ayaklı oturak

Sevi Bebe Sevimli Lazımlık dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor. Ayaklı lazımlıkta oturmayı kolaylaştıran yaslanma yeri bulunuyor. Konfora kavuşan çocuklar tuvalet eğitimine daha rahat odaklanıyor. İki parçadan oluşan lazımlık çıkarılabilen iç kısmı sayesinde kolayca temizlenebiliyor. Ürünün 4 farklı rengi bulunuyor.


Bimbambom Bebek Klozet Adaptörü

Bimbambom Bebek Klozet Adaptörü
 • Tip: Klozet adaptörü

Bimbambom Bebek Klozet Adaptörü yumuşak ve kıvrımlı yapısıyla çocukları rahat hissettiriyor. Her klozete uyum sağlayan adaptör, ebeveynleri ekstra bir temizlik zahmetinden kurtarıyor. Küçük boyutu sayesinde fazla yer kaplamıyor ve istenilen her yere rahatlıkla götürülebiliyor. Uygun fiyatlı ürün, sıkça tercih ediliyor.


Dolu Eğitici Lazımlık

Dolu Eğitici Lazımlık
 • Tip: Ayaklı oturak

Çocukların gerçek klozete alışması için lazımlıkları da klozete benzemeli. Lazımlık önerilerimiz arasında en çok klozete benzeyen modelini Dolu üretiyor. Markaya ait eğitici lazımlık birebir klozete benziyor. Beyaz renk modelde gümüş renk sifon düğmesi, kapak ve tuvalet kağıdı tutacağı yer alıyor. Her şeyi ile klozete benzeyen ürün, çıkarılabilir lazımlık kısmı sayesinde temizlikte kolaylık sağlıyor.


Fisher-Price 4’ü 1 Arada Eğitici Tuvalet

Fisher-Price 4’ü 1 Arada Eğitici Tuvalet
 • Tip: Ayaklı oturak
 • Çalışma şekli: Pilli
 • Yaş: 2

Fisher-Price 4’ü 1 Arada Eğitici Tuvalet 4 farklı fonksiyonuyla öne çıkıyor. Eğitici tuvalet olarak kullanılan model, kapağı kapandığında bir basamağa dönüşüyor. Çocuklar basamağın üzerine çıkarak ellerini lavaboda yıkayabiliyor. Çıkabilen lazımlık kapağı, klozete takılabiliyor. Böylece çocuk biraz daha büyüdüğünde tuvalet ihtiyacını klozette giderebiliyor. Ses çıkarabilen model, çocuklara ellerini yıkamalarını ve dişlerini fırçalamalarını hatırlatıyor.


Lazımlık mı, tuvalet adaptörü mü?

Lazımlıklar genelde 15 aydan küçük çocuklar için kullanılıyor. Küçük boyutları sayesinde çocukların bedenlerine uyum sağlıyor.  Bu sebeple tuvalet eğitiminde başlangıç için lazımlık tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde onu klozete alıştırmak istiyorsanız tuvalet adaptörlerine geçebilirsiniz. Geniş döneminde klozet adaptörleri oldukça işe yarar.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her çocuğun gelişim süreci farklıdır. Çocuğunuzun hazır olduğunu ve sizi bu konuda anlayabileceğini görüyorsanız tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. Ortalama bir zaman vermek gerekirse çocuklar 18. aydan itibaren tuvalet eğitimi için hazır hale gelir.

Önerilen en iyi lazımlık hangisi?

En iyi lazımlık markalarını sıralayalım: Fisher Price, Pilsan, Tuka, İkea, Baby Plus, Moonstar, Sevi Bebe, Bimbambom ve Dolu konforlu ve rahat oturaklara sahip, tutma kolları bulunan, çıkarılabilir lazımlık kabı olan, kolay temizlenen, klozete takılabilen ve ayaklı modellere sahip, en iyi lazımlıkları üreten markalar arasında yer alıyor.