Cilt sorunlarına göre sağlıklı cilt bakım ürünlerine ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Cilt sorunları, cilt tipine göre değişkenlik gösteren tedaviler gerektirir. Bu sebepten dolayı her cilde ve her soruna özel olarak üretilen temiz içerikli ürünler tercih edilmelidir. Cilt bakım ürünleri arasında önemli bir yer tutan cilt asitleri, her cilde özel olarak üretilmekle birlikte farklı cilt problemlerine yönelik kullanılmaktadır.

Bu asitler arasında en ciddi kullanım gerektiren serumlar Aha-Bha peeling serumlarıdır. Peeling serumları, cilt üzerinde biriken ölü deri ve kiri eksfoliye ederek cildi arındırır. Bunun yanında, cilt lekelerini giderici ve sebum dengesini sağlayan özelliğe sahiptir. Ancak bu tip ürünler, dikkatli ve özel koşullarda kullanılması gereken bakım ürünleridir. Bu sebepten dolayı en temiz içerikli ve sağlıklı aha-bha peeling önerilerini sizler için araştırdık.

BİLGİ NOTU: Sunulan liste, Esra Şen’in bireysel seçimlerini yansıtmakta olup, herhangi bir değer hükmü taşımamaktadır.

# MarkaKullanım AmacıMiktarCilt Tipi
1The OrdinaryLeke Karşıtı30 mLHassas Ciltler
2The PurestCilt Tonu Eşitleyici30 mLNormal Ciltler
3She VecAnti Aging30 mLNormal Ciltler
4GarnierCilt Kusurları Karşıtı30 mLKarma Ciltler
5LicapeCanlandırıcı30 mLTüm Ciltler
6Luis BienYenileyici30 mLTüm Ciltler
7NacificSiyah Nokta Karşıtı50 mLHassas Ciltler
8Luxera ParisSiyah Nokta Karşıtı30 mLTüm Ciltler
9JeuvenileCilt Tonu Eşitleyici30 mLHassas Ciltler
10Görkito The Skin Co.Gözenek Sıkılaştırıcı20 mLTüm Ciltler
En İyi AHA-BHA Peeling Serum Önerileri

AHA-BHA Peeling Serum Tavsiyeleri

Kış aylarına özel olarak yapılan cilt bakım aşamaları arasında ilk sırada yer alan peeling, en sağlıklı ve temiz içerikli ürünlerin kullanılması gereken bir aşamadır. Sağlıklı bir eksfoliyasyon yapabilmek için güvenilir kimyasal peelingler kullanılmalıdır. Bu nedenle, en güvenilir aha-bha peeling tavsiyelerini listeledik.

The Ordinary Aha 30% + Bha 2% Peeling Serum

The Ordinary Aha 30% + Bha 2% Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Leke Karşıtı
 • Cilt Tipi: Hassas Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 30% + BHA 2% 

The Ordinary Aha Bha peeling serum, cilt üzerinde biriken ve gözle görünemeyen ölü hücrelere kadar cildi arındırarak cildin üst tabakasının tazeler. Hassas ciltler dahil tüm ciltlerin kullanımına uygun şekilde tasarlanan bu ürün aynı zamanda cildin sebum dengesini sağlamakla görevlendirilmiştir. Cilt bariyerine zarar vermeden çalışan kırmızı peelingin, içeriğinde bulundurduğu dengeli aha ve bha türevi asitler doğal yollarla elde edildiği için temiz içerikli ürünler listesinde yer alır. Asit kullanımına yeni başlayanlar için 1 ay boyunca haftada 1 defa cilt bakım rutinine eklenmesi önerilir. Sonrasında ise cilt ihtiyacına göre bu sayı artırılabilir.

The Purest Solutions Canlandırıcı & Cilt Tonu Eşitleyici AHA-BHA Peeling Serum

The Purest Solutions Canlandırıcı & Cilt Tonu Eşitleyici AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Cilt Tonu Eşitleyici
 • Cilt Tipi: Normal Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 10% + BHA 2% 

Fiyat performans ürünü olarak karşımıza gelen The Purest kırmızı peeling serum, düşük oranlarda asit içermesinden dolayı hassas ciltlerle dahi uyumlu çalışan bir üründür. Düşük oranları sayesinde ciltte yıpranmaya ve alerjen etkiye sebep olmadan dış yüzeyde mikro soyulmalar yaratarak cildin tazelenme ve yenilenme hızını artırır. Bu sayede, cildin üst tabakasına yerleşen lekeleri de düzenli kullanımda giderir. Cildin soluk görüntüsünü de gidermeyi vaat eden ürün, bakım rutinine eklenerek doğru ürünlerle kombin edildiği takdirde harikalar yaratır.

She Vec Red Velvet Face Derin Eksfoliasyon Sağlayan AHA-BHA Peeling Serum

  She Vec Red Velvet Face Derin Eksfoliasyon Sağlayan AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Anti Aging
 • Cilt Tipi: Normal Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 30% + BHA 2% 

Güzellik ve cilt bakım sektöründe henüz yeni yer almaya başlayan She Vec markası, kısa bir süre içinde kendini en iyi şekilde kanıtlamayı başarmıştır. Red Velvet Face serumu ile de kullanıcıların beğenisini toplamıştır. She Vec cilt tonu eşitleyen kırmızı peeling serum, yüksek asit değeri içermesinden dolayı cildi asitlere alışık olan kişiler tarafından kullanıma daha uygundur. Aynı markaya ait ve aynı görevler gören Red Of Love serum, daha düşük asit oranlarına sahip olduğu için cilt bakım rutinine asitleri yeni dahil etmeye başlayan kişilerin kullanımına daha uygundur. Soluk cilt görüntüsünü gidermeye, sivilce izlerine ve ciltteki bozuk görüntünün en aza indirilmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Garnier Aha Bha Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum

Garnier Aha Bha Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum
 • Kullanım Amacı: Cilt Kusurları Karşıtı
 • Cilt Tipi: Karma Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: %4 Niasinamid, AHA, BHA

Garnier Aha Bha serum, içeriğinde yer alan doğal asitlerin yanında cildin sebum dengesini salgılama ve renk tonunu eşitleme özelliği bulunan Niacinamide içermesinden dolayı çok yönlü bakım sağlar. Klasik peelinglerin aksine yine bir kimyasal peeling formu olan ürün, dengeli asit oranlarıyla birlikte ciltte oldukça başarılı çalışır. Ciltte bulunan pütürlü görüntüyü gidermeyi vaat ederken, içeriğindeki %4 niacinamide oranı sayesinde cilde doğal bir ışıltı kazandırır. Bakım rutinine eklemek için haftada 2 defa kullanmaya başlamanız yeterlidir.

Licape Cilt Canlandırıcı %10 Aha – %2 Bha Red Peeling Serum

Licape Cilt Canlandırıcı %10 Aha - %2 Bha Red Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Canlandırıcı
 • Cilt Tipi: Tüm Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 10% + BHA 2% 

Yeni yaygınlaşmaya başlayan temiz içerikli bir cilt bakım markası olmasına rağmen kendisini kısa sürede kanıtlayan Licape, Aha-bha Red Peeling serumuyla da bu konudaki başarısını göstermiştir. Hassas ciltler ve daha önce asitlere alışık olmayan ciltler de dahil tüm cilt tiplerinin gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir ürün ortaya geliştirilmiştir. Ürün, yerleşik sivilce lekeleri, güneş lekeleri ve farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan diğer cilt lekelerine çözüm olarak geliştirilmiştir. Lekeleri gidermesinin yanında, cildi anlaşılmayacak seviyede eksfoliye ederek yenilenme sürecini hızlandırdığı için cilde doğal bir parlaklık ve aydınlık da kazandırır.

Luis Bien Cilt Yenileyici Kırmızı AHA-BHA Peeling Serum

Luis Bien Cilt Yenileyici Kırmızı AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Yenileyici
 • Cilt Tipi: Tüm Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 10% + BHA 2% 

Luis Bien ton eşitleyici aha bha serum, düşük asit oranlarına sahip olmasından dolayı cildi asitlere alışkın olmayan kişilerin alışma sürecinde kullanabileceği oldukça etkili içeriğe sahip olan bir üründür. Özellikle karma ve hassas ciltlerde gözenek görünümünü gideren etkiye sahiptir. Peeling ürünü olarak üretilmesine rağmen cildi tahriş etmez. Cildin üst yüzeyinde bulunan pütürlü görüntüyü zamanla cildi yenileyerek giderme işlevine sahiptir. Ağır kimyasal içermediği için cilt bakım rutinine haftada 2 defa dahil ederek kullanıma başlayabilirsiniz.

Nacific Pink AHA-BHA Peeling Serum

Nacific Pink AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Siyah Nokta Karşıtı
 • Cilt Tipi: Hassas Ciltler
 • Miktar: 50 mL
 • İçerik: AHA, BHA, Çay Ağacı Yağı, Niacinamide, Centella, Hyaluronik Asit

Cilt tonunda renk farklılıkları gözlemleyenler, sivilce ya da güneş lekelerinden şikayetçi olanlar, cildindeki pütürlü görüntüyü gidererek daha aydınlık bir cilde sahip olmak isteyenlerin kullanımı için geliştirilen Nacific Aha Bha serum, asitlere yeni başlayanlar dahil tüm cilt tipleri ile uyumlu çalışır. Sadece içeriği ile birlikte cilt lekelerini gidererek cildi tek ton bir görüntüye ulaştırmayı vaat ederken aynı zamanda akne sorunlarına da çözüm olur. Akneli ve hassas ciltlerin kullanımına da uygun şekilde geliştirilmiştir.

Luxera Paris AHA-BHA Peeling Serum

  Luxera Paris AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Siyah Nokta Karşıtı
 • Cilt Tipi: Tüm Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 10% + BHA 2% 

Aha ve Bha olarak bilinen Alfa hidroksi asit ve Beta hidroksi asit içeren Luxera Paris leke karşıtı kimyasal peeling, bu asit gruplarının içinde oldukça zengin asit bileşenleri içermektedir. Aha asit grubunun altında yer alan glikolik, laktik, sitrik, tartarik ve malik asit, cildin üst katmanında çalışan düzenleyici ajanlar olarak bilinir. Üst cilt katmanındaki leke, sivilce ve pütürlü görüntü problemlerine çözüm olur. Bha asit grubu ise cildin alt katmanlarına sızarak burada yer alan sorunları giderir. Aha ve bha gruplarının dengeli şekilde yer aldığı ürün bu sayede cildin alt ve üst katmanlarını aynı anda destekleyerek hızlı bir cilt yenilenme sürecini vaat eder.

Jeuvenile Leke Karşıtı & Cilt Tonu Eşitleyici AHA-BHA Peeling Serum

Jeuvenile Leke Karşıtı & Cilt Tonu Eşitleyici AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Cilt Tonu Eşitleyici
 • Cilt Tipi: Hassas Ciltler
 • Miktar: 30 mL
 • İçerik: AHA 25% + BHA 2% + Panthenol %3

Fiyat performans ürünü olarak bilinen Jeuvenile aha bha peeling serumu, yüksek aha değeri sayesinde cildin üst katmanında yaşanan problemleri hızla giderir. Düşük bha miktarı sayesinde, cildin alt katmanlarına sızarken cilt bariyerine hasar vermez. Rakip ürünlerine göre içeriğinde Panthenol içermesi sayesinde cildin nem dengesi korunur. Peeling işlemi sırasında kuruyan cilt, yine aynı ürün içerisinde yer alan panthenol ile nemlenir. Bu sayede, uzun vadeli kullanımda da ciltte hasara yol açmaz. Ürünün pH değeri maksimum 3.5 tutulmaktadır. Cildi asitlere alışkın olmayan kişilerin kullanımı için haftada 1 defa cilt bakım rutinine eklenmesi önerilir.

Görkito The Skin Co. AHA-BHA Peeling Serum

  The Skin Co. AHA-BHA Peeling Serum
 • Kullanım Amacı: Gözenek Sıkılaştırıcı
 • Cilt Tipi: Tüm Ciltler
 • Miktar: 20 mL
 • İçerik: AHA 10% + BHA 2%, Yeşil Çay Ekstrası

The Skin Co. tarafından özel olarak geliştirilen AHA + BHA serum, cildinize etkili bir bakım sunar. Formülünde %10 Alfa-hidroksi asitler ve %2 Beta-Hidroksi Asitler bulunmaktadır. AHA asitleri, çeşitli meyve asitlerinden elde edilir ve cildin üst katmanlarında çalışarak ölü deriyi soyar, canlı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. AHA asitleri aynı zamanda anti-akne ve anti-leke özellikleri ile bilinir. BHA asitleri ise gözenekteki tıkanıklıkları giderir ve gözenek boyutunu küçültmede etkilidir. Dermatolojik olarak test edilmiş olan bu serum, paraben, parfüm, alkol ve boya içermez. Ayrıca vegan ve cruelty-free bir üründür.

AHA-BHA Peeling Serum Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • AHA ve BHA İçeriği: Ürünün içeriğindeki AHA ve BHA oranı önemlidir. Cilt tipinize uygun bir asit konsantrasyonu seçmek, etkili olmanın yanı sıra cilde zarar verme riskini de azaltabilir.
 • Cilt Tipi Uyumluluğu: AHA ve BHA asitleri farklı cilt tiplerine uygun olarak formüle edilir. Kuru, yağlı, karma veya hassas ciltlere uygun olanı seçmek önemlidir.
 • Cilt Sorunlarına Yönelik Etki: AHA-BHA peeling serumları genellikle ölü hücreleri ve cilt yüzeyindeki lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Cilt tonunu düzenleme, akne izleri veya kırışıklıklara karşı etkili olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.
 • Günlük veya Haftalık Kullanım: AHA-BHA peeling serumlarının bazıları günlük kullanım için tasarlanmıştır, bazıları ise haftalık kullanım içindir. Cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan kullanım sıklığını seçmek önemlidir.
 • Hassas Cilt Uyumluluğu: AHA ve BHA asitleri, hassas ciltleri tahriş edebilir. Hassas cilde sahipseniz, ürünü ilk kez kullanmadan önce küçük bir alan üzerinde test etmek önemlidir.
 • Nemlendirici İçerikler: Peeling serumu, cildin kurumasını önlemek için içerisinde nemlendirici bileşenler içerir. Hyaluronik asit, gliserin gibi nemlendirici içeriklere sahip olan ürünleri tercih etmek, cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Antioksidan İçerikler: AHA-BHA serumlarına antioksidan içerikler eklenmişse, cildin serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olabilir. Vitamin C, E veya yeşil çay özleri gibi antioksidan içeriğine sahip serumları tercih edebilirsiniz.

En iyi aha bha peeling serum hangisi?

Kullanıcı deneyimlerine ve ürünlerin içeriklerine bakıldığında tavsiye edilen en iyi aha bha kimyasal peeling serumlar; The Ordinary, The Purest, She Vec, Garnier, Luis Bien, Jeuvenile, Licape markalarına ait peeling serumlardır. Bu ürünler, dengeli kimyasallar içerdiği için cildi içten ve dıştan destekleyerek bakım sağlar. Aynı zamanda, uygun bakım rutini ile tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun ürünler olduğu için gönül rahatlığıyla tercih edilebilirsiniz.

Aha bha peeling ne işe yarar?

Eksfoliasyon mantığı ile oluşturulan durum, cildin ölü derilerden arındırılması ve taze bir cilt elde edebilmektir. Kimyasal peeling türünde de amaç aynı olmaktadır. Tanecikli peelinglerde cildin üst katmanı çizildiği ve hasar gördüğü için cilt bu işlemden hasar görebilir. Kırmızı peelinglerde cildi aşındıracak tanecikler bulunmadığı için çizilme durumu söz konusu değildir. Aha bha peelingler, cildin üst katmanında yer alan ve cildin nefes almasını engelleyen zararlı tabakayı nazikçe giderir. Bunun yanında, cildin alt katmanlarında bulunan fazla yağ ve zararlı bileşenleri de tedavi edici özelliği vardır.

Kırmızı peeling nasıl kullanılır?

Kimyasalların tümünde olduğu gibi kırmızı peeling ürününü kullanırken de oldukça dikkatli olmak gerekir. Asit kullanımı için çoğunlukla kış ayları tercih edilmelidir. Bunun sebebi ise, asitlerden yıpranan cildin güneşle hiçbir şekilde temas etmediğine emin olmanız gerektiğidir. Bu ürünü kullanabilmek için kendinize haftalık bir rutin belirlemeniz gerekir. Bu rutin içinde, kırmızı peeling kullanacağınız günlerde daha hafif bir bakım uygulamalısınız. Cildinizin yapısına uygun temizliği yaptıktan sonra cildinizi nazikçe kurulamalısınız. Ardından peelingi uygulayarak 7-15 dakika aralığında beklemeniz önerilmektedir. Ardından bol su ile yıkayın ve nemlendiricinizi uygulayın.

Aha Bha serum her gün kullanılır mı?

Cilt tipinize özel olarak oluşturduğunuz cilt bakım rutini içerisinde en fazla haftada 3 defa kullanılması önerilen kırmızı serumlar, daha fazla kullanıldığı takdirde cildi tahriş edebilmektedir. Her ne kadar cilde yararlı asitler ile üretilse de asitlerin fazla kullanımı ciltte hasara neden olacaktır.

Kimyasal peeling hangi cilt tipine uygun?

Marka ve içeriğe göre değişkenlik gösteren kimyasal peelingler, her cilt tipinin erişebileceği içerikte ürün çeşitliliğine sahiptir. Yeni başlayanlar için cilt tipi her ne olursa olsun hassas ciltler için üretilen kırmızı peeling ürünlerini seçmeleri tavsiye edilir.

Önceki makaleEn İyi Led Tv
Sonraki makaleEn İyi Niacinamide Serum
Esra, İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler alanında eğitim görmüş ve makale yazarlığına büyük bir tutkuyla bağlı bir içerik yazarı. Ürün incelemeleri yazmak ve takipçilerine rehberlik etmek onun için bir zevk. En iyi ürünleri seçerken fiyat ve performansı karşılaştırır, kullanıcı yorumlarını dikkatle inceler ve ürünle ilgili yapılan şikayetleri titizlikle araştırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here