Cilt bakım aşamaları arasında temizlik kadar önemli bir adım varsa o da tonik uygulama adımıdır. Tonikler, cildin ihtiyacına göre içeriklerle geliştirilen ve genel özelliklerinden dolayı bakım yaparken cildin alt katmanlarına kadar ulaşmanızı sağlayan ürünlerdir. Tonikler, bu adım sonrasında uygulayacağınız ürünlerin cildinize daha etkili şekilde nüfus etmesini sağlarlar.

Her cilt tipi ve ihtiyaca yönelik tonik bulunsa da doğru ürünü seçmek oldukça zordur. Asidik içerikli bir tonik kullanmak istediğiniz takdirde içeriği temiz ve sağlıklı bir ürün bulmanız gerekir. Bunun yanında, nemlendirici ya da ton eşitleyici tonik kullanımı için de doğal içeriklere sahip ve zararlı madde içermeyen ürünleri araştırmalısınız. Cilt tipiniz ne olursa olsun ihtiyaçlarınıza yönelik en iyi tonik tavsiyelerini araştırdık.

Sıra Marka EtkiİyiÖneri Puanı
1NacificAkne Karşıtı10/10
2LancomeYatıştırıcı10/9.9
3The Body ShopNemlendirme10/9.8
4Cream Co.Gözenek Sıkılaştırma10/9.9
5BiodermaSebum Dengeleme10/9.8
6La Roche PosayGözenek Sıkılaştırma10/10
7The Purest SolutionsSebum Dengeleme10/10
8She VecGözenek Sıkılaştırma10/9.9
9Yves RocherLeke Karşıtı10/9.8
10L’Oreal ParisPeeling Etkisi10/9.6
Cilt Toniği Öneri Listesi

En İyi 10 Cilt Toniği Tavsiyesi

Cilt bakım rutininde olmazsa olmaz aşamalardan biri olan tonikler, cildiniz hakkında tüm şikayetlere cevap verecek şekilde pek çok içerikte üretilir. Bu ürünler arasında en sağlıklı ve kesin sonuç veren ürünleri sizler için listeledik.

İşte en iyi Cilt Toniği önerileri:

Nacific Fresh Herb Origin Toner

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 150 ml
 • İçerik: Calendula
 • Kullanım Alanı: Yüz
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Akne karşıtı

İçeriğinde yer alan Calendula özü sayesinde cildi derinlemesine nemlendirirken aynı zamanda makyaj kalıntılarını ve günlük kiri nazikçe temizleyen Nacific tonik, hafif formülü ile tüm cilt tiplerine uygun şekilde geliştirilmiştir. %99,3 doğal bileşenler içermesinden dolayı en hassas ciltlerin dahi güvenle kullanabileceği bir üründür. Nemlendirme ve temizleyici özelliğinin dışında karma ve yağlı ciltlerde oluşan sivilcelere ve sivilce sonrası lekelere karşı güçlü etki gösterir.

Kullanıcı Yorumları

💬 A** A**; Ürünü bir kaç aydır kullanıyorum, hassas ciltliler için bire bir, tavsiye ederim, ben memnun kaldım, güzel bir ışıltı bırakıyor.

💬 N** G**; Olmazsa olmazım. Bittikçe alıyorum. Gözeneklerimde gözle görülür bir küçülme oldu ve cilt kalitem arttı diyebilirim. Cilde güzel nem veriyor ayrıca.


Lancome Tonique Confort

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Akasya balı ve tatlı badem yağı
 • Kullanım Alanı: Yüz çevresi
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Yatıştırıcı

Balın mucizevi yatıştırıcı etkisinden ilham alınarak geliştirilen Lancome tonik, ciltteki gerginliği alarak gençleştirici ve ışıltı verici bir bakım yapar. Günlük cilt temizliği rutininde kullanılabileceği gibi haftalık rutinlerde de kendisinden sonra kullanılacak ürünlerin daha iyi nüfuz etmesi bakımından etkilidir. Kuru ve hassas ciltlerde oluşan kızarıklık ve agresifliği gidermek için kullanılabilir.

Kullanıcı Yorumları

💬 E** B**; Kullandığım en güzel ürün olabilir, yumuşacık bir tonik, kokusu çok tatlı. Ben pamukla değil elime alıp yüzüme yedirmeyi tercih ediyorum. Nemli cilde sürdüğüm nemlendirici de daha güzel emiliyor. Yüzümde bıraktığı hissi ve kokuyu sevdim. İndirimde yakaladıkça alınabilir stok için.

💬 P** K**; Çok sevdim ben bu toniği küçük almıştım şimdi büyüğünüde aldım.


The Body Shop Vitamin E

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 250 ml
 • İçerik: E Vitamini
 • Kullanım Alanı: Yüz
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipi
 • Etki: Nemlendirici

Cildi derinlemesine temizlerken aynı zamanda nazik şekilde nemlendiren The Body Shop Vitamin E tonik, hafif içeriği sayesinde tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun şekilde geliştirilmiştir. Nemlendirici ve yenileyici görevde kullanılan ürün, günlük kullanımda kısa süre içinde etkili sonuçlar sunmaktadır.

Kullanıcı Yorumları

💬 M** K**; İnanılmaz memnun kaldım hem cildimi nemlendiriyor ışıltı veriyor hem de temizliyor süper.

💬 I** T**; Aşırı memnunum. Cildime çok iyi geldi. Sabah aksam temizleyiciyi duruladıktan sonra uyguluyorum. Pamukla vs silmiyorum direkt serum uygular gibi 5-6 damla olarak kullanıyorum ben. Asla tahriş etmiyor, kurutmuyor. Daha sonra da nemlendirici sürüyorum. Misler gibi oluyor.


Cream Co. Arındırıcı Aydınlatıcı Daily Toner

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Aha-Bha ve Vitamin C
 • Kullanım Alanı: Yüz ve vücutta ihtiyaç duyulan alanlar
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Gözenek sıkılaştırma

Yüzünüzde ya da vücudunuzun belirli alanlarında oluşan sebum dengesizliği ya da nem problemine karşı düzenleyici görevde kullanabileceğiniz Cream Co arındırıcı tonik, cilt üzerinde gözenek sıkılaştırıcı ve sebum dengeleyici olarak görevlendirilmiştir. İçeriğinde yer alan aha-bha asitler sayesinde cildin üst katmanında oluşan yağ, kir ve ölü deri tabakasını nazik şekilde temizlerken C vitamini desteği ile cildi parlak bir görüntüye kavuşturur.

Kullanıcı Yorumları

💬 H** A**; İlk defa deneyimlediğim bir marka. Hassas bir cilde sahip olmama rağmen bir haftadır kullanıyorum bir tahriş yaratmadı. İçeriğindeki aha/bha ‘yı c vitamini çok güzel dengeliyor. Yanında da çok tatlı hediyeler gönderilmiş. Vegan olması ayrı güzel teşekkürler.

💬 R** G**; O kadar sevdim ki cildimi çok güzel parlattı. 2 aydır haftada 3 gün olmak üzere düzenli kullandım. Lekelerimi azalttı, cildimi parlattı, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelliyor. İstediğim bütün asitler bir arada başka asidik bir urun kullanmanıza gerek yok bence bu urun hepsini karşılıyor. 5 yıldızı hak ediyor kesinlikle.


Bioderma Sebium Lotion

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Salisilik asit, çinko, B6, Gliserin, agarik asit
 • Kullanım Alanı: Yüz ve vücut
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Sebum dengeleme

Hafif içeriği ile birlikte ciltteki kirleri en nazik şekilde temizlerken yağlı ve karma ciltlerin en büyük problemi olan dengesiz sebum üretimini de kontrol altına alan Bioderma Sebium tonik, içeriğinde yer alan asit destekleri sayesinde cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Kullanıldığı andan itibaren 8 saat boyunca cildi nemli tutarak tüm cilt tiplerine uyum gösterir. Yağlı ve karma ciltler için günlük kullanıma uygundur.

Kullanıcı Yorumları

💬 F** A**; Temizleme jeli ve toniği birlikte kullanıyorum cildime çok iyi geldi gözenek ve siyah nokta sorunlarım azaldı.

💬 S** K**; Rahatlatıyor sıklaştırıyor tedavi ediyor ben sevdim şahsen.


La Roche Posay Effaclar Mikro Soyucu Tonik

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Termal su, gliserin, salisilik asit
 • Kullanım Alanı: Tüm yüz ve vücut
 • Cilt Tipi: Yağlı ve karma ciltler
 • Etki: Gözenek sıkılaştırma

Büyük oranda termal su kullanılarak geliştirilen La Roche Posay cilt toniği, içeriğinde yer alan salisilik asit ile sebum problemini giderirken gliserin sayesinde de nem dengesinin korunmasını sağlar. İçeriğinde yer alan orantılı bileşimler, cildin sebum dengesini yeniden kazanmasını sağlarken uzun süreli bir tedavi uygular. Yalnızca yüz ve çevresinde değil aynı zamanda vücudunuzda yağlanma problemi yaşadığınız diğer alanlarda da kullanıma uygundur.

Kullanıcı Yorumları

💬 H** S**; Cildime çok iyi geldi gözenekleri derinlemesine temizliyor gerçekten bitirdikten sonra da aynısından stok yapmayı düşünüyorum.

💬 D** B**; Dördüncü şişeyi bitirdim. Kesinlikle harika bir ürün. Karma bir cildim var. Ben aynı markanın yüz temizleme jeli ile birlikte kullanıyorum. Çok memnunum. Biraz küçük olabilir ama ben her gün sabah ve akşam kullandığım halde yaklaşık iki buçuk üç ay gidiyor. Her indirimde mutlaka stokluyorum.


The Purest Solutions Bha %2 Oil Control Toner

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Aha-bha, glikolik asit, tasman biberi
 • Kullanım Alanı: Tüm yüz ve vücut
 • Cilt Tipi: Karma ve yağlı ciltler
 • Etki: Sebum Dengeleme

Yağlı ve karma cilt tiplerinde genişlemiş ve tıkanmış gözenek problemlerine çözüm olarak geliştirilen The Purest Solutions bha tonik, mikro soyma özelliği ile cildin yenilenme süresini hızlandırarak cildin sağlıklı ve temiz bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Aktif sivilceli ciltlerde de kullanıma uygun olan tonik, sivilceli ciltleri derinlemesine temizleyerek siyah nokta ve sivilcelerin içten tedavi edilmesini sağlar.

Kullanıcı Yorumları

💬 R** G**; Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum yağlıya dönük karma bir cildim var. kullandığım zaman kuruluk yapmadı capcanlı, parlak ve yağdan arınmış bir cilt bırakıyor geride. keşke indirime girse stoklasam.

💬 R** O**; mükemmel ötesi bir ürün neden daha önce almadım diyorum. karma yağlı bir cildim ve kapalı komedonlarım vardı. ürünü kullandıktan sonra cildim pürüzsüzleşti ve aşırı yağlanmadan kurtuldum bittikçe alacağım.


She Vec Glyc Alright Tonik

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Glikolik asit, ginseng, niacinamide
 • Kullanım Alanı: Tüm yüz ve vücut
 • Cilt Tipi: Karma ve yağlı ciltler
 • Etki: Gözenek sıkılaştırma

Aktif sivilceler ve sivilce izleri üzerinde oldukça hızlı etki gösteren She Vec Glikolik tonik, yalnızca yüz çevresinde değil aynı zamanda kollar ve göğüs bölgesinde çıkan küçük sivilceler ve komedonlar için de kullanılır. Pürüzlü cildin yenilenmesinde ve yaşlanma belirtilerinden korunmasına yardımcı olur. İçeriğinde yer alan glikolik asit sayesinde cildi eksfoliye ederek yenilenme sürecinin hızlanmasını sağlar.

Kullanıcı Yorumları

💬 B** B**; PAHALANMADAN ALIN BEN STOKLADIM!!!! ÇOK İYİ. Benim cildim hem kuru hem sivilceye aşırı müsait. Hassas değil. Bu ürün 1-2 kullanımdan sonra bile sivilcelenmemi aşırı azalttı. Lekeler konusunda gözlem yapacak kadar uzun süre kullanmadım. Marka zaten iyi, içeriği iyi. Cildi kurutmadan sivilcelere etki ediyor. Bence akşam kullanın ama illa sabah kullanacağım diyorsanız güneş kremi şart.

💬 E** T** C**; Çok beğendim cildimi ışıl ışıl yaptı sivilcelere de etkili kesinlikle fazla sivilcem yok aslında bir iki tane çıkar ama 3-4 ay zor geçer leke kalır o kadar şey kullandım bunu etkisini hiçbir şey vermedi geçmeyen lekelerimi bile zamanla yok ediyor rengini açıyor fark ediyorum bayıldım ölene kadar bununlayım artık.


Yves Rocher Bright Botanical Tonik

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 200 ml
 • İçerik: Beyaz tagua tokumu, mavi kantoron, bitkisel gliserin
 • Kullanım Alanı: Yüz ve çevresi
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Leke karşıtı

Beyaz tagua tohumunun leke giderici etkisinden ilham alınarak geliştirilen Yves Rocher tonik, mavi kantoron ve bitkisel gliserin içeriği sayesinde cildi derinlemesine nemlendirirken uzun süreli bakım yapar. Sivilce ve güneş lekelerini giderirken aynı zamanda cilde aydınlık ve doğal bir ışıltı kazandırır.

Kullanıcı Yorumları

💬 Z** D**; Benim karma bir cildim var. Doğumdan sonra yüzüme bakmayı tamamen bırakmıştım. Bikaç aydık burun bölgem ve çevresi çok kötü olmuştu. Herkes senin yüzüne ne oldu demeye başlamıştı o kadar kötüydü. Bu ürünü alalı 9 gün olmuş. 9 gündür yüzümü sabunla yıkadıktan sonra sabah akşam bu tonikle temizledim. Hem de o kadar azar azar kullanıyorum ki. Ve gerçekten inanamıyorum bu kadar işe yaradığına. T bölgem baya bir düzeldi. Sivilceler söndü siyah noktalar gitti. Yüzümdeki renk tonu eşitlendi. Yaptığım makyaj bile çok daha güzel duruyor artık. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

💬 N** D**; Jel kıvamlı harika bir ürün yüzüme verdiği o fresh ferahlık çok güzel.


L’Oreal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik

Ürün Özellikleri

 • Ölçü: 1800 ml
 • İçerik: Glikolik asit ve karpuz özü,
 • Kullanım Alanı: Yüz
 • Cilt Tipi: Tüm cilt tipleri
 • Etki: Peeling etkisi

İçeriğinde yer alan %5 glikolik asit sayesinde cilt üzerinde peeling etkisi yaratan Loreal Paris Revitalift tonik, cilt yüzeyinde oluşan lekelerin en hızlı şekilde giderilmesi için geliştirilmiştir. Cildi fazla sebum ve kirden arındırırken aynı zamanda karpuz özüyle cildi nemlendirerek erken yaşlanma belirtilerinden korur. Cilde gözle görülür şekilde bir ışıltı kazandırır.

Kullanıcı Yorumları

💬 A** K** M**; Ürünü sabah akşam düzenli kullanmaya başladım ve ilk günden yüzüm yumuşak ve parlak bir hal aldı. Bundan sonra stok yapacakmışım gibi görünüyor, çok sevdim.

💬 S** A**; Kullandıktan sonra yorum yapmak istedim. Cildiniz de bir ışıltı oluyor ve temizlendiğini hissediyorsunuz. temizleme jeli ile birlikte kullanıyorum. başarılı bir ürün fiyatı artmadan tekrar alıp stok yaparım.


En İyi 10 Niacinamide Serum ÖnerisiEn İyi 10 AHA-BHA Peeling Serum Önerisi
İlginizi Çekebilir

En iyi cilt toniği hangisi?

Ürün içerikleri ve kullanıcı deneyimlerine göre tavsiye edilen en iyi cilt bakım toniği; Nacific, Lancome, Ther Purest, .Yves Rocher, La Roche Posay ve Bioderma markalarına ait ürünlerdir. Bu ürünler, yüksek oranda doğal bileşenlerden elde edildikleri için genel olarak tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Günlük tonik olarak ya da haftalık cilt bakım rutininde kullanabilirsiniz.

Cilt için tonik ne işe yarar?

Cilt bakım rutininde tonik kullanılmasının amacı genel anlamda, tonikten sonra gelecek ürünlerin emilimini ve cilde nüfuzunu daha etkili hale getirmektir. Bununla birlikte, herhangi bir cilt problemine yönelik uygun toniği kullanmak, cilt sorununa etkili müdahale ederken, sonraki aşamalarda yine cilde uygulayacağınız tedavi içeriklerini de daha etkili hale getirir. Makyaj yapanlar için tüm makyajın etkili şekilde temizlenerek cildin ferahlamasını da sağlar.

Hangi toniği kullanmalıyım?

Yağlı ya da karma cilde sahip olanların genel problemlerine yönelik üretilen cilt tonikleri asit içerikli ve daha düzenleyici ürünler olmaktadır. Bunların arasında, Nacific, The Purest, She vec, La Roche Posay ve Bioderma gibi ürünler yer alır. Bu ürünler, yağlı ve karma ciltlerdeki fazla sebum ile birlikte yağı ve kiri derinlemesine temizleyerek ciltte yağ dengesinin yeniden oluşmasını sağlar. Kuru ve normal ciltler için tonik kullanmak için de daha nötr ve temiz içerikli ürünlere yönelmeniz gerekir. Bunlar arasında, Lancome, Yves Rocher, Cream Co gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, cildi etkili şekilde temizlerken yağ ve nem dengesi problemi yaşanmadığı için direk olarak cildin genel sağlığına yönelik etki gösterir.