Vücuttaki proteinin yapı taşını oluşturan amino asitler sporcular için vazgeçilmez bir takviye sağlar. Ağır antrenmanlarda yaşanabilen kas yıkımını durdurur, kas kütlesini geliştirir. Vücudun yağdan değil kastan kilo almasına olanak tanır. Amino asitlerin içinde bulunan arjinin, kaslara giden kan akışını da artırır. Yorgunluğu önleyerek, vücuda enerji ve güç verir. Birçok amino asit tozunun içinde glutamin, taurine ve çeşitli vitaminler de bulunur.

SıraModelAromaİyiÖneri Puanı
1Ronic Nutrition BcaaBöğürtlen10/9.9
2Run Nutrition BcaaKarpuz10/9.8
3Dynamic Nutrition BcaaYeşil Elma10/9.9
4Hardline Bcaa MatrixTropikal10/10
5Bigjoy Sports BcaaKarpuz10/10
6ProteinoceanYeşil Elma10/9.9
7Olimp Bcaa XplodeAnanas10/10
8Nutripure DoypackMango10/9.8
9Multipower Bcaa PowderKiraz10/10
10Kingsize NutritionYeşil Elma10/10
Amino Asit Öneri Listesi

En İyi 10 Amino Asit Önerisi

Sporcuların favorisi olan, kas kütlesini artıran en iyi amino asitleri öneri listemizde sıraladık. Antrenman performansınızı artırmak için listemize göz atmalısınız.

İşte en iyi amino asit önerileri:

Ronic Nutrition Bcaa Ultimate

Ronic Nutrition Bcaa Ultimate
 • Miktar: 800 Gr
 • İçerik: Amino asit, C vitamini, taurine, glutamine
 • Aroma: Böğürtlen

Amino asit önerilerimize çok tercih edilen bir ürünle başlıyoruz. Ronic Nutrition Bcaa Ultimate’in yanında shaker ve whey protein de bulunuyor. İçerisinde 5000 mg BCAA’nın yanında 70 mg C vitamini, 100 mg taurine ve 1000 mg glutamine yer alıyor. Böğürtlen aromalı toz, kolay ve rahat tüketilebiliyor. Vücuda enerji veren amino asit tozu ilave şeker, yağ ve karbonhidrat içermiyor.


Run Nutrition Bcaa

Run Nutrition Bcaa
 • Miktar: 420 Gr
 • İçerik: Amino asit, B6 vitamini
 • Aroma: Karpuz

Hediyeleriyle öne çıkan Run Nutrition Bcaa’nın yanında shaker, huni, protein tozu ve L carnitine gönderiliyor. İçerisinde ise amino asidin yanında B6 vitamini bulunuyor. Karpuz aromalı toz, kan şekerini düzenliyor, protein sentezinde görev alıyor ve kar kütlesinin artmasına yardımcı oluyor. Günde 2 defa 1 ölçek kullanılması öneriliyor.


Dynamic Nutrition Bcaa

Dynamic Nutrition Bcaa
 • Miktar: 300 Gr
 • İçerik: Amino asit, kafein, taurin, glutamin
 • Aroma: Yeşil Elma

Memnuniyet puanı yüksek olan Dynamic Nutrition Bcaa yeşil elma aroması sayesinde çok seviliyor. İçerisinde 5000 mg BCAA, 200 mg kafein, 2000 mg taurin ve 5000 mg glutamin bulunuyor. Dengeli içerikleri sayesinde antrenmanlarda enerji sağlıyor, daha iyi ve verimli çalışmanıza olanak tanıyor. Glutamin antrenman sonrasında kasları onarıcı etki gösteriyor. 1 ölçek tozun antrenman öncesi ya da sonrasında kullanılması tavsiye ediliyor.


Hardline Bcaa Matrix Tropikal Aminoasit Amino

Hardline Bcaa Matrix Tropikal Aminoasit Amino
 • Miktar: 630 Gr
 • İçerik: amino asit, BCAA, glutamin, taurine, whey protein, arginin, A, B6
 • Aroma: Tropikal

Hardline Matrix Tropikal Aminoasit Amino zengin içeriğiyle birçok ürünü geride bırakıyor. İçerisinde amino asit, BCAA, glutamin, taurine, whey protein, arginin, A ve B6 vitamini bulunuyor. Zengin ve besleyici içerik antrenmanda ve sonrasında yorgunluğu azaltıyor, vücuda güç ve enerji sağlıyor. Kas gelişimine destek sağlayan toz, kısa sürede fit bir vücuda kavuşulmasına olanak tanıyor. Tropikal aromalı ürün, lezzetli tadı sayesinde kolay içiliyor.


Bigjoy Sports Bcaa Glutamine

Bigjoy Sports Bcaa Glutamine
 • Miktar: 600 Gr
 • İçerik: BCAA, glutamin, lösin, valin, izolösin
 • Aroma: Karpuz

Bigjoy Sports Bcaa, 600 gramlık toz içeriyor. Tozda kasları iyileştiren glutamin, lösin, valin ve izolösin bulunuyor. Sporcular tarafından çok sevilen toz, vücudun amino asit ihtiyacını karşılıyor, daha dinç ve enerjik olmasını sağlıyor. 1 porsiyon ürünün antrenmandan önce ya da sonra kullanılması tavsiye ediliyor. Böylece antrenman verimi artıyor ve antrenman sonrası yaşanan yorgunluk azalıyor.


Proteinocean 4:1:1 Yeşil Elma Bcaa

Proteinocean 4:1:1 Yeşil Elma Bcaa
 • Miktar: 120 Gr
 • İçerik: BCAA, lösin, valin, izolösin
 • Aroma: Yeşil elma

Proteinocean 4:1:1 Yeşil Elma Bcaa içerisindeki lösin oranıyla dikkat çekiyor. Proteinbiyo sentezini destekleyen lösin, kas protein yapımına yardımcı olur. Ürün, vücutta üretilemeyen ve besinle alınması gereken amino asit türlerini içerir. İçerisinde şeker ve karbonhidrat bulunmaz. Yeşil elma aroması sayesinde keyifle tüketilebilir. 120 gramlık ürün, 24 porsiyon kullanılabilir.


Olimp Bcaa Xplode Powder

Olimp Bcaa Xplode Powder
 • Miktar: 500 Gr
 • İçerik: BCAA, glutamin, B6 vitamini
 • Aroma: Ananas

En yüksek BCAA’lı ürünlerden biri olan Olimp Bcaa Xplode Powder yüksek enerji ve güç sağlıyor. Tek bir porsiyonunda 6000 mg BCAA barındırıyor. Vücudun günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. BCAA’lar glutamin ile destekleniyor. Tozda B6 vitamini de bulunuyor. Suda kolayca çözünen ürün, rahat tüketilebiliyor. Kas proteinlerine destek sağlıyor.


Nutripure Doypack Bcaa

Nutripure Doypack Bcaa
 • Miktar: 150 Gr
 • İçerik: BCAA, B6 vitamini
 • Aroma: Ice tea mango

Yüksek BCAA içeren bir diğer amino asit önerimiz Nutripure Doypack Bcaa. Tek porsiyonda 5000 mg BCAA içeren üründe B6 vitamini de bulunuyor. Vücudu toparlayarak yorgunluk ve halsizliği önlüyor. Karbonhidrat içermeyen ürün, yağ yakımını da destekliyor. Ice tea mango aromalı  toz, keyifle ve kolayca içilebiliyor.


Multipower Bcaa Powder Kiraz Aromalı Aminoasit

Multipower Bcaa Powder Kiraz Aromalı Aminoasit
 • Miktar: 400 Gr
 • İçerik: BCAA
 • Aroma: Kiraz

Kiraz aromasıyla eşsiz ve lezzetli bir tat sunan Multipower Bcaa Powder Aminoasit önerilerimizin en çok sevilen ürünlerinden biri. İçerisinde 400 gramlık toz bulunan ürün, her servisde 6000 mg BCAA içeriyor. Sporcuların günlük aminoasit ihtiyacını karşılıyor. İnce toz formu sayesinde hem suda kolay çözülüyor hem de vücutta hızlı emiliyor.


Kingsize Nutrition Bcaa

Kingsize Nutrition Bcaa
 • Miktar: 1000 Gr
 • İçerik: BCAA, glutamin, taurine
 • Aroma: Yeşil Elma

Kingsize Nutrition Bcaa glutamin ve taurine içeriyor. Her porsiyonda 5000 mg BCAA ve 5000 mg glutamin desteği sağlıyor. Vegan kullanıma uygun olan üründe fermente edilmiş BCAA kullanılıyor. Yoğun antrenmanlarda güç ve enerji sağlıyor, antrenman sonrası yaşanan halsizliği önlüyor. Yeşil elma aromalı toz, birçok kişi tarafından seviliyor ve kullanıcılarından tam puan alıyor.


Sporcular neden amino asit kullanır?

Sporcular kas gücüne önem verdikleri için amino asit kullanır. Çünkü amino asitler kas proteinlerini destekleyerek kas kaybının önüne geçer. Kaslar amino asitler sayesinde daha kolay toparlanır ve gelişir. Bu sebeple birçok sporcu amino asit takviyesi kullanır.

Amino asit sağlıklı mı?

Amino asit doğru kullanıldığında sağlığa zarar vermez. Gereğinden fazla amino asit kullanmak ise, her besin takviyesinde olduğu gibi sağlıksızdır. Fazla amino asit kullanımı kusma ve ishale neden olabilir. Bunun için amino asit ürünlerinin belirtilen doz ve sıklıkta kullanılması önemlidir.

Amino asit kilo aldırır mı?

Amino asitler kas kütlesini artırdığı için kilo almaya yardımcı olur. Ancak karbonhidrat ve yağ gibi amino asitler de belli bir kaloriye sahiptir. Bunun amino asit kullanırken aynı zamanda aldığınız kaloriyi yakmanız gerekir. Düzenli spor yaparak amino asit kullanırsanız kas kütlesinden kilo alabilir, yağlarınızı yakabilirsiniz.

Önerilen en iyi amino asit hangisi?

En iyi amino asit markalarını sıralayalım: Ronic, Run, Dynamic, Hardline, Bigjoy, Protein Ocean, Olimp, Nutrioure, Multipower ve Kingsize kas proteinlerini destekleyen, kasların gelişmesine yardımcı olan, enerji ve güç veren, yorgunluğu ve halsizliği önleyen, glutamin ve vitamin içeren, aromalı, kolay tüketilebilen en iyi amino asitleri üreten markalar arasında yer alıyor.