Sporcuların gün içinde yaptıkları ağır antrenmanlarda kasların kaybettiği gücü tekrar kazanabilmeleri için protein önemli bir kaynak. Sporcular, ihtiyaç duydukları yüksek orandaki proteini yemeklerle almanın yanı sıra takviye edebilmek için de buna özel üretilmiş protein tozu çeşitlerini kullanıyorlar. Bu sebeple sporcular arasında yaygın tüketilen protein tozlarını araştırarak en iyi ürünlerden bir liste oluşturduk.

Sıra MarkaAromaİyiÖneri Puanı
1Bpn Eco TactıcalÇikolata10/9.9
2Hardline Hipro IsoWheyYok10/9.9
3Scitec Whey ProfessionalÇikolata10/9.8
4Hardline Whey 3 MatrixÇilek10/9.9
5Supplementler WheyÇikolata10/9.7
6Weider Premium WheyÇikolata10/9.8
7Bigjoy Sports Big wheyÇikolata10/9.8
8Optimum Nutrition GoldÇikolata10/9.7
9Multipower %100 WheyÇikolata10/9.8
10Ronic Nutrition WheyÇilek10/9.8
11Saf NutritionKakao10/9.6
12Ssn Sports Style NutritionÇikolata10/9.8
13Proteinocean WheyKaramel10/9.5
14Zeus Nutrition WheyÇikolata10/9.6
15Protein Zamanı WheyÇikolata10/9.4
En İyi Protein Tozu Öneri Listesi

En İyi Protein Tozu Markaları

Kullanıcılar tarafından tercih edilen ürünleri inceleyerek en iyi protein tozlarından bir liste oluşturduk. Kullanıcı Yorumlarını dikkate aldığımız bu protein tozları en çok tüketilen ürünlerden oluşuyor.

(Aşağıda önerilen ürünler tamamen araştırılarak sunulmaktadır. Herhangi bir sağlık önergesi veya garantisi yoktur. Kullanıcıların yorumlarından faydalanılmıştır.)

Bpn Eco Tactıcal Whey Chocolate Dream

Bpn Eco Tactıcal Whey Chocolate Dream

Hacmi: 2000 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

40 gramı bir porsiyona eş değer olan Bpn Eco Tactıcal Whey Chocolate Dream, vitamin B6, keratin protein ve L-Glutemin içeriyor. 250 ml su ile günde iki defa kullanılması gereken bu toz, özellikle ağırlık çalışan sporcuların en çok tercih ettiği ürünlerin başında geliyor. Çikolata aromasına sahip olan ürün bu sayede kolayca tüketilebiliyor.


Hardline Hipro IsoWhey

Hardline Hipro IsoWhey

Hacmi: 1800 gr
Aroması: Yok
Form: Toz

Ülkemizdeki ilk sporcu takviye gıdası markalarından biri olan Hardline, %100 İzole Whey protein oranına sahip olan ürünü Hardline Hipro IsoWhey ile listemizdeki ilk yerini alıyor. Laktoz içermeyen, şekersiz ürün aynı zamanda bir Whey proteininde bulabileceğiniz en düşük yağ oranı olan %2 yağ oranıyla da ilgi çekiyor. Hardline’ın bu ürünündeki bir diğer farkı da en yüksek Izole Whey protein oranına sahip ürün olması. Porsiyonunda 24 gram yani &96 protein bulunan gıda takviyesi ayrıca 5,26 g BCAA, B6 vitamini ve çeşitli amino asit takviyeleri de içeriyor.


Scitec Whey Professional

Scitec Whey Professional

Hacmi: 920 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Türkiye’de yoğun olarak tercih edilen bir diğer marka olan Scitec Whey Professional düşük yağ ve şeker oranıyla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Bir porsiyon olan 30 gramında 1300 mg amino asit, 990 mg Taurin, 210 mg Glutamin, 100 mg lösin içeren protein tozu, sindirime dost bileşenleriyle de rakiplerinin önüne geçiyor. 30 gramlık protein tozunu yaklaşık 300 gram su ile karıştırıp içebileceğiniz Scitec Whey Professional’ın Limonlu cheesecake, vanilya çilek, şeftali yoğurt şeklinde çok beğenilen aromaları arasından seçim yapabilme şansınız da bulunuyor.


Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu

Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu

Hacmi: 908 gr
Aroması: Çilek, Tarçın, Sahlep ve Muz
Form: Toz

Çok tercih edilen bir süt tozu markası olan Hardline Whey 3 Matrix en yüksek kreatin oranına sahip süt tozu olarak rakiplerinden ayrılıyor. 3 ayrı Whey proteinine sahip olan markanın bir dozunda günlük alınması gereken kreatin değerinin neredeyse yarısı kadar kreatin bulunuyor. Antrenman öncesinde ve sonrası kullanılabilen ürün salep, çikolata ve çilek aromalı seçenekleriyle de çok beğeniliyor.


Supplementler Whey Protein

Supplementler Whey Protein

Hacmi: 1000gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Hammaddesi çok bilinen bir süt markası olan Volac’dan oluşan, %77 Whey proteini içermekte olan Supplementler Whey Protein ülkemizde yaygın kullanılan markalardan. Bir porsiyonunda 23 gram protein, 4,1 gram Glutamin ve 5,2 gr BCAA içeren ürün bu sayede vücudunuzun gereksinim duyduğu amino asitleri doğru oranda karşılıyor. Başlangıç için çikolata aromalı lezzetini denemenizi öneriyoruz.


Weider Premium Whey

Weider Premium Whey

Hacmi: 2300 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Sadece ülkemizde değil diğer dünya ülkelerinde de en iyilerden biri sayılarak yoğun talep gören Weider Premium Whey, çok sayıdaki aromasıyla kullanıcısının damak tadına da hitap ediyor. Ayrıca sıvıda kolay eriyen formül yapısıyla kolay kullanım fırsatı sunan marka favorilerden biri olarak rakiplerini her açıdan zorluyor.


Bigjoy Sports Big whey Classic

Bigjoy Sports Big whey Classic

Hacmi: 990 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Bigjoy Sports Big whey Classic, yüksek protein oranıyla ilgi çeken ve çok tercih edilen markalardan biri oluyor. Vücut geliştirme sporu yapan sporcular arasında hayli popüler olan Bigjoy Sports bir ölçeği 24 gr protein içeriyor. Üstelik içtikten sonra midede şişlik yapmayan ürünün çikolata ve çilek gibi iki farklı aroma seçeneği bulunuyor.


Optimum Nutrition Gold Standart Whey

Optimum Nutrition Gold Standart Whey

Hacmi: 2270 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Kimyasal katkı maddeleri içermeyen ve hem fiyat avantajı hem de kalitesiyle farklı bir yerde bulunan Optimum Nutrition Gold Standart Whey BCAA molekülleri ve aminoasitler açısından zengin bir içeriğe sahip. Bir porsiyonu 30 gram olan ürünün porsiyonunda 23,9 gram protein, 1,1 gram yağ, 1,2 gram şeker oranı, 0,6 gram da lif bulunuyor. Whey yani peynir altı suyundan ve konsantre proteinden üretilen protein tozu ayrıca izole edilmiş olarak satışa sunuluyor. Vanilya, muz, çilek, çikolata, çilek-muz ve kurabiye armalı çeşitleri de çok beğeniliyor.


Multipower %100 Whey Isolate Protein

Multipower %100 Whey Isolate Protein

Hacmi: 2000 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Multipower %100 Whey Isolate toz formda ve izole edilmiş şekilde whey proteini içeren bir protein tozu ürünü. İzole olması sayesinde diyet sürecinde ve kilo kontrolü yapan sporcuların tercihi olan ürün 1 porsiyonunda 26 gram yani %86 protein içeriyor. Bunun yanı sıra 6500 mg BCAA ve çeşitli amino asitler içeren marka, şeker ve karbonhidrat içermiyor. Farklı aroma seçenekleri de bulunan süt tozu ülkemizde satışa sunulan en iyi süt tozu markaları arasında yer alıyor.


Ronic Nutrition Whey İsolate Protein Tozu

Ronic Nutrition Whey İsolate Protein Tozu

Hacmi: 2270 gr
Aroması: Çilek
Form: Toz

Günde 3 porsiyona kadar tüketilebilen ve porsiyonu 45 gram olan Ronic Nutrition Whey İsolate özellikle yoğun antrenman ve fiziksel etkinliklerin yapıldığı dönemlerde protein dengesini kontrol altında tutmak isteyen sporcuların tercihi oluyor. Her porsiyonunda 25 gram protein, 2,6 gram kreatin, düşük yağ ve karbonhidrat içeren üründe aspartam ve ilave şeker bulunmuyor.


Saf Nutrition Bitkisel Protein

Saf Nutrition Bitkisel Protein

Hacmi: 360 gr
Aroması: Kakao, Hindistan Cevizi, Vanilya
Form: Toz

Bitkisel olmasından dolayı veganların da tercih ettiği Saf Nutrition Bitkisel Protein 250 ml suya karıştırılarak tüketiliyor. İçerisinde organik kakao ve Hindistan cevizi sütü içeren bu ürün 1 porsiyonda tam 19 gram protein barındırıyor. Ayrıca katkı maddesi ve glüten içermeyen bu ürün şeker içermediğinden sporcular tarafından çokça tercih ediliyor.


Ssn Sports Style Nutrition Ssn Command Quadro Whey Proteın

Ssn Sports Style Nutrition

Hacmi: 2370 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Çikolata aromasından dolayı kolay içime sahip olan Ssn Sports Style sporcuların istediği yağsız kas oluşumuna destek oluyor. Ayrıca içeriğinde barındırdığı B6 vitamini ile vücudun daha dinç olmasını sağlarken aynı zamanda aminoasitleri konsatre ediyor. Tek serviste 23 gram protein almaya yardımcı olan bu ürün yapılan egzersizlerin vücuda etkisi iki kat arttırıyor.


Proteinocean Whey Protein

Proteinocean Whey Protein

Hacmi: 400 gr
Aroması: Karamel
Form: Toz

Hem tadı hem de kokusu bakımından kullanıcıların vazgeçemediği Proteinocean Whey Protein karamel aromasıyla kolayca içilebiliyor. Vücutta bulunan kas miktarını koruduğu gibi yapılan egzersizlerle birlikte bu miktarı arttıran ürün özellikle ağırlık sporuyla ilgilenenlerin tercih ettiği bir üründür. 250 ml suya katılarak tüketilen bu protein tozu hızlıca homojen kıvama geldiğinden kullanıcıların beğenisini topluyor.


Zeus Nutrition Whey Protein

Zeus Nutrition Whey Protein

Hacmi: 1000 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Kolay içimi ve çikolata aromasıyla sporcular tarafından tercih edilen Zeus Nutrition Whey Protein kasların gelişmesini sağlıyor. Sadece kasların artmasına değil aynı zamanda vücuda enerji verdiğinden antremanlarda yorulma yaşanmıyor. Toplam 30 servis yapılabilen bu ürün bir ay kullanılıyor.


Protein Zamanı Whey + Amino Protein Tozu

Protein Zamanı Whey + Amino Protein Tozu

Hacmi: 3750 gr
Aroması: Çikolata
Form: Toz

Bir serviste 17.6 gram protein alımı sağlayan Protein Zamanı, içerdiği B6 vitaminiyle de dikkat çekiyor. İsteğe göre antreman öncesi veya sonrası kullanılan bu ürün günde 1- 2 servis kullanılabiliyor. 200 ml su veya süt ile karıştırılarak tüketilebilen bu protein çikolata aromasıyla lezzetli olduğu gibi sporcuların özel beslenmelerini karşılamaktadır.


Sporcuların sıklıkla tükettiği takviye edici gıdalardan biri olan protein tozu hakkında merak edilenleri inceledik ve sık sorulan soruları aşağıda cevaplandırdık.

Protein Tozu Nedir?

Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından biri olan protein pek çok faydasıyla günlük beslenme rutinimizde mutlaka yer açılması gereken bir besin maddesidir. Hücre gelişimini destekler, kansızlığı engeller, vücudu ve kasları besler, güçlendirir. Doğal yollarla alınan protein organik bir bileşik olarak vücudumuza büyük bir katkı sağlar.

Yazımıza konu olan protein tozları ise peynir altı suyu, süt proteini, soya proteini veya yumurta proteini gibi proteinlerin kimyasal ve ısıl işlemler yoluyla saflaştırılmasıyla elde edilir. Protein tozu markaları konsantre, izole veya hidrolize yöntemlerle sahip oldukları formüle kavuşturularak besin takviyesi olarak kullanılmak üzere satışa sunulur.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

  • Whey Proteini: Peyniraltı suyundan elde edilir.
  • Kazein Proteini: Sütten elde edilir.
  • Soya Proteini: Soya fasulyesinden elde edilir.
  • Yumurta Proteini: En kaliteli proteinlerden biri olarak yumurtadan elde edilir.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Profesyonel sporcuların ağır antrenmanlar ardından yıpranan ve aşınan kaslarıyla hücrelerini beslemeleri için normalin üstünde 2 kat fazla protein almaları gerekir. Bu yüksek dozdaki protein miktarını karşılamak için sadece yemek yemek yeterli gelmediği taktirde doktor veya beslenme uzmanı, kişinin protein tozu almasını uygun görebilir. Ayrıca bazı özel diyetler sırasında da uzmanlar protein tozuyla beslenme takviyesi yapılmasını uygun görebilmektedir.

Protein Tozu Zararlı mı?

Sadece profesyonel sporcular tarafından ve kesinlikle uzman gözetimi altında tüketilmesi önerilen protein tozları, düşünüldüğü kadar masum olmayabilir.

Günümüzde sık rastladığımız, kas kütlesini geliştirmek için bilinçsizce protein tozuna yüklenen kişileri bekleyen sağlıkla ilgili pek çok sorun bulunuyor. Öncelikle altını çizmek gerekir ki protein tozu, vücudun doğal dengesini bozan ve doz aşımında da ciddi sağlık problemlerine ortam sağlayan bir besin desteğidir.

Temel besin maddelerinden biri de olsa doğal olmayan yollarla ve normal üstü oranlarda tüketilmesi halinde kemiklerde, bağırsaklar ve sindirim sisteminde hastalık riskini arttırır. Başka organların da yıpranmasına neden olabilen protein tozu, içeriğinde bulunan başka maddeler nedeniyle de risk yaratacak bir sonuç oluşturabilir.